درمان آکنه, درمان غیر دارویی آکنه

آیا ویتامین D به درمان آکنه کمک می کند؟

ویتامین دی و آکنه

ویتامین D برای حفظ سلامت پوست مهم است و ممکن است در درمان آکنه نقش داشته باشد. تحقیقات مستقیم کمی در مورد درمان آکنه با ویتامین D وجود دارد. با این حال ، شواهد زیادی وجود دارد که ویتامین D به طور کلی برای سلامت پوست بسیار مهم است ، و شواهد غیرمستقیم وجود دارد که نشان می دهد ممکن است در درمان آکنه نقش داشته باشد.

خلاصه مقاله:

محققان با وام گرفتن حتی شواهد بیشتر در مورد ارتباط احتمالی ویتامین D با آکنه ، چندین مطالعه منتشر کرده اند که به ما نشان می دهد افراد مبتلا به آکنه ممکن است سطح ویتامین D کمتری نسبت به افراد بدون آکنه داشته باشند.

ویتامین D چندین عملکرد را در پوست انجام می دهد ، از جمله:

 • از بین بردن باکتری های مضر: آکنه تا حدی یک بیماری باکتریایی است
 • کاهش التهاب: آکنه یک بیماری التهابی مزمن است
 • کمک به بهبود زخم ها: از نظر پزشکی ، ضایعات آکنه زخم های کوچکی هستند
 • کمک به توسعه سلول های سالم و جدید: سلول های ناسالم منجر به مسدود شدن منافذ می شوند

اطمینان از کافی بودن سطح  ویتامین D شما:

ویتامین D را عمدتا از طریق قرار گرفتن در معرض آفتاب دریافت می کنیم. اگر پوست سبکی دارید ، تقریباً 20 دقیقه قرار گرفتن در معرض محافظت نشده در روز ، ویتامین D مورد نیاز بدن را تأمین می کند. پوست تیره به مقدار بیشتری نیاز دارد ، در افرادی که تیره ترین پوست را دارند ، نیاز به 2 ساعت در روز است. اگر به طور منظم در معرض آفتاب قرار ندارید ، از پزشک خود یک آزمایش خون ساده ویتامین D بخواهید و اگر سطح شما پایین است ، مکمل های خوراکی ویتامین D که به طور گسترده در دسترس هستند می توانند شما را به سطح سالم برسانند.

ویتامین دی
ویتامین دی و آکنه

حتی اگر هنوز دقیقاً نمی دانیم که ویتامین D چگونه روی آکنه تأثیر می گذارد ، اما می دانیم که این ماده برای سلامت پوست بسیار مهم است.

بدن ما هنگامی که پوست در معرض نور خورشید قرار می گیرد ، ویتامین D تولید می کند. بعد از اینکه در پوست تولید شد ، سپس به سایر سلولهای پوستی و همچنین تمام سلولهای ایمنی بدن متصل می شود.

ویتامین D بسته به نوع سلول متصل شده ، اثرات مفیدی دارد ، از جمله این موارد:

 1. از بین بردن باکتری های مضر که به آکنه کمک می کنند: آکنه تا حدی یک بیماری باکتریایی است و از بین بردن باکتری ها می تواند قرمزی ، درد و تورم ضایعات آکنه را کاهش دهد.
 2. کاهش پاسخهای التهابی در سلولهای ایمنی خاص و سلولهای چربی پوست: آکنه در هسته اصلی خود یک بیماری التهابی است ، بنابراین پاسخ های التهابی کمتر می تواند به معنی آکنه کمتر باشد.
 3. کمک به سیستم ایمنی در بهبود زخم ها: از نظر پزشکی ، ضایعات آکنه زخم های کوچکی هستند.
 4. تنظیم رشد و نمو انواع سلولهای پوستی ، از جمله سلولهای چربی پوست: آکنه تا حدی به دلیل رشد بیش از حد سلولهای پوستی که منافذ پوست را مسدود می کند ، و همچنین تولید بیش از حد روغن پوست از سلولهای چربی پوست بیش از حد فعال ، ایجاد می شود. تنظیم این سلول ها می تواند علائم آکنه را آرام کند.

ویزیت آنلاین

فواید ویتامین D پوست

بیایید اکنون 1 به 1 به هر یک از این اثرات نگاهی بیندازیم و ببینیم که چگونه می توان استدلال کرد که ویتامین D ممکن است هنگام آکنه مهم باشد.

اثرات ضد باکتری

ویتامین D دارای اثرات ضد باکتری است ، که نشان می دهد ممکن است برای درمان آکنه پتانسیل داشته باشد.

با کمک به سیستم ایمنی بدن مولکولهایی به نام پپتیدهای ضد میکروبی که باعث از بین رفتن باکتریها می شوند ، مستقیماً روی باکتریها تأثیر می گذارد.

همانطور که در مقاله ای در 2011 در درماتو اندوکرینولوژی ذکر شد ، ” ویتامینDانواع مختلف باکتری از بین رفته یا رشد مهار رشد را نشان می دهد.”این واقعیت که ویتامین D اثرات ضد میکروبی بر روی انواع مختلف باکتریها و سایر بیماریهای پوستی دارد ، به این احتمال اشاره دارد که ممکن است اثرات مشابهی بر C. acnes داشته باشد ، که می تواند منجر به بروز آکنه کمتر شود.

اثرات ضد التهابی

همانطور که دانشمندان طی چند دهه در مورد آکنه تحقیق کرده اند ، مشخص شد که آکنه در ریشه آن یک بیماری التهابی است.

ویتامین D دارای خواص ضد التهابی است ، که قبلا ثابت شده است که به درمان بیماری های التهابی پوست ، مانند پسوریازیس و درماتیت آتوپیک کمک می کند. این واقعیت که ویتامین D در سایر بیماری های التهابی پوستی مفید است ، نشان می دهد که ممکن است در درمان آکنه نیز مفید باشد.

چگونه التهاب را کاهش می دهد؟ هنگامی که ویتامین D به سلولهای ایمنی متصل می شود ، با کاهش تولید مولکولهای موجود در سلولهای ایمنی که باعث التهاب پوستی می شوند ، موسوم به ماکروفاژها ، به آرامش سیستم ایمنی کمک می کند. وقتی به سلولهای چربی پوست متصل می شود ، همین کار را انجام می دهد

مطالعه دیگری که در سال 2009 در مجله بیوشیمی استروئید و زیست شناسی مولکولی منتشر شد ، نشان داد که ویتامین D با هدف قرار دادن غدد چربی پوست می تواند به طور بالقوه در درمان آکنه کمک کند ،

ویتامین دی

مزایای ویتامین دی برای پوست

التیام زخم

ترمیم زخم یکی از اجزای مهم در درمان آکنه است زیرا روند بهبود ضایعات آکنه مشابه ترمیم سایر زخم ها است.

ویتامین D با کمک به رشد سلولهای ترمیم کننده زخم ، نقش مهمی در روند ترمیم زخم دارد. مشخص شد که بدون ویتامین D ، روند تولید سلول های جدید برای جایگزینی سلول های آسیب دیده کند می شود و بنابراین بهبود زخم مختل می شود. 6،7 علاوه بر این ، دانشمندان دریافتند که پپتیدهای ضد میکروبی که ویتامین D باعث تولید سلول های ایمنی می شود ، سرانجام ، ویتامین D ممکن است برای تشکیل سد پوست بسیار مهم باشد. به عبارت دیگر ، ممکن است به بازگشت پوست به حالت طبیعی پس از ضربه کمک کند

از آنجا که ویتامین D نقش مهمی در بهبود زخم ها دارد ، منطقی است استنباط می شود که ویتامین D ممکن است به همان روشی که به بهبود سایر زخم ها کمک می کند ، به بهبود ضایعات آکنه نیز کمک کند.

ویتامین D در ایجاد و درمان آکنه

شواهد تحقیق در حال افزایش است که افراد مبتلا به آکنه ، به ویژه کسانی که آکنه شدید دارند ، در مقایسه با افراد بدون آکنه ، سطح ویتامین D کمتری دارند. 9-11 یک مطالعه کوچک همچنین نشان داد که مکمل های خوراکی ویتامین D ممکن است باعث بهبود آکنه در افراد دارای ویتامین شود کمبود D .10

نگرانی خاص: بیماران تحت درمان با ایزوترتینوئین (Accutane®)

کپسول ایزوترتینوئین ، که اغلب با نام  های مختلفی مانند راکوتان,داکوتان,نورم اسکین و اوراتان در داروخانه ها   موجود است ، یک درمان رایج برای آکنه های شدید است.

در مطالعه ای در سال 2011 در درمان پوستی ، محققان اثر درمان ایزوترتینوئین را روی سطح ویتامین D بررسی کردند. این مطالعه ، که بر روی 50 بیمار آکنه ای که به مدت سه ماه تحت درمان با ایزوترتینوئین قرار گرفتند ، انجام شد ، نشان داد که “سطح ویتامین D به طور قابل توجهی کاهش می یابد.”

چگونه سطح ویتامین D خود را بررسی کنیم

می توانید از پزشک خود یک آزمایش خون معمول و معمولی بخواهید تا مشخص کند آیا سطح ویتامین D کافی دارید یا خیر. این امر به ویژه اگر در معرض کمبود ویتامین D به دلیل عدم قرار گرفتن در معرض آفتاب یا اختلالات دیگری که در جذب ویتامین D تداخل دارند ، بسیار مهم است. اگر سطح ویتامین D شما پایین است ، مصرف مکمل خوراکی ایده خوبی است. برای تعیین دوز مناسب برای شما با پزشک خود مشورت کنید ، اما 800 – 1000 IU (واحد بین المللی) در روز ویتامین D یک دستورالعمل معمول است.

7 دیدگاه در “آیا ویتامین D به درمان آکنه کمک می کند؟

 1. مژگان گفت:

  سلام خسته نباشید من یه زخم روی پیشمونی دارم سیاه شده برای از بین بردنش چیکار باید کنم؟

  1. سلام
   سوالتان خیلی کلی است اگر منظورتان لک ناشی از التهاب است یعنی قهوه ایی و مسطح باید از ضد لک های قوی حاوی هیدروکینون زیر نظر پزشک استفاده کنید اگر بیش از دو سال گذشته شاید لایه برداری عمقی هم موثر باشد
   در صورت نیاز به سرویس ویزیت آنلاین می توانید اینجا کلیک کنید

 2. yt گفت:

  آقای دکتر احساس خستگی از علائم راکوتان هست ؟

  1. سلام
   بله خستگی در ده درصد موارد افراد مصرف کننده آکوتان دیده می شود

 3. رها گفت:

  سلام منظور از آفتاب محافظت نشده چیه؟

  1. سلام
   لطف می فرمایید دقیق تر سوالتان را بفرمایید احتمالا شما به بخشی از مقاله اشاره کرده اید لطفا دقیق تر بیان بفرمایید تا راهنمایی کنم

  2. ناهید گفت:

   سلام و سپاس .مقاله مفیدی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *