آکنه ,علل و انواع آن, جای جوش, محصولات مراقبت پوست

اشتباهاتی در درمان آکنه و جوش

اشتباهاتی در درمان آکنه و جوش

آكنه و جوش از  مشكلات رایج پوستی است كه ممکن است خودتان یا ،  اطرافیان‌تان با این مشکل درگیر بوده‌ و مدام به دنبال راه‌هایی برای درمان آکنه و  جوش‌های‌شان باشند.در مقالات پیشین درمان های طبیعی و خانگی و همچنین درمان های دارویی آکنه و جوش را معرفی کردیم و همجنین درباره باید و نباید های داروی راکوتان صحبت کردیم.  اما باید در نظر داشت که گاهی همزمان انجام دادن این درمان‌ها چندان كار درستی نیست و می‌تواند باعث بیشتر شدن جوش و بیاثر بودن روند درمان شود.


ادامه دهید حتی اگر جوش‌ها بدتر شد


اشتباه اول: رها‌كردن درمان در همان هفته‌های اول

اول از همه باید بدانید که پوست، خیلی آهسته و آرام به درمان‌ها پاسخ می‌دهد‌، حتی اگر فقط در عرض چند روز جوش زده ‌باشید‌، باز هم برای التیام آن‌ها نیاز به زمان زیادی دارید. معمولا برای این‌که پوست به چنین درمان‌هایی پاسخ دهد باید حدود 2‌تا 6 هفته صبر کنید یعنی حداقل باید یک ماه درمان‌ها را ادامه دهید.

در صورتی که هیچ‌ نتیجه‌ای نگرفتید و هیچ‌گونه بهبودی ندیدید، می‌توانید درمان را متوقف کنید چون احتمال دارد آن درمان با شما سازگار نباشد. البته به یاد داشته باشید که در بعضی موارد در هفته‌های اول درمان پوست تحریک می‌شود تا جایی که گاهی آزاردهنده هم می‌شود اما شما نباید درمان را قطع کنید.

دقت کنید آکنه‌ها عفونت نیستند بلکه نوعی التهاب پوستی هستند که می‌توانند قبل از بهتر شدن مدتی تشدید هم بشوند , به طور مثال ممکن است در ماه اول درمان به راکوتان و یا لایه بردار ها مثل دیفرین حتی بروز جوش هم افزایش یابد این کاملا طبیعی است و به دلیل بروز جوش های زیر پوستی نهفته می باشد پس می بایست صبوری کرد و روند درمان را ادامه داد .


وقتی پوست‌تان پر از جای جوش‌ها می‌شود

 

اشتباه دوم: درمان همزمان چند روش درمانی با یکدیگر

 

افراد زیادی هستند که بعد از این‌که چند روز از محصولی برای درمان جوش‌ها استفاده می‌کنند و اثری نمی‌بینند،  استفاده از محصول دیگری را شروع می‌کنند و اگر باز هم در مدت کوتاه یک یا 2 روز اثر مثبتی نبینند دوباره مصرف را قطع می‌کنند و به سراغ محصول دیگری می‌روند البته گاهی هم همزمان چند درمان را با هم پیش می‌برند. لازم است بدانید بعضی از محصولات پوست را تحریک کرده و باعث به وجود آمدن مشکلات بعدی برای مصرف‌کننده می‌شوند.

وقتی شخصی با تجویز خودش و بدون راهنمایی پزشک شروع به درمان آکنه‌هایش می‌کند، ممکن است با مصرف همزمان چند دارو یا استفاده از داروی نابه‌جا وضعیت پوستش را وخیم‌تر نیز بکند، تا جایی که ممکن است آکنه‌ها بزرگ‌تر شوند و شبیه لکه‌های بزرگ رنگی شوند و صورت شما را پر از لک کنند.

مقالات مرتبط
10 توصیه مهم در درمان جوش در پسران جوان

این مسئله در مورد استفاده همزمان درمانهای لایه بردار  و آنتی بیوتیک بیشتر دیده می شود و چون هر دو نوع درمان باعث خشکی پوست می شوند این موضوع می تواند باعث بروز مشکلات برای فرد مصرف کننده شود و خشکی شدید پوست می تواند باعث اگزما و پیش زمینه ایجاد لک باشد.

از کرمهای مناسب استفاده کنید
فقط كرم‌های خاص بخرید

اشتباه سوم: انتخاب محصول نامناسب

پاک‌کننده‌های خیلی قوی، صابون‌ها و تمام محصولاتی که در آن‌ها الکل وجود دارد می‌توانند آکنه‌ها را بدتر کنند، هر گاه خواستید محصولی برای پوست‌تان بخرید حواس‌تان باشد روی آن نوشته شده‌باشد  مخصوص پوست‌های چرب و مستعد آکنه یا عبارت غیرکموژنیک  «noncomedogenic»  نوشته شده‌باشد‌، در این نوع محصولات هیچ ماده‌ای وجود ندارد که منافذ پوستی را مسدود کند و در نتیجه آکنه‌ها تشدید شوند.

بعضی از مواد اولیه خاص در برخی محصولات آرایشی یا ضدآفتاب یا مرطوب‌کننده‌ها به راحتی منافذ پوستی را مسدود می‌کنند و این مسدود شدن منجر به افزایش جوش‌ها می‌شود. اگر پوستی چرب و بدون آکنه دارید هرگز کرم یا محصولی که هر نوع روغنی را دارد نخرید، فقط محصولات بدون چربی البته اگر می‌خواهید جوش‌های‌تان بدتر نشود.

استفاده از ماسک ها ی مختلف وروش ها اعجاز انگیز موجود در صفحات اینترنت و شبکه های اجتماهی نیز از مشکلات موجود می باشد مثلا استفاده از خمیر دندان یا انواع ماسک های گیاهی که برخی بسیار تحریک کننده می باشند باعث تحریک پوست می شود

پوست‌تان را به حال خود رها كنید

اشتباه چهارم: دستكاری جوش‌ها

خیلی‌ها هستند که در اولین فرصت شروع به لمس کردن صورت‌شان و دستکاری جوش‌های‌شان می‌کنند. باید بدانید هرگونه تراکاندن و کندن جوش‌ها در زمانی که در حال درمان آکنه‌ها هستید و از محصولات مختلفی استفاده می‌کنید می‌تواند روند درمان را مختل کند و برای شما نتیجه‌ای باقی نماند به جز پوستی پر از جای جوش.

هرچند خارج کردن جوش های زیر پوستی و کومدون هایسر سیاه یکی از روش های پاکسازی است که توسط پزشکان اجرا می شود ولی به هیچ عنوان اجرا توسط فرد توصیه نمی شود.استفاده از هرگونه وسیله غیر استریل و فروكردن آن در جوش‌ها می‌تواند باعث قرمزی و ملتهب شدن بیشتر و حتی تورم پوست شما شود.

معمولا افراد مختلف تمایل دارند هرگونه جراحت یا زخمی را دستكاری كنند و در طول روز چندبار و در فاصله‌های نزدیك با دست چك كنند كه آیا زخم روی پوست آن‌ها تغییری كرده‌است یا نه و حتی گاهی جراحت یا زخم را به خونریزی نیز بیندازند و همین كار باعث می‌شود جراحت یا زخم دیر بهبود یابد و حتی بدتر هم بشود.در بسیاری از موارد این دستکاری جوش ها تبدیل به یک عادت اجبار گونه می شود و ایجاد افکار وسواس گونه برای فرد می شود که نسبت به تخلیه جوش های خودش  اقدام کند .

مقالات مرتبط
انواع آکنه و جوش و درمان آن

اشتباه پنجم: به‌محض خوب‌شدن آكنه‌ها مصرف را قطع كنید

هستند افرادی كه به محض این‌كه احساس می‌كنند پوست‌شان بهتر شده ‌است، مصرف داروها را قطع می‌كنند و دوباره بعد از مدت كوتاهی دچار همان مشكل قبلی می‌شوند. باید بدانید مصرف كرم‌ها و لوسیون‌های ضدآكنه را نباید به یك‌باره قطع كرد بلكه باید به مرور اندازه مصرف را كم كمتر كرد تا یواش‌یواش قطع كنید.

مثلا اگر اوایل 2‌بار در روز استفاده می‌كردید، بعد از خوب شدن جوش‌ها مصرف را یك بار در روز كنید، بعد یك روز در میان‌، بعد مصرف را 2 بار در هفته كنید  و به مرور دیگر دارو را مصرف نكنید. بهتر است بدانید معمولا بین 4‌ تا ‌6‌‌ هفته بعد از قطع یك‌باره داروها احتمال دارد آكنه‌ها بازگردند.

برای خلاص شدن همیشگی بیشتر مردم مصرف حداقل یكی از داروها را تا مدت‌ها ادامه می‌دهند حتی اگر شده چند بار در هفته چون آکنه یک بیماری مزمن است  تقریبا همه درمان های آکنه می بایست در انتها به یک درمان نگهدارنده و پیشگیری کننده ختم شوند و این تنوع درمان اهمیت بسیار زیادی در کاهش عود دارد .

زمانی كه باید به پزشك مراجعه كنید

اشتباه ششم: خیلی دیر نزد پزشك رفتن

خیلی اوقات پیش می‌آید كه آكنه‌های پوست شما را به شدت آزار می‌دهند ولی به‌هر دلیل مدام نزد پزشك رفتن را به تعویق می‌اندازیم، گاهی گرفتاری خود را بهانه می‌كنیم و گاهی وقت‌ندادن دكتری خاص را و گاهی هم…

تا به پزشك مراجعه نكنید‌، همچنان آكنه‌های‌تان باقی می‌ماند و احتمالا هیچ بهبودی در آن‌ها نبینید به خصوص اگر آكنه‌های‌تان دردناك شده یا جای جوش‌های‌تان بیشتر از همیشه شده ‌است یا دیگر درمان‌های قبلی كه داشتید جواب نمی‌دهد.

در موارد زیادی ممکن است فرد نقش ویزیت پزشکان و تحت نظر آنها بودن را کمرنگ احساس کند اما تحقیق بسیار جامعی در اروپا نشان می دهد که درمانهای تحت نظارت پزشک پیامد های بسیار بهتری از خود درمانی داشته اند.

شستن یا اسكراب مداوم پوست
لیف‌ جوش‌ها را بدتر می كند یا بهتر؟

اشتباه‌هفتم: شستن یا اسكراب مداوم پوست

اسکراب‌کردن پوست یعنی لایه برداری فیزیکی، مثل استفاده از لیف یا سایر اسکراب‌های موجود در بازار که دانه‌های ریزی هستند که سطح صورت را لایه‌برداری می‌کنند، به طور کلی اسکراب وضعیت آکنه‌ها را بدتر می‌کند چون  اثر آن‌ها روی لایه محافظ پوست است و این می‌تواند تحریکات پوستی را افزایش دهد.

مقالات مرتبط
آکنه , علل ایجاد و درمان آن

به جای آن خیلی ملایم پوست‌تان را با یک مایع شست‌وشو‌دهنده غیر حساسیت‌زا و با ph متعادل بشویید تا التهابات هم کاهش یابند البته حواس‌تان باشد که مایع شست‌وشودهنده را به خوبی از روی پوست آبکشی کنید چون اگر مقدار کمی از آن روی پوست باقی بماند احتمال دارد پوست شما را حسابی تحریک کند.

آکنه از کثیفی  و آلوده بودن پوست نیست که شما بخواهید با شستن آن را از بین ببرید. افراد زیادی هستند که وقتی جوش می‌زنند مرتب پوست‌شان را می‌شویند و اسکراب می‌زنند ولی باید بدانند که اگر آکنه از آلودگی و کثیفی بود پاها  بیشتر از همه جا جوش و آکنه داشتند.

شستشو زیاد و وسواس گونه باعث تشدید خشک شدگی پوست و به دنبال آن جبران ایجاد سبوم توسط پوست و چربی مضاعف پوست  می شود به همین خاطر در تمام توصیه های مربوط به مراقبت های پوست های آکنه دار توصیه به استفاده از شویند های ملایم پوست چرب شده است.

 

هم قدیمی‌ها درمان شوند و هم جدیدها به وجود نیایند

اشتباه هشتم: زیاد یا كم مصرف كردن داروهای آكنه

یکی از مهم‌ترین تاکید‌های پزشکان این است که باید حتما مصرف داروهای ضدآکنه طبق دستور باشد و نباید میزان مصرف را به دلخواه خود کم و زیاد کنید، مطمئن باشید استفاده زیاد از داروها زودتر جوش‌ها و آکنه‌ها را بهبود نمی‌دهد اما به طور حتم خشکی و قرمزی پوست شما را بیشتر می‌کند البته اگر کمتر از میزان توصیه پزشک  مصرف کنید یعنی مثلا یک شب استفاده کنید‌، یک شب نه باز هم هیچ بهبودی در زمان مقرر نخواهید دید.

شما باید حداقل نصف بطری کرم یا لوسیون تجویزی‌تان را مصرف کنید تا نتیجه خودش را نشان دهد. بسیاری از افراد وقتی بعد از یک یا 2 هفته اثر کافی نمی‌بینند، دیگر خیلی سفت و سخت دستور پزشک را اجرا نمی‌کنند و دیگر 2 شب مصرف می‌کنند، 2 شب فراموش می‌کنند یا پشت گوش می‌اندازند. مصرف کمتر از میزان توصیه شده شاید جوش‌های فعلی شما را بهتر کند ولی مسلما از به وجود آمدن جوش‌های جدید جلوگیری نمی‌کند.

علاوه بر این در نظر داشته باشید که داروی‌ تجویزی را روی تمام مناطق تحت تاثیر مصرف کنید‌، اگر فقط روی جوش‌ها بزنید‌، ممکن است جاهای دیگر جوش‌های جدید بزنید. این اصل تقریبا در ارتباط با همه انواع درمانها بجز درمانهای استیک و درمانهای اورژانسی جوش که به صورت نقطه ایی عمل می کنند اجرایی است .

منبع:

www.salamatnews.com

ویدیو پیشنهادی در این مقاله :

 

 

رای ها
امتیازدهی
author-avatar

درباره دکتر جورقانیان

دکتر پوریا جورقانیان فارغ التحصیل سال ۱۳۷۹ از دانشگاه علوم پزشکی ایران هستند ایشان سابقه فعالیت در حوزه بیماری های پوست و مو و همزمان حضور در شرکت های دارویی و آرایشی و بهداشتی در سمت های مدیریت R&D و بازاریابی را دارند.

نوشته های مشابه

توضیحات
اطلاع دهید
guest
8 دیدگاه
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات
مهران

دکتر.من ۱۴ سالمه چانه،بینی،و پیشونیم پر از جوش های ریز و جای جوش های بزرگ هستش. لطفا راهنمایی کنین. از چه محصولی برای شست و شوی صورتم استفاده کنم و جای جوشارو چطوری از بین ببرم.

شیما

سلام همانطور که در مقاله اشاره کردید من وسواس شستشوی صورتم را دارم روزی سدو بار با صابون گوگرد و لیف می شورم و هنوز احساس می کنم پاک نشده است و گاهی از اسکراب هم استفاده می کنم میشه لطف کنید و یک شوینده مناسب معرفی کنید .پوست من بسیار چرب است

سودا

سلام دکتر متخصص پوست من کرم لایه بردار برای درمان جوش های من تجویز کرده است این درمان را باید روی تمام سطح پوست صورتم بزنم و یا فقط قسمت های دراری جوش استفاده کنم ؟

پریا

سلام،من سه ماهه راکوتان مصرف میکنم و هنوز جوش میزنم البته خیلی بهتر شده اما هنوز چندتایی جوش دارم آیا طبیعیه؟و اینکه تعدادی کومدون های چربی ریز زیر پوستم دارم آیا نیاز به تخلیه دارد یا راکوتان آن ها را از بین خواهد برد؟