آکنه ,علل و انواع آن

چگونه جای جوش را از بین ببریم؟

چگونه جاي جوش را ازبين ببريم؟

 

جای جوش یا اسکار یکی از مشکلاتی است که بیشتر افراد با آن مواجه بوده و در پی راه‌ حلی برای از بین بردن آن هستند پس از دست و پنجه نرم کردن های طولانی و طاقت فرسا برای رفع جوش در صورت، همان هنگام که میخواهیم نفس راحتی بکشیم و بگوییم بالاخره درمان جوش هایم تمام شد و از شر آنها راحت شدم، متوجه میشویم که باید به فکر درمان جای جوش (اسکار)باشیم.

بله جای جوش یا همان اسکار آکنه یکی از عوارض دستکاری دوران جوش زدن است که متاسفانه تاثیر بسیار نامناسبی بر روی چهره میگذارد.
از این رو برآن شدیم تا با متخصصین این امر گفتگویی داشته باشیم تا افرادی که به این معضل دچار هستند را راهنمایی نمایند که چه کارهایی می توان انجام داد تا ردپای جوش را بتوانیم از چهره بزداییم.

آقای دکتر علیرضا میراسماعیلی از متخصصین متبحر پوست و مو در تهران هستند که به وب سایت آکنه یار افتخار دادند و وقتشان را در اختیار خوانندگان این وب سایت قرار دادند. آقای دکتر علیرضا میراسماعیلی در مورد راههای برطرف کردن جای جوش یا همان اسکار که ظاهر ناخوشایندی را بر چهره باقی میگذارد توضیحاتی را ارائه فرمودند که در ادامه ملاحظه می فرمایید:

کسانی که اثرات جای جوش روی صورتشان باقی میماندچه اقداماتی میتوانند انجام دهند؟
قبل از هر چیز باید بدانیم که اسکارها همگی به یک مدل نیستند و نمی توان یک درمان را برای همگی اسکارها تجویز کرد. اسکار (جای جوش) باید توسط پزشک معاینه شود تا نوع آن مشخص شود. سپس درمان خاص برای آن تجویز شود. پس ابتدا خوب است انواع اسکار را بشناسیم.

انواع اسکار (جای جوش)

جای جوش یا اصطلاحا اسکارآکنه ای میتواند به دو گونه باشد.

۱- اسکار فرورفته

۲- اسکار برجسته (شامل گوشت اضافه که به ان هایپرتروفیک میگویند)

خوب است بدانید درمان درهریک از موارد گفته شده در بالا متفاوت است.

انواع درمان اسکار(جای جوش)

درمان اسکار(جای جوش) برجسته یا همان هایپرتروفیک):

درمورد اسکارهای برجسته، تزریقات داخل ضایعه و بعضی لیزرها ممکن است موثرباشد.

درمان اسکار (جای جوش) فرورفته:

این نوع اسکارها شایع تر از نوع برجسته هستند. اسکارهای فرورفته را به سه مدل میتوانیم تقسیم بندی کنیم:

انواع اسکار ( جای جوش) فرو رفته

۱- اسکارهای دره ای شکل که اسکارهای پهن و کم عمق هستند.
۲- اسکارهای واگنی که به شکل پانچی درصورت فرورفته است.
۳- اسکارهای بسیارعمیق و تیز.

درمان اسکار(جای جوش)

درمان اسکار(جای جوش)

درمان اسکارها (جای جوش ها)

هریک از این سه مدل اسکار درمان خاص خودش را دارد. برای مثال مابرای اسکاردره ای استفاده از ساپسیژن را انجام میدهیم یعنی باندهای چسبندگی که زیر این اسکاروجود دارد را به سمت پایین کشیده و با سوزن های مخصوص و ظریفی که به زیر اسکارمیزنیم باز میکنیم که باعث میشود اسکار از عمق به سمت بالا بیاید.
در اسکارهای باکس کار ما میتوانیم پانچ اکسیژن انجام دهیم. یعنی با پانچ اسکار را کاملا برداریم یا اسکار را بالا بکشیم یا میتوانیم ازاسیدهای تری کلرواستیک که با غلظت های بالا مثل ۸۰% یا ۱۰۰% هستند درون عمق این اسکارهای فرورفته استفاده کنیم که به آن روش کراس میگویند که باعث پایین امدن اسکارها میشود.
پس از ان به بازسازی سطح صورت میپردازیم که هم میتواند با لیزر باشد مانند لیزر CO2 فرکشنال یا لیزر اربیوم که صورت را میتراشد و دوباره بازسازی می شود یا به روش های غیرتهاجمی مانند RFسوزنی یا RF میکرونیدلینگ یا RF فرکشنال می توان استفاده کرد که از عمق کلاژن سازی را ایجاد میکند. بنا به صلاحدید پزشک متخصص، معمولا ترکیبی از این روشها استفاده میشود.
مراحل معاینه و درمان چگونه است؟
پس مراجعه فرد از او اسکن پوست صورت به عمل می اید و صورتش دقیق معاینه میشود. از صورت وی عکس برداری میشود تا مشخص شود نوع اسکارش چیست و چه روش درمانی برایش کاربرد دارد.
این درمانها قدم به قدم باید انجام شود که معمولا فواصل دو سه هفته ای تا یک ماه دارد و نیاز به چند جلسه دارد.

آیا روشهای متفاوت را در زمانهای متفاوت انجام میدهید؟
بله. روش های تهاجمی معمولا در پاییز و زمستان انجام میشود. چون زخم میشود و نور افتاب ممکن است برایشان مشکل ایجاد کند. اما روش های غیر تهاجمی در هرزمانی از سال میتواند انجام شود.
درنهایت پس انجام تمام این کارها ما یک نتیجه ۶۰ تا ۷۰% از بهبود اسکارها خواهیم داشت. اینکه فکرکنبم با مراجعه به پزشک و انجام یک جلسه لیزر صورتمان کاملا صاف میشود یک امر غلط است و همچین اتفاقی نمی افتد.
به هرحال نتیجه کار این است که اسکارها بهتر خواهند شد بطوریکه برای اینکه بخواهیم اسکار را روی صورتش تشخیص بدهیم باید به صورت فرد خیلی نزدیک شد و ممکن است ازدور دیده نشود.
رفع اسکار اثرات قابل توجهی بر چهره فرد و بازگرداندن زیبایی وی دارد. از این رو در اعتماد بنفس افراد کاملا موثر است.

مرجع

www.poostnews.com

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 13 =