آکنه (علل و انواع آن), درمان آکنه

چه داروهای موضعی ایی در درمان آکنه استفاده می شود؟

بسیاری از داروها ی قابل دسترس در داروخانه ها که نیاز به نسخه ندارند در می توانن جهت درمان جوشهای خفیف تامتوسط موثر باشند . اما با این همه تنوع داروئی در داروخانه ها ،کدام برای شما مناسب است ؟

قبل از هر چیزی باید از محتویات وترکیبات داروئی این محصولات اطلاعات کافی را کسب کنیم سپس اقدام به خرید آنها کنیم چهار فاکتور در تشکیل جوش دخیل  هستند:

 • ترشح زیاد سبوم (چربی ) از غدد پیلوسباسه
 • تجمع سلولهای مرده در دهانه غدد پیلوسباسه و بستن دهانه وتحریک پیاز مو
 • تجمع باکتری ها
 • التهاب

غدد سباسه وپیاز مو یک مجرای خروجی مشترک دارند وبهم متصلند . اکنه زمانی رخ می دهد که دهانه پیاز مو بدلیل تجمع چربی (سبوم) و سلولهای مرده بسته می شود چربی سبب می شود  که موها وپوست نرم و لطیف بمانند .اما زمانی که ترشح سبوم وتجمع سلولهای مرده ئهانه این غدد را ببنند وتورم در پیاز مو ایجاد می گردد وممکن است چربی زیاد وسلولهای مرده محیطی مناسب برای رشد باکتریها ایجاد کنند وبدنبال آن التهاب نیز ایجاد شود.

ترکیبات ضد جوش موضعی بر اساس نوع ماده فعال آنها با روشهای مختلفی اثر خود را اعمال می کنند .بعضی ازاین داروها ی موضعی ضد جوش  اثر شان را از طریق کشتن باکتریهای که سبب التهاب می شوند اعمال می کنند وبرخی دیگر سبب کاهش تولید سبوم (چربی ) متوسط غدد سباسه می شوند .ویا افزایش سرعت سلول سازی سبب ریختن ولایه برداری سلولهای مرده دهانه غدد پیلوسباسه می شوند.

ویزیت آنلاین

در زیر موارد موثر تشکیل دهنده داروهای موضعی ضد جوش بررسی می شوند :

بنزوئیل پراکسید : این دارو باکتری هایی را که در ایجاد جوش دخیل هستند از بین می برد وچربی اضافه وسلولهای مرده پوست که سبب بسته شدن منافذ پوست می شوند را برمی دارد .بنزوئیل پراکسید در غلظتهای ۲٫۵تا۱۰ در صد موجود است .عوارض این دارو ،خشکی زیاد ،پوسته ریزی ،قرمزی ، سوزش وخارش است .مخصوصا اگر پوست حساس داشته باشید باید در استفاده از این دارو دقت کافی بشود این دارو ابرو وموها را نیز بی رنگ می کند (محصولات مفید : پنوکسیل ۵% وپانژل ۵ pangel) .

اسید سالیسیلیک (sa): این ماده سبب لایه برداری پوست و سلولهای مرده که مجاری  منافذ را بسته اند می شوند ، saمی تواند سبب سوزش وتحریک پوست شود .در غلظتهای ۰٫۵تا۲ در صد موجود است .

آلفاهیدروکسی اسید (AHA): اسید گلیکولیک واسید لاکتیک هر دو از AHAها هستند که در داروهای ضد جوش موضعی استفاده می شوند آنها با کمک به برداشته شدن سلولهای مرده در درمان جوش موثرند .AHAها همچنین با تحریک کلاژن سازی ،سبب می شوند که اسکارهای سطحی پوست ناشی از اکنه صاف تر شوند محصولات مفید : (AHAهایسک ، AHAبورآد )

سولفور : سولندر اغلب درترکیب با سایر ضد جوش مثل اسید سالیسلیک وبنزوئیل پراکسید ویا رزورسینول سلولهای مرده ای که دهانه غددپیلوسباسه را می بند بر می دارد وهمچنین سبب کاهش چربی پوست می شود .محصولات حاوی سولفورمی تواند خشکی  پوست ایجاد کند ودر بعضی محصولات بوی ناخوشایند داشته باشد

آنتی بیوتیک های موضعی : مانند کیلیندومایسین ۱% – اریترومایسین ۲% در پایه ژل ویا الکل.

1 دیدگاه در “چه داروهای موضعی ایی در درمان آکنه استفاده می شود؟

 1. روشا گفت:

  من شنیده بودم AHAبرای جوانسازی استفاده می شود ولی شما گفتید که برای درمان آکنه هست !برای چه نوع جوشی موثر است من جوش چرکی دارم میتونم استفاده کنم
  https://acneyar.com/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%A2%DA%A9%D9%86%D9%87/
  اینجا گفتید جوش چرکی درمانش آنتی بیوتیکه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *