آکنه (علل و انواع آن), درمان آکنه

روش های درمانی مکمل در از بین بردن جوش صورت

درمان های مکمل در از بین بردن جوش: مراقبه/یوگا/هیپنوتیزم. ورزش.رژیم غذایی سالم. طب سوزنی

روش های درمانی مکمل در از بین بردن جوش صورت

التهاب مزمن در ایجاد جوش نقش دارد! روشهای درمانی مکمل زیر، همگی پتانسیل کاهش التهاب در بدن را دارند، بنابراین بطور بالقوه می توانند به عنوان یک درمان مکمل در کنار درمان های دارویی و مراقبتی درمان جوش صورت به از بین بردن جوش کمک کنند:
• مدیتیشن / یوگا / هیپنوتیزم (کاهش استرس و جوش )
• طب سوزنی
• رژیم غذایی سالم
• ورزش

در حالیکه هیچ یک از اینها به تنهایی درمان جوش صورت نیستند! اما هرکدام می توانند در کنار روشهای اصلی درمان جوش صورت به از بین بردن جوش صورت کمک کنند.

دیدگاه من:

بعید بنظر میرسد که روشهای درمانی مکمل مطرح شده به تنهایی نقش اساسی در از بین بردن جوش داشته باشند. اما بنده معتقدم درمان جوش به یک روش جامع با نگاه به همه ابعاد زندگی نیاز دارد. به تجربه ثابت شده که افرادی موفق ترند که در کنار درمان های دارویی و مراقبت های روتین پوست روزانه، تغییرات جدی همسو با تغییر سبک زندگی و بهینه کردن روش تغذیه را داشته باشند. از این روش ها می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

1. در صورت امکان رژیم غذایی کم قند داشته باشید (غذاهای کامل و کم قند)
2. هفته ای 3 بار یا بیشتر پیاده روی سریع کنید.
3. به مدت 8-15 دقیقه در روز مراقبه کنید.

هر سه مورد رایگان هستند و به کاهش استرس بدن و التهاب سیستمیک بدن شما کمک می کنند.

ویزیت آنلاین

سر فصل ها :

 1. مدیتیشن / یوگا / هیپنوتیزم
 2. طب سوزنی
 3. داشتن رژیم غذایی سالم
 4. انجام ورزش منظم

نقش استرس و التهاب مزمن در ایجاد جوش

التهاب روش سیستم ایمنی بدن برای ترمیم آسیب ها و مبارزه با باکتری ها و ویروس ها است! معمولا التهاب کوتاه مدت است و به محض رفع تهدید، خودبخود برطرف می شود. با اینحال، التهاب یکی از علل چهارگانه علت جوش صورت است.

برخی از انواع التهاب به صورت مزمن بر اثر روش های مختلف سبک زندگی مانند تغذیه و عدم تحرک بدنی و مواجهه با استرس های فیزیکی و شیمیایی (آلودگی هوا و… ) پدید می آید که به آن التهاب مزمن گویند . التهاب مزمن می تواند بر تمام قسمت های بدن مانند از جمله موارد آرتریت، نارسایی قلبی، دیابت و زوال عقل و در پوست نیز باعث تشدید فرآیند هایی مانند پیری پوست,ایجاد جوش و حتی ایجاد لک را تشدید می کند.

“برای از بین بردن جوش صورت نیز توجه به کاهش فرآیند ایجاد این نوع التهاب واسترس در پوست و درمان آن الزامی است “

متأسفانه ، داروهای ضد التهابی به دلیل عوارض جانبی شدید که همراه با مصرف آنها است، گزینه مناسبی نیستند. به همین دلیل، این داروها برای بیماریهای شدید خود ایمنی در نظر گرفته شده است.

با این وجود، روشهای سالم برای کاهش التهاب مزمن از طریق شیوه های سبک زندگی وجود دارد مانند:
• مراقبه / یوگا / هیپنوتیزم
• طب سوزنی
• رژیم غذایی سالم
• ورزش

التهاب مزمن در ایجاد جوش

همانطور که در مورد این روش های بالقوه درمان جوش که در زیر می خوانید، بخاطر داشته باشید که برخی از مطالعات علمی که ما در مورد این روشهای درمانی داریم، مستقیماً درمورد درمان جوش صورت نیستند بلکه به طور کلی روی کاهش التهاب متمرکزند. با این وجود، از لحاظ علمی بنظر میرسد که کاهش التهاب در بدن به طور بالقوه می تواند آکنه را کاهش دهد.

روش های درمانی جایگزین که برای درمان التهاب مزمن استفاده می شوند:

1-مدیتیشن / یوگا / هیپنوتیزم

استرس می تواند باعث التهاب شود و تصور می شود که به احتمال زیاد علائم اکنه را افزایش می دهد.

“استرس در بدن مواد شیمیایی تولید می کند که بر روی ارگانهای بدن موثر است. مثلا در قلب افزایش طپش قلب، در معده افزایش ترشح اسید را سبب می شود. استرس در پوست موادی ترشح می کند که باعث تحریک و افزایش ترشح سبوم(چربی پوست) و جدا شدن بیشتر سلول های مرده سطح پوست می گردد. این موضوع از عوامل اصلی افزایش جوش در فرآیند تشدید استرس است”

مراقبه و یوگا دو فعالیتی هستند که طبق نظر محققان استرس را کاهش می دهند. محققان در سه مطالعه تأثیر مدیتیشن و یوگا بر التهاب را بررسی كرده و دریافتند كه هر دو روش در كاهش یا جلوگیری از التهاب مؤثر هستند.
هیپنوتیزم یکی دیگر از روش های جایگزین برای کاهش استرس مزمن و از بین بردن جوش است! با القای آرامش، هیپنوتیزم ممکن است به بهبود جوش صورت کمک کند. چگونگی عملکرد دقیق این امر هنوز مشخص نیست، اما احتمال میرود که هیپنوتیزم نحوه ترشح هورمونهای استرس در بدن را کاهش دهد.
مطالعات بسیار اولیه نشان می دهد که برخی از بیماران ممکن است بعد از هیپنوتیزم بهبود علائم آکنه را تجربه کنند. یک مقاله مروری اخیر در یک ژورنال پزشکی به شواهد موجود در این زمینه پرداخت و نتیجه گرفت که:

“هیپنوتیزم یک روش درمانی مکمل در درمان جوش صورت است که ارزش توجه دارد”

نقش مراقبه و یوگا در کاهش استرس و ایجاد جوش

2- طب سوزنی در از بین بردن جوش

طب سوزنی یک عمل باستانی چینی است که به معنی قرار دادن سوزن در نقاط خاص بدن است! طب سوزنی عصب بسیار بزرگ و مهم “واگ” را تحریک می کند. تصور می شود این تحریک سیگنال هایی را به مغز ارسال می کند، که مانع از فعال شدن سلول های ایمنی و آزاد شدن مولکول های التهابی می شود. هنگامی که این سیگنال ارسال می شود، فرایند التهاب مسدود می شود.

یک مقاله مروری اخیر، تمام مطالعات موجود تا به امروز که تاثیر طب سوزنی روی بیماران آکنه را آزمایش کرده بودند، بررسی کرده است. این مطالعات نشان داد که طب سوزنی ممکن است به اندازه داروهای استاندارد آکنه اما با عوارض جانبی کمتر مؤثر باشد. با اینحال، نویسندگان مقاله ذکر کردند:

” قبل از اینکه با اطمینان خاطر بگوییم که طب سوزنی علائم آکنه را کاهش میدهد، آزمایشات بالینی دقیق لازم است.
اما به عنوان یک روش مکمل در از بین بردن جوش صورت در کنار درمان های طبی و مراقبت های روتین پوست های دارای آکنه، در درمان جوش صورت بسیار موثر است “

به زودی در مجموعه مقالاتی به صورت جامع با حضور کارشناسان طب سوزنی به فرآیند تاثیر این طب مکمل بر درمان جوش صورت خواهیم پرداخت.

درمان جوش با طب سوزنی

3- داشتن رژیم غذایی سالم در از بین بردن جوش

در حالی که مطالعه رژیم غذایی بسیار دشوار است، تصور می شود که رژیم غذایی معمول مسئول وجود التهاب مزمن، ایجاد و یا تشدید بیماریهای التهابی مزمن و ایجاد جوش است.

همچنین چاقی وابسته رژیم، دلیل مهمی برای بیماریهای التهابی مزمن است و ممکنست در گسترش آکنه نقش داشته باشد! این موضوع به ویژه در خانم هایی که چاقی شکمی و عدم تنظیم سطح انسولین خون دارند، اثبات شده است.
فردی که رژیم غذایی معمول مصرف می کند، 70٪ از انرژی خود را از قند، روغن، لبنیات و غلات و حبوبات فرآوری شده دریافت می کند. این رژیم منجر به مصرف بیش از حد قند و چربی های بد بنام اسیدهای چرب اشباع و اسیدهای چرب ترانس و کمبود ویتامین ها و مواد معدنی مهم از جمله ویتامینD ، ویتامین K و منیزیم می شود. علاوه بر این، این رژیم منجر به مصرف بیش از حد اسید چرب امگا 6 و مصرف بسیار کم اسیدهای چرب امگا 3 می شود.

اگر نسبت امگا 6 به اسید چرب امگا 3 نامتعادل باشد، می تواند باعث التهاب بیشتر در بدن شود.

بنابراین، رژیم برای تنظیم التهاب بسیار مهم است و رژیم غذایی سالم مبتنی بر غذاهای کامل، غیر فرآوری شده، میوه ها و سبزیجات رنگارنگ و چربی های امگا 3 ممکن است التهاب مرتبط با بیماری هایی مانند آکنه را کاهش دهد.

7 توصیه ی تغذیه ایی مناسب برای افراد در دوره درمان جوش صورت:

• کاهش مصرف فست فود و غذا های چرب
• کاهش مصرف غذا های حاوی قند بالا
• کاهش مواد غذایی داراری مواد نگهدارنده و فناوری شده به روش صنعتی
• کاهش مصرف لبنیات در رژیم روزانه (به ویژه شیر کم چرب)
• افزایش مصرف مواد حاوی اومگا 3 و 6
• افزایش مصرف سبزیجات تازه و میوه های قرمز رنگ
• افزایش مصرف مواد غذایی حاوی روی و ویتامین ِD

رژیم غذایی سالم در از بین بردن آکنهبیشتر بخوانیم: آیا تغذیه بر آکنه موثر است؟

4- انجام ورزش منظم در از بین بردن جوش

ورزش برای حفظ سلامت عمومی بسیار عالی است و بهترین گزینه برای کاهش استرس است.

از آنجا که می دانیم استرس مداوم می تواند منجر به التهاب شود، ورزش منظم نیز ممکن است باعث جلوگیری و کاهش التهاب مزمن و کمک به درمان جوش صورت شود. گذشته از کاهش استرس، فرایندی دیگر که ورزش با آن باعث کاهش التهاب می شود، کاهش وزن است. چاقی ریسک فاکتور مهمی برای بیماریهای التهابی مزمن است.

“چربی ها یکی از مهمترین مناطق مهم بدن در تبدیل هورمونهای جنسی هستند! و عمدتا چاقی شکمی به ویژه در خانم ها با بیماری هایی مانند پرمویی و تخمدان پلی کیستیک و عدم کنترل دقیق قند و انسولین خون همراه است. به همین دلیل یکی از عوامل کاهش دهنده ترشح سبوم در افرادی که مشکل چاقی شکمی دارند کاهش توده چربی شکمی با انجام ورزش منظم هوازی روزانه است. بنابراین، حفظ وزن سالم می تواند خطر ابتلا به التهاب مزمن را کاهش دهد.”

جالب اینجاست که یک دوره ورزش شدید در افرادی که به طور معمول ورزش نمی کنند می تواند اثر متضادی داشته باشد و به دلیل افزایش فرآیند سلول سازی با افزایش ترشح سبوم و چربی پوست باعث ایجاد یا بدتر شدن التهاب در بدن و تشدید جوش صورت شود. به عبارت دیگر، اگر کسی به طور معمول ورزش نکند و ناگهان شروع به ورزش شدید کند، می تواند اثر التهابی کوتاه مدت بهمراه داشته باشد. این موضوع

در افرادی که از انواع مکمل های تغذیه ایی ورزشی مصرف می کنند ( چه مکمل های دارای هورمون و چه مکمل های صرفا پروتئینی و تغذیه ایی  )مشاهده  می شود که مکمل های خوراکی ورزشی با افزایش روند سلول سازی باعث ترشح بیشتر سبوم شده و پوست را چرب تر کرده و جدا سازی سلول های مرده پوست و گیر کردن آنها در فولیکول های مو و ایجاد جوش های زیر پوستی را تشدید می کنند

با این وجود، ورزش منظم هوازی و مکرر باعث کاهش التهاب می شود! بنابراین اگر می خواهید التهاب را کاهش دهید، ورزش معمول را به آرامی سه بار در هفته و هر بار حداقل نیم ساعت و ترجیحا هوازی یا پیاده روی سریع شروع کنید، آن را ادامه دهید و به مرور زمان شدت آنرا افزایش دهید.

کدام نوع ورزش بهتر است؟

تحقیقات نشان داده است که انجام هر دو ورزش هوازی با شدت بالا و ورزش مقاومتی سبک(ورزش با وزنه سبک) بیشترین کاهش التهاب را در افراد چاق و سالم ایجاد می کند.

صرف نظر از این که چه نوع ورزشی می کنید! واضح است که ورزش یک فعالیت جایگزین مؤثر برای کاهش التهاب مزمن است و ممکن است در درمان آکنه چه در افراد دارای اضافه وزن و چه در افراد سالم مفید باشد.

ورزش

منبع:https://www.acne.org/alternative-therapies-for-acne.html

8 دیدگاه در “روش های درمانی مکمل در از بین بردن جوش صورت

 1. شعله گفت:

  اقاي دكتر واقعا شما بينظيريد من خيلي به دكترهاي پوست مراجعه كردم ولي مثل شما واقعا نبوده و نيست كاش زودتر شما رو ميشناختم تا درمان صورتم اينقد طول نميكشيد. زنده باشيد بزرگوار .

 2. سهیلا تیزکار گفت:

  سلام اقای دکتر
  بسیار مطالبتون جالبه و عااالی . شما یکی از بهترین ها در درمان جوش و آکنه هستید . همه باید در کل ایران شما رو‌بشناسند هم بواسطه سواد و‌علم زیادتون هم تواضع بسیار زیاد
  براتون ارزوی سلامتی میکنم
  کاملا با دیدگاه های شما موافقم چون در روند درمان جوش دخترم این نکات بسیار موثر بودند.

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   پساس از لطف و محبت شما
   بسیار از پیامتون خوشحال شدم

  2. شعله گفت:

   سلام سهيلا جان منم تحت نظر اقاي دكتر هستم و واقعا راضيم و كامنتت 20 هستش چون واقعا بي نظيرن.

   1. ممنونم از لطفتون

 3. simin.khajavi1391 گفت:

  سلام دکتر من الان مشکلم جای جوش قرمز و کمی گودی ک ب واسطه مصرف قرص راکوتان بوجود اومده هست
  امکانش هست راهنمایی کنید ک برای این جای جوش باید چیکار کنم؟:(خیلی ازار دهندست

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   اگر جای جوش مسطح است و فقط تغییر رنگ دارد لایه بردار, ضد لک و آزالیئک اسید باید استفاده کنید
   اگر جای جوش فر رفته باشد عملا کرم های موضعی تاثیری ندارند باید حتما از پیلینگ شمیایی در مطب , میکرونیدلینگ, سابسیژن, و یا لیزر استفاده کنید
   در پیج اینستاگرام یک ویدیو کامل در این زمینه گدذاشتم حتما ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *