آکنه ,علل و انواع آن, جای جوش, درمان جوش

همه چیز درباره جوش (آکنه)

همه چیز درباره جوش(آکنه)

 

جوش (آکنه) درواقع بیماری فولیکول های مو در صورت، گردن یا هر قسمت پوست است که تقریبا در تمام نوجوانان در سن بلوغ، دیده می‌شود که بسیار رایج و دردناک مى باشد.پیدایش جوش (آکنه) صورت ناشی از یک علت خاص نیست بلکه چندین عامل در پیدایش و شدت آن نقش دارند. ارث، میکروب ها، نوع غذا، دوران بارداری در خانم ها، تغییرات غددی هورمونی، نوع پوست، استرس، وجود منافذ باز بزرگ و بعضی از بیماری ها از جمله عواملی است که در ایجاد جوش(آکنه) نقش دارند.

که به شکل یک توده ى قرمز آغاز مى شود. سپس، با چرک و توده هایى از گلبول هاى سفید که براى مبارزه با عفونت به آن جامى آیند، پر مى شود. اغلب درمان خوب در خانه، مى تواند یک جوش را از بین ببرد، که اغلب تحت عنوان آبسه ى پوستى شناخته مى شود. زمانى به درمان توسط دکتر نیاز داریم که، یک جوش نسبت به درمان مقاومت مى کند یا در نواحى خاص آسیب پذیر بدن، دیده مى شود.

فهرست عناوین

نشانه هاى جوش (آکنه)

 

جوش (آکنه) ها عمدتاً، به اندازه ى نخود هستند، اما مى توانند رشد کنند و به اندازه ى یک توپ گلف بشوند. علایم مى تواند شامل؛

 • تورم، قرمزى و درد

 • یک مرکز یا سر سفید یا زرد رنگ

 • بیرون ریختن چرک، تراوش کردن یا پوسته پوسته شدن

شما اغلب ممکن است یک حس کلى از بیمارى، بى حالى و تب داشته باشید که دلیل خوبى براى تماس با پزشکتان است.

جوش (آکنه)ها کجا یافت مى شوند؟

جوش (آکنه)ها مى توانند همه جاى بدن وجود داشته باشند، اما بیشتر روى صورت، گردن، زیر بغل، شانه ها، پشت و باسن یافت مى شوند. نواحى پر مو و پرتعرق مکان هاى اصلى هستند؛ مانند نقاط پر اصطکاک شامل نواحى داخلى ران ها. جوش ها همچنین مى توانند اطراف گوش و نزدیکى هاى بینى رشد کنند. اغلب درد زمانى که چرک زیر پوست تجمع مى یابد، بدتر مى شود و زمانى که مایعات به بیرون تراوش مى کنند، درد کاهش مى یابد.

چه چیزى جوش (آکنه)را ایجاد مى کند؟

 

بیشتر جوش  (آکنه)ها به وسیله ى باکترى هاى استاف (استافیلوکوکوس اورئوس)  ایجاد مى شوند. که افراد سالم بدون داشتن هر گونه مشکلى آن را روى پوست و داخل بینى خود به عنوان فالورنرمال دارند. وقتى یک خراشیدگى، بریدگى یا شکستگى پوست را از هم جدا مى کنند، باکترى وارد فولیکول مو شده و التهاب ایجاد مى کند. دیگر جوش ها، مانند جوش هایى که با آکنه در ارتباط اند، از منافذ مسدود شده اى که عفونت کرده اند، ایجاد مى شوند.

جوش(آکنه) معمولى یا عفونت MRSA ؟

 

عفونت MRSA اغلب ممکن است مانند جوش (آکنه)معمولى دیده شود. قرمز، متورم، پر از چرک و حساس. اما عفونت MRSA توسط یک گونه ى خاص استافیلوکوکوس اورئوس ایجاد مى شود که به بسیارى از آنتى بیوتیک ها مقاوم است. زمانى که یک عفونت پوستى گسترش مى یابد و پس از ٢ الى ٣ روز آنتى بیوتیک درمانى بهبود نمى یابد، پزشک شما باید به MRSA مشکوک شود. یک درمان سریع و درست براى مبارزه با عفونت MRSA و جلوگیرى از یک عفونت عمیق و خطرناک، بسیار مهم است.

 آیا جوش (آکنه)ها مسرى اند؟

 

دقیقاً نه، اما میکروب هایى که سبب جوش زدن مى شوند (استاف)، به آسانى از تماس پوست به پوست و یا از طریق اشیاى آلوده، منتقل مى شوند. این باکترى ها اغلب بى ضرر هستند، مگر این که جراحتى را در پوست پیدا کنند. براى جلوگیرى از گسترش استاف، زمانى که شما داراى جوش هستید؛ حوله، ملافه، لباس یا لوازم ورزشى خود را در اختیار کسى نگذارید. از دست زدن به جوش اجتناب کنید و آن را پوشیده نگه دارید. شستن دست ها به طور مداوم، مى تواند از گسترش باکترى جلوگیرى کند.

فولیکولیت

 

فولیکولیت یک عفونت یا التهاب در فولیکول مو است که مى تواند تبدیل به جوش شود. نمونه هاى ریز با با سرسفید، در اطراف موهاى فرد ایجاد مى شود که برخى اوقات با پوست قرمز احاطه مى شود. آن ها مى توانند داراى خارش، حاوى چرک و ناخوشایند باشند، اما به اندازه ى جوش دردناک و عمیق نیستند. اصلاح یا ساییده شدن صورت، باعث مى شود باکترى استاف از خراش باریک به سطح زیر پوست لیز بخورند؛ علت رایج فولیکولیت و جوش.

 جوش بزرگ (کاربونسل)

 

جوش بزرگ و کیستی

جوش (آکنه) بزرگ و کیستی

وقتى چند جوش کنار هم ایجاد مى شوند و در زیر پوست کنار هم جمع مى شوند، یک کاربونسل را ایجاد مى کنند. به طور عمده این نوع جوش در پشت و گردن به فراوانى یافت مى شود، اما مى توانند در هر جایى دیده شوند. مردان به نسبت زنان بیشتر دچار کاربونسل مى شوند. یک کاربونسل نسبت به جوش در داخل پوست عمیق تر نفوذ مى کند و مدت زمان بیشترى طول مى کشد تا التیام پیدا کند.

 جوش (آکنه) ى کیستى

 

جوش (آکنه) ى کیستى یک نوع آبسه ى پوستى است که هنگامى ایجاد مى شود که چربى و سلول هاى پوستى مرده یک فولیکول مو را مسدود مى کنند. مکانى را ایجاد مى کنند که باکترى ها در آن رشد و تکثیر پیدا مى کنند. آن، بافت عمیق پوست را بیشتر از آکنه ى معمولى تحت تأثیر قرار مى دهد و منجر به کیست هاى سفت و دردناک مى شود. بیشتر روى صورت و شانه ها رایج است و به طور عمده در سنین نوجوانى ایجاد مى شود.

جوش هاى زیر بغل و کشاله ى ران

 

جوش کشاله ران

جوش (آکنه) کشاله ران

زمانى که جوش هاى قرمز و آبسه هاى پر از چرک، به طور مداوم در این نواحى بدن ایجاد مى شوند، ممکن است یک بیمارى مزمن ایجاد شود که hidradenitis suppurativa، نامیده مى شود. التهاب در گره هاى لنفاوى و فولیکول هاى مسدود شده ى مو، شروع مى شود. موارد متوسط با درمان خانگى التیام مى یابد. براى موارد خیلى جدى و شدید، درمان ها و داروهاى متعددى قابل دسترس است.

آبسه ى پلونیدال

زمانى که یک جوش (آکنه) درست در بالاى چین باسن ایجاد مى شود، ممکن است یک آبسه ى پلونیدال باشد. باور بر این است که مو نقش مهم و حیاتى داشته و اغلب تحریک، فشار، نشستن طولانى مدت، مى تواند منجر به ایجاد یک کیست در آن ناحیه شود. زمانى که یک کیست عفونت کرده و ملتهب مى شود، ممکن است یک آبسه را ایجاد کند. برخى کودکان با یک   گودى در ناحیه متولد مى شوند که عفونت ها مى توانند در آن جا تجمع یابند. نشانه هاى عفونت، نیازمند معاینه توسط پزشک مى باشد.

چه کسى به جوش ها مبتلا مى شود؟

هر شخصى مى تواند به جوش ها دچار شود، اما خطر زمانى افزایش پیدا مى کند که :

 • تماس نزدیک با یک فرد دچار عفونت

 • ابتلا به آکنه، اگزما یا سایر علل خراش در سطح پوست

 • دیابت

 • سیستم ایمنى دچار ضعف

 درمان خانگى

شما مى توانید در خانه بسیارى از انواع جوش ها را درمان کنید. به کار بردن گرما و کمپرس هاى مرطوب براى کمک به باز شدن و تخلیه ى جوش ها. پس از شروع به تخلیه ى جوش، آن را تمیز کنید و به استفاده ى روزانه از یک کمپرس گرم تمیز ادامه دهید. باند را اغلب تعویض کنید و دست هایتان را به خوبى بشورید. در برابر تمایل به فشار دادن یا ترکاندن جوش، مقاومت کنید، این ممکن است عفونت را بدتر کند.

چه زمانى به پزشک مراجعه کنیم

 

زمانى که یک جوش (آکنه)پس از یک هفته درمان خانگى بهبود پیدا نکرد، با پزشک خود در میان بگذارید. سایر علل براى مراجعه به پزشک :

 • یک جوش روى صورت یا ستون فقرات

 • تب یا رگه هاى قرمز که ناشى از زخم باشند

 • یک جوش بسیار بزرگ یا دردناک

 • جوشى که به پیشروى ادامه مى دهد

زمانى که مایع داخل جوش به خودى خود خارج نمى شود، پزشک شما ممکن است بیشتر چرک را با یک ابزار استریل خارج کند، تا مطمئن شود که به طور کامل تخلیه شده است. یک عفونت عمیق، ممکن است با یک گاز استریل بسته شود، که در نتیجه شروع به تخلیه مى کند. آنتى بیوتیک ها برخى اوقات براى کمک به التیام استفاده مى شوند.

براى برخى افراد، جوش زدن یک مشکل مداوم است. علاوه بر درمان استاندارد، ممکن است پزشک شما تلاش کند باکترى هاى استاف را در سطح بدن شما، حذف کرده یا کاهش دهد. این مى تواند شامل شستشو با یک صابون ضدعفونى کننده ى خاص، استفاده از یک پماد ضدمیکروبى داخل بینى، یا دو الى سه ماه آنتى بیوتیک خوراکى یا هر سه، باشد.

 

عوارض جوش

 

بیشتر جوش ها با یک درمان خانگى یا مراجعه به پزشک بهبود مى یابند. جراحت هاى روى صورت، ممکن است نیازمند آنتى بیوتیک باشند زیرا، به چشم ها و مغز بسیار نزدیک هستند. به ندرت، باکترى استاف از یک جوش یا کاربونسل مى تواند وارد جریان خون شود؛ که در نتیجه ى آن مى تواند قلب و سایر ارگان هاى داخلى را تحت تأثیر قرار دهد.

چگونه از جوش ها جلوگیرى کنیم؟

از آن جایى که باکترى ها همه جا در محیط اطراف ما و روى پوست بسیارى افراد وجود دارند، بهترین دفاع در برابر جوش ها شامل:

 • شستشوى دست ها یا استفاده از ضدعفونى هاى الکلى دست

 • به دقت تمیز کردن زخم ها، خراش ها، یا سایر جراحت ها

 • باند پیچى کردن زخم ها

 • استفاده نکردن از حوله، ملافه، ریش تراش و غیره ى سایر افراد

حوله ها، ملافه ها و هر چیزى که با ناحیه ى عفونى تماس پیدا کرده باشد، در آب بسیار گرم شسته شود. هر گونه پانسمان زخم را در یک کیسه ى محکم دور بیاندازید.

 

مرجع

www.virtualdr.ir

 

ویدیو پیشنهادی این مقاله:

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 3 =