محصولات مراقبتی آکنه

بهترین روتین برای درمان پوست چرب و حساس کدام است ؟ ( معرفی پکیج روتین )

روتین پوست چرب و حساس

 روتین پوست چرب و حساس

پوست چرب و حساس یک وضعیت پوستی شایع است که نیاز به مراقبت ویژه دارد. بیماران با این نوع پوست ممکن است طیف وسیعی از علائم متفاوت و گاه گیج کننده را تجربه کنند. از جمله؛ چربی بیش از حد پوست ، آکنه التهابی ، قرمزی، التهاب پوست، احساس کشیدگی و خشکی پوست، سوزش و حتی در مواردی افراد واکنش های آلرژیک را در شرایط مختلف تجربه می کنند.

در این مقاله به مراقبت روزانه از پوست برای بیماران دارای پوست چرب و حساس  می پردازیم. با پیروی از این مراحل ساده، بیماران می توانند پوستی سالم، شفاف و درخشان داشته باشند.

برای اینکه بهتر بتوانم درباره ی مراقبت از پوست چرب و حساس توضیح بدهم، ابتدا باید به تعریف دو مفهوم پایه ای در توصیف پوست بپردازم و ضمن تعریف آن ها شباهت ها و تفاوت های آن ها را توضیح دهم. این دو مفهوم پایه ای عبارتند از:

 • نوع پوست 
 • وضعیت پوست 

منظور از نوع پوست skin type چیست؟ 

تعیین نوع پوست یک معیار نسبی و قراردادی است که معمولا در افراد ثابت است و تغییر نمی کند، همچنین عمدتا خیلی نمی توان آن را تغییر داد.

به روش خیلی ساده در مجموع پوست به چهار دسته مختلف پوست خشک، پوست چرب، پوست نرمال و پوست مختلط تقسیم می شود .

نوع پوست عمدتا سرشتی است و میزان تولید چربی پوست به تعداد غدد ترشح سبوم در پوست بستگی دارد.

برای تشخیص پوست چرب کافی است پوست را با یک شوینده ساده بشویید. در صورتی که بعد از نیم الی یک ساعت چربی پوست به صورت براقی و یا سنگینی روی پوست بازگشت، پوست چرب می باشد.

منظور از وضعیت پوست  skin conditionچیست ؟ 

وضعیت پوست معمولا یک مشخصه موقت در پوست به حساب می آید و به معنی حالات مختلف پوست است. فارق از اینکه چه نوعی باشد ممکن است پوست، زمان کوتاه یا حتی طولانی آن شرایط را تجربه کند. وضعیت پوست قابل رفع، بهبودی و تصحیح شدن است.

 به طور مثال دهیدراته شدن (کم آبی پوست)، حساس شدن (قرمزی و التهاب)، پوست ریزی، درماتیتی سبوریک (التهاب پوست چرب با قارچ) و…. وضعیت های پوست هستند که فرد کوتاه مدت و یا طولانی مدت دچار آن می شود.

در این بین پوست چرب دهیدراته یکی از وضعیت های شایع بین افراد درارای آکنه می باشد 

 در این مقاله هدف ما پیشنهاد یک روتین مناسب برای افراد دارای پوست چرب و حساس می باشد. یعنی پوستی که نوع آن چرب و وضعیت آن حساس است.

مقاله زیر را بخوانید ؛ بهترین روتین پوست چرب ؛

حالا با شناخت تعاریف بالا بهتر می توان یک روتین مناسب برای این نوع پوست ها پیشنهاد داد. در ابتدا به معرفی روتین مناسب برای این نوع پوست ها می پردازیم سپس روتین مناسب چند وضعیت خاص تر در این حوزه مانند رزاسه و درماتیتی سبوریک و آکنه التهابی را بررسی خواهیم کرد.

 هر پوستی با هر نوع و وضعیتی در روتین خود به چهار دسته محصول نیاز دارد:

 • شوینده و پاک کننده 

 • مرطوب کننده 

 • محصولات درمانی وضعیت موجود

 • ضد آفتاب 

حال به توضیح بیشتر هر دسته و معرفی محصولات مناسب آنها می پردازیم :

 روتین پوست چرب و حساس (معرفی محصولات روتین چهار گانه)

مرحله 1: شوینده ها و پاک کننده ها :

پاکسازی، یک مرحله ی ضروری در هر روتین مراقبت از پوست به شمار می رود، به خصوص برای بیمارانی که پوست چرب و حساسی دارند. این مرحله به از بین بردن چربی اضافی، آلودگی های محیطی و ناخالصی هایی که می توانند منافذ را مسدود کرده و منجر به ایجاد جوش شوند، کمک می کند.

شوینده پوست چرب و حساس:

با این حال، مهم است که یک شوینده پوست چرب و حساس انتخاب کنید تا ضمن ملایم بودن و پاکسازی کامل، چربی طبیعی پوست را از بین نبرد.

به همین منظور شما به  یک پاک کننده غیر کومدون زا، بدون عطر و با pH متعادل نیاز دارید. همچنین این پاک کننده باید دارای عوامل کاهش دهنده و کنترل چربی یا ضد آکنه مانند سالیسیلیک اسید که به طور خاص برای پوست های حساس فرموله شده اند نیز باشد.

هنگام تمیز کردن، از آب ولرم استفاده کنید و پاک کننده را به صورت حرکات دایره ای روی پوست خود ماساژ دهید. کاملاً بشویید و سپس پوست خود را با یک حوله نرم خشک کنید. از مالش شدید پوست یا استفاده از آب داغ خودداری کنید، زیرا ممکن است پوست شما را تحریک کرده و علائم شما را بدتر نماید.

شوینده های سولفات فری پوست چرب گزینه مناسبی هستند.

شوینده های پوست چرب قوی مانند نوتروژنا، بادی شاپ و شوینده پوست چرب سینره اصلا گزینه ی مناسبی برای این نوع پوست ها نیستند. 

اگر وضعیت حساسیت پوست شما زیاد است و علاوه بر احساس کشیدگی پوست بعد از شستشو، قرمزی را هم تجربه می کنید، ژل شستشوی رزالیفت درمالیفت گزینه ی مناسبی برای شما می باشد.  

تونر مناسب پوست چرب و حساس:

تونرها به عنوان یک پاک کننده غیر ضروری به شمار می روند. استفاده از تونر یک مرحله اختیاری است، اما گاهی می تواند برای بیمارانی که پوست چرب و حساس دارند مفید باشد. یک تونر کمک می کند تا هر گونه باقیمانده از آلودگی ها پاک شود و تعادل pH پوست شما بازیابی شود. حالا که علاوه بر چربی پوست، از حساسیت و قرمزی پوست هم رنج می برید، به دنبال تونر مناسب پوست چرب و حساس که فاقد الکل و حاوی مواد تسکین دهنده مانند آلوئه ورا، بابونه یا آلانتوئین است باشید.

برای استفاده از تونر، مقدار کمی از محلول را روی یک پد پنبه ای بریزید و به آرامی روی صورت و گردن خود را پاک کنید. از زدن تونر در ناحیه  دور چشم خودداری کنید و اجازه دهید تونر قبل از استفاده از هر محصول دیگری روی پوست به طور کامل خشک شود.

میسلار واتر مخصوص پوست چرب و حساس:

میسلار واتر یک پاک کننده غیر ضروری اما کاربردی در شرایط خاص به حساب می آید و عموما الزامی در استفاده از آن نیست. استفاده از این محصول تنها در زمانی کاربرد دارد که پوست قبل از شستشو چرب باشد، چربی مضاعف طبیعی داشته باشد، آرایش سنگین، ضد آفتاب و یا کرم چربی بر روی پوست باشد.

 میسلار واتر مخصوص پوست چرب و حساس در اصل قبل از شستشو چربی مضاعف را پاک کرده تا نیاز به شوینده قوی برای برطرف کردن چربی نباشد.

مرحله ۲: مرطوب کننده یا آبرسان:

کاربرد مرطوب‌ کننده برای بیمارانی که پوست‌های چرب و حساس دارند بسیار مهم است، زیرا به تعادل تولید چربی و جلوگیری از کم‌آبی پوست  کمک می‌کند. یک مرطوب کننده مناسب پوست چرب و حساس باید سبک، بدون چربی و غیر کومدون زا بوده و برای پوست های حساس فرموله شده باشد.

 در ترکیبات آن ها به دنبال موادی مانند سرامیدها، اسید هیالورونیک یا نیاسینامید باشید چرا که آن ها می توانند به تسکین و آبرسانی پوست شما کمک نمایند.

بهترین مرطوب کننده پوست چرب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

برای استفاده از مرطوب کننده، مقداری به اندازه ی نخود در هر طرف صورت استفاده کنید و به آرامی روی صورت و گردن خود ماساژ دهید. از مالیدن بیش از حد یا مالش شدید پوست خودداری کنید، زیرا می تواند باعث تحریک و جوش شود.

همانطوری که بارها ذکر کردم تفاوت کاربردی بین مرطوب کننده ها و آبرسان ها وجود ندارد و این ها تنها یک سبک نام گذاری محصولات هستند.

 برای پوست های چرب و حساس گزینه پیشنهادی من مرطوب کننده پوست چرب امونی، مرطوب کننده پوست چرب سبوفارما، مرطوب کننده پوست چرب مای  و آبرسان پوست چرب ساین اسکین می باشد. 

من معمولا در پوست های چربی که همراه  با قرمزی باشند، مرطوب کننده رزالیفت درمالیفت  را پیشنهاد می کنم.

سعی کنید مرطوب کننده را پنج دقیقه بعد از شوینده بزنید تا پوست فرصت تشکیل سبوم خود بعد از شستشو را پیدا کند.

تکرار مرطوب کننده در پوست های چرب و حساس محدودیتی ندارد. توصیه می شود افراد دارای پوست های چرب و حساس قبل و بعد از استفاده از محصولات درمانی پوست، مرطوب کننده استفاده کنند.

در صورت پوسته ریزی در پوست های چرب و حساس حتما احتمال تشخیص درماتیتی سبوریک را مد نظر داشته باشید چرا که در صورت وجود آن باید درمان قارچی همزمان صورت گیرد.

مرحله 4: محافظت در برابر آفتاب:

محافظت در برابر آفتاب برای همه انواع پوست ضروری است، اما به ویژه برای بیمارانی که پوست چرب و حساسی دارند، بسیار مهم است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند علائم شما را بدتر کند و خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. به دنبال یک ضد آفتاب با SPF+ 50 باشید که فاقد چربی و غیر کومدوژن باشد.

برای استفاده از کرم ضد آفتاب، مقدار زیادی از آن استفاده کنید و آن را به طور یکنواخت روی صورت و گردن خود بمالید. هر دو ساعت یکبار آن را تجدید کنید، به خصوص اگر عرق می کنید.

من عمدتا برای این افراد ضد آفتاب های سبک غیر جوش زا را توصیه می کنم. در برند درماتیپیک یک ضد آفتاب اویل فری مخصوص پوست حساس است که می تواند گزینه مناسبی باشد.

ویزیت آنلاین

روتین مناسب پوست چرب  و جوشدارو حساس 

شوینده سبوفارما +مرطوب رزالیفت+ ضد جوش آزیتول ( یک شب درمیان)

+ضد آفتاب ساین اسکین 

 

وضعیت های خاص در پوست های چرب حساس 

سه وضعیت شایع را در پوست های چرب حساس بیشتر شاهد هستیم:

 • ۱-پوست چرب دهیدارته 
 • ۲- رزاسه 
 • ۳-درماتیت سبوریک 

روتین پوست چرب دهیدراته :

پوست چرب دهیدراته چیست ؟

از مهمترین مشخصات پوست چرب دهیدارته می توان به پوست چربی اشاره کرد که طی بر اثر عوامل مختلفی مانند سرما و یا آفتاب و یا ضایعات آکنه و یا مصرف ترکیبات ضد آکنه و ضد لک بر روی پوست قابلیت حفاظت آب خود را از دست داده است و در عین اینکه چرب می شود اما در موارد زیادی همراه کشیدگی بعد از شستشو و حساس بودن و حس خشکی ضمن استفاده از محصولات درمانی دارند 

 این دوگانگی در احساس در موارد زیادی انتخاب یک روتین پوست چرب دهیدراته را مشکل می کند 

 اگر در زمان درمان آکنه هستید باید همزمان درمان پوست چرب دهیدراته را مد نظر قرار دهید 

 روتین پوست چرب دهیدراته شامل موارد زیر می باشد :

روتین پیشنهادی رزاسه :

در این وضعیت، پوست تحت عوامل محیطی سریعا قرمز می شود. در بسیاری از موارد پوست چرب است و ممکن است آکنه التهابی در بخش مرکزی صورت داشته باشیم اما پوست علی رغم چرب بودن قرمز، ملتهب و با احساس کشیدگی همراه است. این حالت تناقض و دو گانگی به شدت افراد را گیج و کلافه می کند.

اکثرا این افراد با تشخیص اشتباه به عنوان پوست خشکی که جوش می زند مراجعه می کنند و محصولات روتین اشتباهی را در روتین خود انتخاب می نمایند.

روتین پیشنهادی من برای افراد دارای رزاسه محصولات زیر می باشد:

 • ژل شستشوی صورت رزالیفت درمالیفت 

 • مرطوب کننده رزالیفت درمالیفت 

 • آزلائیک اسید برایت مکس ( برای پوست های جوش دار) 

 • نیاسینامید اسید برایت مکس ( برای پوست های با قرمزی زیاد) 

 • ضد آفتاب ضد قرمزی درماتیپیک 

روتین پیشنهادی درماتیت سبوریک 

این وضعیت خاص در پوست های چرب رخ می دهد که عامل قارچی روی مناطق خاصی از صورت وجود دارد. علی رغم پوست چرب، در این موارد پوسته ریزی، خارش و قرمزی را در اطراف بینی، پشت گوش، میان ابروها، حاشیه خط رویش مو و کنار لب ها را شاهد هستیم.

 افراد با تصور خشکی پوست از مرطوب کننده قوی برای از بین بردن پوسته ها استفاده می کنند که همین مسئله مشکل را مضاعف می کند.

 

پیشنهاد من برای روتین درماتیت سبوریک 

 • شوینده سبوریک دئودراگ 

 • مرطوب کننده ساین اسکین

 • کرم درماتیت سبوریک ناندل 

 • ضد آفتاب ساین اسکین 

مرحله 5: عادات سبک زندگی:

علاوه بر مراقبت روزانه از پوست، بیماران دارای پوست و چرب حساس باید عادات سبک زندگی سالمی را که می تواند سلامت پوست آنها را بهبود بخشد دنبال کنند. این عادات سبک زندگی سالم شامل:

 • داشتن یک رژیم غذایی متعادل و غنی از میوه ها، سبزیجات و پروتئین بدون چربی
 • نوشیدن آب فراوان برای هیدراته ماندن پوست
 • پرهیز از استعمال دخانیات و مصرف الکل
 • خواب کافی و مدیریت سطح استرس
 • ورزش منظم برای بهبود گردش خون و جریان اکسیژن به پوست شما

نتیجه:

در نتیجه، بیمارانی که دارای پوست چرب و حساس هستند، نیاز به روتین مراقبت پوستی روزانه ای دارند که ملایم، غیر تحریک کننده و موثر باشد. با پیروی از مراحل ذکر شده در این مقاله، بیماران می توانند پوستی سالم، شفاف و درخشان داشته باشند.

همچنین اتخاذ عادات سبک زندگی سالمی که می تواند سلامت کلی پوست را بهبود ببخشد و از جوش و سوزش در آینده جلوگیری کند، بسیار مهم است. اگر در مورد پوست خود نگرانی دارید، توصیه می شود با یک پزشک پوست مشورت کنید چرا که می تواند توصیه های شخصی را بر اساس نیازهای فردی شما ارائه دهد.

اطلاعات بیشتر در ارتباط با پکیج های تخصصی ویژه بیوتی تراپیست ها در سایت درم استور 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *