درمان جوش

بیرون ریزی در زمان مصرف راکوتان

آیا بیرون ریزی جوش در زمان مصرف آکوتان طبیعی است؟

 

افرادی که آکوتان استفاده می‌کنند، نسبت به ایجاد جوش‌های جدید خیلی حساس هستند و نسبت به این مسئله یک احساس وسواس‌گونه‌ای دارند. به دلیل این‌که دارند آکوتان و عوارض و خشکی ناشی از آکوتان را به‌شدت تحمل می‌کنند، نسبت به ایجاد یک دانه جوش هم بسیار حساس هستند. با روش وسواس‌گونه‌ای هر روز خودشان را جلوی آینه می‌بینند و نسبت به ایجاد کوچک‌ترین جوشی واکنش نشان می‌دهند. امکان دارد که باعث تحریک‌پذیری آن‌ها بشود. قبلا مطالب مهمی درباره “عود جوش بعد از مصرف آکوتان” صحبت کردیم. اما این بار میخواهیم درباره بیرون ریزی جوش در زمان مصرف آکوتان نکته هایی ارائه دهیم.

آیا ایجاد جوش جدید در ابتدای درمان آکوتان (بیرون ریزی آکوتان) طبیعی است؟

یکی دیگر از نکاتی که باید در مصرف آکوتان خیلی به آن توجه بشود، این است که در ابتدای شروع مصرف آکوتان امکان دارد که افراد دچار یک بیرون‌ریزی و یک ایجاد جوش مضاعف در طی هفته‌های دوم تا چهارم در پوست خود بشوند. این یک مکانیزم طبیعی پوست است و در 10 تا 12 درصد از افراد ممکن است دیده می شود  و به‌صورت مکانیزم آناتومی که پوست جوش‌هایی که به‌صورت جوش‌های زیرپوستی بوده‌اند، به دلیل استفاده از آکوتان که باعث خشکی و امکان رشد اولیه باکتری را می دهد.  امکان دارد که افراد دچار جوش بشوند و فرد می‌بیند که بعد از این‌که یک هفته از آکوتان استفاده کرده است، جوش‌های جدیدی می‌زند. این مسئله ممکن است که در بین هفته‌های دوم تا ششم هم حتی ادامه پیدا بکند.  این موضوع بسیار آزاردهنده است به ویژه برای کسانی که مدت زیادی از جوش رنج برده اند و برای رهایی از آکنه به آکوتان پناه برده اند.

 مهمترین راهکار های کاهش میزان بیرون ریزی چیست؟

راهکارهای جلوگیری از بیرون ریزی در حین مصرف آکوتان
راهکارهای جلوگیری از بیرون ریزی در حین مصرف آکوتان

پزشک در بعضی از موارد با استفاده از تجویز دارو های خوراکی و یا موضعی  در زمان کوتاه بین هفت تا ۱۰ روز امکان دارد میزان پروسه‌ی برون‌ریزی آکوتان را کاهش بدهد. گاهی پزشکان باتغییر دوز آکوتان می توانند به کاهش میزان بیرون ریزی کمک کنند.

اما کار اصلی که خود فرد می‌تواند انجام بدهد این است که از یک رژیم مراقبتی پوست کامل استفاده بکند. یعنی این‌که حتماً از یک شوینده‌ی ملایم، یک مرطوب‌کننده‌ی غیرچرب و غیرجوش‌زا و یک ضدآفتاب مناسب غیرچرب استفاده بکند. تا میزان تحریک‌پذیری پوست خود را نسبت به ایجاد جوش کاهش بدهد. بهتر است کلیه محصولات کمتر ضروری روتین مانند تونر و ماسک و اسکراب  …..را حذف کند.

در نظر داشته باشید که عوامل مختلفی مثل تغذیه، کاهش میزان استرس و عواملی مثل تغییرات هورمونی اگر کنترل نشوند، تأثیر زیادی در میزان ایجاد جوش‌های هم‌زمان با شروع آکوتان خواهند داشت. به طور مثال افرادی که مشکل هورمونی دارند باید ضمن مصرف راکوتان نیز داروی هورمونی مناسب را استفاده نمایند.

مشورت و ارتباط نزدیک و مستمر با پزشک معالجتان یکی از مهمترین راههای کاهش روند بیرون ریزی می باشد

استرس، عامل  مهم ایجاد جوش حتی زمان مصرف راکوتان

چند عامل در ایجاد جوش، چه زمانی که شما آکوتان استفاده کنید و چه زمانی که استفاده نکنید مؤثر هستند. یکی از مهم‌ترین عوامل آن‌ها استرس است. خیلی اوقات نگرانی ایجاد جوش جدید خودش باعث ایجاد استرس، ایجاد ترشح سوم بیشتر و ایجاد جوش جدید می‌شود. پس یادتان باشد که در زمان مصرف آکوتان علاوه بر این‌که باید صبورتر باشید، نسبت به ایجاد جوش خود خیلی واکنش نشان ندهید. شما باید عادت بکنید که صورت خود و وضعیت فعلی خود را بپذیرید و نسبت به آن کمی بی‌خیال‌تر باشید. این اثر درمانی خاصی دارد و باعث می‌شود که استرس شما کاهش پیدا بکند.

آیا تغذیه در زمان مصرف آکوتان بر بیرون ریزی موثر است؟

مسئله‌ی دیگری که باید به آن توجه کنید این است که در زمان مصرف آکوتان باید تغذیه‌‌ی خود را کاملاً هوشمندانه زیر نظر داشته باشید. عدم استفاده از مواد غذایی با شکر بالا، کربوهیدرات‌های تسویه‌شده، آرد سفید، عدم استفاده از غذاهای حاوی ید مثل انواع غذاهای دریایی، عدم استفاده از ترکیبات لبنی حاوی پروتئین شیر و لاکتوز و معمولاً عدم استفاده از شکلات و موادی که باعث افزایش انسولین می‌شوند، جزء هشدارهایی هستند که در زمان استفاده از آکوتان باید به آن‌ها توجه کنید تا ایجاد جوش جدیدی را نداشته باشید. در طب سنتی توصیه به مصرف مواد غذایی با طبع سرد شده است کاهو ,هویج , انار و… و عرقیجاتی مثل شاه تره و کاسنی از موارد مورد اشاره می باشد.

 

accutane and food
تغذیه مناسب برای پیشگیری از بیرون ریزی در زمان مصرف راکوتان

 بهترین رژیم مراقبتی پوست در زمان مصرف آکوتان است؟

مهم‌ترین مسئله در زمانی که شما آکوتان استفاده می‌کنید این است که حتماً باید یک رژیم مراقبتی پوست کامل و درستی را رعایت بکنید. به طور مثال شما باید از یک شوینده‌ی ملایم، یک مرطوب‌کننده‌ی Oil Free و غیرجوش‌زا و یک ضدآفتاب مناسب در زمان مصرف آکوتان استفاده کنید.

آیا میزان بیرون ریزی آکوتان با برند های مختلف متفاوت است؟

نگرانی از بیرون ریزی طی شروع آکوتان و حساسیت بیماران به اینموضوع باعث میشود که برخی تغییر برند ها را دلیل تغییر میزان بیرون ریزی بدانند هرچند تحقیقی در این زمینه نشده است اما بیمارانی که طی دوره های مختلف برند های مختلف راکوتان را مصرف کرده اند  مدعی هستند که برند های راکوتان سوئیسی میزان بیرون ریزی کمتری نسبت به نورم اسکین و داکوتان و اوراتان دارد

مشاوره با پزشکان آکنه یار

دکتر جورقانیان

دکتر پوریا جورقانیان فارغ التحصیل سال ۱۳۷۹ از دانشگاه علوم پزشکی ایران هستند ایشان سابقه فعالیت در حوزه بیماری های پوست و مو و همزمان حضور در شرکت های دارویی و آرایشی و بهداشتی در سمت های مدیریت R&D و بازاریابی را دارند.

نوشته های مشابه

‫۱۰ دیدگاه ها

 1. سلام ۲۴ ساله هستم چند سال بود که جوش میزدم و تازه متوجه شدم کیست تخمدان دارم
  دکتر برام قرص روکین و ازیترومایسن و یک هفته در ماه راکوتان تجویز کرده
  الان ۲ هفته گذشته ولی جوش صورتم بهتر نشده
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   انتظار پاسخ درمانی در شما طی دو هفته بسیار کوتاه است و حداقل باید دو ماه صبر کنید هرچند نظر من با پزشکتان متفاوت استاما توصیه می کنم زیر نظر ایشان درمانتان را ادامه دهید

 2. سلام وقت شما بخیر.
  من ۱۹ سالمه و بخاطر جوش های شدیدی که داشتم، دکتر برام راکوتان تجویز کرده. تا الان ۱۴۸ تا قرص خوردم، روزی ۲ تا که تقریبا میشه ۲ ماه و نیم. از وقتی که استفاده از قرص رو شروع کردم جوشام خیلی شدید تر از قبل شد که به گفته جنابعالی طبیعیه.
  الان بعد از ۲ ماه و نیم صورتم نسبت به قبلا خیلی بهتر شده ولی کمرم و بازو هام افتضافه. یعنی بعد از بیرون ریزی اصلا پیشرفتی توشون ندیدم.
  میخواستم بدونم طول کشیدن بیرون ریزی تا این حد هم طبیعیه؟؟؟
  این نکته رو هم بگم که به دکتری که پیشش میرفتم دسترسی ندارم.
  ممنون میشم پاسخمو بدین.

 3. سلام آقای دکتر روزتون بخیر
  من برای جوش های صورتم به دکتر پوست مراجعه کردم و ۶۰عدد قرص نورم اسکین برام تجویز کردند و یک دارو ساختنی که بعد از ۱۴روز که هرروز قرص رو مصرف میکردم جوش هام خیلی زیاد شد و به دکتر مراجعه کردم و قرص رو یک درمیان گفتند بخور
  آقای دکتر از اینکه میگن قرص راکوتان در آینده برای بچه دار شدن ضرر داره این درسته؟؟
  و اینکه وقتی قرص دیگه مصرف نکنیم چه مدت بعد اثر قرص از بین میره؟
  من مجرد هستم و ۱۹سالمه

  1. سلام
   اصلا نگران بارداریدر آینده نباشید هیچ مشکلی برایتان ایجاد نمی کند
   در مورد جوش زدن هم این حد در ابتدا مربوط به بیرون ریزی ناشی از درمان آکوتان می باشد به توصیه های پزشکتان گوش کنید بر طرف میشود اگر بهتر نشد وقت ویزیت آنلاین بگیرید زیر نظر من دارو خدمتتون تجویز کنم

 4. سلام آقای دکتر. وقت بخیر. ممنون از مقاله خوبتون
  من حدود ۵۰ روز هست که ژل راکوتان استفاده میکنم و پوستم چرب هستش. امکانش هست یک شوینده و مرطوب‌کننده مناسب، برای در طول استفاده از راکوتان معرفی کنید؟ متشکرم

 5. سلام وقت بخیر دوسال پیش قرص اشتباهی که توسط یک پزشک متخصص بمن داده شد و هورمونی بود شروع به جوش زدن کردم و دوسال تمام تحت درمان بودم با آنتی بیوتیک ها و داروهای مختلف تا اینکه برام آکوتان تجویز شد الان دو هفته اس که دقیق دارم مصرف میکنم و جوش صورتم بیشتر شده و هی جوش میزنم قسمت چانه و سمت چپ صورتمم فقط هستش،نمیتونم چیزی به صورتم بزنم که ظاهر صورتم و بهتر کنه، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام
   همانطور که در مطلب بالا به آن اشاره شد این مرحله بیرون ریزی آکوتان است . حتما با پزشکتان مشورت کنید با تجویز دارو جانبی کمکتان خواهد کرد می دونم خیلی اذیت میشید اما باید این مرحله بگذرد حتما با پزشکتان در تماس باشید در صورتی که مایل باشید می توانید از سرویس ویزیت آنلاین استفاده کنید تا بعد از ویزیت برایتان دارو هایتان را تجویز کنم برای این منظور می توانید به شماره ۰۹۱۵۳۰۳۴۸۹۰ در واتز اپ پیام دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا