درمان آکنه

10 نکته ایی که دختران جوان درباره درمان جوش باید بدانند

10 نکته ایی که دختران جوان درباره درمان جوش باید بدانند

بسیاری از دختران و پسران از مشکل درمان جوش صورت رنج می برند. در مطالب پیشین درباره درمان جوش پسران جوان نکته های مهمی بیان کردیم. در این مطلب بطور تخصصی مطلبی درباره درمان جوش دختران جوان و نکته های که هر خانم جوانی باید آنها را بداند تا پوستی زیبا و سالم و عاری از جوش داشته باشد، ارائه می دهیم.
ایجادجوش صورت بخشی از خاطرات دوران نوجوانی بسیاری از خانم ها است.

سر فصل ها:
• شمادر بروز جوش بر روی پوستتان مقصر نیستید
• فریب تبلیغات فریبنده فروش محصولات در پیج های اینستاگرامی را نخورید
• برای درمان جوش التهابی و چرکی حتما به پزشک مراجعه کنید
• شما باید هر روز از درمان جوش صورت خود استفاده کنید
• در باره ارتباط هورمون های زنانه و سیکل عادت ماهانه و آکنه بیشتر بدانید
• درمان جوش صورت زمان بر است
• اسکار آکنه(جای جوش) میراثی از دوران نا اگاهی دختران جوان
• آرایش و آکنه با هم ارتباط نزدیک دارند
• حتی پس از بین بردن جوش شما مجبور به استفاده از درمان های آکنه خواهید بود
• امید و راهنما وجود دارد

در درمان جوش دختران چه نکاتی مهم است؟

1- شما در بروزجوش بر روی پوستتان مقصر نیستید.

جوش صورت تقصیر شما نیست. این امر در اثر عوامل زیادی ایجاد می شود. همه این موارد خارج از کنترل شما نیست. بنابراین این اکنه ها به دلیل شکلاتی که دیشب خوردید نیست. یا پیتزا و نوشابه ایکه آخر هفته داشتید. دلیل این نیست که صورت خود را به درستی تمیز نمی کنید. علت جوش صورت دلیل خودارضایی نیست. احتمالاً تنها به دلیل آرایش شما ایجاد نمی شود. بسیاری از دختران جوان از مادر و اطرافیانشان برای استفاده از محصولات آرایشی مختلف و روش های کنجکاوانه زیبایی مواخذه می شوند و اطرافیان این موارد را علت جوش صورت می دانند اما حقیقت این است این ها باور های غلط در این زمینه هستند.

دلیل اصلی ایجاد آکنه در تغییرات هورمونی شما است این در ژنهای شماست. بنابراین احساس گناه نکنید – شما کاری برای ایجاد آکنه نکردید. پذیرفتن داشتن پوستی مستعد آکنه باعث می شود بر روی درمان و حفظ و پایداری پاک ماندن پوستتان بیشتر تمرکز کنید

دکتر پوریا جورقانیان- موسس سایت آکنه یار

بهتر است مثبت نگری به پوست خود داشته باشید. از آرایش زیاد برای پنهان کردن ضایعات بپرهیزید. این موضوع که شما تنها نیستید و 30 درصد از افراد جامعه هم این مشکل را دارند به شما کمک می کند تا بهتر مشکل و احساستان را با دوستان صمیمی خود درمیان بگذارید. پوست های چرب و مستعد آکنه هرچند در جوانی و نوجوانی دردسر ساز هستند، اما به شدت در برابر پیری پوست و ایجاد چین و چروک مقاوم هستند.

در این باره بیشتر بخوانید: مقالهjune ماه اطلاع رسانی درباره بیماری آکنه

2- فریب تبلیغات فریبنده آگهی فروش محصولات و پیج های اینستاگرامی را نخورید.

برخی از نوجوانان ، یا حتی افراد مشهور ، در مورد چگونگی شروع چنین محصولاتی از بین رفتن پوستشان “از لحظه ای که من آن را استفاده کردم اثر معجزه آسایش را دیدم ” یا اینکه چگونه جوش صورت آنها یک شبه پاک شد” شروع به صحبت کردند.  جمله “روش از بین بردن جوش صورت در یک روز چگونه است؟” خیلی وسوسه‌انگیز است. محصولات درمان جوش صورت شاید اثر جزیی اولیه داشته باشند. اما هیچ وقت باعث از بین رفتن جوش در یک روز نمی شوند. برای یک درمان موثر OTC ، به دنبال آن باشید که بنزوئیل پراکسید یا اسید سالیسیلیک داشته باشد. اینها می توانند محصولات درمان جوش صورت در داروخانه ها باشند. در از بین بردن جوش باید حداقل هشت تا 10 هفته صبر کنید تا اینکه متوجه تفاوت پوست خود شوید.

“صبوری و مداوت در درمان یکی از شروط مهم در درمان جوش می باشد”

در این زمینه بیشتر بدانید:باور های غلط درباره جوش – ویدیو

3- برای درمان جوش التهابی و چرکی حتما به پزشک مراجعه کنید

درمان جوش زیر پوستی سر سفید و یا سر سیاه و ماسک برای جوش زیر پوستی بینی معمولا با محصولات برند های مختلف که از دارو خانه ها تهیه می شود قابل درمان است. اما اگر محصولات درمان جوش صورت بدون نسخه کمک زیادی نکرد، یا جوش های شما به صورت التهابی ( قرمز رنگ ) و یا چرکی و دردناک شد شما قطعا به درمان با داروهای نسخه ایی زیر نظر پزشک دارید.
هرچند بسیاری از دختران نوجوان و جوان ترجیح می دهند درمان جوش صورت فوری را به تنهایی با محصولاتی که در داروخانه ها یا مراجعه به سالن های زیبایی درمان کنند. یا با محصولاتی که توسط بیوتی بلاگر ها و یا دوستانشان در پیج های اینستاگرامی توصیه میشود ، درمان کنند. اما بعضی اوقات درمان خانگی جوش صورت به اندازه کافی قوی نیستند. در این حالت ، با داروی تجویز شده ، بسیار خوشحال تر خواهید شد. به خصوص هنگامی که نتایج را مشاهده می کنید.

“شما باید بدانید فرایند درمان مشکل آکنه همیشه ممکن است همراه با دوره های بهبودی و عود باشد برای همین موضوع تعویض پزشک معالجبا هر بار عود و یا شکست درمان خیلی کمک زیادی به شما نمی کند. مهمتر از نوع درمان تجویزی از طرف پرشک مداومت درمان و همراهی پزشک و بیمار برای حل مشکلات حین درمان می باشد”
دکتر جورقانیان –موسس سایت آکنه یار

آزمون و خطا در مورد درمان جوش صورت چرکی و فشردن و تخلیه و به کار بردن انواع ماسک صورت برای جوش و دست ساز و یا زدن خمیر دندان برای جوش صورت به روی آن کار بسیار خطرناکی است. چون به شدت جوش ها را مستعد برجای گذاری اسکار آکنه (لک و یا فرو رفتگی جای جوش ) می کند. در صورت وجود جوش های چرکی و التهابی ,صبر نکنید. هرچه زودتر شروع به درمان کنید.  زودتر شاهد بهبود خواهید بود. تمام راهنمایی های مربوط به داروهای خود را بخوانید و در صورت هر گونه سؤال از پزشک خود سوال کنید. شما می توانید در صورت نیاز به مشاوره با دکتر جورقانیان به بخش پرسش و پاسخ سایت آکنه یار مراجعه کرده و سوال خود را بپرسید در پیج اینستاگرام دکتر جورقانیان ویدیو های مفیدی برای افراد با مشکل آکنه وجود دارد.

ویزیت آنلاین

4- شما باید هر روز از درمان های آکنه خود استفاده کنید.

آیا می دانید شایع ترین دلیل عدم درمان آکنه؟ این بدان معنا نیست که آنها مؤثر نیستند. به این دلیل است که از آنها به درستی استفاده نمی شوند. چه درمان بدون نسخه و چه درمان تجویزی از طرف پزشک ، حالا باید از آنها به صورت منظم استفاده کنید.
استفاده منظم و روزانه از محصولات Skin Care (شامل یک روتین روزانه مناسب محصوص پوست های چرب و آکنه دار) و درمانهای تجویزی از طرف پزشکتان به صورت روزانه بسیار مهم است. هیچ عاملی نباید باعث فراموشی درمان شود ممکن است به مدرسه بروید یا مهمانی و… در هرجا و هر زمان باید درمان جز روتین کار های روزانه تان مانند خوردن صبحانه و یا مسواک زدن باشد.
هرچه با استفاده از روشهای درمان جوش صورت خود سازگارتر باشید ، نتایج بهتری خواهید دید. بنابراین تمام تلاش خود را بکنید که یک دوز را پرش نکنید. برای تلفن همراه خود را در زمان درمان زنگ هشدار قرار دهید . از والدین خود بخواهید که به شما یادآوری کنند ، یک یادداشت چسبناک روی آینه بگذارید. هر چیزی که هر روز شما را با استفاده از داروهای خود مصرف کند. آکنه بدن می تواند در پوشیدن تاپ ها شلوار های تنگ و مناطقی از بدن که مو های زائد آن توسط وکس برداشته می شود، مشاهده شود.
این نوع جوش قابل درمان است. با یک شستشوی بدن حاوی بنزوئیل پراکسید (قدرت 2.5 تا 5 درصد) شروع کنید. چند روز از آن استفاده کنید.اگر بعد از 2 تا 3 ماه نتیجه نمی بینید، با پزشک خود مشورت کنید. آکنه بدن می تواند سرسخت باشد ، بنابراین یک داروی تجویزی اغلب ایده خوبی است.

در این باره بیشتر بدانید: مقاله چگونه شوینده پوست چرب مخصوص پوست آکنه دار انتخاب کنیم؟

5- در باره ارتباط هورمون های زنانه و سیکل عادت ماهانه و آکنه بیشتر بدانید

هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون و تغییرات آنها در طی سیکل عادت ماهانه نقش مهمی در روند ایجاد و بهبودی و عود آکنه دارد. در بسیاری از موارد در روز های حوالی پریود در خانم ها به دلیل افزایش هورمون پروژسترون تغییرات ترکیب سبوم و ایجاد جوش التهابی پریودیک را شاهد هستیم. در این موارد استفاده از شوینده حاوی بنزوئیل پروکساید دو بار در هفته در هفته آخر منتهی به سیکل ماهانه می تواند کم کننده باشد.
در بسیار از موارد درمان با دارو های هورمونی بخشی از درمان است. پزشک از داروهای ضد بارداری و یا اسپیرولاکتون برای درمان استفاده می کند. در این موارد ممکن است این دارو ها در ابتدای تجویز مشکلاتی در سیکل پریودهای ماهانه ایجاد کند. که دختران جوان باید با مشورت پزشکشان آن را تحمل کنند. در مواردی مانند بیماری های همزمان تخمدان پلی کیستیک درمان دارویی هورمونی شاید مهمتر از درمان دارویی ضد آکنه است.

در این باره بیشتر بدانید: مقاله آکنه و تخمدان پلی کیستیک

آیا بیرون ریزی (ایجاد جوش جدید )در ابتدای درمان آکوتان طبیعی است؟

6- درمان جوش دختران زمان بر است

حتی وقتی همه کارها را به درستی انجام می دهید ، حداقل زمان مورد نیاز برای درمان جوش حدود 8-12 هفته است. به نظر می رسد حداقل در ابتدا محصولات شما ممکن است اثر نکند. جوش های قدیمی شما خیلی سریع محو نمی شوند در برخی از درمان ها مانند دیفرین و یا آکوتان ممکن است شما بیرون ریزی جوش جدید داشته باشید. این موضوع در اول کار به ظاهر ناامیدکننده است و ممکن است احساس تسلیم شدن کنید . اما نگران نباشید. این بخشی از روند درمان است.

حتی اگر فوراً نتیجه ای ندیدید از درمان های خود استفاده کنید. آرایش خوب است. فقط آن را شب ها بشویید. در حالی که منتظر پاک شدن آکنه هستید، در صورت تمایل می توانید آن را بپوشانید. بله ، حتی اگر آکنه دارید می توانید آرایش کنید. تا زمانی که آرایش مناسب غیر چرب و غیر جوش زا را انتخاب کرده و مطمئن شوید که آن را در شب شستشو دهید ، آکنه را بدتر نمی کند.
حذف موهای زائد صورت و بدن یکی از دغدغه های مهم دختران جوان می باشد. که گاهی باعث ایجاد آکنه می شود. در این زمینه افرادی که پوست مستعد آکنه دارند باید از روش های کمتر تهاجمی مانند لیزر موهای زائد و یا شیو کردن با تیغ استفاده کنند. روش هایی مانند اپیلاسیون با دستگاه و وکس و موم و بند انداختن به دلیل کنده شدن مو در محل ایجاد جوش می کنند. همچنین قبل از هرگونه حذف موی زائد بهتر است پوست صورت را با یک شوینده حاوی بنزوئیل پروکساید بشویید.

7- اسکار آکنه(جای جوش) میراثی از دوران نا اگاهی دختران جوان

جوش های چرکی به ویژه اگر فشرده شوند و تخلیه شوند به شدت مستعد بر جای گذاری اسکار آکنه می باشند. جای جوش ایجاد شده در دراز مدت بر روی پوست باقی می ماند. از بین بردن جای جوش کار سختی است. بسیاری از خانم ها بعد از دوران جوانی تنها مشکلشان درمان جای جوش ناشی از آزمون و خطاهایی است که در دوران نوجوانی بر روی جوش های خود انجام دادند. لطفا به این نکات در این زمینه توجه کنید:

• به هیچ عنوان جوش های خود را فشار ندهید تخلیه جوش توسط شما به هیچ عنوان به درمان جوش کمک نمی کند و تنها باعث ورورد التهاب به لایه های پایین تر پوست می شود
درمان جای جوش باید بعد از درمان جوش صورت گیرد. زیرا در زمان ایجاد جوش های فعال از بین بردن جای جوش باعث تشدید ایجاد جوش می شود.
• برای درمان لک صورت جای جوش از کرم های لایه بردار نسخه ایی مانند دیفرین( آداپالن) و یا ترتینویین( کترل) استفاده می شود.
• لک صورت قرمز رنگ ناشی از جوش معمولا با ترکیبات درمانی حاوی نیاسینامید اسید بر طرف می شود
• برای از بین بردن جای جوش فرو رفته کرم های موضعی خیلی موثر نیست روش های تهاجمی تر مانند میکرونیدلینگ ,سابسیژن و لیزر می تواند کمک کننده باشد
• بسیار از دختران جوان به دنبال سریعترین روش از بین بردن جای جوش می گردند باید یاد آور شد از بین بردن جای جوش روشی زمان بر است

8- در درمان جوش دختران ارایش و آکنه با هم ارتباط نزدیک دارند

بسیاری از مادران دختران جوان و نوجوان دارای جوش زیر پوستی را از استفاده از محصولات آرایشی برحذر می دارند و علت جوش صورت را به دلیل انجام آرایش می دانند. هرچند این موضوع 100 درصد درست نیست. اما استفاده از محصولات آرایشی غیر استاندارد و به میزان زیاد می تواند باعث ایجاد جوش های زیر پوستی و گاهی تشدید آکنه شود. بهمین منظور بهتر است در انتخاب محصول آرایشی مورد استفاده خود وسواس بیشتری داشته باشید.

بهتر است توصیه های زیر را در انتخاب محصول آرایشی خود مدنظر داشته باشید:

• محصول آرایشی شما باید Oil Free,Non Comodegenic و ِبدون عطر باشد.
• بهتر است محصولات آرایشی خود را از برند هایی که در داروخانه موجود هستند و یا محصولات Skin Care دارند انتخاب کنید.
• اگر جوش در حال درمان دارید از محصولاتی که در آنها یک ماده ضد آکنه مانند اسید سالیسیلیک استفاده کنید.
• اگر جای جوش و اسکار آکنه ندارید و نیاز به کاور کردن و پوشانندگی بالایی از محصول آرایشی خودتان ندارید از مرطوب کنندهای رنگی استفاده کنید. به طور مثال مرطوب کننده رنگی اکتی پور
• در صورتی که از آرایش استفاده می کنید حتما هر شب از آرایش پاک کن استفاده کنید استفاده از شامپوی بچه و آب برای این منظور گزینه مناسبی نیست بهتر است برای پاکسازی بهتر از تونر مناسب پوست چرب استفاده کنید تونر علاوه بر پاکسازی عمقی پوست باعث تنظیمPH پوست می شود.

9- حتی پس از پاک شدن پوست شما مجبور به استفاده از درمان های آکنه خواهید بود

این احساس بسیار خوبی است که پوست شما به طرز چشمگیری پاک شده است. اما استفاده از روش های درمانی خود را متوقف نکنید. احتمالاً مجبور خواهید بود که حتی پس از پاک شدن پوست از درمان های خود استفاده کنید. این بدان معنا نیست که دارو به درستی کار نکرده است. درمان آکنه جوش صورت را درمان نمی کند، بلکه آنها را فقط کنترل می کنند. اگر استفاده از آنها را متوقف کنید، آکنه برمی گردد. در درمان های موفق نیز روش های پیشگیری از عود یک اصل مهم است.
ایزوترتینوئین (راکوتان)، که با عنوان Accutane نیز شناخته می شود ، یک استثناست. این دارو طولانی مدت استفاده نمی شود. معمولاً میزان عود آکنه بعد از آن پایین است. اما حتی بعد از درمان با راکوتان نیز باید توصیه ها و درمان های پیشگیر کننده از آکنه را انجام داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید: مقاله چگونه از عودجوش بعد از درمان آکوتان جلوگیری کنیم ؟

ویزیت آنلاین

10- امید و راهنما وجود دارد.

آکنه می تواند در دختران جوان احساس افسردگی ، عصبانیت ، ناامیدی ایجاد کند . این می تواند بر اعتماد به نفس و عزت نفس شما تأثیر بگذارد. اما احساسات شما طبیعی است.
سعی کنید روی چیزهایی تمرکز کنید که باعث می شوند احساس خوبی در مورد خودتان داشته باشید. شما بهترین ورژن از خودتان هستید که در این جهان یگانه ایید آن چیزهایی را که دوست دارید در مورد خودتان بخاطر بسپارید. از خداوند برای داشته های مثبت وجودتان سپاسگزار باشید.
صحبت با یک دوست صمیمی، یک پزشک و یا یک مشاور نیز می تواند کمک کند. مطمئناً ممکن است در ابتدا کمی احساس خجالت بکشید که در مورد مشکلات پوستی خود صحبت کنید. اما کسانی که به شما نزدیک هستند و شما را دوست دارند ، خواهند فهمید. با والدین ، بهترین دوست خود ، معلم مورد علاقه ، اقوام یا مشاور خود صحبت کنید. این امر به ویژه در صورتی صادق است که احساس می کنید آکنه زندگی شما را تحت الشعاع قرار می دهد.
هرچند آکنه در سن جوانی و نوجوانی ناشی از قلیان هورمونهای بدن می باشد. اما همین ضایعات آزار دهنده نشانه ایی از سلامت غدد مترشحه درونی شما است.

نتیجه گیری:
حتی اگر آکنه های نوجوانان سخت باشد ، می توانید در این دوره از زندگی خود گذر کنید. فقط شروع به درمان آکنه باعث می شود احساس کنترل و اطمینان بیشتری داشته باشید.
اگر زمان سختی برای پاک شدن پوست خود دارید ، با پدر و مادر خود در مورد دیدن پزشک در مورد آکنه خود صحبت کنید. فقط در چند ماه کوتاه می توانید بهبود پوست خود را مشاهده کرده و آکنه های خود را در دوران نوجوانی کنترل کنید.

2 دیدگاه در “10 نکته ایی که دختران جوان درباره درمان جوش باید بدانند

 1. ف گفت:

  خسته شدم واقعا زدم به بی خیالی…
  هر کار و روشی که به ذهنتون رسیده باشه انجام دادم برای رفع جای جوش
  نه جای جوش ها رفت نه خود جوش ها…
  شاید حکمتی داره…

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   تا الان به این صورت به موضوع نگاه نکردم اما این نوع دیدگاه عامل استرس را کم خواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *