آکنه (علل و انواع آن), اسکار آکنه, محصولات مراقبتی آکنه

چگونه ضد آفتاب مناسب پوست های آکنه دار را انتخاب کنیم؟

ضد آفتاب مناسب پوست های آکنه دار

معمولاً آن‌هایی که از مشکل آکنه و پوست چرب رنج می‌برند،  از سویی خیلی اوقات با زدن ضد آفتاب دچار مشکل می‌شوند و حس نامناسبی از نظر وجود یک ماده‌ی خارجی روی پوستشان احساس می‌کنند از طرف دیگر ضد آفتاب نقش مهمی در درمان آکنه دارد و بخشی از پروتکل درمان جوش می باشد  باید چه کاری بکنیم که ضدآفتاب روی پوستمان بهتر بنشیند؟ چه ضدآفتابی را انتخاب بکنیم  و چگونه از آن بهره ببریم؟ من دکتر جورقانیان هستم و در این مقاله  در مورد نحوه انتخاب  ضدآفتاب های پوست چرب  با هم صحبت و موارد ذیل را بررسی می‌کنیم.

فهرست مطالب :

آفتاب برای آکنه مفید است یا مضر؟

ضدآفتاب یکی از مهم‌ترین ارکان یک مراقبت پوست نرمال است، این مسئله به‌ویژه در مورد افرادی که پوست چرب دارند یا از مشکل آکنه رنج می‌برند و یا تحت درمان بیماری‌های آکنه هستند مسئله‌ی مهم‌تری است. اول باید بدانیم که آفتاب با پوست افرادی که مشکل آکنه دارند چه می‌کند. خیلی‌ها معتقدند که ۱۰ الی ۲۰ دقیقه آفتاب ملایم می‌تواند اثر درمانی به‌صورت اثر ضدالتهابی روی پوست داشته باشد، اما اکثر پزشک‌ها به این معتقدند که آفتاب شدید باعث ایجاد یک‌سری اختلال‌ها برای دارای  مشکل آکنه می شوند  اثرات مضر آفتاب بر روند آکنه به شرح ذیل است :

 • خشکی ناشی از آفتاب باعث از بین رفتن سلول‌های پوست و لایه‌های خارجی پوست می‌شود و سلول‌های مرده باعث بسته شدن منافذ و ایجاد جوش در زیر پوست می‌شوند.
 • خشکی ناشی از آفتاب باعث می‌شود که پوست ترشح بیشتری برای جبران داشته باشد و این باعث می‌شود که پوست بعد از حضور در آفتاب، چرب بشود  
 • آفتاب باعث تشدید اسکار آکنه و جای جوش می‌شود و آن‌ها را پررنگ‌تر می‌کند.

پس به این سه دلیل مهم، ما باید بدانیم که یکی از مهم‌ترین ارکان مراقبت از پوست در پوست‌های آکنه‌ای، استفاده از ضدآفتاب است.

ویزیت آنلاین

ضدآفتاب مناسب پوست آکنه‌ای‌چه خصوصیتی دارند ؟

اما چه ضدآفتابی برای پوست‌های آکنه‌دار مناسب است؟ هنگام انتخاب ضدآفتاب برای پوست‌های آکنه‌دار و پوست‌های چرب باید به چند کلمه‌‌ی کلیدی توجه کنید.

 • ضدآفتاب‌ها باید Oil Free باشند، به این معنی که فاقد چربی. معمولاً دسته‌ای از ضدآفتاب‌ها را که زیر ۲۰ درصد چربی دارند، ضآفتاب‌های اویل‌فری می‌گویند.
 • بهتر است که ضدآفتاب‌ها Non-comedogenic باشند. Non-comedogenic یا غیرجوش‌زا به این معنی است که ضدآفتاب‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث بسته‌ شدن منافذ و ایجاد جوش‌های زیر پوستی نمی‌شوند.
 • مسئله‌ی سوم این است که ضدآفتاب‌هایی باید استفاده بکنید که Hypoallergenic یعنی کم‌ایجادکننده‌ی حساسیت و بدون الکل باشند. این مسئله هم در انتخاب ضدآفتاب بسیار مهم است.

قوام و  Texture ضد آفتاب مناسب پوست آکنه دار چگونه باید باشند؟

معمولاً ضدآفتاب‌هایی که به‌صورت ژل، فلوئید و یا اسپری هستند سبک‌ترند و نسبت به ضدآفتاب‌های کرمی و قالب کرمی‌شکل می‌توانند انتخاب بهتری باشند. خیلی اوقات روی این ضدآفتاب‌ها Water base نوشته شده است، به این معنی که این‌ها موادی هستند که بر پایه‌ی آب تشکیل شده‌اند.

یادمان باشد که یکی از مهم‌ترین مواردی که افراد باید در زمان درمان آکنه به‌ویژه وقتی که از درمان‌های دارویی آکنه و یا درمان‌های موضعی استفاده می‌کنند این است که باید بدانند پوستشان نسبت به آفتاب حساس‌تر می‌شود و این‌جا هست که لزوم استفاده از ضدآفتاب برای این افراد اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

ضدآفتاب

3 باور غلط درباره‌ي ضدآفتاب

در پایان باید به چند باور غلط در مورد استفاده از ضدآفتاب‌ها اشاره بکنم.

 • خیلی اوقات افراد فکر می‌کنند که آسیب آفتاب تنها زمانی هست که آفتاب‌سوختگی بر روی پوست اتفاق می‌افتد، اما در جریان باشید که آفتاب‌سوختگی نهایت تخریب سلول‌های ناحیه‌ی اِپیدرم است و آفتاب‌سوختگی به نوعی یک انفجار در ناحیه‌ی پوست است که به شدت فولیکول‌های مو، غدد سِباسه و ضایعات مربوط به آکنه ضربه وارد می‌کند.
 • یادمان باشد که حتی در هوای ابری هم باید استفاده از ضدآفتاب را از یاد نبریم
 • وقتی که در منزل یا در داخل ماشین هستیم باید ضد آفتاب استفاده کنیم و بدانیم که اشعه‌ی آفتاب هم‌چنان اثرات مضر خودش را برای ما دارد.

استفاده‌ی صحیح، کامل و درست از ضدآفتاب چگونه است؟

یادمان باشد که بهترین ضدآفتاب‌های دنیا هم بعد از سه ساعت دیگر روی پوست اثر ضدآفتابی ندارند و باید مجدداً تجدید بشوند. افرادی که مشکل آکنه دارند، می‌توانند با یک شوینده‌ی ملایم صورتشان را بشویند و مجدد بعد از سه ساعت ضدآفتابشان را تجدید کنند. افرادی که پوست چرب دارند، می‌توانند بعد از سه ساعت پوستشان را بشویند و دوباره ضدآفتابشان را تجدید کنند.

امیدوارم مطالبی که در مورد استفاده‌ی ضدآفتاب‌ها در افرادی که پوست چرب و مشکل آکنه دارند در این مقاله بیان  شد، برای شما مفید باشد.

دکتر شولتز متخصص پوست معتقد است

” در استفاده از ضدآفتاب هیچ‌وقت خساست به خرج ندهید.

شما می توانید تجربیات خود از استفاده از ضد آفتاب در پوست های آکنه دار و بهترین ضد آفتابی که در این زمینه استفاده کردید در بخش دیدگاههای این مقاله برای استفاده سایر بازدید کنندگان ذکر کنید.

امیدوارم این مقاله  و سایرمقاله هایی که در سایت آکنه‌یار مشاهده می‌کنید، کمک بزرگی به شما در حل مشکل آکنه و رهایی از آکنه داشته باشد.شما می توانید ویدیو های مربوط به موضوع درمان آکنه را در بخش ویدیو سایت آکنه یار مشاهده کرده و در صورت نیاز به مشاوره با دکتر جورقانیان به بخش مشاوره سایت آکنه یار مراجعه نمایید.

4 دیدگاه در “چگونه ضد آفتاب مناسب پوست های آکنه دار را انتخاب کنیم؟

 1. آوا گفت:

  سلام خسته نباشید درسته که میگن ضدافتاب رنگی برای صورت هایی که جوش دارن مناسب نیست؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   این باور غلط است که استفاده از ضد آفتاب رنگی باعث لک می شود و برای صورت های جوش دار مناسب نیست
   مشکل لک زدن با ضد افتاب رنگی به دلیل کم زدن ضد آفتاب است
   دلیل جوش زدن با ضد آفتاب چرب بودن و جوش زایی ساختار آن است نه رنگ آن باید اویل فری و نان کومودوژ ن باشد

 2. لیلی گفت:

  سلام
  درسته که میگن ضدآفتاب های کرم پودری تاثیرشون کمتره ؟؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   ضد آفتابهای کرم پودر به دلیل داشتن رنگ و قوام در حد کرم پودر متاسفانه به میزان کافی برای محافظت از آفتاب استفاده نمی شوند شاید این موضوع باعث ایجاد این ذهنیت شده باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *