آکنه (علل و انواع آن), اسکار آکنه, محصولات مراقبتی آکنه

چگونه یک شوینده مناسب پوست آکنه دار انتخاب کنیم؟

خیلی‌ها فکر می‌کنند که ایجاد آکنه به دلیل آلودگی‌هایی است که روی پوست قرار دارد. به همین‌ خاطر یکی از روش‌های درمان را استفاده از شوینده مناسب  پوست دارای  آکنه می‌دانند . در مطلبی بسیار مفید و کاربردی، توضیح دادیم که “یک شوینده پوست چرب خوب چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟” این مقاله را از دست ندهید.  بهترین روش شستشوی پوست آکنه دار چیست؟ یک شوینده‌ی مناسب برای پوست‌های آکنه‌دار چه خصوصیتی باید داشته باشد؟ یک شوینده‌ی خوب باید حاوی چه مواد ضد جوشی داشته باشد؟ پاسخ سوالات فوق را می توانید در مقاله زیر پیدا کنید.

همچنین در این مقاله  می خواهیم در باره  موارد ذیل به طور مفصل صحبت کنیم.

فهرست مطالب :

ویزیت آنلاین

نقش شوینده‌ها در درمان آکنه

شوینده‌ها یکی از مهم‌ترین ارکان مراقبت‌های روتین روزانه در همه‌ی پوست‌ها هستند. این مسئله در پوست‌های چرب و پوست‌هایی که مستعد آکنه هستند ارزش بیش‌تری پیدا می‌کند. چه شوینده‌ای باید استفاده بکنیم؟ به چه میزانی باید استفاده بکنیم؟ و شوینده‌ی مناسبی که استفاده می‌کنیم باید دارای چه موادی باشد؟

یادمان باشد که اگر درست از شوینده‌ها استفاده بکنیم، می‌تواند تا ۳۰ درصد در بهبود آکنه‌ای که در روی پوست صورت خودمان و بدنمان داریم مؤثر باشد.این موضوع به ویژه در آکنه بدن ارزش بیشتری در حد ارزش درمانی دارئ و شوینده های حاوی یک ماده ضد جوش مانند عصاره درخت چای یا بنزیل پروکساید درمان آکنه های بدن در نواحی پشت,کمر بازو و شانه و قفسه سینه می باشند. همچنین شوینده ملایم با برداشتن لایه های مرده پوست زمینه را برای اثر بخشی  بهتر درمانهای همزمان آکنه مهیا میکند.

چگونه شوینده‌ مناسب  پوست آکنه دار  را انتخاب کنیم؟

انتخاب یک شوینده‌ی مناسب برای پوست‌های چرب و پوست‌هایی که دارای آکنه هستند و یا پوست‌هایی که تحت درمان داروهای ضدآکنه هستند، خیلی سخت نیست. برندهای مختلفی وجود دارند، ادعای بسیار زیادی در بازار وجود دارد مبنی بر این‌که انواع و اقسام شوینده‌هایی که می‌توانند به افراد کمک بکنند چه خاصیت‌هایی باید داشته باشند. یادمان باشد که دو اصل مهم در انتخاب شوینده‌ها داریم:

۱) شوینده بتواند چربی اضافه‌ی روی پوست را از بین ببرد و آن را از پوست دور کند.

۲) ایجاد خشکی نکند.

هر وقتی که بعد از استفاده از یک شوینده، احساس کشش و خشکی روی پوست کردید، یادتان باشد که یا شوینده‌تان را درست انتخاب نکرده‌اید و یا این‌که از آن زیاد استفاده کرده‌اید.

شستشوی پوست چرب

میزان استفاده از شوینده‌ها چقدر است؟

چند بار در طول روز باید صورتمان را بشوییم؟ به‌صورت نرمال فردی که دارای پوست چرب و آکنه‌ دار هست، باید دو بار صورتش را بشوید. صبح‌ها بعد از این‌که از خواب بیدار شدو شب‌ها قبل از این‌که به رختخواب برود.افزایش تعداد شستشو در طول روز نه تنها اثر بهینه در روند درمان ندارد بلکه با ایجاد خشکی باعث چرب شدن جبرانی پوست و بروز جوش جدید می شود اگر تحت درمان دارو های ضد جوش هستید باید میزان زمان حضور شوینده را بر روی پوستتان را کاهش دهید.

شست‌و‌شوی مضاعف Dobell Cleansing  چیست؟

در مورد پوست‌های چرب اصطلاحی به نام دبل-کلینزینگ وجود دارد.

دبل-کلینزینگ به معنی استفاده از شوینده و تونر همراه همدیگر است.

بهترین روش مراقبتی و روتین روزانه برای پوست‌های آکنه‌ دار و پوست‌های چرب شامل این موارد است: صبح‌ها بعد از این‌که از خواب بیدار شدید، پوست خودتان را با یک شوینده‌ی ملایم بشویید و شب‌ها قبل از این‌که به رختخواب برید، پوستتان را با یک شوینده بشویید.

اما یادتان باشد که بهتر است در نوبت شب از روش دبل-کلینزینگ استفاده کنید. یعنی بعد از این‌که صورتتان را با یک شوینده‌ی ملایم شستید و آن را خشک کردید، به‌وسیله‌ی یک تونر مناسب پوست‌های چرب، پوست خودتان را پاک‌سازی عمقی بکنید.

روش استفاده خیلی راحت است؛ تونر را روی یک پد خشک قرار می‌دهید و روی پوستتان می‌کشید. یادتان باشد که تونرها نیاز به آب‌کشی و شست‌وشو با آب ندارند. همان‌طوری که حتماً همه‌ی شما بعد از استفاده از تونر تجربه کرده‌اید، حتی در پوست های نرمال و حتی در پوست‌هایی که کاملاً شسته شده باشند، ذرات آلودگی را روی پد خشکمان مشاهده می‌کنیم. این نشان می‌دهد که تونرها اثر پاک‌سازی عمقی دارند.

مواد مؤثر ضدآکنه در شوینده‌ها چیست؟

این‌جا می‌خواهم چهار ماده‌ی مؤثری که اگر در شوینده‌ها وجود داشته باشند، شوینده‌ها را بسیار مناسب برای افرادی که مستعد آکنه هستند یا تحت درمان آکنه هستند تبدیل می‌کنند اشاره کنم.

  • اولین ماده اسید سالیسیلیک هست. در برخی از شوینده‌ها اسید سالیسیلیک با درصدهای دو تا پنج درصد وجود دارد. اسید سالیسیلیک یک اسید برگرفته از گیاهان است که اثر لایه‌برداری و از بین بردن کومدون‌های سیاه و بهبود جوش دارد. یادمان باشد که تونر و فوم شوینده‌مان اگر حاوی اسید سالیسیلیک باشد، علاوه بر اثر شویندگی باعث نفوذ بهتر مواد درمانی در روی جوش می‌شود.
  • دومین ماده بنزوئیل پروکساید است. هرچند بنزوئیل پروکساید خودش در درصد های پنج الی ۱۰ درصد یک درمان مهم در آکنه است، اگر در درصدهای یک‌درصد در شوینده‌ها حضور داشته باشد، می‌تواند اثر درمانی و شویندگی هم‌زمانی داشته باشد.
  • سومین ماده گلیکولیک اسید است که این ماده به عنوان یک ماده‌ی لایه‌بردار و درمان‌کننده‌ی جوش شناخته شده است. شوینده‌های حاوی گلیکولیک اسید اثر لایه‌برداری و مرطوب‌کنندگی مناسبی دارند.
  • چهارمین و یکی از بهترین موادی که می‌تونیم در شوینده‌ها دنبالش بگردیم تی‌تری اویل Tea Tree Oil است. تی‌تری اویل مؤثرترین ماده‌ی گیاهی ضدجوش است که حتی در کتاب‌های درماتولوژی و کتاب‌های متخصصین پوست به عنوان یک ماده‌ی مؤثر به آن اشاره شده است.

شوینده پوست چرب

چه نوع شوینده‌ای برای پوست آکنه‌دار مناسب است؟

امروزه در بازار برخی از برندهایی که محصولات شوینده برای پوست‌های چرب تولید می‌کنند حاوی تی‌تری اویل هستند و این می‌تواند انتخاب ما را برای انتخاب یک شوینده‌ی مناسب بهتر کند. اما چه نوع شوینده‌ای برای پوست‌های چرب و آکنه‌ای مناسب است؟ همان‌طوری که می‌دانید نسل قدیمی شوینده‌ها، صابون‌ها و موادی بودند که به صورت جامد بودند. صابون‌ها به دلیل این‌که PH پوست را تغییر می‌دهند، امروزه انتخاب خوبی برای پوست‌های چرب و پوست‌های آکنه‌ای نیستند.

یادمان باشد که امروز نسل جدیدی از شوینده‌ها را می‌توانیم استفاده بکنیم؛ شوینده‌هایی که به‌صورت ژل یا فوم هستند. افرادی که هم‌‌زمان دارای کومدون‌های سرسیاه و سرسفید هستند، می‌توانند از شوینده‌های کرمی استفاده بکنند. شوینده‌های کرمی علاوه بر اثر لایه‌برداری، می‌تواند درمان‌کننده‌ی جوش‌های سرسیاه هم باشد.

اما انتخاب شخص بنده برای عمده‌ی افرادی که پوست چرب دارند، استفاده از یک فوم شوینده‌ است.

بهترین روش شست‌وشوی پوست آکنه‌دارچیست؟

اما بهترین روش شست‌وشوی پوست در افرادی که مشکل آکنه و پوست چرب دارند چیست؟ اول صورت خودتان را با آب ولرم تمیز کنید و بعد میزان موردنیاز شوینده‌تان را روی دستتان قرار دهید و با انگشتتان روی سطح پوستتان مالش بدهید. اینکار بین ۳۰ تا ۴۰ ثانیه باید اتفاق بیفتد و بعد با آب ولرم شست‌وشو بدهید.

یادتان باشد که اگر جوش فعال دارید، اگر جوش ملتهب و قرمز دارید، اگر پوست حساس دارید، بهترین کاری که می‌توانید در زمان شویندگی استفاده بکنید، استفاده از انگشتانتان است. انگشتان دستتان را آرام بر روی صورتتان مالش بدهید و این بهترین وسیله برای شست‌وشو است. در بعضی از موارد، به‌ویژه افرادی که پوست خیلی چرب دارند، امکان دارد که استفاده از لیف یا فیس‌براش‌ها به آن‌ها کمک بکند.

خلاصه‌ی و جمع بندی

یک پوست دارای جوش به یک شوینده ملایم  به شکل ژل یا فوم نیاز دارد که ضمن ملایم بودن حاوی مواد موثر ضد آکنه مانند اسید سالیسیلیک و یا عصاره درخت چای باشد از این شوینده دو بار در روز استفاده شود شما می توانید لیستی از همه شوینده های موجود در بازار محصول آرایشی و بهداشتی را در آکنه شاپ سایت آکنه یار مشاهده کنید .

امیدوارم مطالبی که در ارتباط با انتخاب شوینده‌ی مناسب پوست‌های چرب به شما در این مقاله  ارائه شد بتواند به شما کمک بکند که مهم‌ترین و اصلی‌ترین عناصر روتین روزانه‌تان را به‌درستی انتخاب بکنید. با ما همراه باشید در مقاله های  دیگر سایت آکنه‌یار؛ آن‌جا که ما انتظار داریم با دادن اطلاعات درست و کامل و تخصصی در زمینه‌ی آکنه به شما کمک بکنیم که پوست شفافی داشته باشید و بتوانید از آکنه رهایی پیدا کنید.

شما می توانید تجربه خود را در زمینه بهترین شوینده مناسب پوست آکنه که تا به حال استفاده کردید را در بخش نظرات این مقاله بنویسید تا سایر بازدید کنندگان این مقاله بتوانند از ان استفاده کنند همچنین دکتر جورقانیان پاسخگوی سوالاتتان در بخش مشاوره سایت آکنه یار می باشند.

ویدیو پیشنهادی در این مقاله :

1 دیدگاه در “چگونه یک شوینده مناسب پوست آکنه دار انتخاب کنیم؟

  1. نسرین گفت:

    سلام
    پوستهای چربی که دمودکس دارن از چه شوینده ای استفاده کنن ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *