درمان جوش

30سوال شایع در باره راکوتان که مصرف کنندگان می پرسند؟

راکوتان

راکوتان چیست؟ راکوتان برای درمان جوش یک داروی موثر و قوی می باشد . این دارو در عین اثر بخشی بالایی در درمان جوش صورت و بدن دارد به همان میزان نیز دارای عوارض مختلف می باشد .
در این مقاله به مرور 30 سوال پر تکرار در زمینه مصرف راکوتان پرداختیم و به اختصار به آنها پاسخ گفتم:

1-داروی آکوتان برای چه جوش هایی تجویز میشه ؟

قرص آکوتان برای درمان جوش باید حتما زیر نظر پزشک تجویز شود و در موارد زیر تجویز می گردد:

  •  جوش مقاوم به درمان

برای از بین بردن جوش های چرکی و بزرگ ومقاوم به درمان که حداقل دو نوبت سابقه شکست درمانی با سایر دارو ها داشته باشند.

  •  جوش چرکی

در جوش های چرکی و کیستی که سابقه بر جای گذاری اسکار آکنه و جای جوش دارند.

  • جوش شدید

در مواردی که جوش شدید باعث ایجاد افسردگی شدید در بیمار شود

 3-آیا جوش های هورمونی با راکوتان درمان میشه؟

راکوتان یکی از درمان های رفع جوش صورت هورمونی شدید می باشد. اما معمولا به تنهایی توصیه نمی شود. جوش های هورمونی باید زیر نظر پزشک بررسی شود آزمایشات لازم انجام شود و همزمان مصرف قرص آکوتان برای جوش از داروهای هورمونی استفاده شود.

راکوتان یکی از مهمترین گزینه های درمانی در جوش های التهابی ناحیه فک پایینی خانم های بالای 30 سال است

حتی بعد از قطع راکوتان باید اسپیرولاکتون یا سایر دارو های هورمونی ادامه یابد.

4-روش تشخیص جوش های هومونی چگونه است ؟

در اصل جوش هورمونی یک نوع الگوی ایجاد جوش است. در سن های بالای 25 سال معمولا در ناحیه فک و پایین صورت ایجاد می شود. عمدتا به صورت جوش های التهابی بروز می کند. بصورت جوش زیر پوستی کمتر مشاهده می شود. احتمال بر جا گذاری اسکار آکنه و جای جوش در آن بالاست. برای تشخیص مشکل هورمونی پزشک پوست براتون هم ازمایش خون و هم سونو مینویسند. تا مشخص بشه جوشتون هورمونی هست یا نه.

5-میزان مصرف آکوتان چقدره ؟

پزشکان با سبک های مختلف کپسول آکنوترن 20 را برای از بین بردن جوش صورت تجویز می کنند. معمولا سبک های مختلف بر یک نکته مشترک تاکید دارند که این دارو باید با دوز معین تجمعی استفاده شود. که میزان عود را پایین بیاورد این دوز 60 تا 100 میلی گرم به ازا هرکیلو وزن می باشد . بعضی افراد خیلی زود نتیجه میگیرند و بعضیا خیلی دیر. بخاطر همین برای همه پیشنهاد میشه که

طبق نظر پزشکتان در حدود ۶الی 7  برابر وزن فرد  روآکوتان مصرف شود

مثلا یک فرد 60 کیلویی حدود 360 تا 420 عدد آکوتان مصرف کند 

یا انقدر راکوتان رو بخورید تا حداقل ۲ تا ۳ ماه اصلا جوش نزنید. اونوقت برای دوره تثبیت میتونید یه ماه دیگ همینجوری بخورید . و بعد به صورت پلکانی قرص و قطع کنید

6-راکوتان را باید به چه نحوی مصرف کنید؟

قرص آ-کنوترن20 برای جوش اگه یک عدد در روز براتون تجویز شد، بعد وعده غذایی سنگینتون بخورید. (چون آکوتان در چربی حل می شود و همراهی با مصرف غذا حاوی چربی بالا به جذب بهتر آن کمک می کند. ) . که معمولا ناهاره و اگه دو تا تجویز شد یکی بعد ناهار یکی بعد شام و حتما سعی کنید شکم پر قرص را مصرف کنید با یک لیوان آب.
در طول روز اب زیاد بخورید از ۱ونیم لیتر به بالا حتما بخورید.

7-چه ازمایش هایی رو قبل راکوتان باید بدیم؟

آزمایش هایی که باید قبل از شروع مصرف آکوتان انجام شود به شرح زیر است:

1- تست CBC
2- آنزیم کبدی ALT AST – ALK PH – LDH
3- چربی خون TG Cholesterol
4- تست تیروئید TSH
5- تست بارداری قبل از شروع مصرف

این آزمایشات در شروع مصرف و ماه دوم  و ششم  باید تکرار شود.

هرگونه تغییر در روند شاخص های بالا باید با پزشک مشورت شود.

8-بیرون ریزی در زمان مصرف روآکوتان چیه؟

بیرون ریزی به معنی ایجاد جوش جدید در زمان شروع یک درمان جدید است. این نوع ایجاد جوش در زمان شروع درمان با آکوتان و لایه بردار ها مانند کترل و دیفرین هم دیده می شود. برخی از بیماران با شروع خوردن رواکوتان 20 میلی گرم بیرون ریزی دارند. که این بیرون ریزی برای هر کسی متفاوته ,بین یک هفته تا سه ماه دیده می شود. برای بعضیا کلا این بیرون ریزی ندارند. داشتن و یا نداشتن بیرون ریزی ربطی به اثر داشتن و نداشتن دارو ندارد. برخی از پزشکان برای پیشگیری از بیرون ریزی یک دوره 5 تا 7 روزه کورتون خوراکی می دهند. که میزان بروز بیرون ریزی را کم می کند.

9-روآکوتان ایرانی تاثیرش با خارجی یکیه ؟ تفاوت قیمت داروی آکوتان برای چیست؟

راکوتان یک داروی وارداتی است. برند های مختلفی در داروخانه ها وجود دارند مانند کپسول آکنوترن20 ,نورم اسکین ,داکوتان,آکوتان هگزال و اوراتان …و در ایران تولید نمی شود. مواردی که تولید ایران می باشد موادش از خارج کشور میاد و ایران بسته بندی میشه.

10-فرق آکنوترن با راکوتان چیست؟

همه انواع آکوتان موجود در ایران از نظر فرمول ژنریک و دوز یکی هستند. (20 میلی گرم) از نظر تاثیر دهی درمان جوش های صورت و درمان جوش بدن تفاوت زیادی بین آنها نیست. تنها به کیفیت کارخانه تولید کننده می باشد. هرچند باور های زیادی در باره تاثیر گذاری برند های مختلف رو آکوتان ایرانی,قرص روآکوتان آلمانی وجود دارد . اما تفاوت در حدی نیست که به ویژه در شرایط کمبود دارویی این روزها خیلی درگیری ذهنی داشت.
اونا بخاطر هزینه های گمرکی گرون تره. این چون داخل ایرانه بسته بندی میشه ارزون تره .هر کدوم و که باهاش راحت ترید همونو استفاده کنید.
اسم مارک های مختلف موجود در داروخانه ها : راکوتان، دکوتان، آکوتان، ایزوترتینویین، اوراتان، اکنوترن، هگزال، نورم اسکین

مقالات مرتبط
پزشکان در چه مواقعی راکوتان تجویز میکنند؟ ویدیو

11- چرا پوستم حین مصرف راکوتان قرمز میشه و این قرمزی کی خوب میشه؟

وقتی کپسول آکنوترن20 مصرف میکنید جوش که خوب میشه. جای جوش خیلیی قرمز دیده میشه. این بخاطر خود راکوتانه. که پوست و حساس کرده. هیچ ترسی وجود نداره بعد اتمام دارو به احتمال خیلی بالایی خودش برطرف میشه. اگه نشد می تونید با مشورت پزشکتان از محصولاتی که حاوی نیاسینامید اسید باشد استفاده نمایید. مهمترین اصل استفاده از ضد آفتاب در این مرحله است تا تبدیل به لک های قهوه ایی نشود.

12- چرا به مرور جای جوش قرمزم قهوه ای شده ؟

چون ضدآفتاب استفاده نکردید. ضد آفتاب مهم ترین چیزیه که وقتی راکوتان میخورید حتما و باید استفاده کنید. ازش و اگه استفاده نشه لکه های قرمز زیر نور افتاب قهوه ای میشه و دیگه به راحتی از بین نمیرود.

13- با ضد آفتاب جوش میزنم در طول زمان مصرف راکوتان چیکار کنم ؟برند های خارجی بهتره یا ایرانی؟

در طی مصرف روآکوتان ایزوترتینوئین به دلیل کاهش چربی پوست شرایط کمی متفاوته. امکان جوش زایی کمتره. اما در کل توصیه می شود از ضد افتاب فاقد چربیOil Free و یا انواع ژل یا لوسیون آن استفاده کنید. تا جوش نزنید. در مورد برند های خارجی و ایرانی تفاوت زیادی در کیفیت نیست. برند های ایرانی بسیار خوبی در داروخانه ها موجود است که کیفیت بالایی دارند.

14- در طی مصرف قرص آکوتان پوستم خیلی خشک میشه باید چیکار کنم ؟

این مهمترین عارضه قرص روآکوتان 20 میلی گرم می باشد. روآکوتان غدد چربی زیر پوست راکوچک می کند. باعث خشکی زیاد پوستتون میشه. لذا باید حتما از مرطوب کننده فاقد چربی و ابرسان استفاده کنید. در مورد سایر مخاط ها هم این مشکل وجود دارد.

خشکی چشم : باید از قطره های اشک مصنوعی به میزان زیاد استفاده کرد. موارد شدید می تواند ژل های اشک مصنوعی حاوی اسید هیالورونیک استفاده شود.

خشکی لب: حتما از بالم لب های چرب استفاده شود. هرچه چرب تر بهتر . حتی وازلین هم مفید است. از شستشوی زیاد و تماس با زبان و بزاق هم پرهیز شود. در موادر زخم گوشه های دهان بهتر است آنتی بیوتیک موضهی مانند تتراساکلین و یا موپروسین استفاده شود. در بین برند ها بالم لب دکتر ژیلا چرب و خوب است.

خشکی بینی: در بسیاری از موارد به ویژه در هوای خشک و سر باعث خونریزی بینی می شود. افراد می توانند برای مرطوب نگهداشتن مخاط بینی از کرم آ+د چشمی و یا وازلین استفاده شود. در معرض هوای سرد و خشک قرار گرفتن و شستشووی زیاد داخل بینی مشکل را تشدید می کند.

خشکی واژن: حتما از ژل های لوبریکنت ویژه استفاده شود.

15- صابون صورتم و خیلی میسوزونه به جاش چی استفاده کنم؟

صابون کلا برا پوست مفید نیست و بهتره استفاده نکنید. چون چربی طبیعی پوست را از بین میبره PH آن قلیایی بوده و PHپوست را تغییر می دهد.  اسیب میزنه به پوست. فقط از ژل شستشو و فوم شستشو مناسب جنس پوستتون استفاده کنید. در موقع مصرف راکوتان لیف و کیسه و روشور اصلا به پوست نزنید. اگر به هر دلیلی مجبور به استفاده از صابون شدید انواع پن های درماتولوژیک و سیندت ها به عنوان نسل جدید آن بهتر است. بعد از استفاده حتما از تونر استفاده کنید تا PHپوست متعادل گردد.

در موارد خشکی شدید شوینده کرمی کلینزر الارو می تواند گزینه ماسبی برای شستشو باشد

16- در دوران مصرق قرص راکوتان می تونیم از ماسک صورت طبیعی استفاده کنیم؟

در دوران مصرف قرص آکوتان برای جوش پوست شما ماهیت جدیدی دارد. خشک و حساس و شکننده و تحریک پذیر است. به همین خاطر به شدت باید در مورد استفاده از هرگونه ماسک طبیعی با احتیاط استفاده کرد. ترجیحا از هیچ ماسک طبیعی استفاده نشود. به ویژه ماسک هایی که اثرات یا تاثیرات ضد آکنه به آنها نسبت داده می شود. تنها ماسک های آب رسان و خنثی مانند ماسک خیار و یا ماسک ماست می تواند استفاده کرد.

17- استفاده از کرم پودر در زمان مصرف راکوتان اشکالی نداره؟

مصرف کرم پودر در زمان مصرف آکوتان منع مصرف ندارد. اما باید توجه داشت که ممکن است به دلیل حساسیت زیاد پوست تحریک کننده باشد. هرچند احتمال ایجاد جوش حین مصرف کمتر است اما این موضوع در زمان کاهش دوز و انتهای درمان و دوران بعد از قطع آکوتان خیلی مهم و حساس است . سعی کنید مدتی که راکوتان میخوریدو از ضد افتاب رنگی استفاده کنید. که باعث جوش نمیشه . کرم مرطوب کننده اکتی پور یک مرطوب کننده رنگی است که دارای یک عامل ضد جوش می باشد. احتمال ایجاد جوش آن کمتر است. هرچند کاور و پوشش کرم پودر را ندارد اما گزینه خوبی است برند های ایرانی هم اخیرا کرم های مرطوب کننده رنگی خوبی به بازار عرضه کردند مانند کرم مرطوب کننده رنگی سبوما. در صورت احتیاج مبرم به مصرف کرم پودر باید از انواع غیر چرب Oil Free و ِDermatologic Tested و از برند هایی که محصولات Skin Care دارد تهیه شود.

مقالات مرتبط
درمان جوش با آکوتان - ویدیو

18-  آیا می توان از تونر در دوران مصرف آکوتان استفاده کرد؟

تونر یه محصول  ضروری برای خانم هایی که ارایش های سنگینی در طول روز دارند. به صورت کامل و عمقی از پوستتون و کرم پودر ها رو پاک میکنه . توجه کنید اگه راکوتان میخورید تونرتون پارابن و الکل نداشته باشه.

19- موقع مصرف راکوتان چه غذاهایی رو نباید بخوریم؟

چون آکوتان یک مشتق ویتامین آ است غذاهایی که ویتامین آ خیلی بالایی دارن مثل جگر ، هویج و غذا های دریایی باید کمتر استفاده شود . بقیه مواد غذایی همشون ویتامین آ دارن ولی چون مقدارش کمه عیبی نداره .  . از مولتی ویتامین های حاوی ویتامین آ نیز استفاده نشود.
 شکر,قند, شیرینی و نوشابه کلا چیزایی که قند زیاد دارند رو بزارید کنار چون شیرینی خیلی باعث جوش میشه.

20-  کدام روش برای از بین بردن مو های زائد حین مصرف راکوتان بهتره؟

موقع مصرف راکوتان تا جایی که براتون امکان داره از روش هایی که باعث التهاب می شوند استفاده نکنید . روش هایی مثل بند انداختن, اپیلاسیون, استفاده از وکس و دستگاههای اپیلاتور به دلیل کنده شدن مو ایجاد التهاب می کنند و مناسب نیستند. یکی از کم آسیب رسان ترین روش ها برای رفع موهای زائد شیوکردن( تیغ زدن) و یا لیزر زیر نظر پزشک است.

21-داروهایی که با راکوتان تداخل دارند؟

دارو های مختلفی در زمان مصرف آکوتان منع مصرف دارند مهمترین آنها :
 آنتی بیوتیکهای تتراسیکلین مانند مینوسیکلین، داکسی سایکلین،
 مولتی ویتامین های حاوی ویتامین آ
نباید با قرص راکوتان مصرف شوند.

22-از بین بردن جای جوش و زمان اقدام برای رفع اسکار آکنه؟

اسکار آکنه و جای جوش به صورت فرو رفتگی ها در سطح پوست به جهار دسته تقسیم می شوند. معمولا کرم ها و درمانهای موضعی ساده در بر طرف شدن آنها موثر نیستند. روش های تهاجمی تر نیاز می باشند که شامل موارد زیر هستند:

۱.پیلینگ شمیایی قوی
۲.میکرونیدلینگ
۳.لیزر
۴.سابسیژن

عمدتا این روش ها برای رفع جای جوش کاربرد دارد. معمولا بعد از سه ماه از مصرف آکوتان می توان از این روش ها استفاده کرد.
اما مهمترین عامل در تعیین زمان انجام وضعیت پوست است. اگر پوستی خشک و حساس نباشد و خوب آبرسانی شده باشد و به تشخیص پزشک زود تر از این زمان حتی در ماههای آخر مصرف آکوتان هم میشه از این روش ها استفاده کرد.  راکوتان و لیزر را نیابد همزمان تجویز کرد مگر با نظر پزشک متخصص پوست

23-آیا تهوع بعد از مصرف آکوتان ربطی به آنزیم های کبدی دارد؟

ممکنه عوارض گوارشی ساده ناشی از آکوتان باشد .البته هیچ ارتباط مستقیمی به مشکل افزایش آنزیم کبدی نیست چون اون علامت نداره و فقط در آزمایش مشخص می شود
توصیه ها کاربردی مفید:
 استفاده از ضد اسید صبح ناشتا
 عدم استفاده از غذاهای تحریک کننده معده و پرحجم و همزمان
 تغییر زمان مصرف آکوتان در طی روز
 مصرف حجم کمتر غذا قبل از مصرف آکوتان
 عدم مصرف همزمان مایعات زیاد همراه غذا
اگه معده شما تحریک پذیره دوز آنتی اسید رو بیشتر کنید استفاده از عرق شیرین بیان و سایر کاهش دهنده های اسید معده کمک کننده است

24-نتیجه بهبودی چه مدت بعد از شروع مصرف آکوتان است؟

این موضوعی نیست که برای همه یکسان باشه. یه عده خیلی سریع نتیجه میگیرند یه عده دیر تر. حتی احتمال داره تا ماهای اخر هر ماه یه دونه جوشو داشته باشید. که بازم طبیعیه و ترسی نداره . مهم اینه که در زمان مصرف آکوتان بروز جوش جدید تحت کنترل قرار بگیره و جوش جدید ایجاد نشه
تا میتونید صبر داشته باشید حتما نتیجه میگیرید

25-عوارض آکوتان چیست؟

روآکوتان ایزوترتینوئین دو نوع عارضه دارد :

 عارضه برگشت ناپذیر و مهم (نقص جنینی )
 عوارض برگشت پذیر

بر اساس مطالعات انجام شده در ایران شایع ترین عوارض راکوتان عبارتند از: التهاب لـب (۸۷%) و بعـد از آن خشکی پوست (۷۱%) و انواع درماتیتهــا (۳۷%)، اپیستاکـــسی و خون دماغ (۲۱%)، درد مفاصل و درد عضلانی مزمن (۱۲%)، درماتیت صورت (۱۰%)، کونژنکتیویت و التهاب مخاط چشم، کاهش وزن (۷%) و سـردرد(۶%)
یکـی از عـوارض مـشاهده شـده در بانوان، تغییرات در وضعیت عادات ماهیانه بیماران است که ممکن است دیده شود.
همچنـین در مطالعـات متعـددی تغییـرات خلقـی و عوارض روانپزشکی به شکل افسردگی یا پرخاشگری به دنبال مصرف راکوتان مشاهده شده است.

 

26- آیا میشه لک قهوه ایی جای جوش را در زمان مصرف آکوتان درمان کرد ؟

لک جای جوش قهوه ایی یکی از انواع لک های مقاوم می باشد با توجه به خشکی ناشی از آکوتان در زمان مصرف نیم توان از روش های تهاجمی و ضد لک های قوی مانند هیدروکینون استفاده کرد یکی از بهترین گزینه های درمانی کرم سیسپرسا است که حاوی 5% سیستامین لیپوزومال و نیاسینامید و ویتامین سی و آربوتین می باشد

مقالات مرتبط
چگونه از عود جوش بعد از درمان با آکوتان جلوگیری کنیم ؟

 

کرم سیسپرسا - cyspersa-

کرم سیسپرسا ضدلک بسیار قوی حاوی سیستامین

خرید کرم سیسپرسا
برای خرید کرم سیسپرسا اینجا کلیک کنید

27-درباره همزمان مصرف نوشیدنی الکلی با آکوتان توضیح دهید؟ 

الکل به دو دلیل می تونه مفید نباشه
 اول اینکه باعث از بین رفتن آب بیشتر بدن میشه که این کم آبی رو در مصرف آکوتان تشدید می کند
 دوم انرژی بالای الکل می تونه کمی پوست رو چرب تر کنه

 28-نحوه قطع مصرف آکوتان چگونه است؟

از هر دو روش قطع ناگهانی و تدریجی  استفاده می شود کپسول آکنوترن 20 معمولا به صورت پلکانی و تدریجی قطع می شود. یعنی اینکه ۳۰ تا قرص اخر رو دو هفته اول یک روز در میون دو هفته بعد دو روز در میون سه هفته بعد سه روز در میان و … البته این کاملا بستگی به نظر پزشک پوست دارد و قطع یک دفعه آن نیز مشکلی ندارد.

 29-قطع آکوتان چگونه باید باشد؟

معمولا به صورت پلکانی و تدریجی قطع می شود. یعنی اینکه ۳۰ تا قرص اخر رو دو هفته اول یک روز در میون. دو هفته بعد دو روز در میون. سه هفته بعد سه روز در میان و … البته این کاملا بستگی به نظر پزشک پوست دارد و قطع یک دفعه آن نیز مشکلی ندارد.

لیست پن، فوم و ژل شستشوی پوست آکنه دار

فوم شوینده آکنه سلوشن مای فارما
MyPharma Acne Line clean sing Foam My Pharma

ژل شوینده پوست چرب سبوما -آردن

Sebuma oily cleansing Gel

✅فوم شستشوی اویدرم برای پوست چرب
Eviderm Evisobonorm for oily skin

✅فوم شوینده پوست چرب الارو
Ellaro Cleansing Foam

✅فوم شستشوی لانسون عصاره چای سبز مناسب پوست چرب
Lanson for oily skin
✅فوم شوینده اوریفلیم حاوی عصاره لیمو و چای سبز مناسب پوست چرب
Oriflame love nature tea tree and lime
✅فوم پاک کننده کدلی
Caudalie Mousse
✅ژل شستشو فیس دوکس مناسب پوست چرب 
Face Doux acnezom
✅ژل صورت سینره
cinere oily skin cleanser
✅ژل شستشو هیدرودرم مخصوص پوست خشک
Hydroderm for dry skin
✅فوم شستشوی یونی برای پوست چرب
Uni Led oily skin
✅سیندت ژل پوست چرب و جوشدار سبولیفت درمالیفت
Dermalift Sebolift Acne Prone Skin Syndet Gel
✅پن پین مرطوب کننده اگزتون مخصوص پوست خشک و خارش دار
Eczetone Panpain
✅پن ضدجوش سبامد
Sebamed for acne prone skin
✅پن ضدجوش فورت
Forte for oily and acne prone skin
ما سعی میکنیم چندتا کرم با قیمت های متفاوت بذاریم که با توجه به بودجه تون خودتون راحت انتخاب کنید.

لیست ضدآفتاب های پوست آکنه دار

✅کرم ضدآفتاب ایزدین فیوژن واتر
ISDIN Fusion water SPF50 oil-free
✅کرم ضد افتاب فتودرم اکنه مت بایودرما
Bioderma Photoderm Akn Mat SPF30
کرم ضد آفتاب راسن فاقد چربی برای پوست های مستعد آکنه
Rassan SPF 30 oil-free

کرم ضد آفتاب آکنه لاین مای فارما
Acne line Sunscreen MY

✅کرم ضد آفتاب مدیسان
Medisun SPF30 va SPF40
✅ضدافتابرنگی و بیرنگ جوان کننده پریم
Prime SPF 50 oil-free
✅ضدآفتاب سل اکتیو
Solactive SPF50 mineral oil-free
✅ضدآفتاب درموبای
Dermobay SPF 65

✅کرم ضدآفتاب فاقد چربی ژنو بایوتیک
Genobiotic SPF50 oil-free

✅کرم ضدآفتاب فاقد چربی ژوت
Jute SPF 30 40 50 oil-free

✅کرم ضد آفتاب سان سیف آنتی اکنه
Sunsafe SPF 50 oil-free

✅کرم ضدآفتاب سینره برای آقایان

Cinere for men SPF45 oil-free

✅ضد آفتاب پوست چرب آردن 

Acnesol sun screen Spf50 oily skin

لیست مرطوب کننده های پوست چرب 

✅بایودرما سبیوم سنسیتیو

Bioderma Sebium Sensitive

کرم مرطوب کننده پوست چرب سبوما 

SBUMA Cleasing  gel for oily skin
کرم آکنه مات الارو
Acne Mat Ellaro moisturizing

مرطوب کننده آکنه لاین مای فارما
Acne line moisturizing My
✅کرم آون کلینانس هیدرا
Avene Clenance Hydra

✅کرم مرطوب کننده مناسب پوست خشک کيو وی – QV
QV Cream Replenishes Dry Skin
✅کرم مرطوب کننده اوریاژ
Uriage Rich water EAU thermal

گروهی تلگرامیNo Acne درباره داروی آکوتان

این مقاله ماحصل حضور من به مدت بیش از یک سال در جمع دوستان خوب یک گروه تلگرامی به نام NO Acne می باشد گروهی که حول و حوش یک دغدغه مشترک به نام مصرف آکوتان تشکیل شد اعضای این گروه تلگرامی تجربیاتشان را در زمینه مصرف آکوتان در این گروه با هم به اشتراک می کذارند و به هم کمک می کنند تا دوره سخت و پرچالش مصرف آکوتان برای افرادی که تازه مصرف می کنند ساده تر طی شود علاوه بر جو خوب و مثبت,اعضای با ادب و خوب و دوست داشتنی ♥ یکی از دلایل ماندگاری و این گروه ادمین های خوب اون هست امیر حسین, نفیسه و امیر رضا,سیران,s@m,Tumroos AnA... با صبوری زحمت زیادی برای حفظ این گروه 390 نفره کشیدند

No Acne گروه

      گروه نو آکنه یک گروه تلگرامی از افرادی است که آکوتان مصرف میکنند

سوالات بالا در طی این مدت پرتکرار ترین سوالاتی بود که از من به عنوان پزشک پرسیده شد و به همت خانم نفیسه شکاری @Target_78 جمع آوری شد .ضمن تشگر از ایشان  امیدوارم کمک کننده باشه

خوشحال میشم شما هم تجربیاتتان را در زمینه مصرف آکوتان در بخش کامنتها بنویسید

و اگر سوالی در این زمینه دارید بنویسید ضمن پاسخ گویی به متن مقاله هم برای تکمیل اضافه می کنم 

رای ها
امتیازدهی
author-avatar

درباره دکتر جورقانیان

دکتر پوریا جورقانیان فارغ التحصیل سال ۱۳۷۹ از دانشگاه علوم پزشکی ایران هستند ایشان سابقه فعالیت در حوزه بیماری های پوست و مو و همزمان حضور در شرکت های دارویی و آرایشی و بهداشتی در سمت های مدیریت R&D و بازاریابی را دارند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

توضیحات
اطلاع دهید
guest
189 دیدگاه
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات
مریم

سلام وقتتون بخیر جناب دکتر
بنده ۲۷۰ عدد راکوتان مصرف کردم در فاصله ۹ ماه…الان سه ماه هس که دیگه نمیخورم اما جوشام داره برمیگرده مخصوصا زیر پوستی ها…میشه دوباره شروع کنم با دوز پایین تر؟مثلا ۳ بار درهفته… و این که بشدت صورتم و موهام چربی اش برگشته

رویا

سلام . من حدود ۲ هفته با دوز ۲ عدد در هفته دارم راکوتان مصرف میکنم و جدیدا بوی بد دهان دارم ممکن هست به دلیل راکوتان باشه

الا

سلام من دختری 32 ساله هستم با مشکل سندرم تخمدان پلی کیستیک .و مربی تربیت بدنی هستم ورزش و تغذیه خوبی دارم ولی 5 سال است که پئست صورتم جوش میزند و هیچ دارویی روی ان جواب نداده تمام پزشکان توصیه به مصرف راکوتان دارند ولی من چشمم رو پی ار کی کردم و بعد از ان دچار خشکی چشم هستم.حال دوتا سوال داشتم خدمتتون 1.ایا راکوتان باعث خشکی بیشتر چشم نمیشود.میترسم چشمم خشک تر شود و بعد قطع دارو هم برطرف نشود. 2.وزن من 50 کیلو و قدم 167 است با توجه به کمبود وزنم ایا میتوانم راکوتان مصرف… ادامه مطلب

الا

خیلی ممنونم لطفا ادرس مطب و تلفن تماس را به ایمیلم ارسال بفرمایید

Zahra

با سلام خدمت شما دکتر گرامی..
من 20ساله هستم و جوش های زیر پوستی دارم اما خیلی زیاد نیستند،..قبلا داکسی سایکیلین و پماد موضعی استفاده کردم و الان دکتر برام راکوتان تجویز کرده،ولی گفته میشه عوارض زیادی داره و کبد رو داغون میکنه.از طرفی من ورم معده خفیف هم دارم و دارو مصرف میکنم.خیلی از عوارض این قرص میترسم..به نظرتون در این شرایط مصرف کنم؟!

s

سلام دکتر وقتتون بخیر
من بعد ازمایش دکترم برام قرص راکوتان نوشته که باید به مدت سه ماه هرروز استفاده کنم، بعد اون هم تا یک ماه یک روز در میون و ماه بعد دوروز درمیون و….، میخواستم بپرسم که از نظر شما هم این روش درسته و بعد از قطع امکان بازگشت جوش یکباره پیش نیاد یه وقت، و اینکه شما برای همراهیش چه لایه بردار یا ابرسانی رو پیشنهاد میدین؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

محمدی

با عرض سلام من قبلا روآکوتان استفاده کرده بودم زودتر از زمان فیکس شدن قطع کردم الان چند ماهه دوباره شروع کردم ولی بشدت جاهایی که در تماس روزانه هستند مثلا پشت دستها بیشتر از قبل دچار زخم خشکی و التهابات قرمز مانند میشن که کاملا از قرصه، مرطوب کننده هم تاثیر جزئی داره کرمی خاص برای اینگونه زخم ها هست اگه لطف کنین بفرمایین

مریم عسگری

سلام من الان ۱ ماه خورده ای هست راکوتان می خورم ولی بازم دارم جوش می زنم این طبیعیه؟

ملکی

با سلام من جوش های خیلی ملتهب و چرکی صورتم میزنه و دکتر بعد آزمایش دو عدد راکوتان بعد صبحانه و پشت سر هم تجویز کرده؟ یکم ترسیدم گفتم از یک متخصص دیگه هم بپرسم امکانش هست دو عدد راکوتان با هم خورده شه؟ممنون

سعید

با سلام خدمت شما دکتر مهربون و عزیز
بنده 28 سالمه و بمدت 90 روز دارم قرص راکوتان استفاده میکنم و در این روزها خب ورزش بدنسازی هم انجام میدم وزنم رو از 88 به 80 بدون هیچ مکمل و هیچ دارویی بیارم پایین فقط ورزش و عدم خوردن غذاهای چربی سنگین و فست فودها…
آیا ورزش من با راکوتان تداخلی نداره؟؟؟
هوازی بیشتر
سپاسگذارم از پاسخگویی>>>>>

زینب

سلام وقتتون بخیر
هنگام مصرف راکوتان باید همیشه ضد آفتاب روی پوست باشه یا فقط هنگام قرار گرفتن مستقیم در برابر نور آفتاب باید استفاده بشه ؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

وحید

سلام اقای دکتر بنده تا الان ۶۰ عدد راکوتان مصرف کردم وکمی سردرد وخستگی دارم ایا جای نگرانی داره ضمنا ۵ سال پیش یک دوره مصرف کردم

Sana

سلام آقای دکتر من حدود 5ماه زیر نظر پزشکم داروی ایزوترت هگزال مصرف کردم و الان حدود ۳ هفته اس که درمانم تموم شده و من بازم ریزش شدید مو دارم تا کی این ریزش مو ادامه پیدا میکنه ؟
و اینکه اصلا امکان رویش دوباره مو هست ؟

ابوالفضل

سلام پنج روز هست که راکوتان مصرف میکنم و پس از پنج رو مصرف ، سر درد شدیدی و مزمنی گرفتم . میخواستم بدونم به مصرف راکوتان ادامه بدم یا نه ؟ اگه از عوارض راکوتان هست آیا بعد از چند روز رمصرف دیگه رفع میشه ؟ چون خیلی سردردم شدید هست.

1 3 4 5