آکنه (علل و انواع آن), درمان غیر دارویی آکنه

سرکه سیب برای درمان جوش صورت خوب است؟

سرکه سیب

آیا نوشیدن سرکه سیب برای درمان جوش صورت خوب است ؟

شاید سرکه سیب برای پوست صورت و درمان جوش مفید باشد! سرکه سیب ممکنست کمی به تعدیل هورمونها ازطریق کاهش قند خون پس از مصرف غذاهای حاوی قند بالا کمک کند.

اطلاعات ضروری

هزاران سال است که مردم از سرکه برای پوست صورت استفاده می کنند و اطلاعاتی وجود دارد که نشان می دهد سرکه برای انواع بیماری های بدن مفید است.

تحقیقات موجود نشان می دهد که مصرف مقدار کمی سرکه سیب یا هر نوع سرکه به طور بالقوه می تواند به درمان جوش کمک کند: ترکیب گلاب و سرکه سیب برای پوست هم یک ماسک صورت خوب برای پوست های دارای آکنه است

کاهش اثرات منفی غذاهای با قند بالا بر روی بدن

تقویت کننده آنتی اکسیدان ها

اکثریت قریب به اتفاق داروهای خانگی برای آکنه تاثیر بسیار کمی دارند، اما در پس نوشیدن سرکه سیب کمی مستندات علمی تایید کننده وجود دارد.

انتظارات خود را واقع بینانه نگه دارید: نوشیدن سرکه بعید بنظر میرسد که باعث بهبود چشمگیر آکنه شود.

آیا باید احتیاط کرد؟ تحقیقات کمی در مورد مصرف طولانی مدت و مکرر سرکه وجود دارد، اما ممکنست که باعث ایجاد مشکلات سلامتی شود. بنابراین، مانند خیلی چیزهای دیگر زندگی، در مصرف آن افراط نکنید. دوز مصرفی تا 2 قاشق سوپخوری سرکه (مخلوط با یک فنجان آب) یکبار در روز میباشد. بیشتر از یکبار در روز از آن استفاده نکنید.

نحوه استفاده از سرکه سیب برای پوست صورت :

من مقداری سرکه سیب ارگانیک را در یخچال خود نگه می دارم. این ماده بسیار ارزان است و براحتی در دسترس است. بعد از خوردن یک غذا یا دسر پر قند، گاهی اوقات یک قاشق سوپخوری سرکه سیب را با آب مخلوط کرده و میخورم. طعم قوی و تندی دارد، اما خیلی وحشتناک نیست! و بعد از آن احساس طراوت می کنم. حتی اگر این کار فقط بصورت دارونما باشد، باعث می شود احساس بهتری داشته باشم، بعلاوه با اینکار آنتی اکسیدان های اضافی هم دریافت می كنم.

حتما بخوانیم

درمان جوش با یخ

درمان جوش با چای سبز

از لحاظ علمی

خواص سرکه انگور برای پوست صورت

شواهد علمی وجود دارد که نشان می دهد مصرف سرکه به دلیل توانایی آن در کاهش قند خون و تأمین آنتی اکسیدان های بدن، می تواند در درمان آکنه تا حدودی مفید باشد. احتمالاً کار شگفت انگیزی نخواهد بود، اما ممکن است مقداری کمک کننده باشد.

ابتدا بیایید ببینیم که سرکه چیست و در ادامه بررسی میکنیم که چگونه می تواند در درمان آکنه مفید باشد.

سرکه چیست؟

سرکه یک محصول غذایی طبیعی است که با فرآیندی به نام تخمیر ساخته می شود. تخمیر از مخمر و باکتری ها برای تبدیل قند به الکل و اسیده استفاده می کند. تخمیر سرکه فرایندی دو مرحله ای است:

 1. مخمر قند را از مواد غذایی حاوی کربوهیدرات مانند سیب، انگور و غلات به الکل تبدیل می کند. تخمیر غذاهای مختلف منجر به تولید انواع مختلف سرکه می شود.
 2. نوعی باکتری به نام استوباکتر، الکل را به اسید استیک- که ماده اصلی سرکه است – تبدیل می کند.

ویزیت آنلاین

سرکه بیشتر ترکیبی از آب و اسید استیک است، اما حاوی انواع ترکیبات دیگر در مقادیر کم نیزهست که به سرکه عطر و طعم خاص خود را می دهد، از جمله:

 • ویتامین ها
 • نمک های معدنی
 • اسیدهای آمینه
 • اسیدهای مختلفی مانند اسید لاکتیک، اسید سیتریک و اسید مالیک
 • گروهی از ترکیبات به نام فلاونوئیدها

این اسید استیک و فلاونوئیدها هستند که به احتمال زیاد در بهبودی آکنه نقش دارند.

نوشیدن سرکه چطور ممکن است آکنه را درمان کند؟

در سال های اخیر، شواهدی در حال جمع شدن است که نشان می دهد رژیم غذایی ممکن است روی آکنه ها تأثیر بگذارد. وقتی صحبت از سرکه می شود، ممکن است:

 • با اثرات منفی رژیم غذایی ضعیف بر روی آکنه مقابله کند.

این به دلیل اسید استیک موجود در سرکه است.

 • از پوست در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد – که ممکن است آکنه را بدتر کند – محافظت کند.

این به دلیل فلاونوئیدهای موجود در سرکه است. سرکه برای شوره سر نیز پیشنهاد شده است

بیایید نگاهی دقیقتر بیندازیم، با چگونگی خنثی کردن اثرات رژیم غذایی حاوی قند بالا شروع میکنیم.

خنثی کردن اثرات رژیم غذایی حاوی قند بالا

تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی حاوی قند بالا ممکن است باعث آکنه شود. وقتی می گوییم “قند بالا” منظور ما غذاهایی است که حاوی مقدار زیادی قند وهمچنین غذاهای فرآوری شده با کربوهیدرات بالا هستند. هنگامی که این نوع مواد غذایی را می خوریم، بدن ما برای پردازش قند، انسولین تولید می کند.

یک رژیم غذایی با قند بالا باعث می شود بدن انسولین بیشتر (هورمون مهمی که بسیاری از هورمون های دیگر بدن را تنظیم می کند) و آندروژن های بیشتری (هورمون های مردانه که هم در مردان و هم در خانم ها وجود دارند) تولید کند و سطح بالای این هورمون ها منجر به ایجاد آکنه بیشترمی شوند.

سرکه برای پوست و درمان جوش چگونه کمک کننده است:

اسید استیک موجود در سرکه به کاهش خیز انسولین پس از خوردن غذای پر قند کمک میکند.

بیایید به چگونگی تأثیر افزایش قند خون و انسولین در ایجاد آکنه نگاهی بیندازیم. این کار را توسط:

 • افزایش تعداد سلول های چربی پوست (سبوسیت ها). این منجر به تولیدچربی بیشتری در پوست (سبوم) می شود. سطوح بالاتر سبوم به شدت با ایجاد آکنه همراه است.
 • کاهش مقدار پروتئینی به نام گلوبولین اتصال دهنده هورمون جنسی (SHBG) ، که به آندروژن ها می چسبد و آنها را بی اثر می کند. وقتی مقدار انسولین زیاد است، این پروتئین نمی تواند عملکرد خود را انجام دهد، که به نوبه خود باعث افزایش سطح آندروژن می شود. سطح بالاتر آندروژن ها به شدت با ایجاد آکنه همراه است.
 • سرکه سیب برای لک صورت در برخی از درمانهای طب سنتی پیشنهاد شده اما تحقیقات علمی روی آن صورت نگرفته است.

سرکه…

مطالعات متعدد نشان می دهد که اسید استیک، ماده اصلی سرکه، ممکن است قند خون را کاهش دهد. به عنوان مثال، همانطور که در دو مطالعه گزارش شده است، مصرف چندین قاشق سوپخوری سرکه در طول وعده غذایی، قند خون پس از غذا را تقریبا ًیک چهارم کاهش می دهد.

با افزودن شواهد قانع کننده تر این استدلال که نوشیدن سرکه در واقع می تواند قند خون را بعد از وعده غذایی با کربوهیدرات بالا کاهش دهد، تیمی از دانشمندان برزیلی و آمریکایی با بررسی تمام تحقیقات منتشر شده در این زمینه بین سالهای 1995 و 2018 به نتیجه مشابهی رسیدند. شواهد تأیید کرده اند که مصرف 2-6 قاشق سوپخوری سرکه به میزان قابل توجهی قند خون بعد از غذا را کاهش می دهد.

بوعلی سینا در کتاب قانون سرکه برای پوست صورت و درمان جوش زیر پوستی سر سیاه را توصیه کرده است.

با این حال، محققان خاطرنشان كردند: در حالی كه سرکه در كوتاه مدت به این روش عمل می كند، ما نیاز به مطالعات بیشتری داریم كه به بررسی اثرات مصرف سرکه روزانه در دراز مدت بپردازیم. سرکه سیب برای روشن شدن پوست صورت هم پیشنهاد شده است.

در حالی که دانشمندان هنوز دقیقا نمی دانند که چگونه اسید استیک قند خون را کاهش می دهد، معتقدند که آنزیم های گوارشی را -که مواد غذایی را به قند تجزیه می کنند- مهار می کند. با مهار این آنزیم های گوارشی، اسید استیک تولید قند را کاهش می دهد.

مقابله با رژیم غذایی حاوی مقادیر بالای چربی “بد”

وقتی غذای چرب می خوریم، این چربی ها به جریان خون می ریزند. به منظور درک بیشتر، بیاییدیک به سادگی در نظر بگیریم که چربی های اشباع شده در خون برای آکنه بد هستند و چربی های اشباع نشده در خون برای آکنه مفید هستند.

یک مطالعه نشان می دهد که ممکن است سرکه مقدار چربی های اشباع شده “بد” را در جریان خون کاهش دهد. در این مطالعه، افرادی که سرکه سیب را بیش از 8 هفته مصرف کرده اند، مواد چربی مضر در خونشان کاهش یافته است.

حتما بخوانیم

آیا تغذیه بر آکنه موثر است؟

تقویت کننده آنتی اکسیدان ها

سرکه حاوی چندین آنتی اکسیدان است، از جمله نوعی آنتی اکسیدان به نام فلاونوئیدها. آنتی اکسیدان ها مولکولهایی هستند که از آسیب سلول توسط رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند. این مساله با آکنه ارتباط دارد زیرا صدمات ناشی از رادیکالهای آزاد روی پوست می تواند منجر به التهاب و ایجاد جوش شود.

خاصیت آنتی اکسیدانی سرکه ممکن است با کاهش کلسترول نیز به آکنه کمک کند. این موضوع بسیار اهمیت دارد زیرا کلسترول به کاهش آنتی اکسیدان ها کمک می کند. این ایده که سرکه حاوی آنتی اکسیدان هایی است که ممکن است کلسترول را خنثی کند و در نتیجه به طور بالقوه به درمان آکنه کمک می کند، توسطیک مقاله علمی در سال 2012 تأیید شده است.

ابطال افسانه سرکه به عنوان “عامل قلیایی” بدن

برخی افراد معتقدند که مصرف سرکه سیب باعث قلیایی شدن بدن می شود (اسیدیته کمتر). این ادعا فاقد اعتبار علمی است. تعادل درونی اسیدیته و قلیایی بدن این ادعا رارد می کند. بدن ما کمی قلیایی، و پوست کمی اسیدی است. این تعادل به اندازه کافی مهم است تا بتوانید آن را در مورد هر چیز دیگری اولویت بندی کنید، بنابراین در بسیاری از موارد، هیچ چیزی نمی تواند این تعادل را مختل کند.

آیا نوشیدن سرکه بی خطر است؟

هزاران سال است که مردم سرکه مصرف می کنند و نسبتاً بی خطر به نظر می رسد. با این حال، گزارش هایی در مورد اثرات مضر و نادر آن بر دستگاه گوارش وجود دارد. از آنجا که سرکه اسیدی است، نوشیدن بیش از حد آن می تواند منجر به التهاب مری شود که با گذشت زمان می تواند منجر به عوارض جدی تر شود. اگر سرکه وارد ریه ها شود، می تواند باعث خس خس و التهاب آنها گردد.

مضرات سرکه سیب برای پوست صورت:

در حالی که عوارض جانبی مصرف سرکه نسبتاً نادر است، یک مقاله پزشکی در سال 2006 نشان می دهد که هرچه افراد بیشتر به عنوان داروی خانگی از سرکه استفاده کنند، تحقیقات بیشتری در مورد عوارض جانبی احتمالی نیز لازم است. سرکه سیب برای روشن شدن پوست صورت و درمان جوش نیز اگر زیاد استفاده شود باعث التهاب می شود.

چگونه ویزیت آنلاین می تواند به شما در درمان جوش به شما کمک می کند؟

چگونه سرکه را برای درمان جوش پوست صورت استفاده کنیم:

اگر دوست دارید سرکه سیب را به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود استفاده کنید، حتماً ابتدا آن را رقیق کنید. از پیشنهادات زیر استفاده کنید:

 • 1 قاشق سوپخوری سرکه سیب را با 8 اونس آب مخلوط کنید. (می توانید در طی دو هفته مقدار سرکه را به تدریج به بیش از 2 قاشق سوپخوری افزایش دهید. در صورت بروز هرگونه مشکل، مانند سوزش مری، مقدار آن را کاهش دهید.) اختیاری: برای شیرین شدن، میتوانید کمی استویا به مخلوط اضافه کنید.
 • آن را در طول یا بلافاصله بعد از غذا بنوشید تا به کاهش خیزهای انسولین کمک کند. نکته: به دلیل خاصیت اسیدی آن، برخی از افراد برای محافظت از مینای دندان خود، آنرا با نی مینوشند.

همچنین می توانید سرکه سیب را به روش های دیگر در رژیم غذایی خود بگنجانید:

 • از آن در چاشنی سالاد استفاده کنید
 • آن را به ادویه ها اضافه کنید
 • آن را روی پاپ کورن اسپری کنید
 • آن را به آب یا اسموتی صبح خود اضافه کنید
 • آن را درون سوپ ها ، خورش ها یا دستور العمل های دیگر هم بزنید

احتیاط: با وجودی که سرکه سیب میتواند اثرات مفیدی بر بدن داشته باشد، اما خیلی از چیزهای خوب می توانند مشکلاتی را نیز ایجاد کنند. اگر بعد از نوشیدن سرکه سیب احساس بدی کردید، از عقل سلیم استفاده کنید و مصرف آن را قطع کنید. همچنین، حتماً از پزشک خود در مورد تداخلات بین سرکه سیب و هر دارویی که از قبل استفاده می کردید، سوال کنید.

بیشتر بخوانیم : www.derm-store.ir

6 دیدگاه در “سرکه سیب برای درمان جوش صورت خوب است؟

 1. ندا گفت:

  من از ماسک زردچوبه برای جوش استفاده کردم التهاب جوش هام کمی بهتر شده ولی از بین نرفته کاملا میشه کمکم کنید

 2. هما گفت:

  سلام
  ممنئنم از مقاله خوبتان معمولا دکتر ها به درمان جوش صورت با داروی گیاهی خیلی اعتقاد ندارند برانم جالب بود یک دکتر در باره تاثیر سرکه سیب بر روی درمان جوش مقاله می نویسه
  یک سوال داشتم آیا شما به اثر جوش شیرین برای لک صورت عقیده دارید؟

 3. زری گفت:

  سلام من پوستم سبزه هست روی بدنم جوش می زنه و یکی از بزرگترین مشکلاتم که بار ها به پزشک مراجعه کردم درمان جوش باسن است خیلی راهها را رفتم اما جواب نگرفتم میشه راهنمایی کنید؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   لایه برداری فیزیکی مثل لیف و لایه برداری شمیایی مثل اسید میوه و یا لایه بردار گزینه های مناسبی اسنت همزمان ضد لک های غیر هیدروکینونی قوی استفاده شود

 4. رضا گفت:

  سلام خیلی ممنونم از اینکه به راه های از بین بردن جوش صورت پرداختید به ویژه راههای طبیعی من یک تحقیق خوندم در باره درمان جوش های زیر پوستی با گیاهان دارویی که می گفت تاثیر بسیار زیادی دارد و به سرکه سیب به عنوان درمان گیاهی جوش پشت بدن اشاره کرده بود

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام درمان جوش های زیر پوستی با گیاهان دارویی بسیار شایع است چون ذاتا این درمان بر اساس لایه بردار عمل می کند و گیاهان با عصاره اسیدی می توانند اثر لایه برداری بر روی پوست داشته باشند راه های از بین بردن جوش صورت هم طبیعی اش موثر است هم دارویی آن در مورد درمان گیاهی جوش پشت بدن هم در مقاله به آن اشاره کردم ممنونم از به اشتراک گذاری نظرتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *