اسکار آکنه, درمان آکنه

درمان جوش (آکنه) صورت و بدن

درمان جوش (آکنه) صورت و بدن

درمان جوش صورت و بدن خصوصا جوش (آکنه ) بزرگسالی چیزی است که بیشتر مردان و زنان درگیر آن هستند.زمانی که مبتلا به جوش ( آکنه )می‌شوید قطعا بدنبال بهترین راه درمان جوش صورت  و بدن خواهید بود.  درمان جوش صورت با دارو  خیلی وقتها با موفقیت اولیه همراه است . اما بعد از مدتی مجدد عود می کند همچنین درمان جای جوش صورت نیز از دغدغه های اصلی جوانان است

آکنه یا آکنه ولگاریس  نوعی عفونت شایع پوستی است .همزمان با سن بلوغ شروع می‌شود. این جوش‌ها به غرور جوانی نیز معروف هستند. آکنه، به‌ صورت جوش‌های کوچک، متورم و قرمز بوده و صورت را می‌پوشانند. افزایش تولید هورمون تستوسترون و. ترشح بیش ‌از حد سبوم (مایع روغنی که مانع خشک شدن پوست می‌شود) نیز می‌تواند .یکی دیگر از علت‌های پیدایش جوش ( آکنه) باشد. آکنه بیماری خطرناکی نیست اما از آن‌ جایی‌ که زیبایی ظاهر را بهم می‌ریزدو موجب ناراحتی فرد و مشکلات روانی در او شود. آکنه ممکن است منجربه زخم‌های جدی که به اسکار آکنه معروف هستند  شود

سر فصل های مقاله:

علت جوش صورت چیست؟

انواع جوش (آکنه) صورت و بدن

درمان جوش صورت با دارو

درمان جوش صورت  ( بر اساس نوع جوش )

درمان جوش صورت با دارو های گیاهی

علت جوش صورت چیست؟

تستوسترون

افزایش میزان هورمون تستوسترون در سن بلوغ موجب پیدایش آکنه و جوش هورمونی نوجوانی می‌شود. هورمون تستوسترون نقش مهمی در تحریک رشد دارد.

عوامل ژنتیکی و وراثتی

عوامل وراثتی نیز در پیدایش آکنه موثر هستند.  اگر پدر یا مادر در خانواده مبتلا به آکنه باشند . ‌احتمال  زیاد فرزندان نیز دچار این عارضه پوستی خواهند شد. طبق یک تحقیق به‌عمل آمده، اگر هم پدر و هم مادر در دوران نوجوانی خود مبتلا به آکنه بودند احتمال ابتلای فرزندان به آکنه حاد در سنین پایین به ‌مراتب بیشتر می‌شود و اگر یکی از آن‌ها و یا هر دوی آن‌ها در سن بزرگسالی دچار این عفونت پوستی شدند فرزندان آن‌ها نیز در سنین بزرگسالی مبتلا به آکنه خواهند شد.

 جوش (آکنه) در زنان

بیش از ۸۰% از آکنه‌های بزرگسالی در بین زنان رخ می‌دهد. شاید تغییرات هورمونی که  در زمان‌های خاص اتفاق می‌افتد یکی از علت‌های پیدایش آکنه و جوش هورمونی در زنان باشد.

عوامل دیگری که موجب پیداش آکنه می‌شوند عبارتند از:

برخی محصولات آرایشی:

استفاده از برخی محصولات آرایشی موجب این عارضه پوستی ‌شوند  بنابراین این مورد معمولا می‌تواند علت آکنه و جوش (غیر کومدونی) باشد.

ویزیت آنلاین

مصرف برخی داروها:

داروهایی از قبیل استروئید، لیتیوم (برای درمان افسردگی و اختلالات دوقطبی) و برخی داروهای ضد صرع (برای درمان صرع مصرف می‌شوند)

استفاده مرتب از اقلامی چون هدبند و کوله‌پشتی:

تحمیل فشار بیشتر بر پوست ممکن است موجب جوش صورت آکنه شوند.

سیگار:

کشیدن سیگار موجب پیدایش آکنه در سن بزرگسالی می‌گردد.

انواع جوش (آکنه) صورت و بدن

جوش‌ سرسیاه

جوش‌های سرسیاه جوش‌های کوچکی هستند. اغلب در یک نقطه تجمع دارند. ظاهر این جوش‌ سیاه است و معمولا به لکه سیاه شباهت دارد. ترشحات چربی وقتی نمی‌توانند از دهانه مسدود شده غدد چربی خارج شوند داخل غده تجمع می‌کنند. رنگ سیاه این جوش‌ها به‌دلیل مجاورت ترشحات چربی با هوا و اکسیده‌شدن چربی است.

جوش‌ سرسفید

جوش‌ های سرسفید  اندازه جوش‌های سرسیاه هستند ولی ظاهر گرد و رنگ سفیدی دارند. وقتی چربی و سلول‌های مرده پوست منافذ پوست را مسدود می‌کنند و راهی به بیرون پیدا نمی‌کنند در نتیجه جوش‌ سرسفید شکل می‌گیرد.

پاپول

پاپول‌ها یا سفت دانه برجستگی‌های کوچک، قرمز و متورمی هستند که اغلب در نواحی پیشانی و یا گونه تجمع دارند و بسیار دردناک هستند.

پوستول

وقتی جوش‌ کوچک ملتهب و پر از چرک می‌شود عارضه پوستی پوستول رخ می‌دهد. . ترکیب چربی، باکتری و سلول‌های مرده پوست که در زیر منافذ پوست مسدود شدند موجب عفونت و شکل‌گیری پوستول می‌شوند. واکنش طبیعی بدن مبارزه با عفونت است اما پاسخ ایمنی بدن معمولا موجب قرمزی و تورم اطراف جوش‌ها می‌گردد.

کورک و دمل

کورک و دمل جوش‌های بزرگ و متورم هستند. هنگامی که دیواره فولیکول مو شکسته می‌شود  باکتری‌ها منتهی به عفونت شده و جوش‌های دردناکی در پوست ظاهر می‌شوند که می‌توانند منافذ متعددی از پوست را تحت تاثیر قرار دهند. از آن‌جایی‌که ریشه کورک‌ها درعمق پوست قرار دارند در نتیجه به‌راحتی به بافت پوست آسیب رسانده و موجب عفونت می‌شوند.

دمل و کورک

آکنه‌های کیستی

آکنه‌های کیستی جوش‌های بسیار بزرگ و زیر پوستی هستند که به‌شدت ملتهب شده و در عمق منافذ پوستی رخ می‌دهند. هنگامی که دیواره داخلی منافذ پوست پاره می‌شوند ترشحات چربی و باکتری‌ها به پوست اطراف منتشر شده و موجب عفونت می‌شوند. شکل گیری غشا در اطراف این منطقه آلوده موجب پیدایش آکنه کیستی می‌شود. این کیست‌ها اغلب دردناک هستند.

درمان جوش صورت بادارو

درمان موضعی

تجویز آنتی‌بیوتیک‌های موضعی:

داروهایی چون اریترومایسین، کلیندامایسین، سولفاستامید

تجویز رتینوئیدها:

کرم یا ژل رتینوئید همانند  ژل ترتینوئین و آداپالن معمولا باید روزی ۱ بار روی پوست مالیده ‌شوند. در صورت استفاده از رتینوئید بیمار باید از نور خورشید دوری کرده و یا صورت خود را با کرم‌های ضد آفتاب قوی بپوشاند تا خطر ابتلا به سوختگی آفتاب بیشتر نشود.

  دارو های خوراکی

آنتی بیوتیک‌های خوراکی:

پزشکان متخصص پوست معمولا درمان را با داروهایی ازقبیل: تتراسایکلین و یا یکی ازانواع داکسی سیکلین‌ها , مینوسیکلین شروع می‌کنند. از آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی دیگر که تاثیر فراوانی در درمان دارد می‌توان به آزیترومایسین ,ریفامپین کوتریمیکسازول و سولفونامید اشاره کرد.

تزریق کورتیزون:

پزشکان متخصص پوست با تزریق کورتیزون به جوش‌های بزرگ و کیست کمک می‌کنند تا التهاب جوش‌ها کمتر شده و پوست صاف‌ شود.

لایه‌برداری

لایه ‌برداری شیمیایی شاید در مقایسه با داروهایی چون رتینوئید موثر به ‌نظر برسند .اما تاثیر آن‌ها در درمان آکنه موقت است. نتایج حاصل از درمان آکنه با لایه‌برداری شیمیایی اغلب خوب بوده وتقریبا ۵۰% آکنه‌ها برطرف شده‌اند. هنوز هیچ مدرکی وجود ندارد که بتواند بهترین نوع لایه‌برداری را معرفی کند. تمام انواع  لایه‌برداری‌ها تاثیرات درمانی  تقریبا یکسانی دارند ولی بعد از ۱ یا ۲ ماه درمان، آکنه‌ها دوباره در پوست نمایان می‌شوند.

لایه برداری

لیزر

لیزر و درمان‌های نوری از پیشرفته‌ترین  تکنولوژی‌های درمانی آکنه هستند. یکی از جدیدترین درمان‌ها در این زمینه شامل درمان در قالب نور شدید پالس و یا آی ‌پی ‌ال است. در این روش نور به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود، پوست تحت حرارت و گرما قرار گرفته و موجب می‌شود غدد سباسه یا غدد چربی پوست بیش‌ از حد فعال شود. همزمان با این مرحله،  چربی باقی مانده در عمق منافذ پوستی تخلیه می‌شوند. برای کسب نتایج مطلوب و رفع آکنه، معمولا پیشنهاد می‌شود که بیمار ۴ تا ۶  جلسه درمانی را در فواصل ۲ تا ۴ هفته سپری کند .

میکرودرم ابریژن پوست

این نوع درمان به نوع آکنه بستگی دارد. اگر آکنه‌ها بیشتر کومدون یا همان جوش‌های سرسیاه و سرسفید باشند و تعداد پاپول‌ها کمتر باشد نتایج  حاصل از درمان میکرودرم ابریژن مثبت و رضایت‌بخش خواهد بود. معمولا پیشنهاد می‌شود که برای رسیدن به نتیجه مطلوب، درمان‌های میکرودرمی با درمان‌های پاک‌سازی با هم انجام شود. میکرودرم ابریژن  موجب بدترشدن آن‌ها نیز می‌شود. بنابراین بهتر است برای درمان این آکنه‌ها قبل از میکرودرم به پزشک متخصص مراجعه کرد. شاید بهتر باشد که در ابتدا تورم و التهاب پوست شما کنترل و درمان شود.

کریستال‌هایی که در میکرودرم ابریژن استفاده می‌شوند موجب تحریک پوست می‌شوند واز طرفی به‌طورهمزمان سلول‌های مرده و عفونت‌هایی که موجب مسدود شدن منافذ پوست می‌شوند نیز تخلیه می‌گردند. در میکرودرم ابریژن،  برای درمان آکنه به مکش بسیار قوی نیاز است تا تمام منافذ بسته باز شود چراکه دستگاه سندبلاست قادر نیست وارد عمق پوست شود.

درمان جوش صورت با تخلیه (اکسترکشن)

در برخی موارد می توان  برای درمان جوش‌ صورت که ملتهب شده و به پوستول تبدیل شده را تخلیه کرد. شایان ذکر است که این کار را نباید در منزل و یا محل کار انجام داد. ابزارهای زیادی وجود دارد که کمک می‌کنند تا جوش‌ها بدون درد و به ‌راحتی تخلیه شوند. اگر متخصص پوست تشخیص دهد که تخلیه جوش‌های برخی مناطق خطرناک است گزینه‌های دیگر مانند درمان با لیزر کمک شایانی به تخلیه جوش‌ها خواهد کرد.

همه می‌د‌انیم که هر فردی با دیدن جای جوش‌ در روی پوست خود معمولا دچا رناراحتی روحی می‌شود. برنامه درمانی خوب که با بودجه و شیوه زندگی هر فردی سازگار است نقش مهمی در بهبود وضعیت پوست و اعتماد به‌نفس دارد. پزشکان متخصص برای درمان آکنه، کلاژن‌سازی پوست را از درون فعال می‌کنند. بسته به شدت جای جوش شاید درمان‌هایی از قبیل: لیزر و یا آر اف سوزنی کمک شایانی به درمان جای جوش‌ها کند.

درمان جوش صورت  بر اساس نوع جوش:

درمان جوش زیر پوستی

در درمان جوش های زیر پوستی باید از لایه بردار ها استفاده کرد.  لایه بردار هایی که نیاز به نسخه پزشک نداردن مانند AHAوBHAهستند همچنین می توان از لایه بردار های نسخه ایی مانند ژل ترتینوئین , ژل آداپالن نیز استفاده کرد بهتر است این ترکیبات از هفته ایی سه شب شروع شوند و به تدریج هر هفته افزایش یابند

درمان جوش سر سیاه

درمان جوش های سر سیاه مانند بالا است.  با این تفاوت که نقش اسکراب ها به صورت هفته ایی یک بار و تخلیه جوش توسط پزشک بیشتر است.  اگر جوش های سر سیاه بزرگ و یا التهابی باشند استفاده از بنزوئیل پروکسساید برای درمان جوش سر سیاه الزامی است

درمان جوش چرکی

درمان جوش چرکی حتما باید هرماه آنتی بیوتیک باشد چه خوراکی و چه موضعی می تواند در درمان استفاده شود معمولا آنتی بیوتیک ها به تنهایی استفاده نمی شوند

آنتی بیوتیک موضعی یا خوراکی + لایه بردار  یا بنزوئیل پروکساید

استفاده از بنزوئیل پروکساید می تواند مقاومت آنتی بیوتیکی را کم کند

ویزیت آنلاین

درمان جوش بدن

درمان جوش بدن به دلیل وسعت درگیری کمی مشکل است بهتر است اگر بیش از یک ناحیه بدن درگیر باشد از درمانهای سیستمیک ( خوراکی ) استفاده شود البته شوینده های حاوی بنزوئیل پروکساید می تواند نقش مهمی در درمان داشته باشد

درمان جوش باسن

درمان جوش باسن به دلیل اینکه به شدت مستعد جای گذاری جای جوش است  خیلی مهم است عمدتا استفاده از لباس های تنگ و تعریق و فسار بر روی باسن به دلیل نشستن طولانی مدت می توان باعث جوش های باسن شوند درمان آنها استفاده از لایه بردار ها مانند لایه بردار های فیزیکی مانند لیف و یا اسکراب و شوینده حاوی بنزوئیل پروکساید می باشد

درمان جوش های هورمونی

جوش های هورمونی یکی از شایعترین مشکلات خانم های بالای 30 سال هستند عمدتا این جوش ها در ناحیه فک پایینی هستند و با سیکل ماهیانه تغییرات شدید دارند و همزمان فرد از مشکلات موهای زائد و یا شاید سندرم تخمدان پلی کیستیک رنج می برد معمولا درمان با آنتی بیوتیک و لایه بردار ها اولین خط درمان هستند هرچند در مواردشدید و همراه با عود باید از آکوتان استفاده کرد

درمان جوش صورت با دارو های گیاهی:

دارو های گیاهی متعددی برای جوش معرفی شده و توصیه شده اند. معروفترین این عصاره درخت چای می باشد . درمان جوش با طب سنتی اشاره زیادی به درمان جوش با عسل شده است. گلاب برای درمانجوش صورت بر اثر خوردن گرمی استفاده می شود . هدف درمان جوش با طب سنتی به تعادل رساندن اخلاط و امزاج می باشد . که بر اساس شرح حال از بیمار و مشخص کردن اخلاط و مزاج وی صورت می پذیرد

کبد و جوش صورت:

در طب سنتی و طب چینی به  ارتباط زیادی بین جوش صورت و کبد  اشاره شده است . وجود جوش در ناجیه پیشانی را نشانه کارکرد مختل کبد میدانند هرچند این موضوع در طب کلاسیک رد شده است.  بررسی افرادی که مشکل آکنه دارند عملکرد کبد طبیعی است.  اما به عنوان خرده فرهنگ در جامعه وجود دارد

مرجع:

www.dr-razi.ir

ویدیو پیشنهادی این مقاله:

31 دیدگاه در “درمان جوش (آکنه) صورت و بدن

 1. نگار گفت:

  سلام و تشکر بابت مقاله خوبتون؛
  طبق گفته مشاوران طوبی گستر مصرف دو اشتکان عرق رازیانه برای از بین بردن جوش صورت مفید است! خواستم بدونم مصرف رازیانه و درممان جوش صورت با هم در ارتباط هستند؟؟
  https://tubagostar.ir/%D8%B9%D8%B1%D9%82-%D8%B1%D8%A7%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D9%88%D8%B4-%D8%B5%D9%88%D8%B1%D8%AA/

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   بله میتونه مفید باشد رازیانه باعث تغییراتی در زمینه هورمون های زنان میشه که در کل اثر مثبتی دارد بر روی جوش ها البته همه افراد به یک اندازه از آن بهره مند نمیشوند

 2. علیرضا گفت:

  سلام بهترین درمان جوش فعال از نظر شما چیست؟ من چند بار درمان کردم اما سه ماه بعد برگشت پوست خیلی چربی دارم و جای جوش دکترم میگه اول باید درمان جوش فعال داشته باشی بعد برای جای جوش درمان کنی نظر شما چیه؟
  من 19 سالمه و پسر هستم

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   بهترین درمان جوش فعال زمانی است که نوع جوشتان را مشخص کنید از نظر شدت و درمان متناسب با آن را استفاده کنید
   1- اگر ضایعات التهابی قرمز و چرکی باشد : نوع متوسط باید آنتی بیوتیک خوراکی +لایه بردار استفاده کنید
   2- اگر ضایعات شدید و چرکی و چند بار شکست درمانی: باید آکوتان استفاده کنید
   هر دو درمان باید زیر نظر پزشک باشد

 3. سعید گفت:

  درمان جوش زیر پوستی سر سیاه چگونه است؟من جوش های سر سیاه زیادی اطراف بینی ام دارم دکترم گفته باید تخلیه بکنه می ترسم جاش بمونه چیکار کنم

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   در موارد درمان جوش زیر پوستی سر سیاه می توان از لایه بردار استفاده کرد و موارد بزرگ ومقاوم بهدرمان را بهتر است توسط پزشک یا کارشناس مراقبت از پوست حرفه ایی تخلیه صورت بگیرد

 4. رز گفت:

  سلام برای درمان جوش زیر پوستی چه محصولی پیشنهاد می کنید من برای درمان جوش فوری جوش های زیر پوستی ام که سر سیاه هستند یک راه حل می خوام 23سالمه و 3 ماه دیگه عروسیمه میشه کمکم کنید؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   درمان جوش زیر پوستی لایه بردار است که بهتر است زیر نظر پزشک استفاده شود البته اگر همراه با قرمزی و التهاب و جوش های قرمز باشد بهتر است برای درمان جوش فوری از بنزوئیل پروکساید استفاده شود

 5. معین گفت:

  سلام دکتر
  برای درمان جوش صورت بعد از اصلاح چکار کنم ؟ من 25 سالمه پوست صورتم حساسه و بعد از اصلاح جوش میزنم بعضی وقتها پماد بتامتازون بعد از اصلاح صورت استفاده می کنم بهتر میشه اما می ترسم کورتون زیاد استفاده کنم یه روش برای درمان جوش صورت فوری می خوام . یه سوال دیگه اینکه شما در باره درمان جوش صورت بعد از اصلاح با شمع چیزی شنیدید ؟با تشکر فراروان از سایت خوبتان من کلی از مشکلاتم با مطالب این سایت رفع شد

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   برای درمان جوش صورت بعد از اصلاح باید موارد زیر را در نظر داشته باشید
   یکی از علل ایجاد جوش بعد از اصلاح التهاب است پس روش اصلاح باید غیر تهاجمی و با کترین آسیب به پوست باشد
   قبل از اصلاح باید موضع را کاملا تمیز کرد ترجیحا یک ساعت قبل ازشوینده حاوی بنزوئیل پروکسایداستفاده کرد
   بعد از اصلاح حتما از لوسیون های بعد از اصلاح حاوی ضد التهاب و یا مرطوب کننده غیر چرب حاوی ترمیم کننده استفاه شود
   در صورتیکه پوست حساسی دارید می توانید از کمپرس خشک خنک بعد از اصلاح استفاده کنید

 6. شیما گفت:

  سلام
  برای درمان جوش های چرکی و دردناک چه روشی را پیشنهاد می کنید ؟ من 21 سالمه و از 16 سالگی جوش داشتم اما الان جوش هام دردناکه و قرمزه چند بار انتی بیوتیک استفاده کردم اما هر بار خوب شد دوباره برگشت خواستم ببینم آیا شما راهی برای درمان جوش های چرکی و دردناکپیشنهاد می کنید که انجام بدم؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   با توجه به توضیحات شما احتمالا شما حداقل به آنتی بیوتیک خوراکی و حداکثر به آکوتان نیاز دارید بهتر است زیر نظر پزشک از راکوتان استفاده کنیدالبته توصیه در این فضا به هیچ عنوان به معنی تجویز پزشکی نیست و جایگزین معاینه و تجویز پزشک را نمی گیرد

 7. شروین گفت:

  سلام یه سوال داشتم خواستم بدونم جوش صورت نشانه چیست؟ یک پست اینستاگرام دیدیم که هر جای صورت که جوش دارد نشانه یک بیماری خاص است ؟ این درسته مثلا جوش گونه نشون دهنده مشکل کلیه و یا جوش شقیقه منشا مشکل روده ؟ این درسته؟؟؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   علت زیادشدن جوش صورت در اصل یکی از چهار عامل التهاب ,باکتری,لایه شاخی,ترشح سبوم است جوش صورت سر سیاه عمدتا به خاطر ترشح سبوم است در اربتباط با تصویر مذکور در طب کلاسیک این مسئله قابل دفاع نیست و ارتباطی بین جوش مناطق مختلف صورت و اختلال عملکرد ارگانهای بدن نیست

 8. سامان گفت:

  اقای دکتر از استرس هم ممکنه جوش بزنیم/

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   بله استرس یکی از مهمترین علت زیاد شدن جوش صورت می باشد

 9. فلورا گفت:

  سلام
  با عرض خسته نباشید اقای دکتر من 32 سالمه. جدیدا مدتی هست روی چانه م جوش چرکی میزنم. ازمایش نداده م . اضافه وزن زیادی ندارم. ممکنه یه درمان خونگی بهم معرفی کنید

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   درمانهای خانگی جوش معمولا بر روی جوش های زیر پوستی خفیف موثر است و بر روی جوش های چرکی و التهابی تاثیری ندارد اینکه شما در سن 32 سالگی برای اولین بار جوش زدید احتمالا جوش هورمونی باشد در هر صورت فارق از اینکه علت جوش صورت چیست؟ باید درمان کلاسیک شامل آنتی بیوتیک موضعی یا خوراکی و لایه بردار را انجام دهید

 10. نگار گفت:

  برای درمان جای جوش صورت چه کرمی استفاده کنم ؟من برای درمان جوش های چرکی و دردناک به مزشک مراجعه کردم برام آکوتان نوشت ۶ ماه خوردم خوب شد الان جای جوش صورت دارم .چیکار کنم ؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   برای از بین بردن قرمزی جوش صورت بهترین درمان لایه بردار و آزالئیک اسید است اینکه بهترین پمادبرای جوش صورت چیست ؟ سوال خیلی کلی است و نمی توان بدون معاینه نظر داد آزالئیک اسید به صورت کرم آزالادرم و لایه بردار و ضد لک می تواند بهترین گزینه برای درمان جهت از بین بردن قرمزی جوش صورت باشد

 11. رویا گفت:

  سلام من خانم متاهل 29 ساله هستم برای درمان جوش ناگهانی صورت پیشنهاد شما چیست؟ دیروز صبح بیدار شدم دو تا جوش در صورتم ایجاد شده من هیچ وقت صورتم جوش نمی زد خیلی نگران هستم میشه کمکم کنید ؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام بهترین درمان جوش ناگهانی صورت بنزوئیل پروکساید است زیرا هم اثر التهابی دارد و هم اثر آنتی بیوتیکی دارد

 12. هانیه گفت:

  درمان جوش چرکی به چه صورته صورتم جوش نداشته و بعد از ازدواج وقتی صورتم را بند انداختم صورتم پر شد از جوش های چرکی میشه در باره درمان جوش های صورت که چرکی و قرمز و دردناکه بگید چه دارویی استفاده کنیم ؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   درمان جوش چرکی در اصل اشاره به درمان نوع متوسط جوش دارد یعنی جوش های التهابی که از فرمول زیر تبعیت می کند درمان جوش صورت با دارو به شرح ذیل است
   آنتی بیوتیک موضعی یا خوراکی+ لایه برداریا بنزوئیل پروکساید
   این موضوع را بسیار شاهد هستم که خانم هایی در زمان نوجوانی و جوانی جوش نداشتند ولی در دوره بعد از 30 سالگی بر اثر یک اتفاق تحریک کننده دوران آغاز جوش های هورمونی شان شروع شده و نیاز به درمان جوش هورمونی پیدا می کنند

 13. ناهید گفت:

  سلام میشه در باره درمان جوش صورت با طب سنتی هم توضیح بدهید من سالها درمان جوش صورت با دارو را انجام دادم ولی هر بار برگشت و دوباره مشکلم شروع شد یکی از دوستانم پیشنهاد درمان جوش صورت با گلاب روبهم داد می خواستم در موردش بیشتر بدونم .ممنونم از سایت خوب و پربارتون

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   درمان جوش صورت با طب سنتی یکی از روش هایی است که امروزه متداول شده است در طب سنتی یا طب ایرانی پزشک ابتدا از فرد شرح حال گرفته و سپس نوع مزاج و اخلاط قالب وی را مشخص می کند سپس با هدایت وی به استفاده از روش های تغذیه خاص و روش های خاص به سمت تعادل در اخلاط هدایت می کند در این نوع درمان مواردی را شاهدیم که درمان جوش صورت با گلاب یا درمان جوش صورت با دارو های گیاهی را شاهدیم مثلا اگر مزاج فرد گرم و خشک باشد درمان جوش صورت بر اثر خوردن گرمی را با مصرف مواد غذایی که طبع سر دارند درمان می کنند

 14. رضا احمدی گفت:

  سلام. درمورد جوش بازو هم مطلب بزارید. ممنون

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام حتما در این زمینه مقاله ایی تقدیم خواهد شد

 15. رویا رادمنش گفت:

  سلام. لطفا درمورد درمان های طبیعی جوش مطالب بیشتری بنویسید.

  1. سارا گفت:

   ببخشید من جوش خیلی میزنم باید چیکار کنم تا زود خوب شود؟؟؟

   1. سلام
    اگر منظورتان جوش بدن است استفاده از شوینده بنزوئیل پروکساید و اسپری بدن استفاده کنید اگر غیر از این هست باید اطلاعات بیشتری داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *