محصولات مراقبتی آکنه

بهترین شوینده پوست چرب چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

بهترین شوینده پوست چرب چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

بهترین شوینده صورت را چگونه انتخاب می کنید این یکی از مهمترین تصمیم هایی است که برای زیبایی و سلامتی پوستتان میگیرید. در مطالب پیشین درباره “چگونه شوینده پوست جوش دار و آکنه دار انتخاب کنیم؟” مطلبی بسیار مفید ارائه کردیم. شستشوی پوست اولین بخش از روتین مراقبت از پوست است. این موضوع بخصوص برای افراد دارای پوست چرب و جوش دار بسیار اهمیت دارد. بنابراین انتخاب بهترین شوینده پوست چرب نکته ای بسیار مهم است. ما در این مطلب نکته های طلایی درباره شوینده پوست چرب را بیان می کنیم.

یک شوینده پوست چرب خوب چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

افرادی که پوست چرب دارند، تصور می کنند اگر بعد از شستشوی صورت، پوستشان کاملا تمیز و خشک شود بطوریکه حتی احساس کشیدگی کنند، پوستشان خیلی خوب تمیز شده است و این خوب است. در حالیکه این کار کاملا اشتباه است و اتفاقا با این نوع شوینده صورت ، پوست را وادار به تولید چربی سریعتر و بیشتر می کنید. می دانید چرا؟

چون وقتی پوست آنقدر خشک و تمیز می شود که هیچ چربی بر روی آن باقی نماند، بصورت طبیعی برای جبران چربی از دست رفته و برای محافظت از خود، سریع اقدام به تولید چربی بیشتر می کند. این همان چیزی است که برای فردی که پوست چرب دارد اصلا مناسب نیست!

شوینده پوست چرب

شوینده پوست چرب

خب حالا یک شوینده پوست چرب خوب چطور باید باشد؟ بهترین شوینده صورت نباید پوست را بیش از اندازه خشک کند. باید علاوه بر اینکه پوست را تمیز می کند ، آبرسانی به پوست نیز انجام دهد و پوست را خشک نکند. بعد از شستشو با شوینده صورت نباید احساس کشیدگی پوست کنید. اگر اینطور بود، شوینده صورت شما، مناسب پوستتان نیست.

انواع شوینده صورت و شوینده پوست چرب

در قدیم مردم صورتشان را با صابون می شستند. البته گزینه دیگری هم نداشتند! اما خوشبختانه این روزها هم آگاهی مردم برای شوینده پوست بالا رفته و هم تنوع آن در بازار زیاد است. شرکت های تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی، انواع مختلف شوینده صورت را با کاربری های مختلف به بازار عرضه کرده اند. در اینجا به انواع مختلف شوینده صورت می پردازیم. بخصوص بر روی شوینده پوست چرب بیشتر تمرکز میکنیم:

1- ژل شستشوی صورت اولین انتخاب برای یک شوینده پوست چرب

ژل شستشوی صورت یکی از راحترین و مقرون به صرفه ترین انواع شوینده صورت است. شرکتهای تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی، ژل شستشوی صورت را در دو نوع ژل شستشوی پوست چرب و ژل شستشوی پوست خشک ارائه داده اند.

خرید ژل شستشوی پوست چرب سبوما

برای استفاده از ژل شستشوی صورت با صورت را مرطوب کرد و مقدار مناسب از ژل شستشوی پوست را بر روی کف دست ریخت و به آرامی و بصورت دورانی بر روی صورت ماساژ داد. بعد از حدود 1 تا دو دقیقه ماساژ با آب خنک آبکشی نمایید.
اگر پوست حساسی دارید سعی کنید از ژل شستشوی صورت بدون اسانس استفاده کنید. در ژل شستشوی پوست چرب معمولا از ترکیباتی استفاده می شود که ترشح چربی مازاد پوست را کنترل کند. ژل شستشوی صورت را برای شستشو و پاک کردن آرایش چشم استفاده نکنید.

2- فوم شستشوی صورت راحت ترین شوینده پوست چرب

فوم شستشوی صورت یکی از راحت ترین و اقتصادی ترین نوع شوینده صورت است. در فوم شستشوی پوست چرب از ترکیباتی استفاده می شود که ترشح چربی پوست را کنترل نماید. فوم باید بر روی پوست مرطوب ماساژ داده شود. معمولا مقدار یک پاف از پمپ برای شستشوی کل صورت کافی است. اگر پوست حساسی دارید سعی کنید از فوم هایی استفاده کنید که اسانس نداشته باشند. فوم شستشوی آکنه سلوشن مای فارما یکی از بهترین فوم شستشوی پوست چرب موجود در بازار است که اثربخشی بسیار خوبی در درمان جوش و پیشگیری از ایجاد جوش جدید دارد.

خرید فوم شستشو آکنه سلوشن سبوفارما

3- پن شوینده صورت نسل جدید صابونها برای شوینده پوست چرب

پن ها نسل جدیدی از صابون ها هستند که برای شستشوی صورت استفاده می شود. منظور از نسل جدید صابون این است که پن شوینده صورت، قیافه کاملا شبیه صابون دارد اما PH تنظیم شده متناسب با پوست دارد. پن نسبت به صابون نرم تر و شکننده تر اسیت. بنابراین اگر برای شستشوی پوست پن انتخاب کردید، دقت کنید با احتیاط آن را مصرف کنید تا زود نشکند.

4- تونر پاک کننده پوست

استفاده از تونر آخرین مرحله پاک کردن پوست صورت است. تونر به دلیل آبکی بودن، براحتی وارد منافذ پوست می شود و وقتی با پنبه یا پد بر روی پوست کشیده میشود، آلودگی ها و کثیفی های به ادام افتاده درون منافذ را بیرون می کشد. تونر پوست چرب حاوی ترکیباتی است که باعث ایجاد جوش نمی شود. اگر بر روی تونر قید نشده باشد که می توانید آن را بر پوست دورچشم استفاده کنید، آن را به دورچشم نزنید.

خرید تونر پاک کننده صورت پوست چرب سیلکر

تونر پوست به دو دلیل استفاده می شود:

• پاک کردن آلودگی های درون منافذ پوست که با شستشوی عادی از بین نمی رود.
• تنظیم PH پوست و آماده کردن پوست برای جذب مواد مغذی

تونرها نیاز به آبکشی ندارند و به همین دلیل مصرف آسانی دارد. البته برخی از افراد دوست دارند حتما بعد از تونر، پوست صورتشان را آبکشی کنند. این کار ایرادی ندارد ولی نیازی هم نیست.

5- میسلارواتر

چند وقتی است که نام میسلارواتر در گروه محصولات آرایشی و بهداشتی بیشتر از قبل به گوش می خورد. میسلارواتر زمانی بعنوان پاک کننده پوست استفاده می شود که پوست صورت آرایش داشته باشد. میسلارواتر محلول آبکی غیر چرب است که برای پاک کردن آرایش پوست چرب گزینه بسیار مناسبی است.

اگر صورتتان دارای آرایش است، اولین گام پاک کردن پوست صورت، استفاده از میسلار واتر است. اما اگر آرایش ندارید، الزامی به استفاده از میسلارواتر ندارید. میسلارواتر نیز مانند تونر نیاز به شستشو با آب ندارد ولی اکثر افراد، تمایل دارند بعد از استفاده از میسلارواتر صورت خود را آبکشی نمایند که مشکلی وجود ندارد.

استفاده از تونر

استفاده از تونر

6- صابون گیاهی

صابون از ترکیب روغن (چربی) و یک ماده بازی مانند سود سوزآور ساخته می شوند. صابونهایی که در بازار وجود دارد معمولا با روغن های حیوانی ساخته می شود که قیمت مناسبی دارند. امروزه صابونهایی وجود دارد که از روغن های گیاهی استفاده کرده اند. روغن های گیاهی خواص مفیدی برای پوست و مو دارند.

صابونهای گیاهی معموا به صورت دست ساز تهیه می شود و از ترکیب روغنهای مفید مانند روغن بادام، روغن کنجد، روغن زیتون و … ساخته می شوند.

7- اسکراب صورت

اسکراب پاک کننده ای حاوی دانه های ریز است که کار پاک سازی پوست را انجام می دهد. اسکراب یا همان اکسفولیت پوست، مصرف روزانه ندارد و باید هفته ای یک بار یا حداکثر دوبار در طول هفته استفاده شود

. افرادی که پوست حساس دارند بهتر است یا اصلا از اسکراب استفاده نکنند یا از اسکراب با دانه های ملایم حداکثر هر دو هفته یکبار استفاده کنند.
اسکراب کردن سلولهای مرده پوست را از سطح پوست می زداید و پاکسازی پوست را انجام میدهد.

اسکراب صورت شستشوی پوست چرب

اسکراب صورت شستشوی پوست چرب

قبل از خواندن ادامه مطلب، پیشنهاد میکنیم این ویدیوی بسیار کاربردی از بیان دکتر جورقانیان را ببینید:

آیا شستشوی صورت با شامپو بچه صحیح است؟

بسیاری از افراد برای شستشوی صورت از شامپو بچه استفاده می کنند. شامپو بچه به دلیل قیمت مناسب نسبت به حجم آن برای شستشوی صورت استفاده می شود. اما شامپو بچه به این دلیل چشم را نمی سوزاند که از سورفاکتانت های کمتر و ملایمتری در آن استفاده شده است.

اما این بدان معنی نیست که PH متناسب پوست داشته باشد. استفاده از شامپو بچه بعنوان شوینده پوست صورت یا پاک کننده آرایش چشم، باعث برهم خوردن PH پوست می شود.
پیشنهاد می شود که از شامپو بچه بعنوان شوینده پوست صورت و آرایش چشم استفاده نشود.

بلکه از محصولات تخصصی شوینده پوست صورت استفاده شود. این نوع محصولات، PH تنظیم شده با پوست دارند و به پوست آسیب نمی زنند.

روتین شوینده پوست چرب

شستشوی پوست برای افرادی که پوست چرب دارند بسیار مهم است. اگر میخواهید یک شستشوی کامل پوست صورت داشته باشید، باید یک شستشوی چند مرحله ای داشته باشید. بنابراین روتین زیر را به ترتیب رعایت کنید:
1- استفاده از پاک کننده آرایش چشم (در صورتی که آرایش چشم دارید)
2- استفاده از میسلار واتر (در صورتیکه آرایش پوست مانند کرم پودر بر روی پوست صورت دارید)
3- استفاده از شوینده پوست صورت مخصوص پوست چرب
4- استفاده از تونر

فرق میسلار واتر و تونر چیست؟

میسلارواتر یک شوینده پوست چرب بسیار مناسب برای زمانی است که پوست دارای آرایش است. میسلارواتر و تونر از نظر ظاهری بسیار به هم شبیه هستند ولی در عمل، کاربردهای متفاوتی دارند:

1- قدرت پاک کنندگی آرایش

میسلارواتر قدرت پاک کنندگی آرایش پوست را دارد. اما تونر این قدرت را ندارد.

2- زمان مصرف

تونر بعد از شستشوی پوست و آبکشی پوست استفاده می شود. درحالیکه میسلارواتر قبل از شستشوی پوست استفاده می شود.
میسلارواتر ها و تونر هایی که در بازار وجود دارند، بر حسب نوع پوست متفاوتند.

بنابراین در خرید میسلارواتر یا تونر به نوع پوست درج شده بر روی محصول دقت کنید. اگر پوست چرب دارید، میسلارواتر پوست چرب یا تونر پوست چرب خریداری نمایید.

روش صحیح شستشوی صورت

حال که با انواع شوینده پوست صورت آشنا شدید، درباره روش صحیح شستشوی پوست صورت بیشتر بدانید. بهترین روش شستشوی پوست صورت، تمیز کردن 5 مرحله ای برای کسی که آرایش دارد و تمیز کردن 3 مرحله ای برای کسی که آرایش ندارد. در جدول زیر مراحل کامل شستشوی پوست را نشان داده ایم.

ویزیت آنلاین

روش صحیح اسکراب پوست

اسکراب کردن یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای پوست انجام دهید. البته به شرطی که پوست حساس نداشته باشید. اسکراب مزایای زیادی برای پوست دارد.

مهمترین نتیجه اسکراب برداشته شدن سلولهای مرده از سطح پوست است. این کار، پوست را آماده میکند تا مواد مغذی را جذب کند. بنابراین با مصرف اسکراب بصورت هفتگی، پوست مواد مغذی بیشتری مانند ویتامین ها را از طریق تماسی جذب میکند.

در واقع راندمان استفاده از کرمهای شب و روز، کرمهای ضد چروک ، کرمهای ضدلک وکرمهای درمانی را بالا می برد.

بهترین زمان مصرف اسکراب

انتهای استحمام در حمام است. چون آن زمان پوست بخور گرفته و سلولهای مرده پوست به راحتی با مالش دانه های اسکراب بر سطح پوست، از آن جدا می شوند.

اگر در حمام نباشید، میتوانید صورت را قبل از اسکراب کردن بخور دهید. اگر بخور دادن هم برایتان میسیر نبود. صورت را با شوینده مناسب پوست شستشو دهید سپس از اسکراب استفاده کنید.

روش اسکراب پوست

اسکراب باید بر روی پوست مرطوب مالیده شود. بصورت دورانی 2 تا 3 دقیقه ماساژ داده شود. سپس آبکشی کنید.

موارد احتیاط اسکراب صورت

با اینکه اسکراب پوست بسیار مفید است اما استفاده از اسکراب محدودیت هایی نیز دارد:
1- افرادی که پوست حساس دارند نباید اسکراب کنند.
2- اسکراب را به دورچشم نباید زد.

ژل شستشوی صورت گیاهی 

صابون گیاهی برای پوست چرب 

ژل شستشوی صورت برای منافذ باز 

ژل شستشوی صورت آبرسان 

اگر شما مصرف کننده شوینده پوست چرب هستید، در بخش نظرات در زیر همین مطلب، تجربه خودتان را از شوینده پوست چربی که مصرف میکنید بیان کنید. تا دیگران از تجربیات شما استفاده کنند.

19 دیدگاه در “بهترین شوینده پوست چرب چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

 1. Bahar گفت:

  سلام
  من صورتم حدود یه ماه جوشای چرکی میزنه
  آزمایشات همه سالم بودش
  سرم ضد جوش اوردینری استفاده میکنم
  حدود ۲۰روز ولی نتیجه خوبی هنوز نگرفتم
  ادامه بدم مصرفشو یا بدرد پوست منکه چرب نمیخوره ؟

  1. سلام من دقیق وضعیت جوش های شما و میزان شدت اونها رو نمی دونم تا دقیق نظر بدهم اما کلیت توصیه می کنم ابتدا اولیت با یک روتین درست هست
   یک شوینده پوست چرب مناسب
   یک مرطوب کننده پوست چرب اویل فری
   یک لایه بردار مناسب

   البته در بهترین حالت ضد جوش اوردینری می تونه جای اون لایه بردار رو بگیره اگر تا سه هفته بهبودی نداشتید یعنی برای شما ضعیفه و باید تغییر کنه در اوون صورت می تونید به شماره 09153034890 در واتز اپ پیام دهید و وقت ویزیت آنلاین بگیرید و با معاینه و شرح حال کامل راهنمایی کنم و نسخه لازم را تجویز کنم

 2. مریم گفت:

  سلام. وقتتون بخیر. من پارسال واسه جوشهای صورتم سرم سالیسیلیک اسید استفاده کردم. از همون موقع ( با اینکه سرم رو قطع کردم ) هر نوع کرم یا تونر یا سرمی استفاده کنم اطراف لب و دهانم جوشهای بزرگ و بدون درد میزنه. چیکار کنم؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام پاسخ شما را در دیدگاه قبلی دادم و حتما باید ضایعات مذکور را ببینم تا دقیق تر نظر بدهم

 3. هومان گفت:

  سلام آقای دکتر صورتم جوش زد بخاطر قرص ضد بارداری میشه بگین چی استفاده کنم جوش صورتم بر طرف بشه

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   احتمالا شما به پروژسترون حساس هستید و جوش می زنید باید نوع قرص ضد بارداری یا روش آن را با مشورت پزشک زنانتان به روش های تغییر دهید که کمترین پروژسترون را داشته باشد و بیشتر هورمون استروژن داشته باشد

 4. ندا گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  جسارتا بنده چند وقتی هست که زیر نظر دکتر پوست هستم بخاطر جوشایی که میزنم و‌ پوست فوق العاده چربی که دارم
  برام فوم مدیلن و ضدافتاب مدیسان تجویز کردن قرص سیپروفلوکساسین و اسپیرونولاکتون هم گفتن که دارم استفاده میکنم
  ولی بازم جوش میزنم و اصلا از ضدآفتابم راضی نیستم چون بعد از یک ربع پوستم خیلی برق میفته و زننده میشهمیخواستم نظرتونو بدونم که ژل زنیاک نوروا بهتره یا فوم تی تری بذند بادی شاپ هردو برای پوست جرب هست.
  و دنبال یه ضدآفتاب بی رنگ میگردم برای استفاده روزانه که میرم سرکار

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   سلام شما در حال حاضر تحت درمان هستید برای جوش های صورتتان باید از شوینده و تونر همانطور که اشاره کردید استفاده کنید فقط حواستان باشد پوستتان خشک نشود بعد از شستشو

 5. مینا گفت:

  سلام
  روزتون بخیر
  ببخشید یه سوال
  Spf 100
  به معنی عملکرد
  دو برابری نسبت
  به spf 50 هست

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   ضد آفتاب spf 50 تا 95 درصد حفاظت می دهد و ضد آفتاب Spf100حفاظت 98.5 داد

 6. مینا گفت:

  سلام
  ،من پوست مختلطی دارم در حال حاضر از فیس واش کامان مخصوص پوست چرب استفاده میکنم احساس میکنم پوستمو خیلی خشک میکنه در جایی که قبلا از مارک ایرانی آدرا که برای پوستهای چرب و مختلط بود استفاده میکردم خوب بود واقعا؟
  ایا ممکن پوست خودم باشه که به سمت خشکی بره یا به این شوینده کامان حساس شده؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   شوینده پوست چرب کامان یک شوینده برای پوست های چرب نرمال است و اصلا برای پوست های مستعد آکنه مناسب نیست و ممکن است در پوست های مستعد آکنه و حساس ایجاد جوش کند و سورفکتانتهای قوی دارد وباعث خشکی می شود . برای انتخاب محصولات مستعد آکنه بهتر است برندهای درماکاسمتیک را انتخاب کنید برن هایی که محصولات اختصاصی پوست آکنه دار دارند در ایرانی ها مانند مای فارما ,سینره,فیس دوکس,سی گل,دکتر ژیلا ,درماسیف,درمالیفت و….
   اما در کل اگر با هر شوینده ایی کوچک ترین احساس خشکی می کنید باید یا از آن کمتر استفاده کنید یا کمتر روی پوستتان بماند

 7. مینا گفت:

  من از ازالادرم استفاده میکنم برای جای جوش ولی جوش میزنم قبلا دکترم بهم ترتینوئین داده بود جوش نمیزدم ولی از این استفاده میکنم جوش میزنم

 8. هدی گفت:

  سلام می خواستم نظرتون رو درباره شوینده پوست چرب لایسل بدونم؟محصول خوبیه ؟ممنونم از سایت خوبتون .من هر روز سایتتون رو چک می کنم

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   شوینده پوست چرب لایسل دو تا مزیت خوب داره یکی اینکه حاوی نیاسینامید (همون ویتامین B3) است که در واقع نوعی ضدجوش است و دوم اینکه حاوی ضدالتهاب هایی مثل آلانتوئین و کامومیل (عصاره بابونه) هست . این شوینده جزو شوینده های مرغوب پوست چرب هست و به دلیل مرطوب کننده هایی که توش داره، پوست رو خیلی خشک نمیکنه.

  2. محمد گفت:

   سلام
   یعنی شما میگید بعد استفاده از شوینده هم پوست باید همونجوری چرب باشه که مطمعن بشیم شوینده خوبیه و احساس کشیدگی ایجاد نمیکنه ؟ متوجه نشدم الان چحور تشخیص بدم ب مرطوب کننده احتیاج هست یا نه
   من کلا از کرم خوشم نمیاد میشه از ابرسان که آبکي هستش استفاده کنم جای مرطوب کننده کرمی؟
   من الان بعد فوم سي گل پوستم جوشذار هست و خشك میشه

   1. دکتر جورقانیان گفت:

    سلام
    سوال بسیار خوبی پرسیدید شوینده باید پوست را پاک کند و تمیز کند این به معنی چرب ماندن نیست اما نباید باعث خشکی شود و احساس کشیدگی و خشکی برایتان ایجاد کند در این زمان نیاز به مرطوب کننده غیر چرب دارید بعد از شوینده اگر احساس کشیدگی می کنید یعنی نیاز به مرطوب کننده دارید

  3. مریم گفت:

   سلام. وقتتون بخیر. من پارسال واسه جوشهای صورتم سر سالیسیلیک اسید استفاده کردم. از همون موقع ( با اینکه سرم رو قطع کردم ) هر نوع کرم یا تونر یا سرمی استفاده کنم اطراف لب و دهانم جوشهای بزرگ و بدون درد میزنه. چیکار کنم؟

   1. دکتر جورقانیان گفت:

    سلام
    باید این موضوع بیشتر بررسی شود چون معمولا این نوع جوش ها نیاز به درمان دارویی دارند و از طرفی من اطلاع دقیقی از نوع جوش ندارم به نظرم شما اول در بخش عضویت سایت آکنه یارعضو شوید سپس به بخش پرسش وپاسخ درمان جوش وارد شوید و سوالتان را بپرسید اونجا در صورتی که عضوباشید می توانید عکس آپلود کنید و تصویر ضایعات صورتتان را بارگذاری نمایید در این حالت من می توانیم دقیق تر راهنماییتان کنم
    در صورت تمایل به ویزیت آنلاین هم می توانید با ارسال پیام به واتز اپ 09153034890 نوبت برای ویزیت آنلاین بگیرید تا من در خدمتتان ویزیت داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *