آکنه, درمان ها, مقالات

آیا انواع مختلف آکوتان با هم متفاوتند؟

آیا انواع مختلف آکوتان با هم متفاوتند؟

 

 

این سؤال شایعی است  که مکرر  در بخش مشاوره سایت آکنه یار در ارتباط با مصرف  داروی آکوتان پرسیده می‌شود .آیا انواع مختلف برندهای آکوتان با هم متفاوت هستند ؟ آیا آکوتان با نام برند های مختلف از نظر اثر بخشی و ایجاد عوارض متفاوتند؟ کدام نوع داروی آکوتان بهتراست؟و آیا برند هایی که بر روی جعبه آنها به فارس نوشته شده اند ساخت ایران هستند؟

قصد داریم در این مقاله به موارد ذیل بپردازیم :

فهرست مطالب :

تاریخچه داروی آکوتان:

اولین‌ بار آکوتان توسط کارخانه‌ی Roche سوسیس وارد بازار شد و با برندی به نام تجاری روآکوتان Roaccutane  وارد بازار شد. مانند سایر دارو های  که توسط کارخانه ایی کشف می شوند سال‌ها این برند تحت پتنت این کارخانه بود و نسل اول محصولات آکوتان را که آن زمان با کپسول‌های ۲۰ میلی‌گرمی شناخته می‌شد با نام تجاری روآکوتان وارد بازار کردند.

بعدها که پتنت آن آزاد شد، کمپانی‌های دیگر مانند هگزال و نوراتیس و…. با نام‌های تجاری دیگر این محصول را وارد بازار کردند.در حال حاضر این دارو در سطح جهانی با دوز های 10-20و 40 میلی گرم از کارحانه های مختلف با نام های تجاری مختلف موجود است.

داروی درمان آکنه آکوتان

آکوتان در بازار دارویی ایران :

مصرف سالانه داروی آکوتان بر اساس آمار فارماکوپه سال 96 کشور حدود 10 میلیون عدد می باشد که  در حال حاضر در ایران آکوتان فقط توسط کمپانی های خارجی عرضه می‌شود زیرا در حال حاضر امکان تولید و حتی  بسته بندی این دارو ها توسط کارخانه های دارویی داخلی وجود ندارد .

نام‌های تجاری مختلفی برای آن ذکر شده است که توسط کارخانه‌های مختلفی در کشورهای مختلف تولید می‌شود و توسط شرکت های داروسازی و یا وارد کننده دارو وارد کشور می شود  شاید بتوان به اسم برندهای مختلفی مثل روآکوتان، نورم‌اسکین، آ-کنوترن ,دکوتان و سایر موارد اشاره کرد.

بر اساس قوانین وزارت بهداشت شرکت های دارویی موظفند جهت آگاهی بهتر بیماران از مشخصات دارو ها , بر روی جعبه دارو های وارداتی فارسی نویس داشته باشند و این به معنی ایرانی بودن آن نیست.

آیا آکوتان برند های مختلف اثر بخشی متفاوت دارند؟

آیا نگرانی بیماران مبنی بر اختلاف اثر بخشی این دارو با نام های تجاری مختلف صحیح است؟ خیلی اوقات بیماران نگران این هستند که وقتی از یک برند آکوتان استفاده می‌کنند و برندشان را تغییر می‌دهند دچار مشکلاتی می‌شوندو یا احساس می کنند اثر بخشی متفاوتی دارند؟

دارو های مختلف با فرمول ژنریک یکسان ساخته شده در کمپانی های مختلف بسته به نحوه ساخت ممکن است در برخی معیار های کیفی با هم تفاوت داشته باشند مانند نیمه عمر و یا پایایی دارو رسانی سلولی اما این میزان خیلی زیاد نیست در کلینیک نیز  ما بعضی وقت‌ها شاهد هستیم که در بعضی از افراد، تغییر نوع برند آکوتان امکان دارد که حساسیت‌های کوچکی مثل  تفاوت در برون‌ریزی‌ میزان خشک کنندگی پوست و…. اختلاف مختصری داشته باشد .

اما از نظر عملی و از نظر علمی تغییر نوع برند های آکوتان اگر دوزش هم‌چنان ثابت باشد نباید این‌قدر واضحاً بیمار را اذیت بکند و بیمار نسبت به تغییر آن حساسیت داشته باشد. به همین خاطر ما توصیه می‌کنیم که اگر با برندی راحت هستید، آن برند را استفاده کنید.

اما اگر  به دلیل محدودیت های فعلی عرضه داروهای خارجی در کشور با همان دوز ,مجبور شدید برندتان را عوض کنید ، نگران نباشید و هیچ تداخلی در روند درمان شما ایجاد نمی‌شود و بهتر است که زیر نظر پزشکتان کاملاً آن محصول را استفاده کنید و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

 

تهیه آکوتان فقط از داروخانه

هشدار در زمینه تهیه داروی آکوتان در فضا های مجازی :

امروزه چون محدودیت واردات دارو به کشور وجود دارد افراد سودجویی داروی  راکوتان را به صورت اینترنتی در سایتها های فروش آنلاین و یا پیج های اینستاگرامی و یا کانال های تلگرامی اقدام به فروش این می کنند لازم به ذکر است طبق قوانین وزارت بهداشت فروش هرگونه دارو در فضای مجازی غیر قانونی است و موارد بسیاری مشاهده شده که در این فروشگاهها دارو های تاریخ گذشته و غیر استاندارد و تقلبی  را به فروش می رسد .

به همین دلیل

از خرید هرگونه دارو از این سایتها و کانال ها و پیج ها خودداری فرمایید و تنها از دارو خانه ها تهیه فرمایید.

شما می توانید تجارب خود را در زمینه استفاده از برند های مختلف آکوتان و سوالات خود در این زمینه را در بخش کامنتهای این مقاله بنویسید تا ضمن تبادل نظر در این زمینه سایر بازدید کنندگان از تجارب شما بهرمند شوند.

 

ویدیو پیشنهادی در این مقاله :

 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه در “۱۰”

 1. Amir گفت:

  میشه لطفا فرق بین قرص راکوتان با آکوتان رو بگید

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام تفاوتی بین این دو نیست راکوتان نام تجاری قرص آکوتان است که درکمپانی روش سویس ساخته می شود

 2. کیوان گفت:

  سلام من الان ۶ روزه آکنوترن مصرف میکنم جوشام زیاد تر شده است علت آن چیست صورتمم بیشتر از قبل چرب شده است؟
  یه سوال دیگه ام داشتم آیا موقع مصرف آکنوترن میتوانم از صابون شتر مرغ استفاده کنم؟

 3. ایمان گفت:

  قرص آکنوترن ۲۰ چیست؟ و آیا کپسول آکنوترن ۲۰ با ژل آکوتان متفاوت است؟و دوز مصرف راکوتان چقدر است؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   قرص آکنوترن۲۰ همان ایزوترتینویین است این دارو به صورت خوراکی تجویز می شود و همان آکوتان می باشد . ژل آکوتان کاملا متفاوت از کپسول خوراکی آن می باشد و تنها یک لایه بردار قوی می باشد دوز مصرفی اکوتان توسط پزشک مصرف می شود ولی حدود میزان مصرف آن عدد وزن بخش بر ۱۰ می باشد که مشخص کننده تعداد ماه تجویز است

  2. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام قرص آکنوترن ۲۰ همان ایزو ترتینویین است و از نظر ژنریک فرقی ندارد اما این دارو با ژل آکوتان کاملا متفاوت است زیرا ژل آکوتان یک لایه بردار است وهیچ ارتباطی به مکانیسم های اثر بخشی خوراکی آکوتان خوراکی ندارد

 4. زهرا گفت:

  قیمت راکوتان چند است؟و آیا ژل راکوتان و پماد راکوتان با کپسول آکنوترن ۲۰ متفاوت است؟همچنین دوزمصرف راکوتان را می فرمایید؟

  1. پوریا گفت:

   قیمت راکوتان بر اساس فارماکوپه ایران تنظیم می گردد و آکوتان ایرانی و خارجی تفاوتی در ساختار ژنریک ندارند و تنها در کارخانه سازنده متفاوت هستند همچنین ژل راکوتان و پماد راکوتان که به آن اشاره کردید تنها در اسم شباهت به قرص آکنوترن برای جوش دارند و کاربرد کاملا متفاوتی دارند ژل راکوتان یک لایه بردار است ولی قرص آکنوترن ۲۰ یک قرص خشک کننده مخاط و ترشح سبوم است

 5. مریم گفت:

  سلام من دو سال است که مشکل جوش شدید دارم می تونم از آکوتان استفاده کنم؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام مصرف آکوتان تنها برای جوش های بسیار شدید مناسب می باشد و جوش هایی که حداقل دو نوبت شکست درمانی با آنتی بیوتیک داشته اند در ابتدای مصرف راکوتان باید آزمایشات پایه داده شود و هر دو ماه آنزیم های کبدی و سطح چربی خون چک شود بارداری در زمان مصرف آکوتان و تا ۶ ماه بعد از قطع آن مجاز نیست
   به نظرم پزشک باید بعد از معاینه و با توجه به شدت جوش و سوابق درمانتان نظر بدهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *