جای جوش, درمان جوش

درمان جوش (آکنه) صورت و بدن

درمان جوش (آکنه) صورت و بدن

درمان جوش صورت و بدن خصوصا جوش (آکنه ) بزرگسالی چیزی است که بیشتر مردان و زنان درگیر آن هستند.زمانی که مبتلا به جوش ( آکنه )می‌شوید قطعا بدنبال بهترین راه درمان جوش صورت  و بدن خواهید بود.  درمان جوش صورت با دارو  خیلی وقتها با موفقیت اولیه همراه است . اما بعد از مدتی مجدد عود می کند همچنین درمان جای جوش صورت نیز از دغدغه های اصلی جوانان است

آکنه یا آکنه ولگاریس  نوعی عفونت شایع پوستی است .همزمان با سن بلوغ شروع می‌شود. این جوش‌ها به غرور جوانی نیز معروف هستند. آکنه، به‌ صورت جوش‌های کوچک، متورم و قرمز بوده و صورت را می‌پوشانند. افزایش تولید هورمون تستوسترون و. ترشح بیش ‌از حد سبوم (مایع روغنی که مانع خشک شدن پوست می‌شود) نیز می‌تواند .یکی دیگر از علت‌های پیدایش جوش ( آکنه) باشد. آکنه بیماری خطرناکی نیست اما از آن‌ جایی‌ که زیبایی ظاهر را بهم می‌ریزدو موجب ناراحتی فرد و مشکلات روانی در او شود. آکنه ممکن است منجربه زخم‌های جدی که به اسکار آکنه معروف هستند  شود

سر فصل های مقاله:

علت جوش صورت چیست؟

انواع جوش (آکنه) صورت و بدن

درمان جوش صورت با دارو

درمان جوش صورت  ( بر اساس نوع جوش )

درمان جوش صورت با دارو های گیاهی

علت جوش صورت چیست؟

تستوسترون

افزایش میزان هورمون تستوسترون در سن بلوغ موجب پیدایش آکنه و جوش هورمونی نوجوانی می‌شود. هورمون تستوسترون نقش مهمی در تحریک رشد دارد.

عوامل ژنتیکی و وراثتی

عوامل وراثتی نیز در پیدایش آکنه موثر هستند.  اگر پدر یا مادر در خانواده مبتلا به آکنه باشند . ‌احتمال  زیاد فرزندان نیز دچار این عارضه پوستی خواهند شد. طبق یک تحقیق به‌عمل آمده، اگر هم پدر و هم مادر در دوران نوجوانی خود مبتلا به آکنه بودند احتمال ابتلای فرزندان به آکنه حاد در سنین پایین به ‌مراتب بیشتر می‌شود و اگر یکی از آن‌ها و یا هر دوی آن‌ها در سن بزرگسالی دچار این عفونت پوستی شدند فرزندان آن‌ها نیز در سنین بزرگسالی مبتلا به آکنه خواهند شد.

 جوش (آکنه) در زنان

بیش از ۸۰% از آکنه‌های بزرگسالی در بین زنان رخ می‌دهد. شاید تغییرات هورمونی که  در زمان‌های خاص اتفاق می‌افتد یکی از علت‌های پیدایش آکنه و جوش هورمونی در زنان باشد.

عوامل دیگری که موجب پیداش آکنه می‌شوند عبارتند از:

برخی محصولات آرایشی:

استفاده از برخی محصولات آرایشی موجب این عارضه پوستی ‌شوند  بنابراین این مورد معمولا می‌تواند علت آکنه و جوش (غیر کومدونی) باشد.

مصرف برخی دارو ها باعث ایجاد جوش می شود

مصرف برخی دارو ها باعث ایجاد جوش می شود

مصرف برخی داروها:

داروهایی از قبیل استروئید، لیتیوم (برای درمان افسردگی و اختلالات دوقطبی) و برخی داروهای ضد صرع (برای درمان صرع مصرف می‌شوند)

استفاده مرتب از اقلامی چون هدبند و کوله‌پشتی:

تحمیل فشار بیشتر بر پوست ممکن است موجب جوش صورت آکنه شوند.

سیگار:

کشیدن سیگار موجب پیدایش آکنه در سن بزرگسالی می‌گردد.

انواع جوش (آکنه) صورت و بدن

جوش‌ سرسیاه

جوش‌های سرسیاه جوش‌های کوچکی هستند. اغلب در یک نقطه تجمع دارند. ظاهر این جوش‌ سیاه است و معمولا به لکه سیاه شباهت دارد. ترشحات چربی وقتی نمی‌توانند از دهانه مسدود شده غدد چربی خارج شوند داخل غده تجمع می‌کنند. رنگ سیاه این جوش‌ها به‌دلیل مجاورت ترشحات چربی با هوا و اکسیده‌شدن چربی است.

مقالات مرتبط
درمان جای جوش قرمز و جای جوش قهوه ای

جوش‌ سرسفید

جوش‌ های سرسفید  اندازه جوش‌های سرسیاه هستند ولی ظاهر گرد و رنگ سفیدی دارند. وقتی چربی و سلول‌های مرده پوست منافذ پوست را مسدود می‌کنند و راهی به بیرون پیدا نمی‌کنند در نتیجه جوش‌ سرسفید شکل می‌گیرد.

پاپول

پاپول‌ها یا سفت دانه برجستگی‌های کوچک، قرمز و متورمی هستند که اغلب در نواحی پیشانی و یا گونه تجمع دارند و بسیار دردناک هستند.

پوستول

وقتی جوش‌ کوچک ملتهب و پر از چرک می‌شود عارضه پوستی پوستول رخ می‌دهد. . ترکیب چربی، باکتری و سلول‌های مرده پوست که در زیر منافذ پوست مسدود شدند موجب عفونت و شکل‌گیری پوستول می‌شوند. واکنش طبیعی بدن مبارزه با عفونت است اما پاسخ ایمنی بدن معمولا موجب قرمزی و تورم اطراف جوش‌ها می‌گردد.

کوک و دمل

کورک و دمل

کورک و دمل

کورک و دمل جوش‌های بزرگ و متورم هستند. هنگامی که دیواره فولیکول مو شکسته می‌شود  باکتری‌ها منتهی به عفونت شده و جوش‌های دردناکی در پوست ظاهر می‌شوند که می‌توانند منافذ متعددی از پوست را تحت تاثیر قرار دهند. از آن‌جایی‌که ریشه کورک‌ها درعمق پوست قرار دارند در نتیجه به‌راحتی به بافت پوست آسیب رسانده و موجب عفونت می‌شوند.

آکنه‌های کیستی

آکنه‌های کیستی جوش‌های بسیار بزرگ و زیر پوستی هستند که به‌شدت ملتهب شده و در عمق منافذ پوستی رخ می‌دهند. هنگامی که دیواره داخلی منافذ پوست پاره می‌شوند ترشحات چربی و باکتری‌ها به پوست اطراف منتشر شده و موجب عفونت می‌شوند. شکل گیری غشا در اطراف این منطقه آلوده موجب پیدایش آکنه کیستی می‌شود. این کیست‌ها اغلب دردناک هستند.

درمان جوش صورت بادارو

درمان موضعی

تجویز آنتی‌بیوتیک‌های موضعی:

داروهایی چون اریترومایسین، کلیندامایسین، سولفاستامید

تجویز رتینوئیدها:

کرم یا ژل رتینوئید همانند  ژل ترتینوئین و آداپالن معمولا باید روزی ۱ بار روی پوست مالیده ‌شوند. در صورت استفاده از رتینوئید بیمار باید از نور خورشید دوری کرده و یا صورت خود را با کرم‌های ضد آفتاب قوی بپوشاند تا خطر ابتلا به سوختگی آفتاب بیشتر نشود.

  دارو های خوراکی

آنتی بیوتیک‌های خوراکی:

پزشکان متخصص پوست معمولا درمان را با داروهایی ازقبیل: تتراسایکلین و یا یکی ازانواع داکسی سیکلین‌ها , مینوسیکلین شروع می‌کنند. از آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی دیگر که تاثیر فراوانی در درمان دارد می‌توان به آزیترومایسین ,ریفامپین کوتریمیکسازول و سولفونامید اشاره کرد.

تزریق کورتیزون:

پزشکان متخصص پوست با تزریق کورتیزون به جوش‌های بزرگ و کیست کمک می‌کنند تا التهاب جوش‌ها کمتر شده و پوست صاف‌ شود.

لایه برداری

لایه‌برداری

لایه ‌برداری شیمیایی شاید در مقایسه با داروهایی چون رتینوئید موثر به ‌نظر برسند .اما تاثیر آن‌ها در درمان آکنه موقت است. نتایج حاصل از درمان آکنه با لایه‌برداری شیمیایی اغلب خوب بوده وتقریبا ۵۰% آکنه‌ها برطرف شده‌اند. هنوز هیچ مدرکی وجود ندارد که بتواند بهترین نوع لایه‌برداری را معرفی کند. تمام انواع  لایه‌برداری‌ها تاثیرات درمانی  تقریبا یکسانی دارند ولی بعد از ۱ یا ۲ ماه درمان، آکنه‌ها دوباره در پوست نمایان می‌شوند.

مقالات مرتبط
باورهای غلط درباره جوش- ویدیو

لیزر

لیزر و درمان‌های نوری از پیشرفته‌ترین  تکنولوژی‌های درمانی آکنه هستند. یکی از جدیدترین درمان‌ها در این زمینه شامل درمان در قالب نور شدید پالس و یا آی ‌پی ‌ال است. در این روش نور به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود، پوست تحت حرارت و گرما قرار گرفته و موجب می‌شود غدد سباسه یا غدد چربی پوست بیش‌ از حد فعال شود. همزمان با این مرحله،  چربی باقی مانده در عمق منافذ پوستی تخلیه می‌شوند. برای کسب نتایج مطلوب و رفع آکنه، معمولا پیشنهاد می‌شود که بیمار ۴ تا ۶  جلسه درمانی را در فواصل ۲ تا ۴ هفته سپری کند .

میکرودرم ابریژن پوست

این نوع درمان به نوع آکنه بستگی دارد. اگر آکنه‌ها بیشتر کومدون یا همان جوش‌های سرسیاه و سرسفید باشند و تعداد پاپول‌ها کمتر باشد نتایج  حاصل از درمان میکرودرم ابریژن مثبت و رضایت‌بخش خواهد بود. معمولا پیشنهاد می‌شود که برای رسیدن به نتیجه مطلوب، درمان‌های میکرودرمی با درمان‌های پاک‌سازی با هم انجام شود. میکرودرم ابریژن  موجب بدترشدن آن‌ها نیز می‌شود. بنابراین بهتر است برای درمان این آکنه‌ها قبل از میکرودرم به پزشک متخصص مراجعه کرد. شاید بهتر باشد که در ابتدا تورم و التهاب پوست شما کنترل و درمان شود.

کریستال‌هایی که در میکرودرم ابریژن استفاده می‌شوند موجب تحریک پوست می‌شوند واز طرفی به‌طورهمزمان سلول‌های مرده و عفونت‌هایی که موجب مسدود شدن منافذ پوست می‌شوند نیز تخلیه می‌گردند. در میکرودرم ابریژن،  برای درمان آکنه به مکش بسیار قوی نیاز است تا تمام منافذ بسته باز شود چراکه دستگاه سندبلاست قادر نیست وارد عمق پوست شود.

درمان جوش صورت با تخلیه (اکسترکشن)

در برخی موارد می توان  برای درمان جوش‌ صورت که ملتهب شده و به پوستول تبدیل شده را تخلیه کرد. شایان ذکر است که این کار را نباید در منزل و یا محل کار انجام داد. ابزارهای زیادی وجود دارد که کمک می‌کنند تا جوش‌ها بدون درد و به ‌راحتی تخلیه شوند. اگر متخصص پوست تشخیص دهد که تخلیه جوش‌های برخی مناطق خطرناک است گزینه‌های دیگر مانند درمان با لیزر کمک شایانی به تخلیه جوش‌ها خواهد کرد.

همه می‌د‌انیم که هر فردی با دیدن جای جوش‌ در روی پوست خود معمولا دچا رناراحتی روحی می‌شود. برنامه درمانی خوب که با بودجه و شیوه زندگی هر فردی سازگار است نقش مهمی در بهبود وضعیت پوست و اعتماد به‌نفس دارد. پزشکان متخصص برای درمان آکنه، کلاژن‌سازی پوست را از درون فعال می‌کنند. بسته به شدت جای جوش شاید درمان‌هایی از قبیل: لیزر و یا آر اف سوزنی کمک شایانی به درمان جای جوش‌ها کند.

درمان جوش صورت  بر اساس نوع جوش:

درمان جوش زیر پوستی

در درمان جوش های زیر پوستی باید از لایه بردار ها استفاده کرد.  لایه بردار هایی که نیاز به نسخه پزشک نداردن مانند AHAوBHAهستند همچنین می توان از لایه بردار های نسخه ایی مانند ژل ترتینوئین , ژل آداپالن نیز استفاده کرد بهتر است این ترکیبات از هفته ایی سه شب شروع شوند و به تدریج هر هفته افزایش یابند

مقالات مرتبط
جوش و آکنه چرا ایجاد می شود و دلایل بروز آکنه چیست؟

درمان جوش سر سیاه

درمان جوش های سر سیاه مانند بالا است.  با این تفاوت که نقش اسکراب ها به صورت هفته ایی یک بار و تخلیه جوش توسط پزشک بیشتر است.  اگر جوش های سر سیاه بزرگ و یا التهابی باشند استفاده از بنزوئیل پروکسساید برای درمان جوش سر سیاه الزامی است

درمان جوش چرکی

درمان جوش چرکی حتما باید هرماه آنتی بیوتیک باشد چه خوراکی و چه موضعی می تواند در درمان استفاده شود معمولا آنتی بیوتیک ها به تنهایی استفاده نمی شوند

آنتی بیوتیک موضعی یا خوراکی + لایه بردار  یا بنزوئیل پروکساید

استفاده از بنزوئیل پروکساید می تواند مقاومت آنتی بیوتیکی را کم کند

درمان جوش بدن

درمان جوش بدن به دلیل وسعت درگیری کمی مشکل است بهتر است اگر بیش از یک ناحیه بدن درگیر باشد از درمانهای سیستمیک ( خوراکی ) استفاده شود البته شوینده های حاوی بنزوئیل پروکساید می تواند نقش مهمی در درمان داشته باشد

درمان جوش باسن

درمان جوش باسن به دلیل اینکه به شدت مستعد جای گذاری جای جوش است  خیلی مهم است عمدتا استفاده از لباس های تنگ و تعریق و فسار بر روی باسن به دلیل نشستن طولانی مدت می توان باعث جوش های باسن شوند درمان آنها استفاده از لایه بردار ها مانند لایه بردار های فیزیکی مانند لیف و یا اسکراب و شوینده حاوی بنزوئیل پروکساید می باشد

درمان جوش های هورمونی

جوش های هورمونی یکی از شایعترین مشکلات خانم های بالای 30 سال هستند عمدتا این جوش ها در ناحیه فک پایینی هستند و با سیکل ماهیانه تغییرات شدید دارند و همزمان فرد از مشکلات موهای زائد و یا شاید سندرم تخمدان پلی کیستیک رنج می برد معمولا درمان با آنتی بیوتیک و لایه بردار ها اولین خط درمان هستند هرچند در مواردشدید و همراه با عود باید از آکوتان استفاده کرد

درمان جوش صورت با دارو های گیاهی:

دارو های گیاهی متعددی برای جوش معرفی شده و توصیه شده اند. معروفترین این عصاره درخت چای می باشد . درمان جوش با طب سنتی اشاره زیادی به درمان جوش با عسل شده است. گلاب برای درمانجوش صورت بر اثر خوردن گرمی استفاده می شود . هدف درمان جوش با طب سنتی به تعادل رساندن اخلاط و امزاج می باشد . که بر اساس شرح حال از بیمار و مشخص کردن اخلاط و مزاج وی صورت می پذیرد

کبد و جوش صورت:

در طب سنتی و طب چینی به  ارتباط زیادی بین جوش صورت و کبد  اشاره شده است . وجود جوش در ناجیه پیشانی را نشانه کارکرد مختل کبد میدانند هرچند این موضوع در طب کلاسیک رد شده است.  بررسی افرادی که مشکل آکنه دارند عملکرد کبد طبیعی است.  اما به عنوان خرده فرهنگ در جامعه وجود دارد

مرجع:

www.dr-razi.ir

ویدیو پیشنهادی این مقاله:
رای ها
امتیازدهی
author-avatar

درباره دکتر جورقانیان

دکتر پوریا جورقانیان فارغ التحصیل سال ۱۳۷۹ از دانشگاه علوم پزشکی ایران هستند ایشان سابقه فعالیت در حوزه بیماری های پوست و مو و همزمان حضور در شرکت های دارویی و آرایشی و بهداشتی در سمت های مدیریت R&D و بازاریابی را دارند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

توضیحات
اطلاع دهید
guest
31 دیدگاه
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات
نگار

سلام و تشکر بابت مقاله خوبتون؛
طبق گفته مشاوران طوبی گستر مصرف دو اشتکان عرق رازیانه برای از بین بردن جوش صورت مفید است! خواستم بدونم مصرف رازیانه و درممان جوش صورت با هم در ارتباط هستند؟؟
https://tubagostar.ir/%D8%B9%D8%B1%D9%82-%D8%B1%D8%A7%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D9%88%D8%B4-%D8%B5%D9%88%D8%B1%D8%AA/

علیرضا

سلام بهترین درمان جوش فعال از نظر شما چیست؟ من چند بار درمان کردم اما سه ماه بعد برگشت پوست خیلی چربی دارم و جای جوش دکترم میگه اول باید درمان جوش فعال داشته باشی بعد برای جای جوش درمان کنی نظر شما چیه؟
من 19 سالمه و پسر هستم

سعید

درمان جوش زیر پوستی سر سیاه چگونه است؟من جوش های سر سیاه زیادی اطراف بینی ام دارم دکترم گفته باید تخلیه بکنه می ترسم جاش بمونه چیکار کنم

رز

سلام برای درمان جوش زیر پوستی چه محصولی پیشنهاد می کنید من برای درمان جوش فوری جوش های زیر پوستی ام که سر سیاه هستند یک راه حل می خوام 23سالمه و 3 ماه دیگه عروسیمه میشه کمکم کنید؟

معین

سلام دکتر
برای درمان جوش صورت بعد از اصلاح چکار کنم ؟ من 25 سالمه پوست صورتم حساسه و بعد از اصلاح جوش میزنم بعضی وقتها پماد بتامتازون بعد از اصلاح صورت استفاده می کنم بهتر میشه اما می ترسم کورتون زیاد استفاده کنم یه روش برای درمان جوش صورت فوری می خوام . یه سوال دیگه اینکه شما در باره درمان جوش صورت بعد از اصلاح با شمع چیزی شنیدید ؟با تشکر فراروان از سایت خوبتان من کلی از مشکلاتم با مطالب این سایت رفع شد

شیما

سلام
برای درمان جوش های چرکی و دردناک چه روشی را پیشنهاد می کنید ؟ من 21 سالمه و از 16 سالگی جوش داشتم اما الان جوش هام دردناکه و قرمزه چند بار انتی بیوتیک استفاده کردم اما هر بار خوب شد دوباره برگشت خواستم ببینم آیا شما راهی برای درمان جوش های چرکی و دردناکپیشنهاد می کنید که انجام بدم؟

شروین

سلام یه سوال داشتم خواستم بدونم جوش صورت نشانه چیست؟ یک پست اینستاگرام دیدیم که هر جای صورت که جوش دارد نشانه یک بیماری خاص است ؟ این درسته مثلا جوش گونه نشون دهنده مشکل کلیه و یا جوش شقیقه منشا مشکل روده ؟ این درسته؟؟؟

سامان

اقای دکتر از استرس هم ممکنه جوش بزنیم/

فلورا

سلام
با عرض خسته نباشید اقای دکتر من 32 سالمه. جدیدا مدتی هست روی چانه م جوش چرکی میزنم. ازمایش نداده م . اضافه وزن زیادی ندارم. ممکنه یه درمان خونگی بهم معرفی کنید

نگار

برای درمان جای جوش صورت چه کرمی استفاده کنم ؟من برای درمان جوش های چرکی و دردناک به مزشک مراجعه کردم برام آکوتان نوشت ۶ ماه خوردم خوب شد الان جای جوش صورت دارم .چیکار کنم ؟

رویا

سلام من خانم متاهل 29 ساله هستم برای درمان جوش ناگهانی صورت پیشنهاد شما چیست؟ دیروز صبح بیدار شدم دو تا جوش در صورتم ایجاد شده من هیچ وقت صورتم جوش نمی زد خیلی نگران هستم میشه کمکم کنید ؟

هانیه

درمان جوش چرکی به چه صورته صورتم جوش نداشته و بعد از ازدواج وقتی صورتم را بند انداختم صورتم پر شد از جوش های چرکی میشه در باره درمان جوش های صورت که چرکی و قرمز و دردناکه بگید چه دارویی استفاده کنیم ؟

ناهید

سلام میشه در باره درمان جوش صورت با طب سنتی هم توضیح بدهید من سالها درمان جوش صورت با دارو را انجام دادم ولی هر بار برگشت و دوباره مشکلم شروع شد یکی از دوستانم پیشنهاد درمان جوش صورت با گلاب روبهم داد می خواستم در موردش بیشتر بدونم .ممنونم از سایت خوب و پربارتون

رضا احمدی

سلام. درمورد جوش بازو هم مطلب بزارید. ممنون

رویا رادمنش

سلام. لطفا درمورد درمان های طبیعی جوش مطالب بیشتری بنویسید.

سارا

ببخشید من جوش خیلی میزنم باید چیکار کنم تا زود خوب شود؟؟؟