آکنه ,علل و انواع آنجای جوشدرمان جوشمحصولات مراقبت پوست

بهترین روش درمان جوش بدن

درمان جوش بدن معمولاً کمی سخت تر از درمان جوش صورت است. برای مثال ، مالیدن کرم درمانی روی جوش پشت کمر و درمان جوش باسن سخت است. ثانیاً ، لکه های بدن اغلب عمیق و سرسخت است. اما با درمان های مناسب ، مدتی و صبر ، می توانید جوش بدن و جوش روی بازو خود را تحت کنترل داشته باشید.

سر فصل ها :
جوش بدن از چیست؟
نکات مهم در درمان آکنه بدن
علت جوش در نقاط مختلف بدن چیست؟
درمان جوش بدن چگونه است؟
نکات انتهایی

جوش بدن از چیست؟

آکنه های خفیف بدن (به معنای این که شما فقط دارای برجستگی ها و برآمدگی های کوچکی هستید یا فقط چند جوش) اغلب به مراقبت های روزمره از پوست و درمان های بدون نسخه (OTC) پاسخ می دهد.معمولا این جوش ها در نقاط مختلف بدن بروز می کند :
• جوش روی بازو ها
• جوش قفسه سینه
• جوش پشت کمر
• جوش باسن
• و ران و کشاله ران

مطلبی کاربردی از مطالب پیشین: درمان جوش صورت و بدن

نکات مهم در درمان آکنه بدن:

۱- شستشوی بدن

شستشو یا پاک کننده بدن برای درمان جوش بدن را امتحان کنید. شستشوی بدن حاوی اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکسید را انتخاب کنید. جوانب مثبت و منفی برای بنزوئیل پراکسید در مقابل سالیسیلیک اسید وجود دارد که می توانید برای تصمیم گیری در مورد استفاده از آنها استفاده کنید. اما به طور کلی بنزوئیل پراکسید برای جوش های ملتهب بهتر عمل می کند. در حالی که اسید سالیسیلیک برای برجستگی ها و جوش های سرسیاه مناسب است. شوینده حاوی بنزوئیل پراکسید الارو در داروخانه ها وجود دارد.

۲- دوش بگیرید

سعی کنید در اسرع وقت بعد از کار کردن یا عرق کردن ، دوش بگیرید تا انسداد منافذ را به حداقل برساند.

۳- شوینده های بدن

از لوسیون ها و شوینده های صورت و بدن استفاده کنید. بسته به دستورالعمل محصول ، اینها را یک یا دو بار در روز اعمال کنید. اسپری برای آن دسته از مکان های قابل دسترسی که در پشت شما وجود دارد بسیار عالی است. بنزوئیل پراکسید می تواند لباس شما را لکه دار کند ، بنابراین قبل از لباس پوشیدن حتما صبر کنید تا کاملاً خشک شود.

جوش بدن دلایل و درمان
  جوش بدن دلایل و درمان

4- آلفا هیدروکسی اسید (لایه برداری)

 اسیدهای هیدروکسی آلفا می توانند به تقویت اثربخشی محصولات آکنه OTC کمک کنند. به دنبال یک محصول OTC باشید که حاوی اسید آلفا هیدروکسی ، مانند اسید گلیکولیک یا اسید لاکتیک نیز باشد. اسیدهای هیدروکسی آلفا به سرعت بخشیدن به گردش سلول کمک می کنند ، به سرعت لایه برداری می شوند و باعث کاهش تعداد انسداد منافذ می شوند.

۵- استفاده از چند محصول درمانی همزمان

شما می توانید چندین درمان آکنه OTC را به طور هم زمان استفاده کنید. فقط پوست خود را برای تحریک کنترل کنید. هنگام درمان آکنه بدن ، به طور معمول می توانید چندین محصول ضد آکنه را به طور همزمان و بدون ایجاد تحریک بیش از حد استفاده کنید. این موضوع در جوش قفسه سینه مهمتر است. چون پوست نازک تری دارد برای جلوگیری از بروز حساسیت از مرطوب کننده های غیر چرب استفاده کنید.

۶- جوش بازو و پشت

پوست پشت ، قفسه سینه ، شانه ها و بازوها از پوست صورت سخت تر است و به طور کلی می تواند درمان های قدرتمندتری را تحمل کند.

۷- جوش گردن

از آنجا که پوست روی گردن نسبتاً حساس است ، از محصولات درمانی به آرامی و با دقت در این ناحیه استفاده کنید. اگر متوجه تحریک بیش از حد ، خشکی یا لایه برداری در هر ناحیه از بدن ، مقیاس کمردرد یا استفاده از محصول درمانی شده اید ، قطع شده و با پزشک خود مشورت کنید.

۸- پرهیز از لباس تنگ

از پوشیدن لباس های تنگ به ویژه در تابستان به شدت پرهیز کنید. مناطقی از بدن که فشار بر روی آنها وجود دارد استعداد بیشتری برای ایجاد آکنه بدن دارند. به همین علت از استفاده از کوله پشتی و یا نشستن طولانی مدت با شلوار تنگ پرهیز نمایید.

ساییدگی دسته کوله پشتی دلیل ایجاد جوش
                                            ساییدگی دسته کوله پشتی دلیل ایجاد جوش

9- جوش باسن

استفاده از وسایل و تخت های برنزه کننده و آفتاب گرفتن به شدت بدن را مستعد ایجادجوش باسن و جوش روی بازو می کنند بعد از تعریق به ویژه در تابستان یا حضور در باشگاه ورزشی سریعا دوش بگیرید . اگرچه آکنه بدن به دلیل عدم تمیز بودن ایجاد نمی شود ، اما می توان آن را با عرق تحریک کرد. بنابراین مطمئن شوید که بلافاصله بعد از تمرین دوش بگیرید.

بعد از تعریق دوش بگیرید
                                                             بعد از تعریق دوش بگیرید

10- اصطکاک پوست

از هر چیزی که در برابر مناطق مستعد تماس نزدیک البسه با پوست استفاده می کند ، به حداقل برسانید. هر چیزی که باعث گرما در برابر پوست شود یا باعث اصطکاک شود ، می تواند تحریک پوست را بدتر کند. این شامل تجهیزات ورزشی ، کوله پشتی ، بند بند و کیف دستی و لباس تنگ است. سعی کنید تا حد ممکن این محرک ها را محدود یا تنظیم کنید.چرا ممکن است لباس شما دلیل آکنه شما باشد.

۱۱- فشار ندادن جوش

جوش های چرکی یا جوش زیر پوستی را فشار ندهید. دقیقاً مانند جوش صورت ، از فشردن جوش پشت خودداری کنید. این یک روش مطمئن برای ایجاد التهاب بیشتر و احتمالاً جای جوش است.

علت جوش در نقاط مختلف بدن چیست؟

برخی از خرده فرهنگ ها علت جوش پشت کمرکبد چرب می دانند و در پاسخ به سوال ” جوش کمر نشانه چیست؟” بد کار کردن کبد را علت آن می دانند . اما طب کلاسیک دلایلی بر تایید علت جوش های روی سر شانه و علت جوش روی ران پا را اختلال عملکرد کبد نمی داند. علت انواع جوش کمر و علت جوش زدن پشت بدن مانند علت ایجاد جوش در سایر نواحی صورت می باشد.

مطلب پیشنهادی پربازدید: درمان منافذ باز پوست – ویدیو

درمان جوش بدن چگونه است؟

جوش بدن Body Acne آسان نیست ، بنابراین جوش پشت کمر و جوش روی کشاله ران و انواع جوش کمر که با گزینه های OTC ذکر شده در بالا بهتر نمی شوند. ویا اینکه جوش های بدن در بیش از دو ناحیه بدن گسترده باشد شما نیاز به استفاده از چندین نسخه درمانی قوی تر برای کنترل این جوش ها دارید
بهتر است در این موارد ، به خصوص اگر آکنه شما به شدت ملتهب باشد. هرچه سریعتر به دکتر متخصص پوست مراجعه کنید آکنه بدن همچنین می تواند باعث زخم عمیق شود. هرچه التهاب بیشتر باشد ، احتمال ایجاد زخم های ماندگار بیشتر می شود.
بسته به وضعیت شما ، متخصص پوست ممکن است یک درمان موضعی ، داروهای خوراکی یا هر دو را تجویز کند. برخی از درمانهای متداول عبارتند از:
• رتینوئیدهای موضعی مانند Retin-A(ترتینوئین)
• بنزوئیل پروکساید
• آنتی بیوتیک خوراکی
• ایزوترتینوئین (Accutane)

دلایل و درمان جوش بدن
     دلایل و درمان جوش بدن

مانند درمان جوش صورت ، برای درمان جوش بدن زمان لازم است. شما به احتمال زیاد قبل از پیدا کردن یکی از بهترین محصولات برای شما ، باید چندین محصول درمانی یا داروها رازیر نظر پزشکتان امتحان کنید کنید. برای درمان جوش باسن می توانید از اسکراب ملایم هر دو هفته یک بار استفاده کنید.
در صورتیکه درمان جوش بدن به کرم خای موضعی مقاوم باشد یا درمان جوش باسن دو بار به شکست بینجامد باید از شامپو های ضد قارچ حاوی کلیمبازول استفاده کرد و هفته ایی دو بار از آن استفاده کرد.
از بین بردن موهای زائد ناحیه باسن و کشاله ران به روش غیر تخاجمی مانند لیزر موهای زائد می تواند به کاهش ایجاد جوش باسن کمک کند.
در محصولات skin care در دارو خانه ها که به صورت OTC (بدون نسخه ) می توان تهیه کرد فلویید بنزوئیل پروکساید الارو یک گزینه مناسب می باشد. که هر شب روی ضایعات التهابی جوش بدن و جوش باشن می توان استفاده کرد.

نکات انتهایی در مورد درمان جوش بدن :

ممکن است درمان جوش بدن یا درمان جوش باسن زمان زیادی ببرد. بنابراین سعی کنید صبور باشید. شما باید با داروهای درمان آکنه و روال روزمره مراقبت از پوست بسیار سازگار باشید. اگر احساس نمی کنید داروهای شما در حال کار هستند ، به متخصص پوست خود اطلاع دهید. قبل از یافتن درمانی که برای شما مفید است ، می تواند چندین بار امتحان کند. اما با درمان صحیح می توان آکنه بدن را پاک کرد
خواننده عزیز در صورتیکه مایل باشید تا با دکتر جورقانیان مشاوره رایگان داشته باشید می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ آکنه مطرح کنید و پاسخ خود را از ایشان داشته باشید.

مشاوره با پزشکان آکنه یار

دکتر جورقانیان

دکتر پوریا جورقانیان فارغ التحصیل سال ۱۳۷۹ از دانشگاه علوم پزشکی ایران هستند ایشان سابقه فعالیت در حوزه بیماری های پوست و مو و همزمان حضور در شرکت های دارویی و آرایشی و بهداشتی در سمت های مدیریت R&D و بازاریابی را دارند.

نوشته های مشابه

‫۱۰ نظرها

 1. سلام دکتر من دختر ۱۶ ساله هستم که در صورت جوش میزنم بیشتر در پیشانی همینطور در بدن مانند قفسه سینه کمر و بازو میخواستم بدونم راه درمانش چیه چون من رو خیلی نگران کرده

  1. سلام درمان جوش های ناحیه پیشانی برای سن شما استفاده از لایه بردار است البته به دلیل اینکه پوستتان در ای سن حساس است حتما در انتخاب لایه بردار با پزشک مشورت کنید ئر مورد جوش های بدن هم استفاده از شوینده حاوی بنزوئیل پروکساید بسیار کمک کننده است و همچنین اسپری ضد جوش بدن لینک های یشان را در زیر می زارم در صورت تمایل برای خرید
   شوینده بنزوئیل پروکساید : سه بار در هفته در انتهای حمام روی جوش ها ی بدن زده شود ده دقیقه بماند و بعد آبکشی شود
   اسپری ضد جوش بدن: روزی یک الی دو بار در مناطق حاوی جوش در بدن زدن شود

 2. سلام من ۲۰سالمه و داروهای ریتالین و سرترالین مصرف میکنم بالای سینه ها وباسن و روی بازوها و ساعد دستام خیلی جوش میزنه،مدتی هم راکوتان مصرف کردم ولی تاثیری نداشته، آیا این جوش ها می تونه از عوارض داروهای ریتالین و سرترالین باشه؟

  1. سلام
   خیلی نمی تونه از عوارض این دو دارو باشه اینکه می فرمایید با مصرف راکوتان تاثیری نداشت هم کمی جای تعجب داره شاید دوره مصرف آن را کامل نکردید به هر حال جوش مستقل از مصرف دارو های همزمان برای مشکلات دیگر ممکن است دلایل خودش را داشته باشد و عود نیز بخش از روند دوران درگیری با این مشکل است

 3. سلام من کمرم مدتیه جوش های چرکی میزنه و جاش میمونه هر بار به دلایل مختلف گاهی بخاطر خوردن خوراکی های گرم و گاهی بخاطر اپیلاسیون
  بهم کرم بنزوئیل پراکسیدو پیشنهاد کردن و گفتن که طی یک هفته تا ده رو جوش و جای تمام جوش ها رو برطرف میکنه . میخواستم بدونم واقعا اینطوره و نتیجه میگیرم یا نه ؟
  چون قبلا هم رفتم دکتر و ژل aha رو برام تجویز کرد ولی هیچ نتیحه ای نداشت

  1. سلام
   کاملا درسته کرم بنزوئیل پروکساید مربوط به بدن میتواند به طور موثری درمان آکنه بدن را به همراه داشته باشد اما دقت کنید شما با هر درمانی که موفق شوید دوباره خوراکی های گرمی که ذکر کردید را استفاده کنید و یا برای پیشگیری از عود برنامه نداشته باشید مجدد عود جوش خواهید داشت

 4. سلام دکتر جان
  من طبق توصیه شما فلوذید بنزیل پروکساید رو از سایت آکنه یار خریدم میشه راهنمایی کنید چطوری باید استفاده کنم .من خانم ۲۶ ساله هستم که در ناحیه بازو هام و قفسه سینه ام جوش داره صورتم دو سال پیش جوش داشت خوب شد .الان فقط یکی دو تا نزدیک پریودم می زنه اما جوش های بدنم همیشه هست.ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   شما می تونید سه بار در هفته این فلویید را روی جوش های ناحیه بازو و قفسه سینه خود بزنید اگر پوستتان خیلی حساس باشد ممکن است کمی قرمز شود که لطفا به هفته ایی دو بار مصرف را کاهش دهید و از مرطوب کننده غیر چرب همزمان استفاده کنید
   برای جوش های حوالی پریود می توانید از شوینده حاوی بنزوئیل پروکساید دو بار در طی ده روز مانده به پریودتان برای صوورتتان استفاده کنید مثل ده روز مانه یک بار دو روز مانه یک بار اگر احساس خشکی می کنید بعد از مصرف مرطوب کننده بزنید
   موفق باشید

 5. سلام
  من یه پسر ۲۳ ساله هستم دو سال است باشگاه ورزشی می رم و از مکمل ورزشی استفا ه می کنم البته تنها از مکمل پروتئین وی استفاده می کنم و یک عدد قرص مولتی ویتامین در روز استفاده می کنم پشتم از یک سال پیش جوش های چرکی می زنه و جاش می مونه جوری که نمی تونم استخر برم میشه راهنمایی کنید چیکار کنم ؟ یکی از دوستام می گفت برای کبدته این درسته؟

  1. سلام
   مصرف مکمل های ورزشی اگر حاوی هورمون باشد و یا پیشسازهای آن که قطعا باعث ایجاد جوش مسی شود و اگر حتی فقط حاوی پروتئین های غذایی و مکمل و ویتامین هم باشد به دلیل اینکه باعث تحریک سلول سازی می شود فرد را مستعد ایجاد جوش می کند شما باید ابتدا توصیه های مربوط به پیشگیری از جوش در ورزشکاران مانند:
   ۱- دوش گرفتن سریع بعد از ورزش و تعریق
   ۲-عدم استفاده از لباس تنگ و چسبان
   ۳- ضد عفونی ابزار هایی که در باشگاه با پوست بدنتان در تماس هستند قبل از استفاده
   ۴- استفاده از وسایل کاملا شخصی ماننند حوله و….

   ۵- استفاده از شوینده بدن حاوی بنزوئیل پروکساید هفته ایی یک بار در حمام
   به نظرم مصرف مکمل را محدود و یا قطع کنید و حتما با پزشک مشورت کنید
   با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا