درمان غیر دارویی آکنه

نامه ای به آکنه خود؛ آکنه عزیز لطفا دیگر برنگرد ……

نامه ای به آکنه خود

اگر از مشکل آکنه رنج می برید، حتما چالش های زیادی را با خود در زمینه تحمل مشکلات پوستی ضایعات آکنه و اسکار آن تجربه کرده اید. آیا تا به حال به این فکر افتاده اید که در نامه ای به آکنه خود به عنوان یک شخص صمیمانه صحبت کنید؟ اگر بخواهید برای آکنه خود نامه بنویسید در آن نامه چه می نوشتید؟ این موضوع تحقیقی است که توسط محققانی که تأثیرات عاطفی و فیزیکی آکنه و اسکار آکنه را بررسی می کنند صورت گرفته است. آنها دریافتند که درخواست از شرکت کنندگان برای نوشتن نامه ای به آکنه خود نشان دهنده بار مداوم این بیماری از سال های نوجوانی تا بزرگسالی و مبارزه برای پذیرش خود است.

آکنه یک بیماری شایع فراتر از مشکل پوستی 

آکنه یک بیماری شایع پوستی است که بسیاری از افراد در سراسر جهان، به ویژه نوجوانان و جوانان را تحت تاثیر قرار می دهد. اگرچه این یک وضعیت تهدید کننده زندگی نیست، اما می تواند تأثیر قابل توجهی بر سلامت روانی فرد داشته باشد، به خصوص زمانی که منجر به اسکار آکنه شود. در این مقاله به اثرات روانی آکنه و اسکار آکنه و همچنین برخی تحقیقات و راه حل هایی می پردازیم که می توانند به افراد در مقابله با این عارضه کمک کنند.

ویزیت آنلاین

تحقیق منتشر شده در مجله انجمن پزشکی آمریکا چه می گوید 

دکتر جری تان،متخصص پوست از کانادا می‌گویند: «نوشتن نامه‌ای برای وضعیت آن‌ها فضایی برای بیان آزاد ایجاد می‌کند که در آن افراد می‌توانند در مورد تجربیات خود با آکنه صحبت نمایند و مسیر خود را دوباره دنبال کنند.

مقاله تحقیقاتی که اخیراً در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شد، به بررسی تأثیر روانی اجتماعی آکنه بر روی بیماران مبتلا به آکنه صورت و تنه و همچنین افرادی که دارای اسکار آکنه هستند، پرداخته است. دکتر تان افزود: «مطالعات بسیار کمی به تأثیر اسکار آکنه پرداخته اند و این می تواند تا پایان عمر ادامه یابد».

در این مطالعه بین المللی شرکت کنندگانی از شش کشور از جمله کانادا و ایالات متحده آمریکا انتخاب شدند. افراد مبتلا به آکنه فعال در صورت، گردن، شانه ها و یا پشت، یک گروه  مطالعه را تشکیل دادند. اکثر آنها آکنه متوسط تا شدید داشتند و 13 تا 25 سال داشتند. آنهایی که اسکار آکنه داشتند، گروه دوم را تشکیل دادند که هیچ یک از آنها آکنه فعال نداشتند و بیشتر در سنین 25 تا 45 سال بودند.

اثرات روانی آکنه و اسکار آکنه

اثرات روانی آکنه و اسکار آکنه

نامه‌ها بار سنگین آکنه را که معمولا با احساس اضطراب و عزت نفس پایین‌ گزارش می‌شد، آشکار می‌کردند.

«من نمی‌توانم بدون آرایش در جمع بیرون بروم. یکی از شرکت‌کنندگان می‌گوید از این می‌ترسم که مردم به آن اشاره کنند و مرا مضطرب کنند.

عدم کنترل آکنه باعث ناامیدی و احساس ناتوانی می شود. من گاهی گریه می کنم چون تو هر طور که می خواهی می آیی و می روی آن هم در زمان‌های کاملاً نامناسب.»

در واقع، بسیاری از پاسخ دهندگان، آکنه را به عنوان یک مزاحم و همراه ناخواسته مسئول مختل کردن زندگی آنها می دانستند. نظراتی مانند: “من انتخاب نکردم که تو را داشته باشم، تو آمدی و من تو را نمی خواهم” و “چرا من؟” فکر نمی‌کنم کاری کرده باشم که لایق حضور تو در زندگی خود باشم.»

کسانی که در گروه اسکار آکنه بودند اغلب به تصویر منفی از خود اشاره کردند. “در ابتدا فکر می کردم که شما به سرعت ناپدید می شوید و هیچ اثری از خود باقی نمی گذارید، متاسفانه اینطور نبود. اکنون به آنچه باقی مانده نگاه می کنم و در این منظره غرق شده ام.»

اکثر شرکت کنندگان از آرایش و لباس برای پنهان کردن آکنه یا جای آکنه استفاده می کردند. نظرات دیگران و فشار همسالان دلیل اصلی پنهان کردن آکنه یا جای زخم آنها بود. “من متوجه می شوم که از جمعیت های بزرگ دوری می کنم زیرا نسبت به آنچه که مردم ممکن است با دیدن پوست من فکر کنند نگران هستم.”

بسیاری از هزینه و ناراحتی خوددرمانی و مراقبت عصبانی بودند. من روزی 4 بار صورتم را می شویم و هنوز کثیف به نظر می رسم. صورت من به خاطر تو زشت به نظر میرسد » و «من علیه تو می‌جنگم، اما این جنگی پرهزینه است».

دیگران از درمان شکایت کردند. چگونه ممکن است امروزه درمان‌های مؤثری برای سرطان و سایر بیماری‌های جدی وجود داشته باشد، در حالی که آکنه در سنین مختلف نوجوانان و بزگسالان را آزار می‌دهد و نمی‌توان آن را با موفقیت درمان کرد؟»

دکتر تان گفت: «رویکرد شخصیت‌سازی (از طریق نوشتن نامه‌ها) تداوم ناتوانی‌های روانی و اجتماعی ناشی از آکنه و اسکار آکنه مشابه موارد دیگر بیماری‌های مزمن پزشکی مانند آسم و دیابت می باشد.

او افزود: «درک واکنش عاطفی بیمار به شرایط مزمن می‌تواند به پزشکان کمک کند تا اطلاعات مربوطه را برای رسیدگی به نگرانی‌های بیمار، مدیریت انتظارات درمان و توسعه مهارت‌های مقابله‌ای سالم مورد هدف قرار دهند.»

اثرات روانی آکنه و اسکار آکنه

آکنه می تواند تأثیر عمیقی بر عزت نفس، تصویر بدن و کیفیت کلی زندگی فرد داشته باشد. این می تواند منجر به احساس خجالت، شرم و انزوای اجتماعی شود، به ویژه در بزرگسالان و نوجوانانی که در حال گذراندن دوره چالش برانگیز رشد هستند. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به آکنه بیشتر احتمال دارد اضطراب، افسردگی و افکار خودکشی را تجربه کنند.

تأثیر روانی آکنه زمانی که منجر به اسکار آکنه می شود، می تواند حتی مهم تر باشد. اسکارهای آکنه می توانند دائمی و مخدوش کننده باشند و باعث ناراحتی و اضطراب بیشتر شود. در یک مطالعه، محققان دریافتند که افراد دارای اسکار آکنه به طور قابل توجهی اعتماد به نفس پایین تر، اضطراب اجتماعی بیشتر و علائم افسردگی را نسبت به افراد بدون اسکار گزارش کردند.

پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر مقاله؛ استرس چه اثری بر روی جوش میگذارد؟ را مطالعه نمایید.

اثرات روانی و روحی ناشی از مشکل آکنه موضوعی است که بسیار کم به آن توجه می شود و بسیاری از پزشکان و مراقبت کنندگان حرفه ای پوست تنها به درمان و کنترل ضایعات آکنه می پردازند، در صورتی که مشاهدات من مبنی بر این است که اثرات روحی و روانی ضایعات آکنه تاثیر مستقیم و غیر مستقیم مهمی بر روی ضایعات درمان و کنترل و عود آکنه دارند.

بسیاری از بیماران را شاهد بودم که از استرس و اضطراب شدیدی در این زمینه رنج می بردند. هر چند این میزان تحمل اضطراب به شدت آکنه مرتبط است، اما گاهی ضایعات ملایم هم در برخی از افراد باعث اضطراب شدید می شود.

تحقیق در مورد اثرات روانی آکنه و اسکار آکنه

چندین مطالعه تأثیر روانی آکنه و اسکار آکنه را بررسی کرده اند. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2018 که در مجله آکادمی اروپایی پوست و زیبایی منتشر شد، نشان داد که افراد مبتلا به آکنه کیفیت زندگی بسیار پایین‌تری را نسبت به افراد بدون آکنه گزارش کردند. مطالعه دیگری که در سال 2020 در همان ژورنال منتشر شد، نشان داد که افراد مبتلا به اسکار آکنه به طور قابل توجهی اعتماد به نفس کمتر و علائم افسردگی بیشتری نسبت به افراد بدون اسکار گزارش کردند.

علاوه بر این مطالعات، محققان رابطه بین آکنه و سلامت روان را نیز بررسی کرده اند. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2019 که در JAMA Dermatology منتشر شد، نشان داد که افراد مبتلا به آکنه نسبت به افرادی که آکنه ندارند، بیشتر احتمال دارد اضطراب، افسردگی و افکار خودکشی را تجربه کنند.

راه حل هایی برای مقابله با آکنه و اسکار آکنه

خوشبختانه راه حل های مختلفی برای کمک به افراد به جهت مقابله با آکنه و اسکار آکنه وجود دارد. قبل از هر چیز، ضروری است که از یک پزشک پوست متخصص در زمینه آکنه یا ارائه دهنده سلامت روان که می تواند درمان ها و حمایت های موثری را ارائه دهد، کمک حرفه ای دریافت کنید. درمان های پوستی مانند داروهای موضعی یا خوراکی، لایه برداری شیمیایی و لیزر درمانی می توانند به از بین بردن آکنه و کاهش ظاهر اسکار کمک نمایند.

مداخلات روانشناختی مانند درمان شناختی-رفتاری (CBT) و کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی (MBSR) نیز می تواند در کاهش تاثیر روانی آکنه و اسکار آکنه موثر باشد. CBT می تواند به افراد کمک کند تا افکار و باورهای منفی در مورد ظاهر خود را به چالش بکشند، در حالی که MBSR می تواند به کاهش استرس و بهبود خلق و خو کمک کند.

علاوه بر این درمان‌ها، برای افراد مبتلا به آکنه و اسکار آکنه، مراقبت از خود و شرکت در فعالیت‌هایی که باعث افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس می‌شوند، مهم است. این ممکن است شامل ورزش، معاشرت با دوستان و خانواده و دنبال کردن سرگرمی ها یا علایقی باشد که شادی و رضایت را به همراه دارد.

ویزیت آنلاین

خرید محصولات درمانی آکنه با تخفیف ویژه برای بیوتی تراپیست ها

شما هم نامه خودتان را به آکنه هایتان بنویسید 

اگر از شما بخواهند به آکنه های خود نامه ای بنویسید به آنها چه می گویید؟ آنها را چه خطاب می کنید؟ یک مهمان ناخوانده یا دشمن در خانه و ؟…… برای ما در بخش دیدگاه های این مقاله درباره این موضوع بنویسید. شخصا عمیقا معتقدم بیان و بروز عواطف و احساسات می تواند راهی برای کاهش تنش های ناشی از حس بد باشد.

امیدوارم بیان نظرات و تبادل نظرات خوانندگان این مقاله به سایر افراد کمک بسیاری کند تا بدانند که در این حس و چالش تنها نیستد.

منتظر نوشتن نامه شما به آکنه هایتان در بخش کامنت های این مقاله هستم……

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *