درمان آکنه

30 سوال شایع درباره جوش هورمونی

جوش هورمونی

تجربیات یک پزشک از درمان جوش های هورمونی

جوش هورمونی یک مشکل شایع در بین خانم های 30 تا 40 ساله می باشد ههم بروز آن کمی خاص و دیر هنگام است هم به راحتی از خودش جای جوش می گذارد در این مقاله به تعریف و مرور سی سوال شایع در باره درمان جوس و لک ناشی از جای جوش با کرم سیسپرسا می پردازیم

تعریف جوش هورمونی:

جوش هورمونی در اصل یک الگوی بروز جوش است و به نام های مختلفی مانند آکنه بالغین و یا آکنه دیررس Late  Acne شناخته میشود. دلیل این نوع الگوی بروز جوش عدم تعادل هورمونهای مردانه آندروژن و هورمونهای زنانه است. هرچند ممکن است میزان ترشح همه هورمونهای زنانه در حد نرمال باشند ولی تعادل اتفاق نیفتاده باشد.

در دو فیلم زیر به تفضیل در باره این نوع جوش ها توضیحات را داده ام :

فیلم آشنایی با جوش هورمونی – قسمت اول

فیلم آشنایی با جوش هورمونی – قسمت دوم

چون در این مقاله میخواهم بیشتر به سوالات مخاطبان پیج پاسخ بدهم پس ابتدا مرور کوتاهی روی علائم و روش تشخیص می اندازم و بعد به سراغ پاسخ به سوالات میروم:

 

همانطور که در بالا اشاره کردم این نوع الگوی بروز جوش دارای خواص زیر است:

 • در سن بالای 25 دیده می شود و بسیاری ازخانم ها ذکر می کنند که در دوران نوجوانی جوش نداشتند.
 • معمولا نوع جوش بر خلاف جوش های دوران بلوغ التهابی است و زیر پوستی و سر سیاه بسیار کمتر است.
 • معمولا در قسمت تحتانی صورت رخ می دهد.
 • در نیمی از خانم های داراری این نوع الگوی بروز جوش پوست مختلط دارند.
 • سیکل های ماهیانه ممکن است نامنظم باشد.
 • سابقه ایی از ریزش مو و یا موهای زائد در صورت و بدن دارند.
 • این نوع جوش ها قابلیت اسکار گذاری بالایی دارند.
 • این جوش ها به استرس بیشتر از سایر انواع جوش ها حساس هستند.
 • تقریبا در تمام طول سیکل ماهانه هستند اما حوالی سیکل ماهانه تشدید می شود.

 

 

در مقاله زیر 9 پرسش مطرح کردم که اگر فردی بیش از 4 پاسخ مثبت داشته باشند احتمال اینکه بروز الگوی جوش هورمونی باشد بسیار بالاست. مقاله را مطالعه کنید!

 

درمان جوش هورمونی
درمان جوش هورمونی

اما بریم سراغ سوالات. در بخش پرسش و پاسخ سایت آکنه یار می تونید سوالاتتون را بپرسید و همان جا به صورت کامل پاسخ می دهم.

 

در حال حاضر بیش از 800 سوال و جواب در زمینه مشکل آکنه پرسیده شده ومن پاسخ دادم و شما می توانید با کلیک بر روی برچسب “جوش هورمونی ” می تونید سوالات پرسیده شده و پاسخ داده شده را مشاهده کنید.

 
 

ویزیت آنلاین

پرسشهای شما و پاسخ دکتر جورقانیان:

 

 

 • جوش هورمونی معمولا تا چه سنی ادامه دارند؟

پاسخ دکتر جورقانیان:

معمولا زمان شروع این نوع جوش ها مشخص است. ولی زمان اتمام آنها خیلی مشخص نیست. معمولا از سن بالاتر از 25 شروع می شود و تا حدود 40 سالگی ادامه دارد.

 

 

 • من آزمایش هورمونی دادم و سونوگرافی نرمال بود. دکتر زنانم گفت مشکل خاصی نداری اما باز جوش هورمونی دارم؟

پاسخ دکتر جورقانیان:

بارها عرض کردم بروز ایجاد جوش هورمونی یک الگوی بروز است و به معنی اینکه لزوما ترشح هورمون مختل باشد نیست! بلکه یک عدم تعادل هورمونی است. یعنی در 70 درصد موارد میزان ترشح هورمونها طبیعی است ولی در همین رنج طبیعی با هم تعادل ندارند.

 

 

 • بهترین زمان انجام آزمایشات هورمونی چه زمانی است؟

پاسخ دکتر جورقانیان:

بهترین زمان برای اندازه گیری هورمونهای زنانه روز 3 تا 5 بعد از شروع خونریزی ماهیانه است.

 

 

 • دکترم وقتی معاینه کرد آزمایش هورمونی نداد و داروی اسپیرونولاکتون تجویز کرد. این درسته یا باید حتما آزمایش هورمونی می دادم؟

پاسخ دکتر جورقانیان:

در بسیاری از موارد الگوی بروز و معاینه و وجود علائم نشان دهنده عدم تعادل هورمونی است و نیاز به آزمایش هم نیست. و پزشک داروی ضد هورمون مردانه و قرص هورمونی را شروع می کند. پس نگران نباشید و به توصیه های پزشکتان اعتماد کنید.

 • برای درمان جای جوش و لک قهوه ایی ناشی از جوش هورمونی چه محصولی را توصیه می کنید ؟

پاسخ دکتر جورقانیان:

لک جای جوش و یا اسکار آکنه مسطح به رنگ قهوه ایی نوعی لک عمقی ( درمال) می باشد پس بهتر است از محصولات ضد لک قوی استفاده شود امروزه کرم سیسپرسا حاوی 5%  ماده سیستامین لیپوزومال ,ویتامین سی,نیاسینامید و آربوتین یکی از موثر ترین درمانهای لک جای جوش می باشد نحوه استفاده از آن به صورت یک الی دو بار در روز هر بار 20 دقیقه بر روی لک بماند و بعد شستشه شود اطلاعات بیشتر در باره این کرم را می توانید در مقاله زیر مطالعه کنید

کرم سیسپرسا نویدی تازه برای مشکل قدیمی لک مقاوم 

 

 • سلام برای کسی که جوش هورمونی داره آیا میشه اسید تراپی انجام داد؟

پاسخ دکتر جورقانیان:

بله میتوان! اسید تراپی به عنوان یک روش لایه بردار میتونه بسیار موثر و اثر بخش باشه. فقط در نظر داشته باشید که پوست این افراد ممکن است مختلط باشه و ضمن اسید تراپی باید توجه داشته باشید خیلی خشک نشه. در کنار اسید تراپی در صورت وجود التهاب میتوان با توصیه پزشک از آنتی بیوتیک هم استفاده کرد.

 • بهترین روتین پوست برای جوشهای هورمونی چیست ؟

پاسخ دکتر جورقانیان:

برای انتخاب روتین ابتدا باید نوع پوست مشخص بشه در افرادی که جوش هورمونی دارند معمولا دو دسته نوع پوست داریم:

الف –مختلط

ب- پوست چرب

که تفاوت اندکی در روتین خواهند داشت اما بریم سراغ روتین افراد با مشکل جوش هورمونی :

 

 • شوینده: در انتخاب شوینده باید هوشمندانه عمل کرد. بهتر است از یک شوینده پوست چرب ملایم استفاده شود تا با مصرف فرد دچار خشکی پوست نشود. این موضوع اهمیت زیادی دارد و اگر احساس خشکی میکنید باید زمانی که روی پوست شوینده میماند و میزان آن را کاهش دهید. و بعد از شوینده حتما مرطوب کننده غیر چرب استفاده نمایید.

 

 • مرطوب کننده: نقش بسیار مهمی در درمان جوش هورمونی دارد. زیرا بیش از 40 درصد افراد به ویژه کسانی که پوست مختلط دارند ممکن است در ضمن درمان پوستشان خشک شود. پس انتخاب مرطوب کننده بسیار مهم است.

 

 • درمانی آکنه: معمولا این بخش توسط پزشک معین میشود. که شامل لایه بردار است. بهتر است این جزء طبق دستور پزشک استفاده شود. فقط توصیه به این است که آرام آرام از یک شب درمیان شروع شود و با کوچکترین علائمی از تحریک و قرمزی به صورت موقت قطع و دو شب بعد ادامه پیدا کند. استفاده از مرطوب کننده بسیار در استفاده بهینه از بخش درمانی روتین مهم است.

 

 • ضد آفتاب: این جزء هم بسیار مهم است. زیرا ضد آفتاب باعث کاهش اثرات منفی آفتاب بر تشدید آکنه میشود و علاوه بر آن باعث می شود وقتی فرد در ضمن درمان آکنه هومونی لایه بردار استفاده می کند اذیت نشود.

 

گاهی سوال میشود آیا تونر و میسلار واتر و ….نیاز است؟ به نظرم تنها اگر آرایش زیادی دارید و یا زیر پوستی دارید از تونر استفاده نمایید. میسلار واتر هم در زمان درمان خیلی نیاز نیست.

 

بهتر است از استفاده خود سرانه ضد آکنه های مختلف در این دوران پرهیز کنید! و در صورت نیاز حتما با پزشکتان چک کنید.

 

در مورد آرایش تا حد امکان از آن پرهیز کنید! و در صورت نیاز اولین گزینه مرطوب کننده رنگی و در صورت الزام کرم پودر های غیر جوش زا استفاده شود.

 • آیا جوش هورمونی درمان قطعی دارند؟

پاسخ دکتر جورقانیان:

در اصل باید خدمت شما عرض کنم که هیچ نوع جوشی درمان قطعی ندارد و باید با تلاش های درمانی آن را کنترل کرد و اقداماتی برای پیشگیری از عود داشت تا عود را به صفر رساند. خیلی از بیماری ها در پزشکی درمان قطعی ندارند ولی کاملا قابل کنترل هستند.

 

 • آیا تخلیه جوش هورمونی کار درستیه ؟

پاسخ دکتر جورقانیان:

به هیچ عنوان تخلیه جوش های هورمونی که اکثرا التهابی هستند کار درستی نیست. در مورد میکرونیدلینگ و مزوندلینگ هم باید عرض کنم کلیت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ در جوش التهابی خیلی جایگاهی نداره و باعث تشدید جوش می شود.

 

 

 • درمان جوش هورمونی چگونه است ؟

پاسخ دکتر جورقانیان:

درمان جوش هورمونی حول چهار محور باشد:

الف- هورمونی

ب- درمان ضد آکنه

ج- کنترل تغذیه و استرس و روتین مناسب

د- اقدامات پیشگیری از عود

 

 • جوش های هورمونی من به اسپیرونولاکتون جواب نداند چکار باید بکنم؟

پاسخ دکتر جورقانیان:

در نظر داشته باشید اسپیرونولاکتون یکی از گزینه های درمانی جوش هورمونی است. و در بسیاری از موارد از قرص های ضد بارداری مانند سیپروترون کمپاند و گاهی فیتو استروژن ها مانند ویتاگنوس و کپسول روغن گل مغربی همزمان استفاده می شود.

 

 

 • تا چه زمانی باید برای جوش هورمونی از داروی هورمونی باید استفاده کرد ؟

پاسخ دکتر جورقانیان:

بسیاری از پزشکان تنبلی تخمدان ها در زمینه ساخت کافی هورمونهای زنانه و در نتیجه غلبه هورمونی مردانه در تعادل موجود را مشکلی همیشگی می دانند. گاهی اقدامات غیر دارویی بسیار کمک کننده خواهد بود.

 

اما اتفاقاتی مانند بارداری, ازدواج و رابطه جنسی و افزایش سن در برخی باعث بهبودی می شود! برخی از پزشکان معتقدند مهمترین روش تغییر سبک زندگی مانند کاهش وزن , ورزش , ریلکسیشن و…. بسیار موثر است.

 

 

 • آیا استرس بر روی ایجاد جوش های هورمونی موثر است؟ آیا درست است که مصرف مرغ هایی که با هورمون رشد کردیند این عوامل را تشدید می کند؟

پاسخ دکتر جورقانیان:

استرس تاثیر کاملا واضح و مشخص بر روی روند تشدید این مشکلات و این نوع جوش ها دارد.

پکیج درمانی  ضد لک قوی جای جوش در پوست  نرمال وخشک 

پکیج درمانی ضد لک قوی  جای جوش در پوست چرب 

 

بیشتر بخوانیم: ACNE

6 دیدگاه در “30 سوال شایع درباره جوش هورمونی

 1. پریا گفت:

  سلام آقای دکتر من ۳۱ ساله هستم بارها به خاطر تنبلی تخمدان PCO به انواع متخصص زنان مراجعه کردم اما درمانی رو برام تجویز نکردن چون پریود منظمی دارم اما تستسترون من در آزمایش خون ۸۹ بالا بوده و تیروئید هم مشکلی نبوده اما جوشهای زیادی در ناحیه کمر و صورت به خصوص زیر گردن و چانه دارم به نظر شما من برای درمان این جوشها چه کاری باید انجام بدهم؟

  1. سلام سلام من در این موارد علیرغم آزمایش نرمال با دز خاصی اسپیرونولاکتون و گاهی داروی مشابه آن را تجویز می کنم و بسیار خوب پاسخ می گیرند بیماران. شما باید هم محصولات اسکین کر جوش بدن را باید استفاده کنید و هم درمانهای هورمونی .جهت استفاده از سرویس ویزیت آنلاین و ادامه درمان زیر نظر من می توانید به شماره 09153034890 در واتز اپ پیام دهید

 2. nal گفت:

  سلام آقای دکتر من دختری۲۹ ساله هستم از نوجوانی صورتم جوش شدید میزد ولی الان تقریبا سه چهار سالی میشه چانه م بدجور جوش میزنه آکنه های گره مانند و دردناک و بزرگ که هفته ها طول میکشه خوب بشن داروی موضعی مث پاتژل هیچ تاثیری نداشته براشون جوش های بد رنگ و بدشکل و عمیقی هستن حالت خون مردگی دارن لطفا منو راهنمایی کنین ممنون

  1. دکتر جورقانیان گفت:

   سلام
   با توصیفی که شما از ضایعات دارید به نظرم باشد حتما تحت نظر پزشک دارو استفاده نمایید با ااین شدتی که شما توصیف می کنید به نظرم کرم موضعی به تنهایی کمک زیادی نمی کند

   1. nal گفت:

    سلام ممنون از پاسخ گویی تون من دسترسی به دکتر ندارم میشه یه راهنمایی کلی بکنین آقای دکتر؟آکنه های گرهک بیشتر روی فک هستن خییلی هم بزرگ و دردناک

   2. دکتر جورقانیان گفت:

    سلام
    در زمینه راهنمایی کردن مشکلی نیست اما با این میزان اطلاعات کمکی نمیتونم بکنم
    اگر دسترسی به پزشک ندارید و می خواهید نتیجه خوبی بگیرید ابتدا در سایت آکنه یار عضو شوید سپس به بخش پرسش و پاسخ بروید و بعد سوالتان را کامل بپرسید وضعیت فعلی جوش ؟سوابق درمان های قبلی ؟ سن؟ جنس؟ نوع پوست؟….
    حتما کامل پاسخ خواهم داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *