آکنه (علل و انواع آن)

میکرونیدلینگ روشی موثر در درمان اسکار آکنه سطحی

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ (همان القا کلاژن درمانی) یک درمان غیر جراحی است که برای بهبود ظاهر آن با سوزن های ریزی به سطح پوست شما نفوذ می کند. ممکن است کمی قرون وسطایی به نظر برسد ، اما بیشتر درمان های جوان سازی پوست ، لیزر یا لایه برداری شیمیایی ، نوع مشابهی از واکنش ترمیم زخم را ایجاد می کند تا یک مزیت ساختاری و آرایشی ایجاد کند.

این روش می تواند به خطوط و چین و چروک های صاف ، حتی رنگ پوست (از جمله ملاسمای سرسخت) ، تصفیه منافذ بزرگ ، سفت شدن پوست و محو شدن جای زخم و علائم کشش کمک کند.

دکتر جورقانیان ، میکرونیدلینگ را “رویکردی ارزان قیمت برای شخصی که ممکن است توانایی تهیه لیزر یا لایه بردار گران قیمت را نداشته باشد ، می داند تا چیزی را که پوست آن را روشن و جوانتر نشان می دهد”.

مزایا و معایب میکرونیدلینگ چیست؟

طرفداران

درمان سریع (15 دقیقه) ، راحت (بعد از کرم بی حس کننده موضعی) و مقرون به صرفه است.میکرونیدلینگ هم مزایای کوتاه مدت و هم بلند مدت دارد.

دکتر جورقانیان موسس سایت آکنه یار می گوید: “یک نتیجه فوری وجود دارد که مردم آن را” درخشش “پوست خود می دانند ، که در واقع بیشتر مربوط به تورم موقتی است. “اما این به عنوان یک مزیت موقت خوب است در حالی که نتیجه طولانی مدت تولید کلاژن اثر می گذارد.”
این روش درمانی می تواند برای درمان مناطق مشکل موضعی ، مانند اسکارها ، حلقه های تیره زیر چشم ، پاهای کلاغ و خطوط گردن یا قفسه سینه باشد.
زمان بهبودی – معمولاً فقط چند روز – با میزان درمان دریافتی و نتیجه حاصله مستقیماً متناسب است. دکتر امر می گوید: “اگر بیشتر پاس بدهید و عمیق تر شوید ، زمان خرابی بیشتر خواهد بود.”
میکرونیدلینگ شامل انتقال گرما نیست ، بنابراین استفاده از آن در تمام رنگ های پوست بدون خطر ایجاد رنگدانه ای که می تواند همراه با روش های لیزر و نور باشد ، بی خطر است.
اگرچه بیشتر در صورت ، گردن ، قفسه سینه و دستها استفاده می شود ، میکرونیدلینگ در سراسر بدن انجام می شود.
می تواند به خودی خود یا به عنوان مکمل لیزر درمانی استفاده شود.
منفی ها
ارائه دهندگان باتجربه یا دستگاه های درمالورر در خانه می توانند به پوست شما آسیب برسانند و حتی جای زخم ایجاد می کنند ، بنابراین یک پزشک یا کلینیک خوب بررسی کنید. اگرچه در صورت استفاده از این روش صحیح نادر است ، اما عوارض دیگر شامل عفونت و پر رنگی است.
برای به دست آوردن مزایای کامل به یک سری درمان نیاز دارید و برای حفظ آنها جلسات پیگیری لازم است.
در حالی که این درمان می تواند به افتادگی پوست ، به ویژه در اطراف چشم و خط فک کمک کند ، اما نمی تواند به طور قابل توجهی بلند و سفت شود.
پوست پس از درمان به آفتاب حساس خواهد بود و باید از قرار گرفتن مستقیم در معرض اشعه ماورا UV بنفش خودداری شود.
مصرف آن برای افرادی که بیماری پوستی فعال دارند ، مانند اگزما یا روزاسه توصیه نمی شود.
ضربه به پوست می تواند باعث ایجاد تبخال شود.
خیلی از پزشکان معتقدند که درمالورر های خانگی “ارزش آن را ندارد” می گویند این علامت هایی روی پوست آنها برجای گذاشته که از بین نرفته است.

ویزیت آنلاین

چه کسی کاندید مناسبی برای میکرونیدلینگ می کند؟

بزرگسالانی که از سلامتی خوبی برخوردار هستند (عاری از هرگونه عفونت ، تب یا جوش) و به دنبال کمک به رفع خطوط ریز و چین و چروک ، تقویت تولید کلاژن یا مبارزه با زخم های ناشی از آکنه یا جراحات هستند ، کاندیدهای خوبی برای میکرونیدلینگ هستند.

خطرات نسبتاً کمی در درمان وجود دارد ، اما برای زنان باردار یا شیرده توصیه نمی شود. بعلاوه ، اگر به لوپوس یا ویتیلیگو مبتلا هستید ، ممکن است عوارض جانبی یا ضایعات ناخواسته ای وجود داشته باشد (که به آن پدیده کوبنر گفته می شود).

نکته واقعی: میکرونیدلینگ ممکن است باعث تبخال شود. اگر مستعد تبخال هستید ، به پزشک خود بگویید تا چند روز قبل از درمان خود بتوانید داروی ضد ویروسی را شروع کنید.

ویزیت آنلاین اگر میخواهید توسط دکتر جورقانیان ویزیت شوید

مزایای میکرونیدلینگ چیست؟

با ایجاد سوراخهای میکروسکوپی در پوست ، میکرونیدلینگ هزاران آسیب کوچک ایجاد می کند. این یک پاسخ بهبودی را ایجاد می کند که باعث از بین رفتن فاکتورهای رشد می شود ، و در نتیجه تولید کلاژن بدن (فیبرهای پروتئینی که پوست را صاف و لطیف می کنند) را افزایش می دهد.

این نوعی درمان کسری است ، به این معنی که فقط بخشی از سطح پوست تحت تأثیر قرار می گیرد. این بدان معنی است که زمان بهبودی نسبتاً کوتاه است.

میکرونیدلینگ همچنین با ایجاد کانال هایی برای جذب محصولات موضعی ، به مواد کمک می کند تا به طور چشمگیری نفوذ کرده و کارایی بیشتری داشته باشند. “در نتیجه ، پوست به تدریج بهتر به نظر می رسد.”

آیا میکرونیدلینگ کار می کند؟

دانش پشت میکرونیدلینگ ، که به اوایل دهه 1900 برمی گردد ، در حال جمع شدن است. در یک مطالعه 2018 بر روی بیماران 35 تا 75 ساله ، محققان بهبود قابل توجهی در خطوط و چین و چروک ، شلی پوست و بافت پوست را گزارش کردند.
پس از چهار ماه درمان با میکرونیدلینگ ماهانه – و بهبودها برای دو ماه دیگر ادامه داشت.

به گفته محققان ، افزایش سفت شدن پوست عمدتاً به دلیل تبدیل کلاژن III ، نوعی که در پوست پیر وجود دارد ، به کلاژن I ، نوعی که در پوست جوانتر یافت می شود – فرآیندی که طول می کشد تا یک سال طول بکشد. نتایج ، اما دائمی نیستند. آنها باید با درمان های لمسی حفظ شوند.

میکرونیدلینگ برای زخم نیز موثر است ، اگرچه سطح بهبود آن به نوع اسکار بستگی دارد. در مطالعه ای که در سال 2015 روی اسکارهای آکنه بدون حفره انجام شد ، درمان های دوهفته ای یک پاسخ خوب تا بسیار خوب در زخم های غلتکی و بوکسار ایجاد کردند که سطحی نیستند ، در حالی که اسکارهای یخ زده و عمیق تر واکنش متوسط تا ضعیفی داشتند.

مطالعات همچنین نشان می دهد که علائم کشش زودرس و دیررس را می توان با میکرونیدلینگ بهبود بخشید ، با این حال ، پزشکان تأکید می کنند که برای کمتر دیده شدن آنها ، درمان مداوم و طولانی مدت – اغلب شش یا هفت جلسه – لازم است.

در مطالعه ذکر شده در بالا ، عوارض جانبی (عمدتا قرمزی) جزئی بوده و به راحتی قابل کنترل در مقایسه با سایر فناوری های تهاجمی ، مانند فرسایش لیزر و فرکانس رادیویی است.

آیا میکرونیدلینگ بی خطر است؟

میکرونیدلینگ ایمن در نظر گرفته می شود ، البته ، هنوز هم توانایی آسیب رساندن طولانی مدت به پوست شما در دستان بی تجربه را دارد. “من در واقع دشوارم که به صورتم در آینه نگاه کنم. من سوراخ سوراخ هایی در سرتاسر صورتم دارم. وقتی لبخند می زنم ، صلیب چین و چروک کوچک در حالی که پوست بین بافت اسکار ناشی از سوزن قرار می گیرد ، ایجاد می شود »، وی شش ماه پس از درمان ارسال کرد. “بسیار ناراحت کننده به نظر می رسد.”

گفته شد ، این می تواند در دست یک ارائه دهنده باتجربه بسیار ایمن باشد. دکتر جورقانیان ، می گوید: “میکرونیدلینگ یک درمان ایمن و موثر برای جای زخم های آکنه است.” “این به خوبی تحمل می شود و هیچ عارضه جانبی ندارد. عوارض جانبی بالقوه ممکن است شامل تورم ، قرمزی / تحریک و / یا خونریزی در مناطق نفوذ سوزن باشد. به طور کلی بیماران این روش را به خوبی تحمل می کنند و از نتایج آن راضی هستند. ”

نتیجه نهایی: میکرونیدلینگ بسیار وابسته به تکنیک است ، بنابراین ارائه دهنده ای را پیدا کنید که در این روش کاملاً آموزش دیده باشد و بتواند عکس های قبل و بعد را با نتایج عالی به شما نشان دهد.

آیا غلطک های درما لورر با میکرونیدلینگ در خانه بی خطر هستند؟

پزشکان در مورد ایمنی غلطک های درما با میکرونیدلینگ در خانه اختلاف نظر دارند. برخی احساس می کنند ممکن است بی اثر باشند و دیگران هشدار می دهند که می توانند خطرناک باشند.
دکتر جورقانیان می گوید: “دستگاه های خانگی قابلیت عقیم سازی برای جلوگیری از عفونت ندارند.” “این باید در مطب پزشک یا سالن های زیبایی واجد شرایط انجام شود تا خطر را کاهش دهد.” سوزن های موجود در دستگاه های خانگی همچنین می توانند زخم هایی ایجاد کنند که ممکن است بافت پوست شما را خراب کند.

با این حال ، آنها ممکن است به سادگی بی تأثیر باشند”دستگاه های میکرونیدلینگ فروخته شده برای مصارف خانگی عمق عمیق دستگاه های پزشکی را ندارند.” “هدف این دستگاه ها نفوذ بیشتر محصول به پوست و درمان خطوط / چین و چروک های بسیار سطحی بود. آنها به اندازه درمانی که در یک مرکز درمانی انجام می دهید برای سلولیت و علائم کشش نیستند. ”
علاوه بر دانستن عمق دقیق سوزن برای تحریک کلاژن و الاستین ، می توانید از مزایای PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) در مطب پزشک خود نیز برخوردار باشید.

میکرونیدلینگ چگونه جای جوش را از بین‌‌ می‌برد؟

در طی درمان میکرونیدلینگ چه اتفاقی می افتد؟

میکرونیدلینگ می تواند دردناک باشد ، بنابراین حدود یک ساعت قبل از عمل ، کرم بی حسی موضعی روی ناحیه مورد نظر قرار می گیرد.

به محض بی حس شدن ، پوست شما تمیز و خشک می شود. سپس ، بر اساس مسئله ای که می خواهید درمان کنید ، یک سرم فعال استفاده می شود – به عنوان مثال ، اسید سالیسیلیک برای آکنه یا ویتامین C برای رنگدانه. دکتر اومر توضیح می دهد: “این باعث می شود پوست بسیار مرطوب و نرم باشد ، بنابراین دستگاه میکرونیدلینگ می تواند روی آن بلغزد.”

دستگاه اصلی میکرونیدلینگ ، یک غلتک پوستی که می تواند روی پوست بغلتد ، بیشتر در مطب پزشکان با دستگاه های خودکار جایگزین شده است که حاوی کارتریج سوزن استریل یکبار مصرف ، با تعداد مختلفی از سوزن است – از یک دوجین تا بیش از 160 ، به دستگاه بستگی دارد.

دستگاه های دارای فنر – گاهی اوقات یک درماپن ، اگرچه تعداد متنوعی وجود دارد – با استفاده از یک حرکت تمبر مانند در سراسر پوست استفاده می شوند.

تکنیک های میکرونیدلینگ متفاوت است. اکثر دستگاه ها دارای یک سر سوزن قابل تنظیم هستند که عمق سوراخ های سوزن را سفارشی می کند.

“هنگام انجام میکرونیدلینگ ، از عمق های مختلف استفاده می کنیم ، بسته به نوع پوست و بخشی از صورت که تحت درمان هستیم. به عنوان مثال ، پوست پیشانی شما بسیار نازک تر از پوست گونه های شما است ، بنابراین ما می خواهیم از 0.5 میلی متر شروع کنیم و ممکن است به عمق 2.5 میلی متر از گونه ها یا زخم های عمیق برویم ، “”عمیق تر از حد لازم بودن فایده درمانی ندارد.”
پزشکان دیگر به جای تغییر دادن عمق بر اساس ناحیه ای که تحت درمان هستند ، فقط فشار کمتری دارند یا پاس کمتری دارند – هر جا از دو تا شش پاس در هر منطقه.”هنگامی که نواحی حتی دچار خونریزی و قرمزی شدند ، درمان انجام می شود.”

پس از درمان ، یک سرم سفارشی و ماسک خنک کننده برای کمک به آرام سازی پوست استفاده می شود ، و برخی از پزشکان بیماران را در معرض چراغ های قرمز قرمز قرار می دهند تا بهبود یابد.

دکترجورقانیان می گوید: “شما کمی قرمز به نظر خواهید رسید و پوسته پوسته خواهید کرد.” “ظرف یک هفته پوست آرام خواهد شد و زیباتر به نظر می رسد.”

ارائه دهنده شما احتمالاً توصیه می کند که با یک سری سه تا پنج روش درمانی با فاصله تقریباً یک ماه فاصله بگیرید. میکرونیدلینگ را می توان با یک پلاسمای موضعی غنی از پلاکت (PRP) که از خون خود شما استخراج می شود ، برای یک درمان قوی تر به نام صورت خون آشام ترکیب کرد.

نکته واقعی:قبل از انجام روش میکرونیدلینگ با ارائه دهنده خود مشورت کنید که چگونه پیش درمانی پوست خود را انجام دهید. دکتر جورقانیان ، می گوید: “به نظر من بسیاری از اهمیت بازی مراقبت از پوست در رژیم های قبل و بعد از عمل کم اهمیت می دانند.” “با استفاده از مراقبت از پوست با درجه پزشکی و ضد نسخه برای آماده سازی پوست قبل از عمل ، در طول دوره نقاهت با مواد مغذی اصلی آن را محافظت کنید و از آسیب بیشتر آن محافظت کنید ، کاملاً به حداکثر نتیجه خواهید رسید.”

بعد از میکرونیدلینگ چه انتظاری باید داشته باشید؟

بعد از درمان ، به نظر می رسد پوست شما آفتاب سوختگی بدی دارد.
“به دنبال میکرونیدلینگ ، پوست برای مدت 24 تا 48 ساعت قرمز و ملتهب می شود.” “این البته به رنگ پوست بیمار نیز بستگی دارد. رنگ پوست روشن ممکن است قرمزی طولانی مدت را تجربه کند. ”
ممکن است قرمزی ، تورم ، پوسته ریزی ، تنگی و حساسیت برای مدت سه روز مشاهده کنید ، اگر در صورتی که پوست شما به طور تهاجمی تحت درمان قرار بگیرد ، می تواند تا 12 روز ادامه یابد. دکتر چسنوت می گوید: “تغییرات بافتی در پوست و حساسیت به محصولات طولانی ترین طول خواهد کشید ، زیرا این موارد مربوط به ترمیم سد پوست است.”
اگر پوست شما روشن است ، یک یا دو روز بیشتر از افرادی که پوستی زیتونی یا قهوه ای دارند ، صورتی رنگ خواهید ماند. وی افزود: “من معمولاً به بیماران خود توصیه می كنم كه حداقل دو هفته قبل از یك رویداد ، درمان خود را تعیین كنند. این به شما زمان کافی برای بهبودی را می دهد. “دکترجورقانیان  می گوید.
می توانید صورت خود را در مدت 8 ساعت بشویید (یا اگر پزشک آن را توصیه کند). با آرایش ، معمولاً می توانید روز بعد به محل کار خود بروید. ارائه دهنده شما ممکن است از شما بخواهد که در روز درمان خود از هیچگونه آرایش استفاده نکنید ، اما از آنجا که محافظت از پوست در برابر آفتاب بسیار مهم است ، کرم ضد آفتاب با پودر مواد معدنی معمولاً مجاز است.

برای مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ از چه مواردی می توانید استفاده کنید؟

هر ارائه دهنده ای رژیم مراقبت های ویژه خود را دارد. به طور کلی ، استفاده از محصولی با فاکتورهای رشد و پپتیدها برای تأمین عناصر سازنده لازم برای ترمیم پوست ، توصیه می شود.
“فاکتورهای رشد به کاهش زمان بهبودی ، بهینه سازی نتیجه درمان و بهبود تن ، بافت و کشش کمک می کنند.” به همین دلیل اگر PRP هم داشته باشید به سرعت سریع بهبود خواهید یافت.

حداقل این است که در طول دوره نقاهت مرطوب نگه داشتن پوست مهم است. “این یک افسانه است که اگر” اجازه دهید هوا از بین برود “، پوست بهبود می یابد.” او یک مرطوب کننده ضد انسداد ، مانندمرطوب کننده غیر چرب مدیلن را توصیه می کند ، زیرا محصولات انسداد (تشکیل دهنده فیلم) می توانند منافذ پوست را مسدود کرده و باعث ایجاد برجستگی های کوچک و سفید شوند. که وقتی پوست مرده در منافذ پوست گیر می کند رخ می دهد.

از آنجا که میکرونیدلینگ سد جلوی پوست را بر هم می زند و پوست را حساس تر می کند ، محصولات مراقبت از پوست پس از درمان در حالت ایده آل باید استریل باشند (فکر کنید آمپول های یکبار مصرف باشد) یا حداقل عاری از مواد حساسیت زا باشد که می تواند باعث بثورات و درماتیت تماسی شود – بیشتر هنگامی که این درمان ها در مطب هایی انجام می شود که هیچ سرنخی از آنچه که انجام می دهند وجود ندارد ، ”

کاربردهای میکرونیدلینگ

چه مدت نتایج میکرونیدلینگ را مشاهده خواهید کرد؟

یک هفته پس از اولین درمان باید متوجه تفاوت در بافت پوست خود شوید – طبق گفته دکتر جورقانیان ، اکثر بیماران ابتدا متوجه کاهش اندازه منافذ می شوند و پس از حداقل سه روش درمانی ، جای زخم های آکنه یا چین و چروک های عمیق تر بهبود می یابد.

دکتر جورقانیان می گوید: “من میکرونیدلینگ را دوست دارم ، زیرا می تواند در هر نوع پوستی استفاده شود ، زمان خرابی کم است و نتایج بسیار چشمگیر است.”
وی همچنین می آفزاید “پوست سفت ، روشن و سالم تر است. و اگرچه هیچ گلوله جادویی برای زخم های آکنه وجود ندارد ، میکرونیدلینگ می تواند از لیزرهای گران قیمت موثرتر باشد. ”

نتایج میکرونیدلینگ چه مدت طول می کشد؟

این به سن و وضعیت پوست شما بستگی دارد.: “هنگامی که سری خود را کامل کردید ، پزشک می تواند بر اساس اهداف کلی مراقبت از پوست ، تعیین کند که کدام رژیم نگهداری برای شما مناسب است.” “این به احتمال زیاد در برخی موارد شامل درمان های نگهداری از میکرونیدلینگ خواهد بود ، اما اگر شما همچنان یک رژیم مراقبت در منزل را حفظ کنید ، علاوه بر درمان های منظم مراقبت از پوست ، باید شش ماه تا یک سال” زیبا بنشینید ” درمان نگهداری. ”

، بیماران بالای 40 سال و کسانی که پوست آنها به شدت آسیب دیده از آفتاب است ، هر سه تا چهار ماه یکبار به لمس نیاز دارند. “عمق میکرونیدلینگ و استفاده از PRP همچنین فرکانس درمان ها را راهنمایی می کند.”

آیا می توانید همزمان با میکرونیدلینگ پرکننده داشته باشید؟

برای ایمنی ، بهتر است بین مراحل صبر کنید تا پوست شما از میکرونیدلینگ بهبود یابد یا اینکه مواد پرکننده جا بیفتند.
“اگر ابتدا میکرونیدلینگ را انجام دادید ، قبل از تهیه مواد پرکننده (یا مواد تزریقی) حدود 3-4 روز صبر کنید.” “اگر ابتدا پرکننده تزریق می شود ، حداقل یک هفته صبر کنید تا میکرونیدلینگ خود را انجام دهید. این به پرکننده فرصت می دهد تا برطرف شود و تا آن زمان باید تورم از بین برود. ”

برخی از ارائه دهندگان توصیه می کنند قبل از انجام میکرونیدلینگ بیش از پرکننده ها در هر مکان از دو تا سه هفته منتظر بمانید ، بنابراین با ارائه دهنده خود دوباره تماس بگیرید.

هزینه میکرونیدلینگ چقدر است؟

هزینه های درمان های فردی معمولاً 400 هزار تومان تا یک میلیون تومان است. هزینه شما به تعداد درمان های شما و همچنین میزان تجربه ارائه دهنده و محل تمرین بستگی دارد.

هدف این است که به اندازه کافی پوست آسیب ببیند تا جایی که دائماً خود را بهبود می بخشد ، بنابراین روند پیری را معکوس می کنید و به پوست آسیب نمی رسانید تا کلاژن به طور نامنظم رشد کند.

برای افزودن پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) ، برای درمان ترکیبی که گاهی اوقات استفاده می شود “مطالعات نشان می دهد که میکرونیدلینگ انجام شده با استفاده از PRP نتایج بهتری را ارائه می دهد ، اما میکرونیدلینگ ساده همچنان نتایج قابل توجهی را به شما می دهد – شما فقط ممکن است به چند جلسه دیگر نیاز داشته باشید.”

گزینه های جایگزینی برای میکرونیدلینگ چیست؟

Vivace و Fractora میکرونیدلینگ را با انرژی فرکانس رادیویی ترکیب کرده و پوست شما را تحریک و سفت می کنند. این ماده می تواند منافذ پوست را کوچک کرده و آکنه ، جای زخم ، خطوط ریز و چین و چروک را درمان کند.
لایه بردارهای شیمیایی لایه بالایی پوست مرده را از بین می برند تا پوستی صاف و سالم نمایان شود. از آنجا که آنها موارد مشابهی را درمان می کنند ، ممکن است شما علاقه مند باشید که دو بار در جای زخم یا خطوط ریز کار کنید.

“در بیشتر موارد شما باید دو هفته بعد از یک لایه برداری شیمیایی صبر کنید تا میکرونیدلینگ کنید. “با این حال ، این چارچوب زمانی می تواند بر اساس استحکام لایه برداری شیمیایی متفاوت باشد. اگر لایه برداری شیمیایی خیلی قوی نباشد ، انجام میکرونیدلینگ قبل از [توصیه شده] دو هفته امکان پذیر است. » حتما خطرات لایه برداری شیمیایی را با پزشک خود در میان بگذارید. در صورت داشتن پوست زیتونی یا قهوه ای ، لایه برداری عمیق تر می تواند باعث رنگ آمیزی زیاد شود.
HydraFacials قبل از لایه بندی روی آنتی اکسیدان ها ، پپتیدها و اسید هیالورونیک ، برای درمان خطوط ریز ، رنگ پوست ناهموار و بزرگ شدن منافذ پوست ، ناخالصی ها و سلول های مرده پوست را پاک ، لایه برداری و استخراج می کند.
Clear + Resurfacing لیزر درخشان می تواند آسیب خفیف خورشید و خطوط ریز را کاهش دهد. فقط بخاطر داشته باشید که این روش درمانی بسیار ملایم است و نمی تواند به چین و چروک های عمیق ، جوش های آکنه یا آفتاب آسیب برساند.
دقیقاً مانند میکرونیدلینگ ، روش درمانی IPL (نور شدید پالسی) نیز کلاژن تولید می کند اما کاملا غیرتهاجمی است و به جای آن از نور استفاده می شود. این دو روش درمانی می توانند مکمل هم باشند. دکتر لیزا جنکس ، پزشکی در کلورادو اسپرینگز ، کلرادو ، در مورد ترکیب این دو می گوید: “من یک فاصله دو هفته ای بین IPL و میکرونیدلینگ را توصیه می کنم تا پوست بتواند به طور کامل بهبود یابد.” “گاهی اوقات ، من یک بیمار دارم که بهبودی او کمی بیشتر طول می کشد ، در این صورت ممکن است نزدیک به یک ماه در بین درمان صبر کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *