آکنه (علل و انواع آن), محصولات مراقبتی آکنه

هیالورونیک اسید معجزه ای در آبرسانی برای پوست

هیالورونیک اسید معجزه ای در آبرسانی برای پوست

هیالورونیک اسید مولکولی جادویی در صنعت زیبایی

تا به حال از خود پرسیده اید که چرا پوست کودکان آنقدر نرم و لطیف است؟ دلیل آن وجود هیالورنیک اسید فراوان در پوست آنهاست. هیالورونیک اسید برای پوست نقش بسیار مهمی در زیبایی و جوانی دارد. اسید هیالورونیک بطور طبیعی در بدن وجود دارد ولی با افزایش سن، میزان آن در پوست کاهش می یابد.

هیالورونیک اسید یک ماده شیمیایی آلی است که بطور طبیعی در بدن انسان وجود دارد. این ماده همان بافت همبند و نرم غضروف های بدن، بخش زجازیه چشم و بخش نرم پوست است. لذا کاربرد فراوانی در پزشکی دارد. مثلا در درمان بیماریهای مفصلی و بیماریهای چشم کاربرد فراوانی دارد. همچنین از هیالورونیک اسید برای جراحی های زیبایی استفاده می شود.

هیالورونیک اسید چه کاربردی برای انسان دارد؟

امروزه هیالورونیک اسید در تزریق های زیبایی مثلا برای پر کردن خط اخم و خط خنده، برای پر کردن سینه یا باسن، برای برجسته کردن لب و گونه بکار می رود. این تزریق های زیبایی تا حدود ۸-۱۰ ماه دوام دارد و بعد این ماده جذب می شود و دیگر بصورت برجسته دیده نمی شود.

پوست انسان نیز مقدار فراوانی هیالورنیک اسید دارد و همین ماده سبب می شود پوست نرم و گوشتی باشد. اما ای کاش که مقدار هیالورونیک اسید در پوست کم نمی شد! متاسفانه با افزایش سن، مقدار این ماده در پوست کم می شود و پوست به سمت پیر شدن می رود. بنابراین برای بازیابی جوانی و طراوت پوست باید این ماده را را به پوست بازگردانیم. خشکی پوست، شوره سر، خشکی چشم ها و خشکی لب و شل شدن پوست با پیری پوست همراه است ؛ زیرا مولکول های سالم در پوست ما برخی از توانایی خود را برای اتصال و حفظ آب را از دست می دهند. این نه تنها باعث خشکی می شود ، بلکه حجم پوست را کاهش می دهد .  پیری پوست از طریق پیری ذاتی و پیری بیرونی به وجود می آید ، به این معنی که تماس روزانه ما با آلاینده ها و تماس پوست و چشم با اشعه UV ، همراه با “روند طبیعی پیری” ، ارتباط سلول پوست با پروتئینهای بدن را کم میکند و تخریب پوست را حاصل میشود .

ویزیت آنلاین

"توانایی

توانایی منحصر بفرد هیالورونیک اسید چیست؟

مهمترین خصوصیات هیالورونیک اسید، توانایی جذب و نگهداری بالای آب است. همین عامل باعث می شود پوستی که به میزان کافی هیالورونیک اسید داشته باشد، عاری از چروک باشد. هیالورونیکیک ماده بسیار ارزشمند برای جوانی پوست است که پزشکان متخصص پوست ارزش آن را می دانند و استفاده های زیادی در بازیابی زیبایی افراد از آن می کنند.

تحقیقات نشان داده است که هیالورونیک اسید بهترین ماده برای آبرسانی به پوست است. هیالورونیک  توانایی آن را دارد که تا ۸ برابر وزن خود، آب درون خودش نگه دارد. به همین جهت، بهترین دوای درد پوستهای خشک و کم آب می باشد. پوستی که آب خود را از دست بدهد، چروک می شود و در واقع پوست پیر محسوب می شود. هیالورونیک اسید آب از دست رفته پوست را به آن باز میگرداند و به همین دلیل چروکهای پوست را باز می کند. جالب است بدانید اسید هیالورونیک یک “ماده مغذی هوشمند” است این بدین معناست که اسید هیالورونیک می تواند با درنظر گرفتن شرایطی مانند رطوبت هوا، مقدار رطوبت مجذوب را تنظیم کند. بطور مثال در شرایط آب و هوایی مرطوب که پوست به آبرسانی کمتری نیاز دارد، مقدار متناسب مورد نیاز آب برای پوست جذب میکند.

هیالورونیک اسید چگونه وارد بدن می شود؟

 • از طریق خوراکی:

 • هیالورونیک اسیدخوراکی  در بسیاری از مواد غذایی موجود می باشد. بطور مثال گوشت گاو، سبزیجات برگ‌دار و سویا حاوی هیالورونیک اسید می باشد. وقتی تولید استروژن افزایش یابد میزان اسید هیالورونیک نیز بالا می‌رود. سبزیجاتی که زینک زیادی دارند مثل اسفناج، چغندر و همچنین حبوبات نیز گزینه‌های خوبی هستند زیرا کمبود اسید هیالورونیک معمولا در کسانی دیده می‌شود که زینک بدن‌شان کاهش یافته است. سبزیجاتِ حاوی نشاسته مثل سیب‌زمینی سفید و شیرین، نخود سبز و هویج، باعث تولید اسید هیالورونیک می‌شوند.

علاوه بر سبزیجات و گوشت، دانه هایی مانند بادام و آجیل ها نیز منبع خوبی از هیالورونیک  هستند. منیزیم یکی از ترکیبات اصلی هیالورونیک اسید است. بنابراین در صو رتیکه مواد غذایی حاوی زینک استفاده کنید، به تولید هیالورونیک  در بدنتان کمک می کنید. مثل گوجه فرنگی، توت فرنگی، آناناس و کدو.

  • امروزه شرکتهای ساخت مکمل های دارویی، هیالورونیک اسید را بصورت قرص ها یا کپسولهایی تولید و آن را به بازار عرضه می کنند. این مکمل ها نه تنها برای حفظ زیبایی پوست مورد استفاده قرار میگیرند، بلکه در درمان دردهای مفاصل و خشکی چشم نیز استفاده می شود. برخی از آنها منبع حیوانی دارد. مثلا از تاج خروس استفاده می شود و برخی از آنان از منابع گیاهی تهیه شده اند.

 • از طریق تزریق های زیبایی:

بسیاری از پزشکان متخصص پوست، از هیالورونیک اسید برای برجسته سازی برخی از قسمتهای صورت استفاده می کنند. هیالورونیک اسید بعنوان فیلر در برجسته سازی لب، گونه، سینه و باسن استفاده می شود. جذب این ماده بعد از ۸ الی۱۰ ماه به آبرسانی پوست مناطق اطراف تزریق و باز شدن چروکهای آن نیز کمک میکند.

 • از طریق محصولات آرایشی و بهداشتی موضعی:

برخی از برندهای معتبر، از هیالورونیک اسید در ترکیبات محصولات خود استفاده می کنند. اکثر ترکیباتی که در مرطوب کننده ها استفاده می شود، تنها نقش پانسمان کردن پوست را دارند. بدین معنی که با ایجاد یک لایه بر روی پوست، از تبخیر آب درون پوست جلوگیری میکنند. اما هیالورونیک اسید جزو موادی است که وارد اپیدرم می شود و آب را جذب می کند و به شدت آبرسانی پوست را بالا می برد.

برخی از برندهای بهداشتی، یک محصول حاوی هیالورونیک اسید دارند که بعنوان آبرسان قوی آن را ارائه می کنند. مانند برند استادرم که یک مرطوب کننده قوی هیالورونیک دارد. برخی از برندهای دیگر نیز یک لاین کامل محصولات حاوی هیالورونیک اسید ارائه می کنند که شامل، کرم دورچشم، کرم شب، روز و سی سی کرم و …. می باشد. مانند برند اوسرین که یک لاین کامل از محصولات حاوی هیالورونیک اسید دارد. مطالعات نشان داده اند که مصرف منظم روزانه سرم هایی که حاوی حدود ۰٫۱ درصد هیالرینیک اسید می تواند موجب بهبود قابل ملاحظه ای در هیدراتاسیون پوست ، ظاهر چین و چروک و کشش شود.

نیاز افراد دارای پوست چرب به هیالورونیک اسید

افرادی که پوست چرب دارند نباید تصور کنند که پوستشان به آبرسانی نیاز ندارد. آبرسانی برای هر نوع پوستی ضروری است. شرکتهای آرایشی و بهداشتی برای آنکه انواع پوست از مزایای آبرسانی هیالورونیک اسید بهره مند شوند، محصولات حاوی هیالورونیک اسیدشان را در بافتهای مختلف ارائه می دهند. بافتهای مختلف بصورت کرم، سرم و لوسیون می باشد. افرادی که پوست چرب دارند، می توانند با انتخاب سرم ها از این ماده حیاتی پوست استفاده کنند.

بهترین زمان مصرف کرمهای حاوی هیالورونیک اسید

محصولات آرایشی و بهداشتی حاوی هیالیرونیک اسید می بایست بر روی پوست تمیز استفاده شوند تا جذب موثرتری داشته باشند. بهترین زمان مصرف زمانی است که بیشترین مدت زمان ممکن بر روی پوست بماند. لذا پیشنهاد می شود کرمهای حاوی هیالرونیک اسید شبها قبل از خواب بر روی پوست استفاده شود.

این نوع محصولات می توانند زیر محصولات آرایشی نیز استفاده شوند به شرطی که ده دقیقه قبل از استفاده از کرمهای آرایشی، محصول حاوی هیالورونیک اسید بر روی پوست زده و بصورت کامل جذب شود، سپس از محصولات آرایشی استفاده کرد.

ویزیت آنلاین

ویدیوپیشنهادی در این مقاله

منبع : ویکی پدیا

7 دیدگاه در “هیالورونیک اسید معجزه ای در آبرسانی برای پوست

 1. یاسمین گفت:

  سلام اگه ممکنه بهترین های هیالورنیک اسید رو در بازار معرفی کنید هم خارجی هم ایرانی ممنونم

 2. غزال گفت:

  با سلام. ببخشید اگر هیالورونیک اسید با جذب اب باعث ابرسانی میشه در فیلرها چور باعث افزایش حجم بافت میشه؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   هیالورونیک اسید در کرم ها ریز مولکول است و جذب لایه اپیدرم می شود و با جذب آب مثل اسفنج باعث آبرسانی می شود اما در فیلر ها تعداد بالایی از این مولکول ها به هم کراس لینک می شوند (وصل می شوند) و مثل یک کلاف بزرگ کاموا می شوند که دیگر قابل جذب آب ندارند و شکل ثابت دارند و تنها نقش حجم دهندگی دارند نه آبرسانی و وقتی به صورت ژل تزریق می شوند به آن منطقه تزریق حجم می دهند

 3. مریم گفت:

  سلام
  من هم مطالب زیادی رو در این زمینه مطالعه کردم، مقاله شما پرمحتوا و بدون سوگیری بود
  سپاسگذارم

  1. لیلا حیدری گفت:

   عالی بود من همش دنبال گزینه بی تزریق هستم مقاله تون کمک کننده بود.

   1. سلام
    خوشحالم که برایتان مفید بود

 4. رضا گفت:

  مقاله خیلی خوبی بود مرسی از شما من صورتم ضد آفتاب می زنم جوش می زنه میشه راهنمایی کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *