محصولات مراقبتی آکنه

بهترین ضدآفتاب پوست چرب برای پوست آکنه ای

بهترین ضدآفتاب پوست چرب برای پوست آکنه ای

محافظت از آفتاب یکی از اصولی ترین گامهای مراقبت از پوست است. این موضوع برای هر نوع پوستی حتی پوست چرب نیز الزامی است. در مطالب پیشین درباره “انواع ضدآفتاب و موارد کاربرد آنها” مطلب ارائه دادیم که خواندن آن آگاهی خوبی درباره ضدآفتاب ها به شما میدهد. بسیاری از افرادی که پوست چرب دارند یا جوش می زنند، به دنبال ضدآفتاب پوست چرب خوب میگردند. در این مطلب درباره نحوه انتخاب ضدآفتاب پوست چرب خوب برای افرادی که مستعد جوش زدن هستند صحبت میکنیم.

ضدآفتاب پوست چرب چه فرقی با دیگر ضدآفتابها دارد؟

یک ضدآفتاب از مجموعه ای از مواد ساخته شده است که برخی از آنها فیلتر ضدآفتاب هستند. کار اصلی ضدآفتاب را همین ترکیبات فیلتر انجام میدهند. بقیه فقط بافت و تکسچر محصول را می سازند. فرمولاتورها، ضدآفتاب پوست های مستعد آکنه  را طوری فرموله میکنند که بافت سبک و غیرچربی داشته باشد. ضدآفتاب بصورت ژل، فلوئید یا کرم به بازار ارائه می شود. افرادی که پوست چرب و مستعد جوش دارند، از ضدآفتاب پوستمستعد آکنه  بصورت ژل یا فلوئید یا کرم-ژل بیشتر لذت می برند تا نوع کرمی آن.

ضدآفتاب پوست آکنه دار دارای ترکیبات غیر چرب تری نسبت به مدلهای دیگر ضدآفتاب دارد. از این رو کمتر منافذ پوست را می بندد و باعث ایجاد جوش نمی شود. ضدآفتاب پوست چرب دارای بافت سبکتری نسبت به انواع دیگر ضدآفتاب است و احساس سنگینی به پوست نمیدهد.

انواع ضدآفتاب پوست چرب

ضدآفتاب پوست چرب در مدلهای مختلف برای کاربردهای متفاوتی ارائه می شود. در اینجا به برخی از انواع ضدآفتاب پوست چرب می پردازیم:

1- ضدآفتاب پوست آکنه دار و چرب 

برخی از افراد فقط پوست چرب دارند و با وجود اینکه مستعد جوش زدن هستند اما همیشه دارای جوش و آکنه شدید نیستند. این گروه از افراد میتوانند از انواع معمولی ضدآفتاب پوست جوش دار  استفاده کنند. برندهای زیادی این نوع ضدآفتاب را دارند. ضدآفتاب پوستهای چرب  مخصوص افراد دارای پوست چرب و مستعد جوش فرموله شده است. بافت آن نسبتا سبک و غیرچرب است و باعث ایجاد جوش نمی شود.

این نوع ضدآفتاب به افرادی توصیه می شود که پوست چرب دارند ولی الزاما دارای جوش نیستند. افرادی که پوست مختلط دارند هم باید از این نوع ضدآفتاب استفاده کنند.

ویزیت آنلاین

2- بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست چرب و جوشدار

برخی از افراد بسیار مستعد جوش زدن هستند و خیلی از اوقات روی صورتشان جوش وجود دارد. این گروه از افراد خوب است که از ضدآفتاب پوست چربی استفاده کنند که حاوی ترکیبات درمانی جوش باشد. یا طوری فرموله شده باشد که به هیچ وجه ترشح چربی را تحریک نکنند. ضدآفتاب پوست چرب و جوش دار، بافت بسیار سبکی دارد و کاملا غیرچرب است.

افرادی که جوش میزنند باید از ضدآفتاب کاملا سبک و غیرچرب استفاده کنند که به هیچ وجه باعث ایجاد جوش جدید نشود. از طرفی پوست را خیلی خشک نکند که ترشح چربی بیشتر نشود. ضدآفتابهای زیادی در بازار وجود دارد ولی آنهایی که برای پوست بسیار چرب و دارای جوش فرموله شده اند تعدادشان خیلی زیاد نیست.

گزینه های پیشنهادی آکنه یار:

در برند های ایرانی: 

ضدآفتاب پوست چرب آکنه سلوشن مای فارما

ضد آفتاب پوست چرب راسن 

ضد آفتاب غیر چرب سی گل 

ضد آفتاب غیر چرب فیس دوکس

ضدآفتاب پوست چرب آردن

ضد آفتاب پوست چرب سینره

در برندهای خارجی : 

ضدآفتابisdin پوست چرب

ضدآفتاب پوست چرب اوسرین

ضد افتاب Anti solar Exfoliac

ضد آفتاب پوست چرب سانسنس اگو

ضد آفتاب پوست چرب اوریاژ

ضد آفتاب پوست چرب بایودرما

ضد آقتاب پوست چرب ویشی

ضد آفتاب پوست چرب اون

ضد آفتاب پوست چرب acm

3-کرم ضد آفتاب با پوشانندگی بالا 

برخی از ضدآفتاب ها رنگی هستند و پوششی به پوست می دهند که دیگر نیازی به استفاده از کرمپودر نیست. برخی از انواع ضدآفتاب پوست چرب رنگی دارای پوشش بسیار بالایی هستند که مانند کرم پودر عمل میکنند.

ضدآفتاب پوست های  چرب رنگی با کاور بالا از این نظر که تمامی عیوب پوست را می پوشاند بسیار خوب است ولی مشکل آن این است که پاک کردن آن از روی پوست مشکل تر از ضدآفتاب های بدون رنگ است. از این رو مصرف کننده باید وقت بیشتری برای خوب پاک کردن صورت خود بعد از اتمام فعالیت های روزانه بگذارد. اگر این کار را نکند و به خوب تمیز کردن پوستش اهمیت زیادی ندهد، بعد از مدتی پوست کدر و دارای مشکلات متععدی می شود و سلامت خود را از دست میدهد.ضد افتاب پوست چرب لانسون نیز  علیرغم پوشش بسیار بالا  اما در برخی از موارد جوش زا می باشد

بنابراین توصیه میکنیم اگر ضدآفتاب رنگی پوست چرب با پوشش کرمپودری مصرف میکنید، وقتی به خانه بر میگردید، حتما با دقت پوستتان را تمیز کنید و شستشوی کامل برای پوستتان انجام دهید. در مطالب پیشین، درباره “شوینده پوست چرب” مفصل صحبت کردیم و بیان کردیم که چگونه یک تمیز کردن کامل را برای پوست آرایش شده انجام دهید.

4- ضدآفتاب پوست چرب رنگی با پوشش ملایم

اگر قصد دارید ضدآفتاب رنگی برای مصرف روزانه مثلا وقتی به سرکار میروید استفاده کنید، پیشنهاد میکنیم، ضدآفتاب پوست چرب رنگی با پوشش ملایم استفاده کنید. چون همانطور که گفته شد، تمیز کردن پوست بعد از مصرف ضدآفتاب رنگی بسیار مهم است. ضدآفتاب رنگی با پوشش ملایم، مانند کرمپودر عمل نمیکند و فقط یک پوشش نازکی از رنگ روی پوست می نشاند. همین پوشش نازک و سبک، برای پوشاندن عیوب معمولی پوست و لک های نه چندان پر رنگ کافی است.
امروزه ضدآفتابoily skin رنگی در برندهای متنوعی در بازار موجود است. فراموش نکنید ضدآفتاب پوست چرب رنگی را به اندازه ضدآفتاب مصرف کنید نه به اندازه پوشش رنگی آن. یعنی ضدآفتاب رنگی پوست چرب را به اندازه دو بند انگشت در هر بار مصرف، استفاده کنید. اگر کمتر استفاده کنید، محافظت کامل از آفتاب انجام نخواهد شد.

5- ضدآفتاب مینرال

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که پوست حساس دارید، یا اینکه باردار هستید، باید از ضدآفتاب مینرال یا همان ضدآفتاب فیزیکال استفاده کنید. ضدآفتاب های مینرال از فیلترهای فیزیکی استفاده میکند. این بدان معنی است که فیلترهای محافظت از آفتاب مانند یک صفحه محافظ بر روی پوستتان قرار میگیرد و اشعه ماوراءبنفش خورشید را برمیگرداند. فیلترهای فیزیکی با پوست واکنشی نمیدهد. بنابراین هیچ نوع حساسیتی برای پوست ایجاد نمیکند.

ضدآفتاب های فیزیکی بافت جذابی ندارد و پخش آن سخت است. همچنین کمی رد سفیدی بر روی پوست بجا میگذارد. بنابراین محبوب همگان نیست. با وجود مزایا و ایمنی بالایی که ضدآفتاب های مینرال دارند، تنها افرادی از این نوع ضدآفتاب استفاده میکنند که مجبور باشند. یعنی یا پوست بسیار حساسی داشته باشند که با ضدآفتاب های شیمیایی واکنش میدهند یا اینکه باردار هستند.

ضدآفتاب مینرال های موجود در بازار، بر اساس نوع پوست چرب و خشک دسته بندی نشده اند. برندهای آرایشی و بهداشتی معمولا یک نوع ضدآفتاب مینرال یا فیزیکال ارائه میدهند که برای انواع پوست می باشد. ضدآفتاب مینرال بافت سبکی ندارد ولی اگر ناگزیر به استفاده از آن هستید، در زمان مصرف آن را به خوبی پخش کنید.

روش مصرف صحیح ضدآفتاب پوست آکنه دار 

استفاده از ضدآفتاب راه روش خاصی دارد که اگر آنها را رعایت نکنید، آسیب زیادی به پوست می رساند. در اینجا نکته هایی که در مصرف ضدآفتاب باید به آنها دقت کنید، بیان می شود:

1- مصرف ضدآفتاب مخصوص  پوست چرب بر روی پوست تمیز

ضدآفتاب پوست چرب باید بر روی پوست تمیز استفاده شود. در مطالب پیشین درباره “شوینده های پوست چرب” نکات بسیار کاربردی را بیان کردیم. قبل از استفاده از ضدآفتاب پوستتان را با یک شوینده پوست چرب تمیز کنید، سپس از ضدآفتاب استفاده کنید.

2- مقدار مصرف ضدآفتاب

ضدآفتاب باید به مقدار 2 بند انگشت در هر بار استفاده مصرف شود. هیچگاه در مصرف ضدآفتاب صرفه جویی نکنید. با این کار انگار در سلامتی پوستتان صرفه جویی میکنید!

مقدار مصرف ضدآفتاب پوست چرب

مقدار مصرف ضدآفتاب پوست چرب

3- تمدید ضدآفتاب پوست چرب

ضدآفتاب باید هر 2 الی 3 ساعت تمدید شود. به تمدید ضدآفتاب مقید باشید. حتی اگر ضدآفتاب رنگی زده اید.

4- زمان مصرف ضدآفتاب پوست آکنه دار

حتما 20 دقیقه قبل از در معرض آفتاب قرار گرفتن، ضدآفتاب بزنید. فیلترهای موجود در ضدآفتاب ها 20 دقیقه طول میکشند تا با پوست واکنش دهند و عمل کنند. بنابراین زمان صحیح مصرف ضدآفتاب را رعایت کنید تا اثربخشی مناسبی داشته باشد.

نکته ای که باید در مصرف ضدآفتاب رنگی پوست چرب بدانید

ضدآفتاب رنگی را نباید تنها به مقدار کم برای ایجاد پوشش رنگی آن بزنید. بلکه باید با آن مانند یک ضدآفتاب رفتار کنید نه مثل یک کرم پودر. ممکن است ضدآفتاب رنگی پوست چرب شما پوشش بالایی داشته باشد و مقدار مصرف نیم بند انگشت شما برای پوشش رنگی کل صورتتان کافی باشد. اما این مقدار برای محافظت از آفتاب کافی نیست. بنابراین ضدآفتاب رنگی را هم به مقدار کافی (2 بند انگشت) مصرف کنید تا محافظت کامل داشته باشد.

اگر ضدآفتاب نزنیم، چه می شود؟

بسیاری از افرادی که پوست چرب دارند، به دلیل ترس از جوش زدن، ضدآفتاب نمی زنند. این گروه از افراد احتمالا تجربه استفاده از ضدآفتابهای نامناسب را داشته اند. اما اگر ضدآفتابتان را آگاهانه انتخاب کنید، دیگر مشکلی با ضدآفتاب زدن و جوش زدن نخواهید داشت.
مصرف ضدآفتاب پوست مستعد آکنه      برای افرادی که مستعد جوش زدن هستند جزو الزامات مراقبت از پوست می باشد. مراقبت از پوست باید با مجموعه ای از اقدامات و مصرف تعدادی از محصولات مراقبتی پوست انجام شود. که ضدآفتاب مهمترین آن است. اگر ضدآفتاب نزنید پوستتان دچار آسیب های جبران ناپذیری می شود که در اینجا به برخی از آنها اشاره میکنیم:

1- پیری پوست

مهمترین عارضه عدم مصرف ضدآفتاب، پیری پوست است. پیری پوست یک فرایند طبیعی است که چه بخواهیم و چه نخواهیم اتفاق می افتد و اجتناب ناپذیر است. اما برخی از عوامل طبیعی به آن سرعت میدهد. مانند سیگار کشیدن، در معرض نور آفتاب قرار گرفتن، کم خوابی های پی در پی، حرکات میمیک صورت زیاد و ….

برخی دیگر از عوامل هم هستند که سرعت پیری پوست را کم می کند. یکی از مهم ترین آنها استفاده از ضدآفتاب است. آفتاب کلاژن های پوست را از بین می برد و پوست را به سرعت شل و چروک میکند.

2- لک پوست

اشعه آفتاب پیگمان های پوست را به سطح پوست می آورد و باعث ایجاد لک پوست می شود. برخی از لک های ناشی از آفتاب هیچگاه از بین نمی رود. پیشگیری از ایجاد لک صورت بسیار ساده تر از درمان آن است. بنابراین مصرف ضدآفتاب را جدی بگیرید.

3- سرطان پوست

مهمترین دلیل ایجاد سرطان پوست، عدم محافظت از آفتاب است. شاید فکر کنید سرطان پوست، خیلی خطرناک نیست. اما جالب است بدانید در سال 2017 بیش از 9000 نفر از سرطان پوست در آمریکا جان باختند. نور آفتاب جهش های ژنتیکی در پوست ایجاد میکند که گاهی منجر به سرطان پوست می شود. مهمترین راه پیشگیری از سرطان پوست، مصرف ضدآفتاب است. بنابراین در مصرف ضدآفتاب کوتاهی نکنید.

اثر آفتاب بر پوست

اثر آفتاب بر پوست

انتخاب یک ضدآفتاب پوست چرب یکی از مهمترین انتخاب های هر پوست چربی است. چراکه اگر ضدآفتاب پوست چرب خوب خریداری نکنید، بطور کلی مصرف ضدآفتاب را کنار میگذارید! بنابراین در انتخاب ضدآفتاب پوست چرب خود دقت کنید. تجربیات خودتان را درباره برند مصرفی ضدآفتاب پوست چرب در زیر همین مطلب با دیگران به اشنتراک بگذارید.

بهترین مارک ضد آفتاب برای پوست حساس 

بهترین کرم ضد آفتاب و ضد چروک

بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست مختلط

منبع : سایت انجمن متخصصان پوست آمریکا 

9 دیدگاه در “بهترین ضدآفتاب پوست چرب برای پوست آکنه ای

 1. سحر گفت:

  سلام وقتتون به خیر میشه نظرتون رو درمورد ضدآفتاب رنگی اولی جن بگید؟

  1. سلام خوبه اگر براتون سنگین نیست می تونید استفاده کنید

 2. مینا گفت:

  سلام
  میشه یک یند انگشت ضد آفتاب بی رنگ و یک بند انگشت ضد آفتاب رنگی استفاده کرد؟

 3. ندا گفت:

  سلام
  آیا ضد آفتاب رو وقتی ئر خانه هستیم هم باید استفاده کنیم یا فقط برای زمانی است که بیرون می رویم باید استفاده کنیم ؟ واقعا هر دو ساعت تمدید کردن خیلی سخته؟میشه بگید چیکار کنیم

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   اگر در زمان درمان ضد لک هستید واجب است حتی در منزل هم استفاده نمایید اما اگر تحت درمان نیستید در منزل اگر محیط باز نمی روید بهتر است استفاده شود اما واجب نیست
   در مورد تجدید ضد آفتاب اگر شستشو براتیان سخت است می توانید از میسلار واتر استفاده کنید و بعد از اینکه پاک کردید دوباره ضد آفتاب بزنید در تابستان و پوست های حساس و یا تحت درمان لک جتما باید از ضد آفتاب طی دو نوبت در طول روز استفاده کرد

 4. ثمر گفت:

  من بندرم پوست صورتم خیلی کدر و خسته شده .چکار کنمممم

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   شما باید چند کار انجامدهید:
   1- حفاظت فیزیکی از آفتاب به دلیل شدت بالای آفتاب در آنجا حتما باید حفاظت بالایی داشته باشید
   2- استفاده از ضد افتاب به میزان زیاد
   3- استفاده از لایه بردار که ترجیحا در پاییز و زمستان باشد
   4- استفاده از ویتامین سی
   5- استفاده از ضد لک غیر هیدروکینونی

 5. ناهید گفت:

  یه ضد آفتاب خوب میخوام؟ من خیلی تو سایت های مختلف دنبال یه ضد آفتاب پوست چرب گشتم که باهاش جوش نزنم در بخش ضد آفتاب پوست چرب و جوش دار نی نی سایت ضد آفتاب پوست چرب بایودرما رو پیشنهاد داده بود شما تایید می کنید؟ممنون می شم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *