آکنه (علل و انواع آن), اسکار آکنه, درمان آکنه, لک ( انواع لک و درمان), محصولات مراقبتی آکنه

11 داروی مهم در درمان جوش صورت

11 داروی مهم در درمان جوش صورت

نگاهی به 11 داروی درمان جوش

جوش پوست صورت یکی از دغدغه های مهم جوانان است و درمان جوش از روش های مختلف دارویی و غیر دارویی صورت میگیرد. پزشکان دارو های مختلفی (مانند آکوتان) را برای از بین بردن جوش تجویز می کنند.

در این مقاله به  معرفی 11 داروی مهم در درمان جوش صورت می پردازیم. برخی مانند آکوتان در از بین بردن جوش بسیار موثر و برخی مانند بنزوئیل پروکساید درمان سریع جوش صورت و لایه برداری می باشند.

داروهای موثر در درمان جوش صورت به ترتیب حروف الفبا :

Adapalene (آداپالن) و درمان جوش

آداپالن چیست؟

از مشتقات ویتامینA  و نام تجاری آن Differin است.  ژل دیفرین لایه برداری موضعی از خانواده رتینوئید های موضعیست که روزی یکبار استفاده میشود و در غلظت 0.1% موجود است. این دارو جز دسته لایه بردار های قوی می باشد که باید توسط پزشک پوست نسخه شود.

اخیراً، FDA دیفرین یک درصد را برای فروش بدون نسخه به تصویب رسانده است. آدپالن برای جوش مشابه دو رتینوئید موضعی دیگر تجویز شده برای درمان آکنه یعنی ژل ایزوترتینوئیین (ژل آکوتان) و ترتینوئین است.

ویزیت آنلاین

دیفرین یا آداپالن چگونه عمل میکند؟

ژل دیفرین تجمع سلولهای پوستی در داخل فولیکول که باعث بسته شدن منافذ میشوند را کند میکند. و با لایه برداری از لایه سطحی باعث کاهش تراکم سلول های مرده در روزنه مجرای پیلو سباسه می گردد همچنین دارای اثرات ضد التهابی نیز هست. دیفرین برای جای جوش نیز استفاده شود. ژل آداپالن برای لک نیز استفاده می شود

 بیشتر بخوانیم”دیفرین چگونه در درمان منافذ باز پوست موثر است؟
ملاحظاتی که باید ضمن مصرف آداپالن مورد توجه قرار گیرد:

در هنگام مصرف ضدجوش دیفرین، قرار گرفتن در معرض نور خورشید باید به حداقل برسد. حدود 10-40٪ از بیماران، قرمزی، خشکی، پوسته پوسته شدن، سوزش یا خارش را تجربه می کنند.

نظر دکتر پوریا جورقانیان در زمینه نحوه صحیح مصرف دیفرین در درمان جوش:
” برای به حداقل رساندن عوارض، مصرف این دارو بهتر است زیر نظر پزشک از هفته ایی سه شب شروع شود. بیمار ابتدا پوست خود را شسته سپس نیم ساعت صبر می کند و بعد این محصول را به میزان یک عدس هر طرف استفاده می کند به تدریج هر هفته یک شب اضافه کرده و میزان مصرف را به تدریج بیشتر می نماید تا در نهایت به اندازه یک نخود هر طرف صورت برسد. افراد با پوست حساس می توانند قبل یا بعد مصرف آداپالن از مرطوب کننده غیر چرب استفاده کنند”

عوارض جانبی دیگری گزارش نشده است. مضرات پماد آداپالن در مقایسه با ترتینوئین، عوارض جانبی کمتری دارد، اما کمتر موثر است. هرچند نظرات درباره ژل دیفرین متفاوت است اما به نظر بهترین گزینه درمان جوش است

نام تجاری: Differin,Adapalen

,

Azelaic Acid (آزلائیک اسید)

آزالئیک اسید چیست؟

نام تجاری آن Azaladerm است. آزالادرم یک کرم حاوی 20% آزلائیک اسید است. یک اسید طبیعیست که در غلات سبوس دار و محصولات حیوانی یافت می شود. FDA فروش آزالائیک اسید  برای درمان جای جوش را تا غلظت 10% بدون نسخه مجاز اعلام کرده است. که بطور معمول دوبار در روز استفاده می شود.

پماد آزالادرم چگونه عمل می کند؟

تصور می شود که اسید آزلائیک به پوست کمک می کند تا سریعتر خود را تجدید کند. و از تجمع سلول هایی که می توانند منافذ را مسدود کنند جلوگیری نماید، بنابراین باعث کاهش تشکیل آکنه می شود. همچنین به از بین بردن باکتریهای آکنه کمک می کند و اثرات ضد التهابی نیز دارد.

“این دارو جز دارو هایی است که هم اثر درمانی روی درمان جوش  دارد و هم روی درمان لک. به همین دلیل یکی از گزینه های اصلی درمانی برای لک صورت ناشی از جای جوش می باشد. “

طریقه مصرف پماد آزالادرم به صورت دو نوبت در روز و شب می باشد.

عوارض آزالادرم:

عوارض جانبی به طور کلی خفیف و کوتاه مدت است. شایع ترین، در 1-5٪ از افراد خارش، سوزش، گزگز و سوزن سوزن شدن است. عوارض جانبی دیگر در کمتر از 1٪ از افراد گزارش شده است. موارد کمی از افراد دارای پوست تیره تر، روشن شدن پوست را گزارش کرده اند. اسید آزلائیک در افرادی که دارای پوست های تیره هستند به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است.

نام تجاری: Azelex و آزالادرم

Benzoyl Peroxide (بنزوئیل پراکسید) و درمان جوش

بنزوئیل پروکساید چگونه بر روی پوست اثر می کند ؟

بنزوئیل پروکساید چیست؟

بنزوئیل پراکسید برای جوش با غلظت 2.5٪ – 5% در درمان نسخه ای و بدون نسخه و به صورت کرم، ژل و شوینده در دسترس است. این ماده آنتی باکتریال است که به لایه برداری پوست و کاهش التهاب کمک میکند. و یکی از موثر ترین گزینه های درمان جوش می باشد.

بنزوئیل پروکساید چگونه عمل میکند؟

بنزوئیل پراکسید اکسیژن را زیر سطح پوست می آورد. از آنجا که باکتریها در حضور اکسیژن قادر به زنده ماندن نیستند، در صورت استفاده از یک دوز کافی، تقریباً 99.9٪ از این باکتری ها را بلافاصله از بین میبرد. همچنین باعث خشک شدن و لایه برداری ملایم می شود که تصور می شود به جلوگیری از ایجاد جوش کمک می کند. بنزوئیل پراکسید همچنین ممکن است به کاهش التهاب کمک کند. مطالعات متعددی نشان داده اند كه بنزوئیل پراكسید 2.5٪ میکرونایز به اندازه غلظت های بالاتر موثر است و به دلیل کوچک بودن مولکول آن عوارض جانبی كمتری همراه است

بیتشر بخوانیم”دانستنیهای بنزوئیل پروکساید”
طرز استفاده ژل بنزوئیل پروکساید:

بنزوئیل پراکسید فقط در صورت استفاده در دوز و رژیم مناسب قادر به پاکسازی کامل آکنه است. انتظار می رود در چند هفته اول استفاده خشکی، قرمزی و خارش وجود داشته باشد. دانشمندان این دوره اولیه را “اثر سریع و شدید” بنزوئیل پراکسید نامیده اند. حدود 1 از 500 نفر به بنزوئیل پراکسید حساسیت دارند و التهاب پوستی و یا پوسته پوستی شدید را تجربه می کنند. در این حالت باید مصرف دارو متوقف شود. با این وجود، آلرژی نباید با “اثر سریع و شدید” بنزوئیل پراکسید اشتباه گرفته شود. بنزوئیل پراکسید، مانند هر پراکسید دیگر، می تواند مو و پارچه را سفید کند. بنزوئیل پروکساید در بارداری با غلظت کمتر از 2.5 درصد قابل استفاده است.

نام های نسخه ای: پانژل pangel

توجه:  بنزوئیل پراکسید همچنین بصورت بدون نسخه در محصولات بنزوئیل پروکساید الارو در قالب شوینده ,فلویید مخصوص جوش بدن و کرم جوش صورت  نیز در دسترس است.

Clindamycin (کلیندامایسین)

کلیندامایسین چیست؟

کلیندامایسین یک آنتی بیوتیک موضعی است که معمولاً بصورت محلول، ژل، فوم یا لوسیون با غلظت 1٪ وجود دارد. به طور معمول روزانه دو بار استفاده می شود و همیشه در کنار داروهای دیگر تجویز می شود.

کلیندامایسین چگونه عمل می کند؟

ژل کلیندامایسین برای درمان جوش یک آنتی بیوتیک است که به از بین بردن P. Acnes (باکتری آکنه) کمک می کند. بیشترین عوارض جانبی گزارش شده به ویژه در شروع درمان، سوزش، خارش، پوسته پوسته شدن، قرمزی و خشکی است.

Dapsone (داپسون) در درمان جوش

داپسون چیست؟

با نام تجاری””Aczoneساخته شده است. Aczone ژل موضعی ضد التهاب 5٪ است که به طور معمول روزانه دو بار استفاده می شود. این محصول به تازگی وارد بازار دارویی ایران شده است. البته توزیع گسترده ایی صورت نگرفته اما به زودی توسط شرکتهای دارویی تولید و توزیع می گردد.

داپسون چگونه عمل می کند؟

Dapsone با کمک به مهار پاسخ التهابی بدن، عنصر التهابی آکنه را هدف قرار می دهد. همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی و کمی اثر ضد باکتری است. ژل داپسون ضایعه آکنه را تنها با درجه متوسط ​​کاهش می دهد و مطالعات اولیه به اثربخشی بهتر در بیماران زن نسبت به بیماران مرد اشاره دارد.

عوارض داپسون:

برخلاف dapsone خوراکی که گاهی برای جذام و سایر عفونت های پوستی تجویز می شود، dapsone  موضعی با عوارض جانبی بالقوه خطرناک خونی همراه نیست. عوارض جانبی dapsone موضعی به طور طبیعی خفیف است و می تواند شامل خشکی، بثورات و سوختگی باشد.

نام تجاری: Aczone

Erythromycin (اریترومایسین) و درمان جوش

ضد جوش اریترومایسین

اریترومایسین چیست؟

اریترومایسین یک آنتی بیوتیک موضعی است که در کنار سایر داروهای آکنه تجویز می شود. بصورت ژل ضد جوش اریترومایسین، پماد و محلول ها وجود دارد و معمولاً دو بار در روز استفاده می شود. غالباً با بنزوئیل پراکسید ترکیب می شود.

اریترومایسین برای درمان جوش چگونه عمل میکند؟

اریترومایسین یک آنتی بیوتیک است که باکتریهای آکنه را از بین می برد. مصرف خودسرانه و کوتاه مدت این آنتی بیوتیک باعث بروز مقاومت میکروبی می شود استفاده همزمان بنزوئیل پروکساید باعث کاهش مقاومت میکروبی می شود.

ملاحظات:

در حین مصرف محلول اریترومایسین برای درمان جوش، در مورد استفاده از هر محصول دیگری بر روی پوستتان از پزشک خود سوال کنید. زیرا ممکنست بسیار تحریک کننده باشد. این شامل داروها نسخه ای دیگر، داروهای بدون نسخه (از جمله داروهای ذکر شده در این سایت) و پاک کننده های ناملایم یا ساینده، عطر یا لوازم آرایش است. افراد سوختگی را به عنوان شایع ترین عارضه جانبی، و همچنین پوسته پوسته شدن، خشکی، خارش، قرمزی و چربی پوست را گزارش می کنند.

Isotretinoin (Accutane) (ایزوتزتینوئین یا آکوتان)

آکوتان چیست؟

در اصل نام تجاری آن “Accutane” است اما اکنون فقط به صورت ژنریک در دسترس است. ایزوترتینوئین مشتق ویتامین A است که به صورت قرص، معمولا برای 15-20 هفته استفاده می شود. پزشکان معمولاً آن را برای افراد دارای “آکنه شدید ندولر” که به درمان های دیگر پاسخ نمی دهند، تجویز می کنند. ندول ها ضایعات التهابی بزرگی با قطر 5 میلی متر یا بیشتر هستند. دیده شده است که یک دوره تنها 20-15 هفته منجر به پاکسازی کامل و بهبودی طولانی مدت آکنه در حدود دو سوم افراد می شود.

در ارتباط با میزان مصرف آکوتان به صورت تخمینی می توان وزن فرد را بر عدد 10 تقسیم نمود و این عدد بیانگر تعداد ماههایی است که فرد می تواند آکوتان مصرف کند.

به طور مثال فرد 80 کیلویی حدود 9 ماه باید آکوتان مصرف کند. در ایران تنها کپسول 20 میلی گرم آن موجود است. در گذشته تنها آکوتان ساخت کارخانه روش سویس در بازار بود اما امروزه برند های مختلفی مانند آکنوترن, دکوتان, نورم اسکین و آکوتان هگزال نیز در بازار ایران موجود می باشد.

آکوتان چگونه عمل می کند؟

این دارو تنها دارویی است که بر روی هر 4 مکانیسم ایجاد آکنه موثر است.

·        مقدار چربی تولید شده توسط غدد چربی را کاهش می دهد.

·        اثر کاهش تراکم باکتری دارد .

·        اثر ضد التهابی دارد.

·        اثر لایه برداری دارد.

 مقاله “10 نکته در باره آکوتان

ملاحظات حین مصرف آکوتان:

بارداری حین درمان با آکوتان (با هر دوز و حتی دوره درمان کوتاه) خطر بسیار بالای ناهنجاری های جنینی را بهمراه دارد. زنان حامله یا آنها که ممکنست حین درمان با آکوتان باردار شوند، نباید از آن استفاده نمایند. هشدار های بسیار دیگری نیز وجود دارد. عوارض جانبی Accutane بسیار است که برخی از آنها شامل لب های خشک و ترک خورده، خشکی پوست، خشکی بینی و دهان، و درد عضلانی خفیف تا متوسط ​​یا درد مفاصل است. در برخی از افراد باعث افزایش سطح آنزیم کبدی و یا افزایش سطح چربی خون و همچنین در 10درصد افراد باعث ریزش مو می شود. اکثر عوارض جانبی آکوتان تا شش ماه بعد از قطع آکوتان بر طرف می گردد. در برخی افراد مصرف آکوتان باعث تغییرات خلقی به صورت کلافگی و احساس تنهایی و افسردگی خفیف می شود.

بیشتر بخوانید:”آیا برند های مختلف آکوتان با هم متفاوتند ؟
بیشتر بخوانید:”تاثیر آکوتان بر اشتها”
بیشتر بخوانید:”از آکوتان بیشتر بدانیم

نام های تجاری:Normskin -Acnotern Accutane Hexal , Roaccutane, Accutane Roche

آنتی بیوتیک های خوراکی و درمان جوش

آنتی بیوتیک خوراکی چیست؟

آنتی بیوتیکهای خوراکی یکی از درمانهای موثر در آکنه های التهابی است. و در انواع زیر موجود است:

·        تتراساکلین 500 میلی گرم

·        داکسی ساکلین 100 میلی گرم

·        آزیترومایسین250 میلی گرم

·        کوتریمیکسازول ( در موارد خاص و جوش های ناحیه چانه )

·        مینوسیکلین 50 میلی گرم

آنتی بیوتیک در درمان جوش چگونه عمل می کند؟

آنتی بیوتیکهای خوراکی به جلوگیری از رشد باکتریهای آکنه، از داخل به خارج کمک می کنند. و اثر ضد التهابی نیز دارند.

ملاحظات حین مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی:

صرف نظر از نوع آنتی بیوتیک تجویز شده، فقط در حدود نیمی از بیماران به آنها پاسخ می دهند. آنتی بیوتیک های خوراکی باید حداکثر 3-6 ماه استفاده شوند. با این حال، حتی در این بازه زمانی کوتاه، آنتی بیوتیک ها در تکثیر کلنی های مقاوم باکتری نقش دارند. برخی از آنتی بیوتیک ها باعث افزایش حساسیت به نور خورشید می شوند. قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند باعث ایجاد بثورات، خارش و قرمزی شود و ممکن است راحت تر آفتاب سوخته شوید. بنابراین نیاز است لباس محافظ و ضد آفتاب استفاده کنید. عوارض جانبی ممکن است شامل ناراحتی معده، اسهال، حالت تهوع، سردرد، استفراغ و یا سرگیجه تازمانیکه بدن شما به آن عادت میکند باشد. مینوسیکلین کمتر تجویز می شود چون هم گرانتر از سایر آنتی بیوتیک هاست و با نگرانی هایی از جمله احتمال تغییر رنگ پوست غیرقابل برگشت همراه است.

قرص های جلوگیری از بارداری در درمان جوش

انواع قرص هورمونی برای درمان جوش  چیست؟

یکی از مکانیسمهای ایجاد آکنه تغییر سطح هورمونهای زنانه و مردانه است.برای این مشکل دو نوع درمان هورمونی تجویز میشود:

·        قرص های ضد بارداری حاوی پروژسترون و استروژن

·        قرص اسپیرولاکتون

قرص هورمونی در درمان آکنه چگونه عمل میکند؟

قرص های ضد بارداری و اسپیرولاکتون باعث کاهش سطح تستوسترون و به نوبه خود باعث کاهش شدت آکنه در زنان می شود. مطالعات به طور متوسط ​​30-60٪ کاهش در ضایعات کلی نشان می دهند.

ملاحظات استفاده از قرص های هورمونی:

استعمال سیگار بهمراه استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی، خطر ابتلا به بیماری جدی قلب را افزایش می دهد. عوارض جانبی منفی و زیادی در مصرف قرص های ضد بارداری برای آکنه وجود دارد. با پزشک خود در رابطه با مناسب بودن این درمان برای شرایطتان مشورت کنید. اگرچه این یک اعتقاد گسترده است، شواهدی در مورد ارتباط میزان بارداری و تجویز همزمان قرص های ضد بارداری و آنتی بیوتیک های خوراکی (به استثنای ضد داروهای سل مانند ریفامپین) وجود ندارد.

Spironolactone (اسپیرونولاکتون) و درمان جوش

اسپیرولاکتون برای چیست؟

قرص اسپیرونولاکتون برای درمان جوش یک آنتی آندروژن خوراکی (قرص ضد هورمون مردانه) است. به این معنی که تولید هورمونهای مردانه را که در مردان و هم در خانم ها وجود دارد، سرکوب میکند که به نوبه خود می تواند آکنه را کاهش دهد.

این دارو تقریباً هرگز برای آقایان تجویز نمی شود زیرا می تواند باعث زنانه شدن بدن آقایات از جمله رشد سینه ها گردد.

چگونه عمل می کند؟

اسپیرونولاکتون یک داروی ادرار آور نگهدارنده پتاسیم است که به عنوان مسدود کننده گیرنده آندروژن برای درمان جوش و هیرسوتیسم (رشد بیش از حد مو) در زنان استفاده می شود.

عوارض قرص اسپیرولاکتون در زنان:

عوارض جانبی شامل ضعف عضلانی، درد یا گرفتگی عضلات، کمبود انرژی، کاهش اشتها، خونریزی یا کبودی غیر معمول و… است.

نام های تجاری:  Spironolactone, Aldactone

ویزیت آنلاین

Tretinoin (ترتینوئین) و درمان جوش

ترتینوئین چیست؟

شاید در مورد درمان چین و چروک با “رتین-آ” از ترتینوئین شنیده باشید. ترتینوئین مانند آداپلن یک رتینوئید موضعی است و در کرم ها، ژل ها و مایعات برای استفاده موضعی روی پوست دارای غلظت های مختلفی است. از این دارو برای درمان جوش صورت و همچنین برای درمان چین و چروک پوست یا آفتاب سوختگی استفاده می شود و معمولاً یک بار در روز بکار می رود.

ترتینوئین چگونه عمل می کند؟

تصور میشود که به باز کردن فولیکولها و تمیز کردن منافذ کمک میکند. همچنین به کاهش التهاب کمک مینماید.

ملاحظات:

علیرغم بازگشت مکرر شعله وری اولیه آکنه هنگام شروع ترتینوئین، هیچ مدرک علمی تایید این مورد وجود ندارد. نباید انتظار داشته باشید که وخامت اولیه آکنه را کاهش دهد. قرار گرفتن در معرض آفتاب باید به حداقل برسد زیرا ممکن است نسبت به اشعه های آن حساس تر شوید. از عوارض جانبی آن می توان به سوزش پوست، تورم، روشن شدن یا تیرگی پوست، قرمزی بیش از حد و پوسته پوسته شدن یا تاول زدگی پوست اشاره کرد.

نام های تجاری:

Retin-A, Retin-A Micro

نحوه شستشوی صورت در درمان جوش

قبل از درمان با هر دارویی که تصمیم به استفاده از آن گرفتید مهم است به درستی پوست خود را بشویید. صورت خود را فقط دو بار در روز، صبح و عصر بشویید. شستن بیش از حد می تواند باعث تحریک پوست صورت شود. تنها از دستهای بدون پوشش خود برای شستشو استفاده نمایید. استفاده از لیف ها و وسایل شستشوی دستی غیر ضروری و تحریک کننده پوست هستند.

عمل شستشو را ساده بگیرید( فقط برای اینکه پوست برای استفاده دارو آماده گردد نه بیشتر. شستشو به خودی خود جوش را پاک نمیکند زیرا کثیفی باعث ایجاد آکنه نمی شود، بنابراین نیازی به شستشو وجود ندارد. مالیدن زیاد پوست تحریک کننده است و تحریک بیش از حد می تواند باعث چرخه آکنه شود. پوست را به آرامی خشک کنید.

نحوه شستشوی صورت

24 دیدگاه در “11 داروی مهم در درمان جوش صورت

 1. shiman گفت:

  سلام من قبلا از آداپالن استفاده میکردم و نتیجه خوبی میگرفتم ولی چند ساله اصلا پیدا نمیکنم دارخونه ها ندارن
  میتونین یک جایگزین براش معرفی کنین؟

  1. سلام ممنونم از مشاوره تون گزینه های جایگزین می تونه ترتینویین 0.05 و 0.025 درصد باشه

 2. زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ۱۹ سالمه.
  بخاطر داشتن کیست تخمدان حدود دو سال جوش شدید‌ میریختم، بطوری که با تجویز پزشکم مجبور به مصرف آکوتان شدم. الان بعد ۶ ماه کاملا جوشای صورتم از بین رفتن ولی جای همه جوشام، بصورت لکه های قرمز باقی موندن، الان ۳ ماهه ترتینوئین موضعی استفاده میکنم، ولی تغییر بخصوصی رو پوسنم ندیدم، میشه راهنمایی کنید

  1. سلام
   در حال حاضر بهترین ترکیب برای شما نیاسینامید و ویتامین سی من به صورت ترکیبی این ترکیب را نسخه می کنم و پاسخ خوبی گرفتم البته ادامه روند آکوتان تا سه ماه بعد می تانست به میزان زیادی به کاهش قرمزی جای جوش کمک کند
   در صورت تمایل به انجام ویزیت آنلاین لطفا به شماره 09153034890 در واتز اپ پیام دهید

 3. مونا گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید ببخشید من ۳سال خورده ای قرص های اسپیرونولاکتون و سیپروترون کامپاند میخورم تا میخورم خوبه ولی به محض اینکه ۱کیشو قطع کنم جوشهامدوباره بر میگرده.میخواستم بدانم از عوارض این قرص هادردهای مفصلی هست چون یه مدت تمام مفاصلم درد میکنه نمیدونم نرمی عضلات گرفتم یا چی یعنی زانوم کمرم انگشتام درد میکنه.ازطرفی میترسمم قطع کنم دوباره جوش بزنم. اما عوارض بدی برام داشته نگرانم ادامه بدم از طرفی به خاطر این دردا ۲۹سالمم هست

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   در کامنت قبلی به این سوال پاسخ دادم به نظرم حتما باید بررسی بیشتری کنید و یکازمایش کامل و تست های سرولوژی روماتولوژیک انجام دهید

 4. مونا گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  ببخشید من ۳سال خورده ای قرص های اسپیرونولاکتون و سیپروترون کامپاند میخورم تا میخورم خوبه ولی به محض اینکه ۱کیشو قطع کنم جوشهام دوباره بر میگرده.
  میخواستم بدانم از عوارض این قرص هادردهای مفصلی هست چون یه مدت تمام مفاصلم درد میکنه میترسم قطع کنم اما عوارض بدی برام داشته نگرانم ادامه بدم از طرفی به خاطر این دردا ۲۹سالمم هست

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   عوارض درد های مفصلی جز عوارض قرص های اسپیرونولاکتون و. سیپروترون کمپاند نیست . دلیل دیگری دارد حتما بررسی رو ماتولوژیک کنید

 5. هانیه گفت:

  باعرض سلام وخسته نباشید
  جناب اقای دکتر من دوسال بودکه از پماد آکنالن برای جوش استفاده میکردم وخوب بود ولی باتحریم آکنالن واستفاده نکردن اون دوباره پوستم جوش میزنه من چوستم چربه میخاستم بدونم جایگزین آکنالن یا حتی بهتراز اون چی استفاده کنم دکترم به من تریتونین داد استفاده کردم ولی پوستم سوخت میخاستم بپرسم که بهتر ازین ها هم هست ممنون

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   پماد آکنالن داروی آداپالن هست و احتمال اینکه با نام ژنریک آداپالن پیدا کنید زیاده ولی ساخت مارخانه دیگر اگر نه سایر لایه بردار ها نسخه ایی مانند ترتینوئین و یا ژل ایزوترتینوئین نزدیک ترین و مشابه ترین به آن هستند این که پوستتان به ترتینوئین واکنش داد کالا قابل مدیریت کردنه دو شب درمیان استفاده کنید
   1-اول صورتتان را بشویید
   2- نیم ساعت صبر کنید
   3-سپس مرطوب کننده غیر چرب بزنید
   4-سپس لایه بردار ترتینوئین را با میزان کم مصرف کنید .
   در این وضعیت کمبود دارو این بهترین گزینه جایگزین است

 6. سوسو گفت:

  سلام آقای دکتر من 35سال دارم کلی زیر پوستم جوشای ریز ولی بدون چرک وجود داره و روی چونم جوشایبزرگ چرکی میزنه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   لطفا به بخش عضویت سایت بروید ” اینجا را کلیک کنید” سپس در سایت عضو شوید و بعد به بخش پرسش و پاسخ بروید و ضمن ارسال سوال عکس ضایعات را برای من ارسال کنید تا بهتر راهنمایی کنم

 7. Elnaz گفت:

  سلام آقای دکتر من 32 سال سن دارم حدود یکسال هست که یکدفعه بعد از یک حساسیت پوستی به یک شوینده صورتم شروع به جوش زدن کرد در صورتی که در گذشته پوستم صاف بود بعد از آشنایی با پیج خوب شما و استفاده از شوینده مخصوص پوست چرب استفاده از آبرسان اویل فری و رعایت کامل روتین پوستی یک مدت خوب شدم اما مجدد با وجود رعایت کامل روتین متاسفانه چند دانه جوش همیشه روی پوستم هست البته هیچ علامتی از تغییرات هورمونی هم ندارم میشه لطفا راهنماییم کنید که علت اینکه یکدفعه ذات یک پوست تغییر میکنه وجوش زا میشه چیه واینکه درمان اورژانسی برای جوش چی خوبه؟آیا پنژل واسه جوش سر سفید هم خوبه

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   خوشحالم که اطلاعات سایت آکنه یار براتون مفید بوده است بازگشت و عود جوش به دو دلیل می تواند باشد می تواند به علت اول مشکل قبلیتون که توصیه به استفاده از مرطوب کننده اویل فری بیشتر است و دوم در ارتباط با جوش با علت جدید که باید بیشتر از مشخصات جوش بدونم تا راهنمایی کنم خدمتتون ذات پوست ( به اصطلاح شما)به سادگی تغییر نمی کنه
   پنژل برای درمان جوش سر سفید خیلی کاربرد نداره

 8. زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر من یک ماهی میشه که صورتم در ناحیه گونه جوشهای التهابی و دردناکی میزنه قبل از اون جوشهای صورتم خیلی ریز و زیر پوستی بود به نظر شما محلول کلیندامایسین برای درمان این جوشها خوبه؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   محلول کلیندامایسین یکی از درمانهای خوب برای جوش های التهابی است و برای درمان این جوش ها در کنار محصولات دارای بنزوئیل پروکساید می تواند یک درمان مکمل خوب باشد اما توصیه به مصرف سرخود در زمینه آنتی بیوتیک ها نمی کنم چون ممکن است به میزان کافی مصرف نشود و این موضوع باعث مقاومت آنتی بیوتیکی گردد بهتر است زیر نظر پزشک مصرف کنید در این زمینه می توانید مقاله “آنتی بیوتیک ها در درمان آکنه” را مطالعه نمایید

 9. ایمان گفت:

  سلام
  اقای دکتر جورقانیان من یکی از دانشچویان شما هستم که در کارگاه مشاوره با بیماران آکنه شرکت کردم . اون کارگاه بهترین و آموزنده ترین و پر بار ترین کارگاهی بود که تا الان شرکت کردم .یک سوال داشتم برای درمان جوش صورت فوری کدوم یکی از درمانهای بالا خوبند؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   ایمان جان خوشحالم از دیدار مجدد شما در این سایت و متشکرم از اظهار لطفتون
   سریع ترین درمان جوش صورت در جوش های التهابی استفاده از بنزیل پروکساید می باشد زیرا هم اثر ضد التهابی دارد هم آنتی بیوتیکی فقط باید دقت کرد که به میزان کم استفاده شود و از مرطوب کننده غیر چرب به صورت همزمان در پوست های حساس استفاده کرد برای این منظور محصول بنزویل پروکساید الارو را پیشنهاد می کنم که علاوه بر بنزوئیل پروکساید میکرونایز حاوی مواد ضد التهاب نیز می باشد
   در مورد درمان جوش فوری در جوش های زیر پوستی تخلیه زیر نظر پزشک و استفاده از اسید سالیسیلیک گزینه خوبی است
   موفق باشید

 10. لیلا گفت:

  سلام
  این دارو ها که در درمان جوش صورت به کار می رن در از بین بردن جای جوش هم موثرند؟ میشه در باره سریعترین روش از بین بردنجای جوش توضیح بدید؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   به صورت کلی درمان جای جوش و درمان جوش دو مکانیسک درمانی متفاوت هستند هر چند در داروهای معرفی شده برخی از دارو ها ممکن است در هر دو درمان کاربردداشته باشند اما به صورت کلی جواب سوال شما منفی است چون درمان جای جوش تنها در صورتی که به صورت لک های مسطح باشد می تواند از طریق کرم های موضعی انجام شود در موارد فرورفتگی نیاز به اقدامات ویژه است برخی از دارو هایی که در هر دو نوع درمان جای جوش و درمان جوش صورت کاربرد دارند مانند ترتینویین ها مانند کترل و دیفرین و آزالیک اسید می باشد

 11. ندا گفت:

  میشه درباره فرق آکنوترن با راکوتان توضیح بدید؟من کپسول آکنوترن20 می خورم دکترم بهم داده احساس می کنم اثرش کمه و صورتم رو خیلی خشک نمی کنه جوش هام کم شدن اما اصلا خشکی صورت شدید ندارم؟میشه اثرش کم باشه؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   فرق آکنوترن با راکوتان در نوع دارو نیست عر دو از نظر فرمول ژنریک و دوز یکی هستند فقط ساخت دو کارخانه متفاوت هستند هرچند برخی از بیماران و پزشکان معتقدند این دو کمی در اثر بخشی با هم متفاوتند اما تحقیقات بیانگر این مطلب نیست به ویژه در حال حاضر که به شدت کمبود دارو در کشور است بسیاری از بیماران کپسول آکنوترن 20 میلی را استفاده می کنند و از روند درمان راضی هستند در مورد کمتر خشک شدن صورتتان به عوامل بسیار متفاوتی بستگی دارد در این زمینه برای مطالعه اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله “آیا انواع راکوتان با برند های مختلف با هم متفاوتند؟ مراجعه کنید

 12. شیما گفت:

  سلام
  من بعد از خواندن مقاله شما از دکترم در مورد داپسون در کاربرد اون در درمان جوش صورت پرسیدم گفت هنوز در ایران تولید نشده است . میشه توایران این دارو رو پیدا کرد ؟میشه راهنمایی کنید؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   کاملا درست می فرمایید داپسون یک درمان کاربردی وموثر در آکنه می باشند که در فارماکوپه ایران به تازگی وارد شده است و یک شرکت دارویی ژل داپسون 5 درصد را ساخته و به میزان محدود در بازار وارد شده است اما تولیدش متوقف شده است به زودی این دارو توسط سایر شرکت های دارویی در ایران ساخته و به بازار داروی کشور وارد می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *