اسکار آکنه, درمان آکنه, لک ( انواع لک و درمان), محصولات مراقبتی آکنه

ملاسما چیست؟

ملاسما چیست؟

ملاسما یا لک بارداری پوست چیست؟ سوال شایعی است که از پزشکان پرسیده می شود. درمان آن چگونه است و آیا فقط در خانم هایی که سابقه بارداری داشته اند دیده می شود؟  یکی از شایع‌ترین دلایل لک که در خانم‌های ایرانی با تیپ پوست تقریباً ۳ و ۴ دیده می‌شود، مشکلی به نام ملاسما پوستی است.در این مقاله مروری بر روی علل و روش های درمان آن خواهیم داشت.

فهرست مطالب :

ملاسما چیست؟

ملاسما   عمدتاً ضایعاتی تغییر رنگ یافته به صورت لک قهوهایی تا سیاه است که  سطحی در ناحیه‌ی صورت به‌صورت قرینه ,ضایعاتی که به‌صورت پچ‌های به هم پیوسته در ناحیه‌ی گونه، پل بینی، پیشانی و اطراف لب دیده می‌شوند. به‌صورت خیلی نادر امکان دارد که در ناحیه‌ی سینه و بازو هم دیده بشوند، اما در بسیاری از موارد در ناحیه‌ی صورت دیده می‌شوند.

تقسیم‌بندی ملاسما چگونه است؟

این ضایعات عمدتاً به سه دسته‌ تقسیم بندی می شوند

 • سطحی

 • عمقی

 • مختلطی از ضایعات سطحی و عمقی

که عمدتاً تشخیص نوع سطحی یا عمقی بودن آن توسط پزشک به‌وسیله‌ی معاینه با لامپ وود قابل تشخیص است. ملاسماهایی که از نوع ملاسمای سطحی باشند عاقبت درمان خوبی دارند، درمان آن‌ها راحت است و پ با کرم‌های موضعی و انواع درمان‌های لیزر برطرف می‌شوند.

به همین دلیل در زمان شروع درمان حتما باید با لامپ وود مورد معاینه قرار گیرد زیرا هر بخشی از ضایعه ممکن است درمان خاصی نیاز داشته باشد.

لک ملاسما

دلایل ایجاد ملاسما پوستی چیست؟

دلایل ایجاد ملاسمایا لک حاملگی یا کلوآسما عوامل هورمونی هستند. هورمون‌های زنانه مثل استروژن و پروژسترون وقتی که در بدن ترشح می‌شوند، سلول‌های ملانوسیت که سازنده‌ی ملانین و یا رنگ‌دانه‌ها هستند، نسبت به آن‌ها واکنش داده و ملانین بیشتری را ترشح می‌کنند.

این اتفاق می‌تواند معمولاً در دوران بارداری تشدید بشود، آن‌جایی که هورمون‌های استروژن و پروژسترون مادر به دلیل پروسه‌ی بارداری افزایش پیدا می‌کند و مادر دچار لک حاملگی می‌شود که متأسفانه این لک بعد از دوران حاملگی هم در بسیاری از مواقع پایدار است.

البته ژنتیک نقش بسیار مهمی در میزان حساسیت پوست خانم‌ها در ایجاد این ضایعه دارد. پس افرادی که مادر، خواهر، خاله  یا عمه‌ی آن‌ها این مشکل را دارند باید دقت داشته باشند که به‌شدت مستعد ایجاد ملاسما هستند.

 آیا ملاسما و داروهای هورمونی ارتباط دارند؟

خیلی اوقات امکان دارد که ملاسما با بارداری شروع نشود و استفاده از قرص‌های OCP یا قرص‌های ضدبارداری یا هرگونه قرض هورمونی امکان دارد که ملاسما را تشدید بکند. برخی از دارو های نیز ممکن است ملاسمای پوستی را ایجاد و یا تشدید کنند .

 آیا ملاسما پوستی در آقایان هم دیده می شود؟

در ۱۰ درصد از موارد آقایان نیز دچار ضایعات ملاسما بشوند که به دلیل تغییرات هورمونی امکان دارد ایجاد بشود. از سایر دلایل ایجاد ملاسما می‌توان به اشعه‌ی آفتاب اشاره کرد که ملاسما را تشدید می‌کند یا آن‌هایی که پایه‌ و سابقه‌ی ملاسما را دارند، امکان دارد که ملاسمای آن‌ها در اثر استرس و اشعه‌ی آفتاب تشدید بشود.

درمان ملاسما پوست چیست؟

اگر فردی دچار ملاسما شد چه کاری باید بکند؟ این‌جا دیگر فرق زیادی بین ضایعات مختلف لک نیست؛ فردی که دچار ملاسما شده است باید حتماً تحت درمان استاندارد لک قرار بگیرد. در ابتدا باید بر اساس نوع معاینه‌ای که می‌شود، نوع سطحی، عمقی و مخلوط سطحی و عمقی، ضایعات ملاسمایی روی صورت فرد کاملاً مشخص بشود. برای موارد سطحی ما از ساختار

 • Clean شوینده
 • Treatلایه بردار و ضد لک هیدروکینونی و غیر هیدروکینونی
 • Protect ضد آفتاب و آنتی اکسیدان

یعنی یک شوینده و یا یک لایه‌بردار مناسب، یک درمان‌کننده‌ی ضدلک مناسب و یک ضدآفتاب مناسب استفاده می‌کنیم و بیمار در اصل سه محصول اصلی  را در روتین مراقبت روزانه‌ی خودش باید قرار بدهد. در مواردی که ضایعات عمقی باشد، افراد می‌توانند به پزشک مراجعه کنند و پزشک می‌تواند از پیلینگ‌های سطحی، میکرودرم ابریژن، میکرونیدلینگ و انواع لیزرهای مختلف استفاده کند.

در یک مقاله  دیگر در ارتباط با کاربرد لیزر در درمان‌های لک صحبت می‌کنیم که تقسیم‌بندی کاملی از انواع لیزر مناسب را معرفی می‌کنیم. اما عمدتاً لیزرهای کیوسوئیچ به عنوان استاندارد درمانی ضایعات لک، به‌ویژه ضایعات عمقی می‌توانند کاربرد داشته باشند.

ویزیت آنلاین

درمان خوراکی ملاسما پوست چیست؟

در حال حاضر تحقیقاتی انجام شده است و یک کپسول خوراکی به نام ترنسید که در اصل یک داروی کاهش دهنده عروق در خونریزی های مخاطی است , امکان دارد که کمک بکند به افرادی که مشکل ملاسما دارند که بهتر است زیر نظر پزشک استفاده بشود و تحقیقات نشان می‌دهد که این  درمان می تواند در کنار سایر درمانهای دیگر ملاسما در حدود 40 درصد موارد به کاهش ملاسما کمک می‌کند.

نقش ضدآفتاب در درمان ملاسمای پوست چیست؟

به یاد داشته باشیم که افرادی که باردار می‌شوند یا بر اساس مصرف داروهای هورمونی دچار ملاسما می‌شوند، باید حفاظت از آفتاب خود را همیشه و حتماً بیشتر از حالت عادی داشته باشند.

اصلی ترین جز حفاظت از آفتاب به صورت فیزیکی و به شکل پرهیز از آفتاب و دوری از آن می باشد فردی که ملاسما دارد نباید در ساعاتی که تابش آفتاب زیاد است در فضای آزاد قرار گیرد و اگر الزامی در این زمینه وجود دارد حتما باید با حفاظت فیزیکی به صورت قرار گیری در سایه استفاده از کلاه لبه دار و….از پوست در حال درمان حفاظت نماید ، چه به‌صورت شیمیایی یعنی مصرف ضدآفتاب 50+ به میزان کافی و این‌که امکان دارد که ملاسما به‌شدت بر اثر درمان کاهش پیدا بکند، اما امکان دارد با قرارگیری مجدد جلوی آفتاب و استفاده از داروهای هورمونی، ما شاهد عود ملاسما باشیم.

هر روزی که فرد بدون حفاظت در برابر آفتاب قرار می گیرد حدودا دو ماه درمان ملاسما یا لک حاملگی را به تعویق می اندازد

نکته‌ی طلایی

پس به یاد داشته باشید که افرادی که دچار ملاسما می‌شوند باید بعد از تشخیص نوع ضایعه‌ی خود درمان را در زیر نظر پزشک داشته باشند و بعد از آن تا آخر عمر خود به محافظت در برابر ایجاد لک اهمیت بدهند و بدانند که هر آن که محافظت از پوست را رها بکنند و در معرض آفتاب شدید و اشعه‌ی مضر آفتاب قرار بگیرند، امکان عود آن وجود دارد.

امیدوارم اطلاعاتی که در ارتباط با بیماری ملاسما در این مقاله  به شما داده شد بتواند به شما کمک بکند تا پوستی شفاف‌تر و بدون لک داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به  سایت lakfree.com مراجعه کنید و در یک جمع‌آوری محصولات آرایشی-بهداشتی حوزه‌ی لک، شما می‌توانید انتخاب بهتری از محصولات موجود در بازار بر اساس طبقه‌بندی Clean، Treat، Protect داشته باشید.. همچنین در کانال آپارات لک فری ویدیو‌ها مجموعه‌ی اطلاعات و معرفی روش‌های درمان مختلف در ارتباط با درمان لک به شما ارائه می‌شود.

2 دیدگاه در “ملاسما چیست؟

 1. rostami1397 گفت:

  با توجه به مضرات قرار گرفتن در معرض افتاب پس چرا توصیه میشد برای کمک به ساخت ویتامین Dدر بدن افتاب بگیریم؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   سوال بسیار خوبی است اولا افراد با در معرض قرار گیری به اداره یک کف دست از سطح بدن در برابر آفتاب در طی ده دقیقه میزان ویتامین Dکه باید در بدنشان توسط آفتاب ساخته شود را بدست می آورند دوا اخیر برخی برند ها ضد آفتاب هایی به بازار داده اند که ماده ایی دارد که پیش ساز ساختن ویتامین دی است هم حفاظت از آفتاب دارد و هم تولید ویتامین دی با مصرف آن متوقف نمی شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *