آکنه (علل و انواع آن), محصولات مراقبتی آکنه

گفتگو با خانم دکتر حجازی درباره دلایل ایجاد آکنه در بارداری

خانم دکتر سمیه حجازی متخصص پوست و مو درباره دلایل ایجاد آکنه در دوران بارداری توضیحات زیر را فرمودند:

آکنه در دوران بارداری به عوامل متعددی بستگی دارد که مهمترین آن ، فعالیت هورمون ها مخصوصا آندروژن ها است . آندرون ها در سطح دوره بارداری (سه ماه اول بارداری) بسیار ترشح میشوند و اتفاقی که رخ می دهد این است که فتوژن آکنه بر روی فعالیت غددسباسه اثرمیگذارد.

 افزایش سطح هورمن آندروژن وترشح سبوم زیاد میشود و به همین علت، آکنه در طی دوره ی بارداری افزایش می یابد. به خصوص افرادی که که قبلا هم سابقه ای از  آکنه داشته اند (که در دوره ی پریودی تشدید میشد). در بارداری عموما افزایش سطح چربی پوست و آکنه شدیدتر میشود.

علت دیگری که باعث تشدید آکنه در دوره بارداری میشود این است که افراد به دلیل ملاحظات در دوره بارداری ، مراقبت هایی که در حالت عادی از پوست خود دارند را کم یا حذف می نمایند. این مراقبت ها شامل محصولات موضعی یا داروهای خوراکی می باشند که به دلیل ترس از عوارض محصولات و داروها و اثرگذاشتن بر روی جنین و مضرر بودن آنها، از روتین زندگی خود حذف می کنند. بطور مثال بسیاری از افراد حتی از مصرف محصولات شوینده مانند صابون، تونر، محلول های ضدجوش، خودداری میکنند.  بیشترخانم هایی که باردار می شوند ترکیبات و محلول های شستشو صورت را کنار می گذارند همین علت باعث میشود شستشوی پوست به خوبی انجام نمی شود. لذا به دلیل ترشح چربی زیاد شود، منافذ بازپوست مسدود میگردد و باعث ایجاد کومدون ها بر روی پوست میشوند.

علت دیگر جوش زدن در دوران بارداری این است که بسیاری از خانم های باردار، مصرف ضدآفتاب را در طول دوره بارداری متوقف می کنند. درحالیکه میتوان از ضدآفتاب فیزیکال یا مینرال در طول دوران بارداری استفاده کرد. با مصرف به موقع و تمدید آن در زمانهایی که بیشتر در معرض آفتاب هستند میتوانند شدت آکنه را کاهش دهند. با کنار گذاشتن ضدآفتاب، آکنه تشدید میشود.

ویزیت آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *