آکنه, مراقبت ها

آکنه چیست؟

آکنه چیست؟

مقدمه ای بر چگونگی تشکیل آکنه و انواع مختلف آن
پوست انسان، به خصوص در صورت، گردن، پشت و قفسه سینه از صدها هزار فولیکول های میکروسکوپی مو، که اغلب به نام منافذ نامیده می شود، پوشانده شده است.
به دلایلی که هیچ کس به طور کامل درک نکرده است، این فولیکول ها گاهی اوقات بیش از حد سلول تولید کرده و مسدود می شوند.در این حالت سبوم یا همان چربی پوست که به طور معمول از سطح پوست تخلیه می شود به دام افتاده و باکتری ها در آنجا شروع به رشد می کنند. این چنین است که آکنه (جوش) تشکیل می شود. همه آکنه ها از یک میکروکومدون (جوش ریز) شروع می شود.

دو نوع اصلی از آکنه وجود دارد:

۱- آکنه غیر التهابی
میکروکومدون ها (جوش ریز اولیه) گاهی به طور خود به خود قطع می شوند و التیام می یابند و گاهی هم تبدیل به جوش های سرسفید یا سرسیاه می شوند.
جوش سرسفید: هنگامی که سبوم به دام افتاده و باکتری در زیر سطح پوست باقی بمانند، جوش سرسفید تشکیل می شود. جوشهای سرسفید، ممکن است به صورت نقاط کوچک سفید نمایان شوند یا ممکن است آنقدر کوچک باشند که با چشم غیرمسلح غیرقابل دیدن نباشند.

 

جوش سر سیاه: یک جوش سرسیاه هنگامی رخ میدهد که منافذ پوست باز می شوند و سبوم، که حاوی ملانین رنگدانه پوست است، اکسید شده و به رنگ سیاه یا قهوه ای تبدیل شود. محتوی این نوع جوش، چرک نیست و نمی تواند شسته و دور ریخته شود. دانه های سرسیاه می توانند برای مدت زمان طولانی بر روی پوست باقی بماند و بسیار به آرامی تخلیه شوند.

 

۲- آکنه التهابی
جوش سرسیاه و یا سرسفید می توانند محتویات خود را به سطح پوست بفرستند و آزاد کنند و التیام یابد. اما گاهی اوقات دیواره فولیکولی پاره می شود و آکنه التهابی بوجود می آید. این پارگی را می تواند به دلیل دست زدن به پوست ایجاد شود. به این دلیل است که دستکاری نکردن پوست مبتلا به آکنه بسیار اهمیت دارد.

کورک

پاپول (کورک) هنگامی رخ میدهد که دیوار فولیکولی می شکند. گلبولهای سفید خون به آن نقطه هجوم می آوردند و منافذ ملتهب می شوند. اینگونه کورک شکل میگیرد.


جوش چرک دار

جوش چرک دار چند روز بعد از آنکه گلبولهای سفید خون راه خود را به سطح پوست پیدا کردند تشکیل می شود. این چیزی است که مردم معمولا به عنوان یک جوش یا جوش چرکین به آن اشاره می کنند.

پاپول (کورک) یا جوش چرکین می توانند به طور کامل از هم پاشیده و یا منفجر شوند و به شدت دامنه پوست و فولیکول اطراف را در بر بگیرد. این ضایعات به نام کیست یا ندول (برآمدگی) نامیده می شوند.

 

کیست
گاهی اوقات یک واکنش التهابی شدید می تواند به ضایعات پر چرک بزرگ تبدیل شود.

 

 
ندول (یا برآمدگی)
هنگامی که یک فولیکول از پایین می شکند، باعث یک برآمدگی بزرگ و ملتهب می شود که می تواند دردناک باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *