آکنه (علل و انواع آن), درمان آکنه

10 راهکار برای پیشگیری و درمان جوش تابستانی

10 راهکار برای پیشگیری و درمان جوش تابستانی

 10راهکار برای درمان جوش تابستانی

جوش تابستانی مشکل شایعی است. در ادامه به ده راهکار برای پیشگیری و درمان جوش تابستانی بدن میپردازیم.

علت  ایجاد و روش های پیشگیری و درمان جوش تابستانی چیست ؟

تابستان هوا گرم و روزها طولانی است. و پوست چرب، جوشهای سرسیاه و افزایش جوشهای التهابی را بهمراه دارد.

چرا؟ گرما، رطوبت، عرق، سبوم اضافی – همه اینها میتواند آکنه را بدتر کند. این عوامل محیطی اغلب به افزایش تعریق و تولید سبوم منجر می شود ، منافذ شما را مسدود کرده و باعث بدتر شدن آکنه میشود.

یک سوال پر تکرار:

آیا تعریق بیشتر واقعاً برابر آکنه بیشتر است؟

علت جوش صورت تابستانی چیست؟ گرما منجر به افزایش تعریق میگردد، که باعث رفتگی و تجمع سبوم در فولیکول های مو می شوند. سپس باکتری موجود باعث ایجاد جوش می شوند.

با این کار می توانید با لمس نکردن صورت خود با دست های کثیف یا عرق کرده، شانس ابتلا را به حداقل برسانید و همیشه قبل از فعالیتهای منجر به تعریق (مانند ورزش و..) آرایش خود را پاک کنید.

همچنین چندین مطالعه وجود دارد که تغییرات فصلی بر روی جوش را نشان میدهد. این یک مطالعه بیش از 450 بیمار را مورد بررسی قرار داد و نشان داد که: بیش از 56٪ از آنها در تابستان آکنه بدتری دارند و مطالعه همان دلایل دکتر ساگار را نشان داد: افزایش دما، رطوبت بالا و عرق کردن سبب تشدید جوش میشود

شما باید روتین پوست خود را درتابستان مطابق با وضعیت فصل و تغییرات پوسستان به روز کنید. اما فقط چند تغییر در روال مراقبت از پوست شما می تواند به کنترل این جوش ها در کل تابستان کمک کند.

درمان جوش صورت تابستانی چگونه است؟

1- از یک پاک کننده Foaming استفاده کنید

گرما و رطوبت باعث می شود که غدد چربی سبوم فعالیت بیش از حد داشته باشند. اگرچه نمیتوان جلوی تولید چربی پوست را گرفت، اما درمانهایی برای کنترل چربی اضافی پوست وجود دارد.

ابتدایی ترین مرحله درمان جوش تابستانی این است که صورت خود را دو بار در روز با یک ماده پاک کننده غیر صابونی بشویید. اگر پوست شما فوق العاده چرب است یا عرق میکند، می توانید از یک تونر  استفاده کنید.

البته در مورد تمیز کردن پوستتان وسواس نداشته باشید. زیرا تمیز کردن بیش از حد غالباً می تواند سد محافظتی پوست را بشکند، باعث خشکی و سوزش بیش از حد و در نهایت خراب شدن پوست میشود.

شوینده مناسب پوست آکنه دار در تابستان

برای خرید ( با کلیک روی اسم محصول میتوانید وارد صفحه خرید محصول شوید)

خرید محصول شوینده غیر صابونی صورت سبوما

خرید فوم آکنه سلوشن مای فارما

2– از تونر مخصوص پوست چرب استفاده کنید

در طول روزهای گرم تابستان، یک تونر به رژیم مراقبت از پوست خود اضافه کنید، حتی اگر به طور معمول از این محصولات استفاده نکنید. مواد قابض موجود در تونر پوست چرب راه بسیار خوبی برای از بین بردن چربی اضافی از سطح پوست است و پوست را مات میکند.

نام برند مهم نیست، فقط از محصولی استفاده کنید که هنگام استفاده روی پوستتان احساس خوبی داشته باشید. اگر هنگام استفاده از آن پوستتان شروع به سوزش کرد، مارک دیگری را امتحان کنید یا تونر را به طور کلی عوض کنید.

تونر مناسب پوست چرب برای خرید بر روی اسم محصول کلیک کنید

خرید تونر پوست چرب الارو

3- مرطوب کننده خود رابه نوع غیر چرب بر پایه آب تغییر دهید  

اگر در ماه های سردتر سال از نرم کننده چرب تر استفاده کرده اید، تابستان زمان مناسبی برای رقیقتر کردن مرطوب کننده شما است. به احتمال زیاد به مرطوب کننده سنگین در طول تابستان احتیاج نخواهید داشت تا خشکی درمان آکنه در حالت کنترل باشد. محصولات Oil Free را انتخاب کنید تا از احساس سنگینی و چربی زیاد روی پوست جلوگیری شود.

خرید مرطوب کننده غیر چرب سبوما

خرید مرطوب کننده پوست چرب فیس دوکس

4- روزانه از ضد آفتاب خوب استفاده کنید

دکتر ساگار تاکید کرد: “نمیتوانم بگویم که محافظت در برابر آفتاب چقدر مهم است. حتی در یک روز ابری نیز میتوان دچار آفتاب سوختگی شد. قرار گرفتن در معرض آفتاب همچنین می تواند باعث افزایش التهاب پوست و افزایش تولید سبوم شود و منجر به وخیم تر شدن آکنه شود.

بسیاری از داروهای آکنه مانند کترل و بنزوئیل پروکساید  باعث میشوند پوست شما نسبت به نور خورشید حساس تر باشد، بنابراین استفاده منظم از ضد آفتاب یک ضرورت است.

علاوه بر این، برنزه کردن پوست، مناسب نیست! برنزه شدن باعث آفتاب سوختگی و پیری زودرس می شود و شما را در معرض خطر سرطان پوست قرار می دهد.

کرم ضد آفتاب non comodogen و oli free حداقل SPF 30 را انتخاب کنید. SPF 50+ حتی بهتر است.

حتی ممکن است بخواهید از کرمهای ضد آفتاب رنگی، که بدون نیاز به آرایش اضافی، پوشش خوبی به پوست شما میدهد استفاده کنید. این محصولات برای پسران و نوجوانانی که میخواهند قرمزی ناشی از آکنه را کاهش دهند، انتخاب خوبی هستند.

گزینه های پیشنهادی برای خرید:

خرید ضد آفتاب آکنه سلوشن مای فارما

ضد آفتاب غیر چرب َAcnesol آردن

خرید ضد آفتاب غیر چرب راسن

ویزیت آنلاین

5- بعد از تعریق دوش بگیرید

تعریق میتواند باعث تحریک آکنه گردد. بنابراین بلافاصله پس از انجام کارها، یا هر زمان که عرق کردید، حمام کنید.

در حمام از یک شوینده بدن استفاده کنید. شوبنده بدن حاوی اسید سالیسیلیک برای جوش سر سیاه و بنزوئیل پراکسید برای جوش های ملتهب مناسب تر است.

در دوره های گرما و رطوبت، ممکنست مستعد ابتلا به آکنه مکانیکال باشید. مکانیکال آکنه در اثر گرمای بیش از حد، اصطکاک یا مالیدن لباس، تجهیزات ورزشی و غیره ایجاد می شود. پوشیدن لباسهای پنبه ای به جای پارچه های مصنوعی می تواند کمک کننده باشد.

گزینه پیشنهادی برای شستشوی بدن

خرید مایع شستشو بدن سبوما

6- برای درمان جوش تابستانی بدن برنامه داشته باشید

دکترشولتز می گوید: “برای آکنه های سرسخت بدن، درمان مورد علاقه من استفاده از اسپری ضد عرق در صبح و شب برای جلوگیری از آکنه های ناشی از تعریق است.” “گاهی اوقات آكنه در حقیقت همان فولیكولیت – فولیكول های مو تحریک شده از تعریق- است. بنابراین اثر خشكی محصولات ضد تعریق مانع از ایجاد آن می شود. ترفند دیگر استفاده از اسپری های ضد آفتاب است زیرا بر پایه الكل هستند و احتمالاً منافذ پوست را مسدود می كنند.”

گزینه های درمان آکنه بدن:

خرید شوینده بنزیل پروکساید الارو

خرید اسپری بدن سبوما

خرید شوینده بدن سبوما

درمان جوش تابستانی

7- لایه برداری گلیکولی را برای درمان جوش تابستانی امتحان کنید

هیچ چیز بدتر از استفاده از پایه بر روی پوستهای ناهموار و لکه دار نیست. با انجام لایه برداری سبک، سموم و ناخالصی هایی که در منافذ پوست شما رشد می کند از بین رفته و تسریع در بهبود ضایعات آکنه را تضمین می کند. مزیت اضافی این روش اینست که به چند سال جوانتر شدن چهره شما کمک میکند زیرا به کاهش ظاهر منافذ بزرگ کمک می کند.

برای تأثیرات بهتر پاک كردن سلولهای مرده و افزایش گردش سلولی، صورت خود را شستشو دهید. لایه برداری گلیکولیک ملایم مهمترین نرم کننده پوست است زیرا گلیکولیک سلولهای مرده و گرفتگی که باعث زبری پوست می شود را از بین می برد. پوست نمی تواند درخشان شود زیرا یک سطح خشن نور را جذب کرده و باعث می شود رنگ آن کسل کننده، مات و خسته به نظر برسد. پوست صاف نور را منعکس میکند، به همین دلیل گلیکولیک در بهبود ظاهر پوست شما در هر فصلی، اما به ویژه در تابستان (و بعد از آن) آنقدر موفق است. ”

گزینه های پیشنهادی برای خرید:

خرید لایه بردار ژل سبوما

خرید لایه بردار 15 مای فارما

خرید شامپو بدن سبوما

8- مراقب غذاهای کلاسیک “تابستانی” باشید

معمولاً در ماه های تابستان میل به افزایش مصرف نوشیدنی های قندی و غذاهای میان وعده وجود دارد. براساس تحقیقات منتشر شده در ژورنال بالینی و زیبایی شناسی پوست، غذاهای پر قند یا های گلیسمی باعث افزایش نیمه عمر انسولین میشوند و این به نوبه خود باعث افزایش تولید سبوم میگردد. معمولاً وقتی هوا گرم میشود، مردم شروع به خوردن بستنی و سایر محصولات شیرین خنک میکنند. چاره این کار توصیه به مصرف انواع توت ها است. “مصرف انواع توت ها، فریز کردن و سپس پوره کردن آنها باعث می شود تا بستنی جایگزین سالم تری برای این نوع رژیم غذایی باشد.”

9– لباسهایی با الیاف طبیعی بپوشید

افزایش دما،شیوه زندگی فعالتر در فضای باز و پوشیدن لباسهای بدون منفذ میتواند منجر به ماندگاری عرق،خاک و اصطکاک شود. در نتیجه،ایجاد جوش بدن در تابستان در مقایسه با فصلهای دیگر بسیار بیشتر است. افراد مستعد آکنه باید از لباسهایی با الیاف طبیعی مانند پنبه استفاده کنند تا از ایجاد جوشهای ناشی از تعریق در مناطقی مانند قفسه سینه یا پشت جلوگیری کنند. پنبه سبک و باکیفیت یکی از پارچه های دارای منفذ است که باعث میشود جریان هوا برای خشک کردن رطوبت ایجاد شود. از آنجا که پنبه یک نوع الیاف طبیعیست، رطوبت را جذب میکند. از پوشیدن لباس با پارچه پایه پلی استر خودداری کنید. اگرچه پارچه دستباف بدلیل دوام بیشتر محبوبتر است،اما این دوام با مقاومت دربرابر آب نیز برابر است و این یعنی جذب تعریق صفر! اگر عرق جذب نشود،ترشحات بودار روی پوست باقی مانده و وارد منافذ پوست میگردد.

10- برای  کاهش جای جوش در فصل تابستان حتما اقدام کنید

فارغ از فصل، خطر ایجاد جای زخم آکنه به شکل لکه های تیره کاملاً واقعی است. اما شانس ابتلا به آن در تابستان به دلیل نور خورشید افزایش مییابد.

دکترجورقانیان توضیح میدهد: “خورشید باعث تیره شدن لکه های قرمز ناشی از آکنه خواهد شد.”

قرار گرفتن در معرض آفتاب در تابستان ممکنست باعث شود اسکار آکنه شما تیره تر به نظر برسد، بنابراین به مرور زمان این لکه ها دوام بیشتری پیدا می کنند. اگر از وقوع این کار خودداری کنید، نیمی از نبرد در درمان جای زخم آکنه پیروز می شوید. زیرا در این صورت تلاش های خود را بر روی درمان بافت متمرکز می کنید. به جای اینکه نیاز به پرداختن به هر دو تغییر در بافت و تغییر رنگ داشته باشید.

گزینه های پیشنهادی برای جای جوش

خرید محلول ازلین 40

خرید کرم آ اچ آ مای فارما

ویزیت آنلاین

“نکته مهم در این فصل یک کلاه لبه دار تهیه کنید. من در مورد پوشیدن کلاه و اقلام حفاظت کننده در برابر آفتاب مانند لباس های یقه دار و ترجیحا  استفاده لباس های آستین دار و دوری از حضور در برابر آفتاب بسیار سخت گیر هستم. لطفا در طی این فصل همیشه به دنبال سایه باشید، زیرا قرمزی بعد از التهاب حتی با ضد آفتاب بدتر می شود.”

درباره آکنه بیشتر بدانید

8 دیدگاه در “10 راهکار برای پیشگیری و درمان جوش تابستانی

 1. محمد رضا گفت:

  آقای دکتر بعد محدوده فعالیت در حین مصرف راکوتان چقدر است ؟؟؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   منظور دقیق شما را متوجه نشدم در زمینه محدوده فعالیت در حین مصرف راکوتان یعنی چی ؟لطفا بیشتر توضیح دهید حتما راهنمایی می کنم

 2. محمد رضا گفت:

  سلام آقای دکتر پوریا جورقانیان خسته نباشید.
  راسته که میگن هر چقدر غذا بیشتر باشه جذب راکوتان بالاتره؟؟؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   راکوتان دارویی است که در چربی حل می شود وبهتر است بعد از مهمترین وعده غذایی مصرف شود این به معنی غذای بیشتر و جذب بیشتر باشد

 3. رضا گفت:

  سلام
  همیشه یک سوال داشتم و هیچ جا جوابش رو پیدا نکردم اونم این سواله “علت جوش زدن صورت چیه؟” چرا همش بعد از بهبودی بر می گرده ممنونم از سایت خوبتون

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام علت جوش زدن صورت و هر ناحیه ایی در بدن 4 چیز است و خارج از این جهار محور نیست :
   1- التهاب فولیکول
   2- باکتری پی آکنه
   3- لایه شاخی مرده سحطی باعث انسداد شود
   4- ترشح زیاد سبوم (چربی طبیعی پوست)
   به دنبال علت جوش زدن صورت خارج از این چهار علت نگردید

 4. مریم گفت:

  سلام
  میشه در باره درمان جوش روی گونه بیشتر توضیخ بدید من یک جوش گونه دارم که همیشه عود می کنه حتی یک بار بعد از یک سال آکوتان خوردم خوب خوب شدم دقیقا همین جا روی گونه ام جوش شروع شد

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام درمان جوش روی گونه تفاوت زیادی با سایر درمانهای جوش ندارد معمولا التهابی است و در درجه متوسط و ساختار درمانی
   آنتی یوتیک موضعی و یا خوراکی + لایه بردار یا بنزوئیل پروکساید
   عود کننده بودن دلایل خاص خودش مانند احتمال تحت تاثیر هومون بودن یا تغذیه و یا روند تغییرات پوست بر اثر استرس یا روتین پوست یا ذات بیماری باشه
   گاهس هم یک نقطه خاص برگشت مو اتفاق می افتد و همیشه همانجا عود می کند که این یک نقطه فقط می تواند باشد در هر حال درمان جوش روی گونه تفاوت ویژه ایی با سایر درمانها ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *