آکنه ,علل و انواع آنجای جوشدرمان جوش

10 نکته‌ی طلایی درباره‌ی مصرف آکوتان

 

 

ایزوترتینوئین یا آکوتان یک درمان مؤثر در آکنه است. پزشکان معمولاً مصرف آکوتان را به عنوان شمشیر دولبه در درمان آکنه نام‌گذاری کرده‌اند. یک درمان بسیار مؤثر همراه با عوارض جانبی فراوان برای بیماران همچنین باور های غلط و درست زیادی در جامعه وجود دارد که نیاز به شفاف سازی علمی دارد که در این 10 نکته طلایی به آنها خواهیم پرداخت .

قبل از پرداختن به نکات طلایی مصرف آکوتان باید توجه کنید که :

آکوتان در جنین ایجاد نقص جنینی می کند پس خانم های که در سن باروری هستنددر ابتدای مصرف تست بارداری داده و باید در زمان مصرف آکوتان از حداقل دو روش پیشگیری از بارداری همزمان استفاده کنند و تا 6 ماه بعد از آکوتان باردار نشوند.

 

1-درمان با آکوتان یک سفر پر فراز و نشیب  است

اولین نکته‌ای که در آکوتان باید به آن توجه بکنیم و مد نظر داشته باشیم این است که آکوتان و درمان آن در اصل مثل یک دوی ماراتن است. با دوز اولیه‌ی کم شروع می‌شود، مدتی طولانی طول می‌کشد و به‌تدریج کاهش پیدا می‌کند. اگر بخواهیم آن را با برخی از درمان‌ها مثل دوی سرعت مقایسه بکنیم، هیچ‌وقت نباید دوزش را خیلی سریع بالا برد، خیلی سریع آن را کاهش داد و خیلی سریع قطعش کرد.

پس به یاد داشته باشید که برای مصرف آکوتان معمولاً شش تا دوازده ماه زمان نیاز است و عمدتاً از دوزهای کم شروع می‌شود و به یک دوز پایدار می‌رسد و به‌تدریج دوز آن کاهش پیدا می‌کند.

در طی این سفر فرد پزشک باید همچون یک مشاور خوب در کنار فرد پاسخ گوی سوالات و ابهامات وی باشد شروع این سفر با انجام آزمایشات پایه بررسی وضعیت عملکرد کبدی خواهد بود و بیمار زیر نظر پزشک باید هر دو الیسه ماه تست های کبدی و سطح چربی خون را کنترل کند.

2-خشکی لب، شایع‌ترین عارضه مصرف آکوتان است

دومین نکته‌ای که باید در مورد آکوتان در نظر داشته باشیم این است که به دلیل این‌که آکوتان باعث خشکی مضاعف پوست و ناحیه‌ی لب می‌شود، فرد باید به شدت از مرطوب‌کننده‌ی لب و یا لیب‌بالم استفاده بکند. به یاد داشته باشید که خودتان را برای مصرف روزانه‌ی حداقل سه الی چهار بار لیب‌بالم آماده بکنید.

این میزان در فصل های سر سال بیشتر می شود افراد با پوست حساسا نیاز بیشتری دارند در صورت هرگونه زخم ناشی از خشکی به ویژه در کناره های لب باید به پزشک مراجعه شود و آنتی بیوتیک موضعی استفاده شود.

درمان آکنه با آکوتان

3-مرطوب‌کننده‌ی غیرچرب استفاده کنید

سومین نکته‌ای که باید در مورد مصرف آکوتان باید به آن توجه بکنیم این است که باید حتماً از یک مرطوب‌کننده‌ی غیرچرب، سبک و غیرجوش‌زا در طول روز استفاده بکنیم. همان‌طوری که در نکته‌ی دوم خدمتتان عرض کردم، به دلیل خشکی مضاعفی که آکوتان به پوست می‌کند، پوست به شدت خشک می‌شود و خشک شدن پوست همراه با حساس شدن، پوسته‌پوسته‌ریزی و در بعضی از موارد همراه با خارش برای بیمار است.

به یاد داشته باشید که در ابتدای مصرف آکوتان حتماً از پزشکتان در ارتباط با یک مرطوب‌کننده‌ی غیرچرب سبک اطلاعات کسب کنید و حتماً در طی روز، حداقل سه الی چهار بار از این مرطوب‌کننده استفاده کنید.

4-در زمان مصرف آکوتان باید سبک زندگی جدیدی داشته باشید

یادمان باشد که برای نکته‌ی چهارم در نظر داشته باشیم که مصرف آکوتان ، تنها یک مصرف دارو نیست، بلکه تغییری در سبک زندگی  فرد است. آکوتان به شدت در تمام جوانب زندگی شما تأثیر می‌گذارد؛ یعنی این‌که خشکی پوست، خشکی مخاط‌های دهان، خشکی مخاط‌های بینی، خشکی مخاط‌های چشم باعث می‌شود که شما نیاز به انواع مرطوب‌کننده‌ها داشته باشید.

بسیاری از افراد ممکن است دچار خشکی چشم بشوند و نیاز به قطره‌ی اشک مصنوعی داشته باشند. همیشه به یاد داشته باشید که مصرف آکوتان باید به نوعی سبک زندگی شما را تغییر بدهد، یعنی در این سبک زندگی جدید به میزان بسیار زیاد و چندین برابر حالت عادی از آب استفاده بکنید.

سعی بکنید از مایعات حاوی املاح مانند دوغ و نوشیدنی های حاوی ویتامین ب مانند مالشعیر زیاد و میوه‌جات و سبزیجات(آب موجود در سبزیجات جذب بالاتری دارند)  زیادی که عمدتاً می‌توانند آب بدنتان را تأمین بکنند استفاده بکنید. حتماً بعد از استحمام، زمانی که پوست بدن و صورتتان هنوز مرطوب هست، از یک مرطوب‌کننده‌ی سبک استفاده کنید.

5-مصرف آکوتان خطر  افسردگی را بالا می برد.

نکته‌ی پنجمی که در آکوتان باید مد نظر داشته باشید این است که آکوتان ممکن است تأثیراتی بر روی خُلق شما داشته باشد. افرادی که آکوتان استفاده می‌کنند معمولاً از درجاتی خُلق پایین، تحریک‌پذیری و بی‌قراری شکایت می‌کنند. خیلی اوقات به یاد داشته باشید که مشکلاتتان را در مورد مصرف آکوتان با دوستان و نزدیکان و اعضای خانواده‌تان در میان بگذارید.

اگر احساس کلافگی و یا احساس خُلق پایین اذیتتان می‌کند، حتماً به پزشکتان مراجعه بکنید تا با کمکی که پزشکتان از طریق درمان‌های دارویی می‌کند بتوانید راحت‌تر از این دوران عبور کنید.

در مواردی وجود افکار تمایل به خودکشی در فرد گزارش شده است که بسیار  علامت مهم و هشدار دهنده ای می باشد در صورت احساس این افکار سریعا پزشک خود را مطلع کنید.

 

آکوتان و درمان آکنه

6-اهمیت مراقبت از پوست در زمان مصرف آکوتان

یکی دیگر از چیزهایی که باید در زمان مصرف آکوتان به آن دقت شود، این است که امکان دارد افراد نسبت به ایجاد جوش جدید در پوستشان به شدت حساس باشند. برای این کار باید در نظر داشته باشید که اولین و مهم‌ترین قدم علاوه بر  مصرف آکوتان، استفاده از یک رژیم مراقبتی پوست مناسب است. رژیم مراقبتی پوست به این معنی است که شما از

 • یک شوینده‌ی ملایم،
 • یک مرطوب‌کننده‌ی غیرچرب،
 • یک ضدآفتاب فاقد چربی و Oil Free و غیرجوش‌زا

به یاد داشته باشید که به همان اندازه که آکوتان می‌تواند به عنوان یک درمان به شما در ایجاد جوش جدید کمک بکند و آن را از بین ببرد، اگر رژیم مراقبتی مناسبی برای پوستتان نداشته باشید، مجدداً دچار جوش خواهید شد.

7- اهمیت انتخاب محصولات آرایشی در زمان مصرف آکوتان بیشتر می شود

نکته‌ی هفتمی که باید به آن دقت بکنید استفاده از لوازم آرایش غیرچرب است. بسیاری از لوازم آرایش، خاصیتی دارند که Oil Free، سبک و حاوی اجزایی به نام اجزای مات‌کننده هستند. توصیه می‌کنیم در هنگام انتخاب برند آرایشی خود حتماً با پزشکتان مشورت بکنید تا برند آرایشی را استفاده بکنید که ایجاد جوش نمی‌کند.برخی از برند ها مرطوب کنندهای رنگی دارند که بسیار در این زمان مفید می باشند.

8-تغذیه در زمان مصرف آکوتان بسیار مهم است

هشتمین نکته‌ای که باید در مصرف آکوتان به آن دقت بکنید استفاده از یک تغذیه‌ی مناسب است. یادمان باشد که بعضی از غذاها باعث ایجاد جوش می‌شوند.

غذا هایی که منع مصرف دارند:

 • غذاهایی هایپرگلایسمی ایندکسشان بالا باشد، یعنی این‌که مصرفشان باعث افزایش شدید انسولین بشوند.  مثلا شیرینی جات و غذاهایی که حاوی  شکر بالا هستند،
 • غذاهایی که آرد‌های تسویه‌شده دارند مثل پاستا، ماکارانی، نودالیت،….و غذاهایی که آرد سفید در آن‌ها به کار رفته مثل نان‌هایی که حاوی آرد سفید هستند،
 • غذاهای یددار و غذاهای دریایی. 
 • شکلات و فست فودها و غذاهایی که چربی بالا دارند،
 • ترکیبات شیر و لبنیات کم‌چرب هم شما را مستعد ایجاد جوش می‌کند.
 • غذاهای حاوی ویتامین Aبالا

پس در دوران مصرف آکوتان به یاد داشته باشید که باید حتماً به تغذیه‌ی خود دقت بکنید.

9- اهمیت استفاده از ضد آفتاب در زمان مصرف آکوتان

نهمین مطلبی که باید در مورد آکوتان به آن دقت بکنید استفاده از یک ضدآفتاب مناسب است. زمانی که شما آکوتان استفاده می‌کنید، در برابر آفتاب تحریک‌پذیر هستید و پوستتان در برابر آفتاب زودتر قرمز می‌شود، شکننده می‌شود و از خشکی مضاعف رنج می‌برد.

پس یادتان باشد که نیم‌ساعت قبل از این‌که در معرض آفتاب قرار بگیرید، حتماً از یک ضدآفتاب Oil Free و Non-comedogenic استفاده بکنید. ضدآفتاب را برای ناحیه‌ی صورت، گردن و حتی اطراف گوشتان هم استفاده کنید.

10-بهبودی با آکوتان نیاز به  صبوری دارد

آخرین نکته‌ای که دوست دارم در مورد افرادی که مصرف آکوتان دارند به آن‌ها توصیه بکنم، این‌که به یاد داشته باشید که شما در یک دوره‌ی مصرف آکوتان، شرایط سختی را طی خواهید کرد. اما تقریباً می‌شود قاطعانه گفت که آکوتان مؤثرترین دارو برای افرادی است که از جوش‌های سنگین رنج می‌برند.

به خاطر همین شما حتماً یک دوره‌ی گذر چندماهه‌ی سخت را پیش رو خواهید داشت. اما هیچ‌یک از عوارض آکوتان مثل خشکی‌های مضاعفی که ایجاد می‌کند و یا تغییراتی که امکان دارد در چربی خون ایجاد بکند، عوامل و عوارض درازمدتی نیستند و با قطع آکوتان، همه‌ی این‌ها به روند عادی خودش برمی‌گردد.

پس مهم‌ترین و اصلی‌ترین عنصری که فردی که آکوتان استفاده‌ می‌کند باید به آن توجه بکند این است که باید صبور باشد. مطمئن باشید که آکوتان درمانی است که بر جوش‌های شما فائق می‌شود، اما نیاز به صبوری بیشتر شما دارد.

امیدوارم که این ۱۰ نکته‌ای که در ارتباط با مصرف آکوتان گفتیم بتواند به شما کمک بکند تا دوران درمان راحت‌تری را همراه با آکوتان طی بکنید.

شما می توانید سوالاتتتان را در ارتباط با مصرف این دارو در بخش نظرات این مقاله پرسیده تا دکتر جورقانیان به آنها جواب دهد.

ویدیو پیشنهادی در این مقاله :

 

مشاوره با پزشکان آکنه یار

دکتر جورقانیان

دکتر پوریا جورقانیان فارغ التحصیل سال ۱۳۷۹ از دانشگاه علوم پزشکی ایران هستند ایشان سابقه فعالیت در حوزه بیماری های پوست و مو و همزمان حضور در شرکت های دارویی و آرایشی و بهداشتی در سمت های مدیریت R&D و بازاریابی را دارند.

نوشته های مشابه

‫۳۰ دیدگاه ها

 1. سلام اقای دکتر وقت بخیر خسته نباشید من۱۸سالمه و دوسه ساله جوش های شدید روپوستی و زیرپوستی بزرگی میزنم که تالان فک میکردم مال جونییه و میره الان هم جوشا موندن هم جاشون .دوره درمان باراکوتان رو شروع کردم .میخاستم بپرسم برای رفع جاشون چیکارکنم ؟

  1. سلام
   به نظرم ابتدا تمرکزتان را روی درمان با راکوتانتان قرار دهید تا میزان بروز جوش را به صفر برسانید و درمانتان را کامل کنید در سه ماهه پایانی آکوتان می توانید بر روی درمان جای جوش متمرکز شوید برای جوش های قرمز می توانید از نیاسینامید اسید و برای جای جوش های قهوه ایی از هیدروکینون استفاده نمایید . حتما این درمانها باید زیر نظر پزشک باشد
   در صورت نیاز به سرویس ویزیت آنلاین می توانید به شماره ۰۹۱۵۳۰۳۴۸۹۰ در واتز اپ پیام دهید

  1. سلام اگر فرور فته باشد باید میکرو نیدلینگ کنید اگر فقط لک جای جوش قهوه ایی باشد می توانید از ضد لک های نسخه ایی زیر نظر پزشک استفاده کنید و در صورت لک جای جوشش قرمز می توانید از لیزر PDLاستفاده نمایید

 2. سلام آقای دکتر من ۲۱ سالمه و ۵ ماهه زیرنظر پزشک یک روز درمیان آکوتان مصرف میکنم و یک ماهه دیگه باید مراجعه کنم که احتمالا دارو رو قطع کنند . تمام جوش هام رفته اما ترس من از اینه که دوباره برگردن چون خیلی شایع هست که جوش ها برمی گردند . نظر شما چیه؟

   1. سلام من اولین بار هست که برام اوراتان۲۰ mg تجویز شده ۱۵ سالمم هست جوش هام زیاد شدید نیست و گفتن که هر ۵روز یک عدد
    الان شک دارم که استفاده کنم یا نه؟ به نظر شما چیکار کنم؟

 3. سلام ببخشید من خودم مصرف میکنم و هر ماه آزمایش کبد و فشار خون میدم ایا در این صورت هم مشکل ساز هست؟

  1. سلام اقای دکتر بخاطر استفاده از یه کرم شب پوستم بشدت چرب شده اونقدر ک کرم آرایشی رو پوستم نمیخابه دکتر برام کپسول داکسی سایکیلین تجویز کرده اما چربی پوستم کم نشده. بنظرتون لازمه راکوتان مصرف کنم؟

 4. سلام.آقای دکتر من ۲۱ سالمه و وزنم ۴۸ک است جوش های زیرپوستی و چرکی و مخصوصا کیستی زیاد دارم الان دو ماهه تحت درمان با راکوتان هستم.ولی همه میگن جوشام ژنتیکیه چون پدرمم تو جوانی زیاد جوش میزده و عموی منم که ۳۵سالشه جوشای خیلی بزرگی میزنه.میخاستم ببینم من باید چه ازمایشهای هورمونی باید بدم؟و اگه مشکلم هورمونی باشه،داروهای مخصوصش با راکوتان تداخل نداره؟ و اینکه من الان روزی یدونه کپسول ۲۰ مصرف میکنم ایا درسته؟

 5. سلام آقای دکتر
  من پسری ۱۷ ساله هستم که الان سه چهار سالی هست که از جوش شدید صورت که امسال نبست به سال های پیش بیشتر شده رنج میبرم از هر دارو و صابونی که بگید استفاده کردم ولی نتیجه ای نداده تا الان که با یه دکتری صحبت کردم بهم گفتن قرص آکوتان بخورید ولی وقتی عوارضش رو میخونم میترسم به نظر شما این قرص عوارض زیادی داره و اینکه میگن این دارو ممکنه نفس تنگی بیاره میترسم مخصوصا الان که دوران کروناست؟!ممنونم اگه جواب بدین

  1. سلام
   دارو ی راکوتان داروی قوی و موثری است و ممکن است عوارض هم داشته باشد
   اما در آقایان عمدتا عوارض آن قابل کنترل و مدیریت کردن است
   برخی از عوارض را که به راکوتان نسبت می دهند باور غلط و افسانه است مانند نازایی,تخریب کبدی,تنگی نفس,ضعف سیستم ایمنی و….
   به نظرم نباید تحت تاثیر این باور های غلط تصمیم بگیرید در این وب سایت مطالب مفیدی در این زمینه است
   همانقدر که با مصرف خود سرانه آکوتان مخافم و معتقدم بسیار خطرناک است
   آن را با تجویز پزشک برای موارد واجب موثر می دانم
   لطفا مقاله زیر را بخوانید
   و پیج اینستاگرام من هم در پست های اولیه ویدیو های زیادی درباره آکوتان دادر حتما ببینید
   ۳۰ سوال شایع در مصرف کنندگان آکوتان

 6. وقتتون بخیر دکتر
  من به مدت ۲۰ روزآکنوترن ۲۰ مصرف کردم و باعث شده روی چونم موهای زائد رشد کرده،
  خودسرانه دارو رو قطع کردم هرچند که جوشام بهبود پیدا کرده بود
  بنظرتون مجددا مصرف کنم یا خیر؟
  چون دوهفته بعد نوبت دارم از پزشک

  1. سلام
   آکوتان داروی بسیار قوی و موثر در درمان جوش صورت و بدن می باشد که شرایط تجویز خاصی دارد درموارد زیر توصیه می شود:
   جوش شدیدی چرکی و شدید
   در مواردمقاوم به درمان
   در مواردی که اسکار آکنه وجودداشته باشد
   در این موارد تقریبا با مصرف ۶ ماه بر همه انواع جوش فائق می آید حتی جوش های زیر پوستی هم زمان اما به تنهایی برای جوش های زیر پوستی هیچ کاربردی ندارد و به دلیل خشک کردن بسیار زیاد باعث تشدید جوش می شود
   موفق باشید

  1. سلام
   در سوال بالا به این پرسش پاسخ دادم
   راکوتان داروی بسیار قوی است اما تنها برای جوش های زیر پوستی کاربردی ندارد

  2. سلام من ۱۸سالمه و میخواستم بدون مراجعه به پزشک مصرف کنم میشه بگید دوره های مصرفش چجوریه و روزانه چه مقدارقرص باید خورد؟

 7. سلام من الان راکوتان میخورم جای جوشام مونده به شکل فرو رفتگی شده و اینکه بهترین درمان برای جای جوش چی؟

 8. با سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  برای یه فرد ۴۸ کیلویی که جوشهای چرکی و کیستیک داره دوز مصرفی راکوتان چجوره محاسبه میشه؟!

 9. سوالی ک از دکتر داشتم اینه ک چه مرطوب کننده ای رو واسه کسی ک آکوتان مصرف میکنند پیشنهاد میدن ؟

  1. سلام خشکی ناشی از آکوتان در پوست به دو دسته خشکی شدید و بسیار شدید تقسیم می شود در خشکی های شدید آبرسان های غیرچربOIL FREE مانند فیس دوکس در ایرانی ها و لاروش پوزه و های سئک در خارجی ها و در صورتی که خشکی بسیار شدید باشد (پوسته ریزی و قرمزی) مرطوب کننده آکنه لاین مای در ایرانی ها و نایت ریپر الارو در خارجی ها مناسب هستند

   1. سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
    همانطور ک گفته شده نباید ویتامین Aدر زمان درمان با آکوتان مصرف شود حتی مولتی ویتامین های حاوی ویتامین a
    میخواستم بدونم ک میتونم شیر خشک حاوی ویتامین Aمصرف کنم و خطری ندارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا