درمان غیر دارویی آکنه

5 مرحله شکست سندرم تخمدان پلی کیستیک و جوش

مراحل شکست سندرم تخمدان پلی کیستیک و ایجاد جوش

امروز میخوام داستان دختری با سندرم تخمدان پلی کیستیک (  pco ) و جوش صورت را برایتان تعریف کنم: دختری که با PCO دست و پنجه نرم میکند – دختری که در حال مبارزه با موهای تیره و آکنه روی چانه، پریود های نامنظم و طولانی است. و وقتی پریود شود، با نوسانات خلقی دیوانه وار، اضطراب، PMS و گرگرفتگی مواجه میشود. حتی ممکن است سعی در باردار شدن داشته باشد اما ماه ها با آزمایش های منفی بارداری روبرو شده است.

او در تلاش است فردی را پیدا كند كه بتواند به او كمك كند. احساس زنانگی نمی كند و از اینکه چگونه این مسئله را بطور طبیعی و بدون مصرف قرص، متفورمین یا اسپیرونولاكتون برطرف كند، ناامید است. از رفتن به نزد متخصص پوست خسته شده و هر نوع کرم رتینول موجود و آکوتان را نیز امتحان کرده است.

آیا این داستان برایتان آشنا نیست ؟

اگر اینچنین هست بدانید شما تنها نیستید و نیازی نیست جاده درمان را به تنهای طی کنید! با من, “دکتر جورقانیان” همراه باشید تا در طی چند مقاله به ابعاد درمان های غیر دارویی سندرم تخمدان پلی کیستیک بیشتر بپردازم.

PCO چیست؟

PCOیا سندرم تخمدان پلی کیستیک مجموعه ای از علائم است. یک بیماری نیست، بلکه مجموعه ای از علائم است!

اما علائم اصلی آن عدم تخمک گذاری منظم است.

به دلیل گوناگونی دسته های مختلف علائم تحت عنوان  ” PCO  “، وجود دارند که به رسمیت شناخته شده است.اینها عبارتند از:

 • PCO مقاوم به انسولین
 • PCO پس از قرص
 • التهاب PCO
 • و آندروژن اضافی

اگر کنجکاو هستید بدانید که تحت دسته بندی آن قرار می گیرید یا نه، لارا بریدن مقاله ای شگفت انگیز دارد که این 4 دسته را توصیف می کند. مقاله او را می توانید اینجا بخوانید.

 

مراحل شکست سندرم تخمدان پلی کیستیک و ایجاد جوش مرحله 1 – حذف استرس

چرا ما اینقدر استرس داریم؟ عدم تعادل هورمونها و در نهایت مشکلات قاعدگی احتمالاً با شیوع استرس در ارتباط است. اگر در موردش فکر کنید، احتمالاً شما هم این مشکل را داشته اید. بسیاری از افراد را میبینم که از زمانی که مدرسه می رفتند و از وقتیکه خودشان را شناختند استرس داشتند که خودشان را اول به والدین, بعد معلمین, بعد دوستان سپس جنس مخالف, مدیر و…. اثبات کنند. گرفتن چندین مدرک و توجه شدید به ظاهر و پوست و آرایش برای همیشه بهترین بودن و…. همه در بسیاری از این موارد ریشه در این نگرانی و استرس داشته است. آیا شما با داستان من ارتباط برقرار کردید؟ این آمار مبهوت کننده را در نظر بگیرید:

 • 91٪ از دانشجویان احساس ناراحتی میکنند.
 • 87٪ دچار خستگی مزمن هستند.
 • 56٪ از اضطراب رنج میبرند.

این موضوع با موارد زیر تشدید می شود:

 • عادتهای بد غذایی و عدم انجام ورزش ورزش , مصرف سیگار
 • نیاز ما به راضی کردن اطرافیان
 • مصرف بالای کافئین
 • بیخوابی و عدم تنظیم سیکل خواب و بیداری روزانه
 • مشکلات مربوط به تصور بدنی (اختلالات غذا خوردن و ورزش زیاد بیش از یک دهه)
 • گرایش ما به کمال گرایی

این عدم تعادل بدتر می شوند زیرا ما بدنبال علت اصلی آن نیستیم و فقط علائم را درمان میکنیم.

عواقب استرس بر روی هورمون ها چیست؟

 • مقادیر بالای کورتیزول (خستگی آدرنال یا ”عملکرد غیر طبیعی محور HPA”)
 • افزایش مقاومت به انسولین و تستوسترون ( PCO )
 • کاهش سطح استروژن و پروژسترون ( PCO )
 • سرکوب عملکرد تولید مثل ( PCO )
 • منجر به گذراندن وقت بیشتر به تنهایی، افسردگی و ترس از معاشرت

این استرس از کجا می آید؟ دو شکل استرس وجود دارد:

 1. منابع خارجی استرس – تقاضاهای شغلی، تقاضاهای والدین، آشفتگی در رابطه، یا زندگی در شهر پر جمعیت یا آلوده، رژیم غذایی طولانی مدت، تصویر بدنی بد از خود.
 2. منابع داخلی استرس – عادت های غذایی ضعیف، حذف وعده های غذایی، اعتیاد به کافئین، دیسبیوز روده، مقاومت به انسولین، التهاب، عفونت، بیماری.

حذف وعده های غذایی یا خوردن غذاهایی مانند – شکر، کافئین، محصولات آرد تصفیه شده – به علاوه مقادیر زیاد استرس بیرونی ممکن است باعث موارد زیر شود:

 1. غدد آدرنال، کورتیزول زیاد تولید میکنند و سطح آن در بدن افزایش میابد.
 2. التهاب داخلی بویژه در روده شروع می شود.

هر دوی این موارد منجر به: بهم ریختن تنظیم کورتیزول و مشکلات روده مانند گاز، نفخ، عدم تعادل میکروبیوم، اسهال و یبوست میشود. نتیجه سوء جذب مواد مغذی اصلی، که ممکن است باعث مشکلات مزمن هورمونی و تولید مثلی گردد.

فرد استرسی چه کاری باید انجام دهد؟

من به مراجعه کنندگانم توصیه می کنم که مدتی از رقابت برای داشتن بهترین پوست خود داری کنند. می خواهم مدتی به خودشان در طی درمان زمان بدهند تا از کارهای کوچک و پیشرفت های کوچک بدون توجه به پوست خود لذت ببرند. این گامی بزرگ در کاهش فشار روانی مزمن جسمی و روانی آنها بود. آنها با کاهش ورزش رقابتی و استرس، توانستند رژیم خود را مجددا تنظیم کنند و خوردن قهوه و شیرینی را کمتر و بیشتر بر روی گوشت مرغ، سبزیجات، میوه ها و کربوهیدرات های پیچیده تمرکز کنند. تغذیه آنها خوردن 4 وعده غذایی متعادل در روز که شامل گوشت ارگانیک، مقداری میوه و سبزیجات رنگارنگ و چربی های سالم و کربوهیدرات های سبوس دار بود. این باعث تعادل در قند خون، خلق و خو و افزایش مصرف ویتامین ها و مواد معدنی طبیعی میگردد. آنها کم کم کمبود مواد مغذی را که استرس و رژیم غذایی را که در تمام آن سالها ایجادکرده بودند، را دوباره جبران کردند. برای مدت طولانی، ارتباطی از غذایی که میخوردند و چیزی که احساس میکردند، وجود داشت. وقتی شروع به بهتر خوردن کردند، متوجه بهبود زیادی در کیفیت زندگیشان شدند که آنها را  ترغیب کرد به این روش ادامه دهند.

ویزیت آنلاین

به توصیه من آنها  همچنین “نه” گفتن را تمرین کردند.

وقتی شخصی از آنها  میخواست کاری که آنها را تحت فشار قرار میداد، انجام دهند، “نه” گفتن را تمرین کردند. بسیاری از آنها با کمک من حتی یک قدم جلوتر رفتند و یک لیست “بله و خیر” برای خودشان  ایجاد کردند. از خودشان  میپرسیدند، “بله و نه مطلق این هفته من چیست؟” گروهی از آنها سپس شروع به گشتن در طبیعت کردند. شواهد علمی مبنی بر اینکه راه رفتن در صبح زود در پارکها و یا طبیعت می تواند به تنظیم مجدد عملکرد آدرنال و بهبود خستگی مزمن کمک کند، وجود دارد. تقریبا هر روز نیم ساعت پیاده روی در فضای باز پارک های سبز و پرگیاه داشتند. این کاملاً آنها  را از استرس زندگی عادی و روزمره نجات داد. و احساس افسردگی را که معمولاً در روزهای پر تنش داشتند  را کاهش داد.

در اینجا تجربه برخی از مراجعین موفقم را برای شما بازگو می نمایم و چند روش تنفس، مدیتیشن و ثبت وقایع روزانه را که برای کاهش استرس استفاده کردند را می آورم:
 • مدیتیشن 3 دقیقه ای
 • 5 دقیقه مراقبه تنفسی
 • سپس ثبت وقایع روزانه 5 دقیقه هر روز صبح و شب(در کل 5 دقیقه در روز طول میکشد).

این به معنای واقعی کلمه روتین معمول صبح های آنها بود(بعد از خوردن صبحانه و قبل از شروع کار) انجام این 3 کار هر روز صبح! همه این اقدامات کوچک به مرور زمان به نتایج بزرگی رسیدند – احساس خسنگی کمتر، اضطراب کمتر، خوشحالی بیشتر و در نهایت وضعیت هورمونی متعادل تر.

ارتباط سندرم تخمدان پلی کیستیک و جوش
ارتباط سندرم تخمدان پلی کیستیک و جوش

سندرم تخمدان پلی کیستیک و جوش: مرحله 2- پیدا کردن التهاب

Fiona McCulloch ، نویسنده 8 مرحله برای معکوس کردن PCO ، در مورد نحوه التهاب اضافی منجر به PCO  تحقیق کرده است. او در کتاب خود می گوید که فردی که دارای PCO  است، ممکن است سطح سیتوکین ها در آنها افزایش نشان دهد (نشانگر اصلی التهاب). بنابراین مهم است که بررسی کنید که سایر فرایندهای بدن به این التهاب اضافه نمی کنند. وقتی به رویکردهای طبیعی برای کاهش التهاب نگاه کردم، ابتدا دقت کردم که چه چیزی را وارد بدنم میکنم و اینکه آیا اینها باعث التهاب شده است یا نه. من عمدتا برای مراجعینم با یک رژیم غذایی 10 روزه برای حذف غذاهایی که در بدن آنها  واکنش منفی نشان میدهد شروع میکنم . 

آنها 10 روز این غذاها را حذف کردند:
 • گلوتن (همه اشکال)
 • لبنیات
 • تخم مرغ
 • ذرت
 • بادام زمینی
 • سویا
 • مواد افزودنی غذایی و مواد نگهدارنده و مواد  غذایی دارای رنگدانه های مصنوعی
 • شکر فرآوری شده
 • قهوه
 • شیرین کننده های مصنوعی، که به عنوان تحریک کننده عصبی شناخته میشوند (خوابیدن را دشوار و ایجاد اضطراب می کند). شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام، Splenda (سوکرالوز)، شربت ذرت با فروکتوز بالا باعث اختلال در فلور طبیعی روده می شوند و به این ترتیب می توانند باکتری های بد را افزایش دهند. همچنین می توانند منجر به مشکلات جدی گوارشی شوند.
 • سیگار و الکل

اکثر آنها بعد از گذشت 10 روز از حذف این غذاهای التهابی، احساس شگفت انگیزی داشتند! بدون مشکل پوستی، هیچ اختلال گوارشی! خلق و خوی و انرژی آنها  در حال زیاد شدن بود! در طی این مرحله، قادر به اضافه کردن ذرت و بادام زمینی بدون مشکل بودند. با اینحال، اگر می دیدم که قهوه، قند، گلوتن و تخم مرغ باعث ناراحتی های گوارشی مانند نفخ، گرفتگی و ایجاد گاز میشوند. بعلاوه، آکنه روی صورتشان  تقریباً بلافاصله شعله ور می شود! بنابراین از آن غذاها و نوشیدنی ها را در حد توان اجتناب کردند.

شکل دیگر التهاب، مقاومت به انسولین است.

گزینه های طبیعی بسیاری برای خانم های دارای PCO  و مقاومت به انسولین وجود دارد که شامل مصرف متفورمین نیست! در اینجا غذاهاییکه من برای بهبود حساسیت به انسولین روی آنها توصیه میکنم  وجود دارد:

غذاهای کم قند

هدف کنترل مجدد انسولین بود تا بتوانند آندروژن های اضافی را کاهش دهند. بهترین راه برای این کار این بود که بلافاصله با مصرف غذاهای کم قند ,ترشح انسولین خون را متعادل کنند.

قند

قند سطح انسولین را افزایش می دهد که می تواند تولید آندروژن از تخمدان ها را افزایش دهد. بنابراین هدف من این بود که مصرف قند اضافی آنها را به حداقل برسانم.

فیبر

فیبر باعث از بین رفتن استروژن متابولیزه شده از طریق روده ها می شود. هدف من توصیه به دریافت روزانه 35-45 گرم فیبر با خوردن انواع توتها، تخم کتان و بسیاری از سبزیجات بود.

امگا 3

خانمهایی که میزان بیشتری امگا 3 در خون دارند، آندروژنهای پایینی دارند. من به رژیم غذایی آنها هفته ای2-3بار200 گرم گوشت گاو، گردو، دانه چیا و آووکادو اضافه کردم. همچنین یک مکمل روغن ماهی با مقدار زیادیEPA و DHA مصرف کردم.

روی

میزان آندروژن بالا، چاقی و آکنه با کمبود روی همراه هستند. من روی را در رژیم غذایی خود با دانه کنجد و کدو تنبل گنجاندم.

ویتامینD

تقریباً نیمی از زنان مبتلابه PCO کمبود ویتامینD دارند.همه این افراد را ملزم به انجام آزمایش اندازه گیری ویتامین دی کردم. سطح ویتامین دی در خون آنها اکثرا پایین وبه طور متوسط 30نانوگرم در میلی لیتربود – این دیوانه کننده است! سپس هر روز توصیه به در معرض آفتاب قرار گیری سایر اضای بدن (بجز صورت)مانند دستها …کردم و همچنین برای همه آنها قرص ویتامین دی تجویز نمودم

کروم

کروم یک ماده معدنی است که باعث افزایش مصرف انسولین می شود و به مدیریت قند خون کمک می کند.

من بررسی کردم که مکملهایی که مصرف کنند از میزان کافی این ماده معدنی برخوردار باشد

دارچین

به نظر می رسد دارچین میزان قند خون را به میزان قابل توجهی کاهش میدهد. تنها 1 ⁄ 2 قاشق چایخوری در روز از این ادویه شگفت انگیز به رژِم غذایی شان اضافه کردم اگرچه تمرکز اصلی روی غذا بود، اما من برای بهبود حساسیت به انسولین چند مکمل نیز اضافه کردم تا اینکه متوجه شدم که دیگر مشکلی در زمینه کربوهیدرات ندارم.

 • ویتامین دی: 5000 واحد
 • روغن ماهی: 0.25 گرم EPA / DHA به ازای هر 10 کیلو وزن بدن.
 • مکمل پره بیوتیک
 • اینوزیتول: یکی از مهمترین مواد مغذی برای تقویت سلامت هورمونی زنان از طریق نقش آن در حمایت از عملکرد بهینه کبد.

ویزیت آنلاین

سندرم تخمدان پلی کیستیک و جوش
سندرم تخمدان پلی کیستیک و جوش

سندرم تخمدان پلی کیستیک و جوش: مرحله 3  بهبود عملکرد روده

التهاب در روده امکان جذب بهینه مواد مغذی یا سنتز بهینه هورمون ها را فراهم نمی کند. به احتمال زیاد در مورد کم تحرکی روده شنیده اید – این اتفاق زمانی می افتد که سد روده شکسته شود به طوری که سیستم ایمنی بدن در آن طرف سد در معرض مهاجمان خارجی زیادی قرار می گیرد (یعنی التهاب). این ممکن است یک واکنش خود ایمنی را ایجاد کند! که منجر به مشکلات دستگاه گوارش مانند نفخ، گاز بیش از حد و کرامپ، خستگی، حساسیت به مواد غذایی، درد مفاصل، بثورات پوستی و بیماری های خود ایمنی شود.

یک از مشخصات عمده این افراد کم تحرکی روده و یبوست مزمن می باشد

علل احتمالی کم تحرکی روده: التهاب مزمن، حساسیت به مواد غذایی و آلرژی، آسیب در مصرف داروهای ضد التهاب (ایبوپروفن، میدول، آسپرین، مشاوره و غیره)، داروهای سیتوتوکسیک، آنتی بیوتیک ها، علائم کم تحرکی  روده شامل: نفخ، سوء هاضمه, یبوست ، حساسیت غذایی، بیماری التهابی روده، بیماری خود ایمنی، بیماری تیروئید، سوء جذب مواد مغذی، پوست ملتهب، افسردگی و اضطراب است.

مراحلی که من برای بهبود عملکرد روده توصیه می کنم را آوردم:

غذاهای التهابی را حذف کنید

گندم، لبنیات، سویا، ذرت و قند فرآوری شده را حذف کنید – اینها رایج ترین غذاهای حساسیت زا و التهابی هستند. گوشت های پرورشی به دلیل داشتن محتوای زیاد امگا 6 و استفاده از آنتی بیوتیک ها و سایر هورمون ها در تولید آنها، معمولاً با التهاب همراه هستند! بنابراین من گوشت ارگانیک را پیشنهاد می کنم.

کاهش قرار گرفتن در معرض سموم

من قرار گرفتن در معرض، آنتی بیوتیک ها، قرص های ضد بارداری و داروهایصناعی را کم می کنم. تأکید زیادی بر NSAIDS دارم زیرا آنها مستقیماً باعث ضعیف شدن روده ها می شوند.

آب قلم

مصرف آب قلم که دارای کولاژ و L-گلوتامین است، را شروع کنید. این یک ماده دایجستیو است و به بازسازی روده کمک می کند.

ژلاتین / کلاژن

این ماده در آب قلم وجود دارد که به جای آن قابل مصرف است یا به مایع استخوان اضافه میشود. من غذاهای پر ژلاتین یا کلاژن پپتید را دوست دارم، که میتوانند در نوشیدنی های سرد نیز مانند اسموتی ها یا آب میوه ها حل شوند. روزی یک قاشق غذاخوری از آن را به آّب قلم، اسموتی یا آب میوه اضافه کنید.

ال – گلوتامین

یک اسید آمینه است که سلولهای روده شما را تغذیه می کند. این غذای مورد علاقه روده های شماست و به بهبودنفوذ پذیری روده کمک می کند. این ماده در آب قلم نیزیافت می شود. مقدار مصرف: L-Glutamine را به مدت 28 روز مصرف کنید. من با 1 گرم سه بار در روز مخلوط شده درآب و با معده خالی را توصیه می کنم. به مدت 5 روز تا روز 10 به 2 گرم سه بار در روزدوز آن را افزایش می دهم. از روزهای 11-28 من 3 گرم سه بار در روز توصیه می کنم. این واقعاً باعث کاهش علائم می شود.

زردچوبه

کورکومین، ماده مؤثر در ادویه زردچوبه، التهاب کلی را کاهش میدهد و بطور شگفت انگیزی برای درد لگن، میگرن و درد مفاصل بکار میرود. من سعی کردم 1 گرم/ روز زردچوبه رابا یک ماده مکمل حاوی کورکومین را توصیه کنم. امروزه در داروخانه ها مکمل های کورکومین یافت میشود. توصیه می شود روزی یک نوبت استفاده شود.

مصرف آب هویج

توصیه به مصرف دو لیوان بزرگ آب هویج در سه هفته اول سیکل ماهانه و عدم مصرف در هفته چهارم مثلا شنبه و سه شنبه می تواند به شدت به بهبود روند کاهش علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک کند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک و جوش: مرحله 4 – حذف سموم

افزایش بروز عدم تعادل هورمونی همزمان با صنعتی شدن و معرفی طیف گسترده ای از مواد شیمیایی به محیط مااست. متأسفانه، اطلاعات زیادی در مورد اثرات سلامتی مواجهه مزمن با دوز کم در بسیاری از این ترکیبات در دسترس نیست، با این حال موارد جدید هر هفته معرفی می شود. از آنجا که برخی از مواد شیمیایی صنعتی و کشاورزی روش کارکرد سیستم غدد درون ریز ما را مختل می کنند، معمولاً به عنوان مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز (EDC) شناخته می شوند. EDC ها می توانند نحوه تولید هورمون ها، نحوه اتصال آنها به گیرنده ها و نحوه تعامل با یکدیگر را تغییر دهند. EDC ها می توانند در طول یک عمر در بافت های ما و همچنین محیط زیست تجمع یابند. امروزه, این توصیه ها و عوامل با برخی از شایعات و باور های غلط و توصیه های غیر علمی و غلو شده شبکه های اجتماعی ترکیب شده و به همین دلیل خیلی مورد وثوق و تایید همکاران پزشک من نیست. اما من معتقدم کاهش این عوامل در دراز مدت می تواند تاثیر به سزایی در کاهش بروز جوش داشته باشد. متأسفانه، پزشكان به ندرت تأثیرات بالقوه دارویی، استرس و سموم را روی بدن ما تشخیص میدهند. نه تنها این، بلکه تصور می کنند که این مواجهه های سمی با محیط زیست هیچ ارتباطی با عدم تعادل و علائم هورمونی بیمار ندارد!

هرچند در کشور ما منبع معتبری برای تایید محصولات ارگانیک نیست اما توصیه به کاهش محصولات فناوری شده و کاهش محصولات حاوی نگهدارنده در دراز مدت می شود .  

ویزیت آنلاین

سندرم تخمدان پلی کیستیک و جوش: مرحله 5 – بهبود سم زدایی

فکر کردن در مورد همه چیزهایی که در طول روز در معرض آن قرار می گیریم ترسناک است! اما نکته جالب این است که بدن ما واقعاً می داند چه کاری انجام دهد. این سم زدایی مدنظر ما با کلمه سم زدایی که فقط یک اصطلاح رایج برای یک تغییر در عادت های غذایی با هدف کاهش بار بدن و تقویت آن است، متفاوت است. آنچه در واقع امروز در مورد آن صحبت می کنیم،سم زدایی متابولیک است. سم زداییDetox یا پاکسازی یک برنامه کوتاه مدت، 1-30 روزه است که شامل محدودیت و حذف برخی غذاها، به منظور تنظیم مسیرهای سم زدایی بدن شما است.مردم قرنهاست که “پاکسازی بهاری” انجام میدهند. اگرچه این ایده برای سلامتی فوایدی دارد، اما در اصل مانند این است که به جای 5 دقیقه درروز دوش گرفتن، 3 روز در هر 6ماه دوش بگیرید! همانطور که می بینید، این منطق اصلا کار نمی کند، نه برای حمام کردن و نه برای پاکسازی کبد. در ادامه این نکته، هیچ مدرکی برای حمایت از بسیاری از این پاکسازی ها و سم زدایی های موجود در بازار آنها وجود ندارد، در حالی که برخی در واقع ممکن است باعث آسیب نیز شوند! از طرف دیگر سم زداییDetoxification توانایی ذاتی بدن برای پردازش سموم شیمیایی و از بین بردن آنها از بدن است. اندام های مسئول سم زدایی از ترکیبات محیطی شامل کلیه ها، کبد، غدد عرق، غدد لنفاوی، دستگاه گوارش و سیستم ایمنی بدن هستند. آنها به طور معمول قادر به حذف آلاینده ها، داروها و بسیاری از مواد شیمیایی دیگر هستند که بر سلامتی ما تأثیر می گذارند.

بدن انسان دائماً در حالت سم زدایی است، که این برای بقای ما بسیار مهم است.

کبد میزبان یک سری واکنش های آنزیمی است که سموم را خنثی و حل می کند. به این معنی که کبد مواد سمی را به مواد کمتر سمی تبدیل کرده و سپس آنها را در آب حل می کند تا از کلیه ها و / یا روده حذف شود. هدف از سم زدایی، تجزیه هورمون ها، متابولیزه کردن ویتامینها، مولکول های التهابی، ترکیبات سیگنالینگ، سموم محیطی، داروها و حتی ترکیبات گیاهی است که در میوه و سبزیجات روزمره و هرگونه داروی گیاهی در معرض آنها قرار می گیریم. ممکنست مشکل نیز به وجود آید زیرا مقدار این چیزهایی که روزانه بدن ما را بمباران می کنند، بسیار زیاد است، به طوری که فرآیندهای سم زدایی ما تحت الشعاع قرار می گیرند و نمی توانند از پس آن برآیند. به علاوه، ما در رژیمهای غذایی روزمره مان فاقد مواد مغذی هستیم. در نتیجه، سیستم های سم زدایی ما هنگام تلاش برای ایمن نگه داشتن بدن، با یک فشار مضاعف روبرو میشوند.

در اینجا آنچه شما می توانید برای شکست pco انجام دهید،وجود دارد

می دانم که چیزهای زیادی برای این کار وجود دارد. اما هر مرحله که به بیمارانم توصیه کردم انرژی بیشتر، بهره وری بهتر، هضم بهتر، مشکل پوستی کمتری را مشاهده کردم. توصیه میکنم بسیاری از موارد بالا را در قالب یک سبک زندگی سالمتر ببینید نه تنها راه خلاصی از شر جوش! بدینصورت سبک زندگی سالمتر و با آرامشتر را تجربه میکنید و زندگی با این سبک زندگی جدید آسانتر میشود. پرداختن به PCO و تمام علائم آن  می تواند سفری تنهاییی نباشد و در کنار روند درمان پزشکی از موارد درمان های غیر پزشکی زیادی میتوان کمک گرفت  اما مسئله این است که این بیماری بسیار رایج است، و بسیاری از خانمها از اینکه بدون استفاده از داروهای تجویزی و عوارض جانبی آنها آن را شکست دهند ، بسیار امیدوار هستند!  

بیشتر بخوانیم: سندرم تخمدان پلی کیستیک و جوش صورت

25 دیدگاه در “5 مرحله شکست سندرم تخمدان پلی کیستیک و جوش

 1. آسمان گفت:

  سلام من پارسال از طریق سونوگرافی بهم گفتم دچار این سندروم هستم و از طریق ورزش و تغذیه و قرص اسلاکتون درمان میشم و من هم تاحدودی تغذیه و ورزش را رعایت کردم و دوباره در مهر ماه آزمایش و سونوگرافی انجام دادم در حالی که دیگه در سونوگرافی بیان نشده بود که من pco دارم ولی همچنان موهای زائد بسیار و جوش های بدون دلیل در روی گونه و فکم دارم و دکتر قرص های زیادی(مثل اسپیرونولاکتین،مدروکسی پروژسترون،گلوکوفاژ و فینوپروست )برام نوشتند در کنارش من هم رژیم سالم خوردنی رو رعایت میکنم و هم ورزش و هم روتین پوستی اما با گذشت دوماه هنوز جوش های بی دلیل میزنم (اما موهای زائدم تاحدودی کم شده) ایا طبیعی هست و روند درمان ادامه داره؟ و یا نه دوباره ازمایش و سونوگرافی بدم؟و آیا این قرص ها آسیبی به من نمیزنند که بخوام قطع کنم؟

  1. سلام
   خوشحالم که در روند درمان قرار دارید و رعایت می کنید به نظرم زیر نظر پزشکتان طبق فرمایش ایشان حتما اگر لازمه سونوگرافی بدهید در مورد درمان جوش باید ردمان همزمان آکنه هم داشته باشید و در مورد دوز اسپیرونولاکتونتون با متخصص زنانتان مشو.رت کنید هیچ دارویی بدون عارضه نیست و پزشکان بر اساس اینکهمصرفش سود بیشتری دارد یا نخوردنش تجویز می کنند

 2. هلیا گفت:

  سلام وقتتون بخیر ممنون بابت مقاله بینظیرتون که واقع همه جوانب رو در نظر گرفتین. من یه پیشنهاد و خواهشی که داشتم اینکه اگه ممکنه لطف بفرمایین یک رژیم روزانه برای افرادی مثل من که سندروم تخمدان پلی کیستیک دارنو پیشنهاد بفرمایین.بنده از مقاله شما بسیار استفاده کردم ولی برام مهمه بدونم در طول روز چطور میتونم همه مکمل ها و ویتامینها رو استفاده کنم باهم باشن با فاصله باشن روز مصرف کنیم یا شب و اینکه آیا تداخل دارویی هم با دارو ها و مواد غذایی ذکر شده وجود داره یا نه؟با این کار فک کنم اینکه باید دقیقا چیکارا بکنیم خلاصه تر و جمع و جورتر میشه و بهتر میشه نتیجه گرفت. بازم ممنون

  1. سلام ممنونم از لطفتون من این مقاله را با همکاری خانم یحی پور کار شناس ارشد تغذیه نوشتم ایشان در حوزه درمان ارائه خدمات درمان تخمدان پلی کیستیک از طریق تغذیه مشاوره کرده و رژیم می دهند شما می توانید به آیدی اینستاگرامشون پیام بدید و بفرمایید از مراجعین سایت هستید راهنمایی می کنند @healthy.beauty.nutritionist

 3. Hana گفت:

  سلام اقای دکتر من یه دختر ۲۵ساله ام که ایتم 25oh vit d3 در ازمایشم عددش ۲۶.۲ بود.مصرف ویتامین دی رو به من توصیه میکنین؟

  1. سلام
   البته در آزمایشگاههای مختلف و کیت های مختلف عدد متفاوت است و معمولا 10 تا 30 نرمال است اگر ازمایش شما هم همین باشد پس در رنج نرمال است اگر خانم و در سن بالای سی سال هستید هفته ایی یک بار را توصیه می کنم

 4. مرضیه گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر. من مقاله درمان ۵مرحله ای تخمدان پلی کیستیک رو مطالعه کردم. پریودم منظمه.موی صورت زیاد ندارم اما هنوز در سن ۳۲سالگی شدیدا جوش میزنم. با استفاده از مکمل های گفته شده در این مقاله میشه درمان بشه و آیا لازمه اسپیرونولاکتون هم بخورم؟ من زخم معده و سندروم روده تحریک پذیر هم دارم.
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام
   در مورد مصرف اسپیرونولاکتون حتما باید پزشکتان نظر بدهد . احتمال این موضوع وجود دارد اما در زمینه استفاه از توصیه های این مقاله حتما می توان برایتان کمک کننده باشد . در بسیاری از کش.ر ها این روش ها یکی از مهمترین روش های درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک می باشد

 5. سارا گفت:

  تشکر بابت مطالب بسیار ارزشمندتون. ممنون میشم در مورد درمان غیر دارویی برای pcos بیشتر مطلب بگذارید ، چون بنده هم به درمان با قرص هرمونی اعتقادی ندارم و نه تنها بی فایده بوده بلکه بسیاری هم عوارض داشته. به طور مثال از تجربه شخصی من با قطع قرص اسپیرونولاکتون هیرسوتیسم بدتر شد.

  1. سلام
   حتما ممنونم از پیشنهادتون حتما مد نظر خواهم داشت به زودی از همکاری یکی از دوستانم که دکتری تغذیه هستند بهره مند می شویم که در سایت و پیج ارائه برنامه غذایی برای PCOیکی از برنامه های ایشان است

 6. نسترن گفت:

  واقعا عالی بود مرسی ازوقتی که گذاشتین

  1. سلام
   خواهش می کنم

 7. عطیاوا گفت:

  سلام آقای دکتر من به شدت ریزش مو گرفتم شقیقه و بالای پیشیونیم داره خالی میشه البته این هم بگم من موهای پر پشتی دارم و خیلی عجیب آنقدر سرم داره خالی میشه کل تختم هر صبح پر مو هستش
  قرص هرتامین میخورم قطع میشه ولی تا قرص قطع می‌کنم دوباره شروع میشه خیلی سال pcod دارم لطفا راهکار بدین
  شامپو سولفات فری الکل فری پارابن فری می‌زنم
  ولی کف سرم جوش میزنه

  1. سلام
   تخمدان پلی کیستیک را درمان کنید ریزش مو خوب می شود به نظرم درمان تخمدان پلی کیستیک را در اولویت قرار دهید و دارو های مربوطه آن را مصرف کنید

 8. بهار گفت:

  سلام دکتر مقاله بسیار خوب بود و با توجه به اینکه بنده هم دچار این سنروم هستم و به دلیل تجویز کورکورانه قرص های هورمونی زیاد توسط دکتر و مصرف مداوم و پشت سر هم به مدت ده سال دچار کبد چرب گرید سه شدم و متاسفم که به دکتر اعتماد کردم.خودم قرص ها رو قطع کردم و به دکتر کبد و تغذیه مراجعه کردم .هیچ ارزشی نداره که برای جوش با مصرف قرص هورمونی کبدتون درگیر کنید .با 57 کیلو وزن باید تلاش بیشتری کنم (هم از لحاظ روانی و هم جسمی )تا وزن خودم پایین تر ببرم .بیشتر توصیه های شما رو که دارویی بود مصرف میکنم و بقیه موارد رو هم تلاش میکنم انجام بدم.فقط متخصص تغذیه بنده لبنیات که شیر باشه روزی یک لیوان در برنامه گنجانده که من مصرف میکنم .امیدوارم هر چه زودتر برای این بیماری هم درمان قطعی پیدا بشه چون همواره با زیبایی خانم ها سرو کار داره

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   بسیار عالی
   ممنونم از اینکه تجربه تان را با ما به اشتراک گذاشتید
   امروزه در دنیا هم درمان غیر دارویی سندرم پلی کیستیک بسیار باب شده است
   حتما نیاز به کاهش وزن نیست و این بسته به میزان چربی موجود در بدن شما داره
   به نظرم در مورد تغذیه حتما به توصیه های متخصص تغذیه تان گوش دهید
   خوشحال می شم تجارب تان را در این زمینه داشته باشیم و مایلم تجارب شما را در قالب تجربه یک بیمار به صورت مقاله نتشر کنم تا افراد بیشتری در جریان روند بهبودی شما قرار گیرند
   در صورت تمایل به شماره 09125114324 در واتز اپ پیام دهید

  2. Ali گفت:

   اقای دکتر لطفا راجع به کبد و تاثیر سلامت کبد بر زیبایی پوست و مو هم بهمون اطلاعات بدین.بخصوص کبد چرب ، بالا بودن آنزیم های کبدی که بیشتر به مسائل گوارش مربوط میشه و فرد در این حالت کبد چرب نداره.

   1. دکتر جورقانیان گفت:

    سلام
    حتما در این باره بیشتر می نویسم اما اختلاف نظر بین پزشکی کلاسیک و طب سنتی بر روی این موضوع به نحوی است که واقعا پرداختن به آن را برای کسی که بخواهد هر دودیدگاه را در نظر داشته باشد سخت می کند

 9. فراهانی گفت:

  واقعا ممنون.☘
  این مقاله از نظر نحوه نوشتار و بیان که خیلی راحت ، روان و دوستانه نوشته شده،و همچنین در نظر گرفتن همه جوانب در بررسی یک مشکل و ارائه راه حل هایی متناسب با همون جنبه مورد بررسی،فوق العاده ست.

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   ممنونم از لطف و حسن نظرتون در صورت تمایل با سایر افرادی که این دغدغه را دارند به اشتراک بگذارید ممنونم

 10. فراهانی گفت:

  مرسییی،این مقاله فوق العاده بود،آقای دکتر ممنون.
  خواهش میکنم تو زمینه درمان غیر دارویی سلامت پوست و مو ، بیشتر مقاله و پست بزارید.

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام حتما در این زمینه مقالات بیشتری می زارم

 11. sara گفت:

  آقای دکتر ممنون بخاطر مقاله،عالی بود.
  فقط یه سوال داشتم ، راستش من این قسمت از مقاله رو متوجه نشدم : توصیه به مصرف دو لیوان بزرگ آب هویج در سه هفته اول سیکل ماهانه و عدم مصرف در هفته چهارم.منظورتون از سه هفته اول سیکل ماهانه چیه؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   سیکل ماهانه را 28 روز یعنی 4 هفته در نظر بگیرم هفته اول تاسوم مصرف شود هفته چهارم مصرف نشود

 12. Somayeh گفت:

  خیلی ممنون اقای دکتر
  کامل و مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *