اسکار آکنه, درمان آکنه, محصولات مراقبتی آکنه

درمان اسکار جوش (آکنه ) با روش های لیزر

درمان اسکار جوش (آکنه ) با روش های لیزر

درمان اسکار جوش (آکنه ) یکی از دغدغه های بزرگ بیماران بعد از درمان جوش ( آکنه ) است , اسکار جوش (آکنه ) یا جوشگاه معمولا بر اثرآکنه، آبله مرغان،برخی عفونت های ویروسی یا باکتریایی یا قارچی پوست، بیماری های پوستی ازقبیل پورفیری یا بیماری های تاولی درکنار انواع بریدگی ها وپارگی های نواحی مختلف پوست و سوختگی ها  ایجاد اسکار  می شوند. برای درمان اسکار جوش (آکنه) باید انواع اسکار آکنه را بشناسیم , دو نوع اسکار جوش (آکنه) وجود دارد. اسکارهیپرتروفیک به شکل بافتی برآمده و قرمز رنگ که با گذشت زمان رو به سفیدی می گذارد و اسکار آتروفیک با فرورفتگی همرنگ یا تیره تر یا روشنتر از سطح پوست همجوار بروز می نماید.

در پوست طبیعی الیافی به شکل تاروپود بافت پوست را تشکیل می دهند که به این الیاف کلاژن اطلاق میگردد.با وارد شدن آسیب به سطح پوست چه در اثرآکنه یا در اثر بریدگی یا پارگی الیاف کلاژن ازهم گسیخته می شوند و شکل موازی و منظم خود را از دست می دهند و سلول های موسوم به فیبروبلاست به منطقه ی آسیب دیده پوست فرا خوانده می شوند.

این سلول ها باعث به هم رسیدن لبه های ناحیه ی آسیب دیده می شوند، ولی گاهی عدم تنظیم کافی فعالیت فیبروبلاست منجر به ایجاد بافتی غیرطبیعی میگرددکه همان اسکاراست.

نکته ی دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که معمولاً اسکاربرآمده یا هیپرتروفیک درمحدوده ی همان زخم یا آسیب باقی میماند، ولی گاهی نیزاین برآمدگی ازمحدوده ی زخم تجاوزمینماید،وسعت یابرآمدگی بیشتری پیدامیکندکه دراین حالت به آن کلوئیدگفته میشود.

مهمترین موضوع برای پیشگیری از ایجاد اسکارها، کوشش در سالم نگاه داشتن پوست , دستکاری نکردن  جوش (آکنه) عدم ایجاد هر آسیبی بر سطح آن است.در مورد بیماری های پوستی شدید؛پوست افرادی که بالقوه استعداد ایجاد اسکار را دارند نیز صدق مینماید وتلفیق درمانی مناسب و سریع توسط متخصصین محترم پوست مهم ترین عامل جلوگیری از ایجاد اسکار در آینده است.

ویزیت آنلایندرمان اسکار آکنه سطوح مختلف و روش های مختلفی دارد که در ذیل به کلیت آنها اشاره می شود:

1-درمان بالایه بردار ها (محصولات داروخانه ایی – پیلینگ های شیمیایی در مطب)

2- سابسیژن

3- میکرونیدلینگ

4- لیزر

5- تزریق فیلر

6-جراحی های ظریف و پانچ

 

درمان با لایه بردار ها

 این روش در اسکار های سطحی و تازه ایجاد شده بیشتر موثر است که به سه دسته عمده تقسیم می شوند

الف- لایه بردار های AHA

یکی از روش های درمان اسکار جوش (آکنه ) استفاده از محصولات آلفاهیدروکسی اسیدها بوده است که   جهت لایه برداری استفاده می شوند  در سال ۱۹۹۲ زمانی که سازمان غذا و دارو ایالت متحده آلفاهیدروکسی اسیدها را تایید نمود ، استفاده از محصولات آلفاهیدروکسی اسیدها بدون تجویز پزشک ، توسط اشخاص  امکان پذیر شد. درنتیجه هیدروکسی اسیدها به عنوان محصولات مراقبت از پوست در لیست خرید اشخاص قرار گرفت.

. ب- لایه بردار های دسته ترتینویین

این محصولات شامل کرم های ترتینویین,آداپالن(دیفرین)و ژل ایزوترتینویین (ژل آکوتان) می باشد که برای جا های جوش سطحی می تواند موثر باشد به ویژه در افرادی که تغییر رنگ پوست به صورت تیرگی و لک هم همراه تغییر سطح دارند این محصولات را از میزان کم باید شروع کرد و حداقل به مدت شش ماه استفاده نمود

ج- لایه برداری (پیلینگ) در مطب

این روش قوی ترین روش لایه برداری است که می بایست زیر نظر پزشک و در مطب صورت گیرد در برخی از انواع ضایعات جای جوش می تواند به نام کوه یخی لایه برداری (پیلینگ) در مطب

این روش قوی ترین روش لایه برداری است که می بایست زیر نظر پزشک و در مطب صورت گیرد در برخی از انواع ضایعات جای جوش می تواند به نام کوه یخی که ضایعات سوزنی شکل می باشد می تواند موثر باشد

سابسیژن

سابسیژن

این روش برای اسکار های فرورفته می تواند روش مناسبی باشد در این روش پزشک بعد از  بی حسی موضعی محلولی بی حسی را به زیر پوست بیمار تزریق کرده و توسط کانولای مخصوص در زیر ضایعات چسبندگی های اپیدرم با بافت زیرین را جدا می کند

این روش با تواتر سه الی شش ماه می تواند کمک زیادی به برجسته شدن ضایعات فرورفته بکند

میکرونیدلینگ

این روش چند سالی است که برای اسکار های فرو رفته سطحی به کار می رود در این روش به وسیله سوزن های بسیار نازکی که به صورت عمودی در داخل پوست فرو می روند جراحت های میکروسکوپی در پوست ایجاد می شوند که  بدن ضمن ترمیم آن می تواند بخش فرو رفته را بازیابی نماید.

انواع لیزر در درمان اسکار جوش (آکنه)

 لیزرهایCo2 یا فراکشنال

اربیوماز هردونوع لیزر فراکشنال Co2 و اربیوم میتوان در اسکار جوش (آکنه) کمک گرفت.دربرخی مواردکه رنگ اسکارها سرخ بوده وهنوز زمینه ی التهابی در آنها وجود دارد، می توان از لیزر دیگری موسوم به لیزرPDLاستفاده کرد که از طول موج 080نانومتر برخوردار است و می تواند در کم رنگ کردن ته رنگ سرخ این ضایعات و مسطح کردن انواع برآمده ی اسکارها نیز مؤثر باشد.

نوعی منبع نوری به نامIPLنیز وجود دارد که مجموعه ای ازطول موج های متفاوت را ازخود ساطع میکندواین روش نیز میتواند در کاهش اندازه و بهبود شکل ظاهریاسکار جوش (آکنه) نقش ایفا کند.

در مورد لیزرها باید به این نکته اشاره کرد که این دستگاه ها غالباً باعث بازسازی پوست منطقه ی آسیب دیده می شوند که این بهبود در صورت تکمیل دوره ی درمان که گاهی به چندین جلسه درمان نیاز دارد، می تواند تا 50الی 75% نیز برسد ولی توقع داشتن پوستی کاملا طبیعی و صاف وهمانند مناطق سالم مجاور ممکن است توقعی نادرست باشد.
لیزرهایCO2و همچنین لیزر اربیوم که به ترتیب طول موجهای 10600نانومتر و2940نانومتراز خود ساطع می کنند، از چند دهه قبل جای خود را در درمان اسکارها باز کرده بودند و هم در درمان اسکارهای برآمده و هم فرورفته به کار می رفتند.

مکانیسم اصلی عملکرد این سیستم ها تراش هوشمندانه و حساب شده ی پوست آسیب دیده و کمک به کلاژن سازی در ناحیه ی موردنظر بود،ولی به تدریج و بابر روی کارآمدن لیزرهای پیشرفته تر وهمچنین مشاهده ی برخی عوارض جانبی این سیستمها از قبیل طولانی بودن زمان موردنیاز برای ترمیم سوختگی پس از لیزر، غالب پزشکان را به استفاده از نسل های بعدی لیزر راغب ساخت.

تکنیک لیزر فراکشنال بر تابش ستون هایی مجزا وظریف ازاشعه برناحیه ی موردنظراستوار است که برخلاف روش قبلی لایه برداری سطحی و ظریفی را از پوست انجام میدهد و درکنار آن حرارت ملایم ناشی از این تابش می تواند به بازسازی رشته های کلاژن آسیب دیده نیز دیده نیز کمک کند، ولی به دلیل کم توان بودن انرژی ساطع شده در این روش، علیرغم اینکه عوارضی چون
زمان بهبود طولانی و تغییرات رنگدانه ای وجود ندارند، باید درمان تا چند یا چندین جلسه ادامه یابد تا نتایج رضایت بخش حاصل شود.

نکاتی که باید در درمان اسکار جوش (آکنه) با لیزر به آن توجه کرد

نکته اول:

نکته ای که در درمان لیزری بیماران مبتلا به اسکارهای ناشی از آکنه می بایست موردنظر قرارگیرد این است که درصورت مصرف داروی ایزوترتینوئین (روآکوتان یا دکوتان)درمان لیزری را بایدحداقل تا6 ماه الی یک سال پس ازقطع مصرف این داروها به تعویق انداخت، چون در این افراد ترمیم زخم های آکنه به دلیل اثر داروی ایزوترتینوئین به کندی رخ میهد و باید فرصت کافی برای بازگشت توانایی بازسازی پوست داده شود.

نکته دوم :

نکته مهم که درانتها باید به آن اشاره کرد این است که گاهی مداخله ی افراد غیرمتخصص وبی تجربه درتلاش برای از بین بردن اسکارهای آکنه منجر به نتایج ناگوار و گاهی فاجعه آمیز میگردد. استفاده از مواد سوزاننده ای از قبیل اسیدهای گوناگون که گاهی برای از بین بردن اسکار جوش (آکنه) توسط افراد بی تجربه به کار می رود می تواند خود سبب سوختگی و تشدید ضایعه ی اسکار گردد. برداشتن اسکارهاآکنه با جراحی در صورتی که توسط افراد غیرمتخصص و بدون رعایت شرایط لازم انجام گردد، میتواند در بدتر شدن وضعیت اسکار جوش (آکنه) مؤثر باشد.

ویدیو پیشنهادی این مقاله :

6 دیدگاه در “درمان اسکار جوش (آکنه ) با روش های لیزر

 1. لیلا گفت:

  سلام دکترمن جای آبله روی بینی دارم که چندسال پیش بخیه شد اما بدترشدبامیکرونیدلینگ خوب نشدکمی فرورفتگی داره و الان لیزرco2انجام دادم اطرافش کبودشده دوازده روزه و وسط صورتی اما همونطوره و خوب نشده دکترگفت یک جلسه دیگه لازمه اما کبودیش نرفته واگردکترپانچ با روش ترکیبی سابسیژن و کربوکسی تراپی بکارببره بهترنیست؟؟؟حداقل کبودی هم نداره.بخیه ها صاف شده اما جاش پیداست..خیلی افسرده شدم

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   پانچ و یا ساسیژن و کربوکسی همه روش های خوب برای درمان اسکار آبله هستند اما برای نظر دادن دقیق حتما باید ضایعه را ببینم لطف کنید این شرح حال رو در بخش مشاوره به عنوان یک سوال وارد کنید اونجا امکان بارگذاری عکس هست ارسال کنید راهنماییتون کنم

 2. سمیرا گفت:

  کدام یک از روش هایی که در مقاله به آن اشاره کردید بهتر اثر دارد ؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   توجه کنید عمدتا جای جوش و اسکار آکنه یک ضایعه تک و منحصر به فرد نیست بلکه مجموعی از ضایعات مختلف می باشد که شکل و نوع آنها با هم متفاوت هستند پس پزشک ابتدا باید با همکاری بیمار یک پلن درمانی برای درمان انواع ضایعات در نظر بگیرد مثلا یک جلسه سابسیژن کلیت به انواع ضایعات فرورفته را کمک می کند تا شرایط بهتری داشته باشند سپس میکرونیدلینگ برای برخی ضایعات سطحی تر و لیزر برای برخی ضایعات عمیق تر و پیلینگ TCAبرای ضایعات سوزنی انجام پذیرد پس مشاهده می کنید بر اساس نوع ضایع انتخاب درمان متفاوت است

 3. پرنیا گفت:

  سلام ممنونم از مقاله خوبتان بهترین زمان درمان اسکار آکنه چه زمانی است ؟

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام در مورد زمان درمان اسکار چند نکته را باید مد نظر داشت اول اینکه زمانی باید جای جوش درمان شود که آکنه کنترل شده باشد یعنی فرد جوش فعال نداشته باشد و تحت درمان باشد نکته دوم اینکه درمان جای جوش باید هرچه سریعتر شروع شود چون هرچه ضایعات تازه تر باشند بهتر به درمان پاسخ می دهند و نکته سوم اینکه درمان جای جوش و اسکار آکنه نیاز به صبوری دارد و فرد باید صبور باشد و حداقل یک سال زمان برای درمان آن با روش های مختلف در نظر بگیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *