آکنه ,علل و انواع آن, درمان جوش

روش های کنترل و درمان جوش(آکنه)

روش های کنترل و درمان جوش(آکنه)

 

بیشتر افراد در دوره ی جوانی و نوجوانی جوش (آکنه) و جوش های سرسفید و سرسیاه را تجربه کرده اند و ابتلا به جوش(آکنه) در نوجوانان و بزرگسالان دلیل و ریشه مشترک دارند و می تواند تا بعد از سن 40 سالگی ادامه داشته باشد.در قدیم پزشکان پوست و مو تاکید داشتند بیماران به این جوش ها (آکنه) دست نزنند چون از خود اثر نامطلوبی بر روی پوست برجای می گذارند. آکنه (جوش) یکی از شایعترین شکایات مراجعین به متخصیص پوست  است.

 

 علت پیدا شدن جوش(آکنه)

وقتی آکنه(جوش) اتفاق می افتد که فولیکول مو با ترکیبی از چربی و سلولهای مرده مسدود شده است ، معمولا باکتری سبب این مسدود شدن است که در این صورت محل آکنه (جوش) قرمز و ملتهب و چرکی شده ، آکنه (جوش) در ناحیه گردن و صورت و گاهی در شانه ها و کمر مشاهده شده است .

درمان چهار مرحله ای برای از بین بردن آکنه (جوش)

 1. درمان با کرمها و پمادها بدون نیاز به نسخه است برای آکنه (جوش های) خفیف تا متوسط
 2. انجام آزمایش هورمون و تجویز قرص های خوراکی و کرمها و محلولهای ترکیبی ( درمواردی قرص برای تنظیم هورمون لازم و در مواردی مصرف آنتی بیوتیک بسیار مهم است )
 3. برای جوشهای ندولوسیستیک(آکنه شدید) و مقاوم و عودکننده تجویز راکوتان البته تحت نظر پزشک باید مصرف گردد.
 4. این مرحله برای زمانی است که آکنه (جوش) از بین رفته است و جای آنها بر روی پوست مانده که این وضعیت هم به تناسب شرح حال شخص کرم لایه بردار برای استفاده در خانه توصیه می گردد و یا در مطب برای استفاده از دستگاهها مشاوره داد مثل پیلینگ کمیال یا میکرودرم ابریژن و لیزر فرکسل که راه بسیار مناسب برای آکنه (جوشهای) خفیف و متوسط و کومدونهای سرسیاه و جوشهای زیرپوستی.

 نحوه ی درمان جوش(آکنه) بر اساس نظریه باومن ( تایپهای پوستی)

در تقسیم بندی قدیمی پوست را چهار دسته تقسیم میکردند : نرمال ،چرب،حساس،خشک اما این یک تقسیم بندی جامع نبود و تمام مسائل پوستی را دربر نمیگیرد به عنوان مثال شخصی که پوست کک و مک دارد در این تقسیم بندی دیده نمی شود و همچنین شخصی که پوست چروک دارد .

درتقسیم بندی باومن این مشکل حل شد و پزشکان بسیاری از سوالات از بیمار و درمان های خود را بر اساس این تقسیم بندی تنظیم میکنند.

 • خشک یا چرب
 • حساس یا مقاوم
 • پیگمتانه یا نان پیگمتانه (لک)
 • چروک دار یا بدون چروک

و این تقسیم بندی جدید سوالات مشخصی دارد که توصیه میشود هر شخصی سالی یکبار در این مورد توسط پزشک خود معاینه شود. چرا که این معیارها ممکن است با افزایش سن ،حاملگی ،یائسگی، تغییرشرایط آب و هوایی دستخوش تغییر شود و پوست هم تغییر مینماید.

در نتیجه هشت پارامتر نظریه باومن ، شانزده تیپ پوست را تعریف میکند

 • به عنوان مثال یک نفر دارای پوست چرب ، مقاوم ، پیگمتانه (لک دار)، دارای چروک است.
 • شخص دیگر پوست خشک ، حساس ، پیگمتانه سفت و کشیده است .
 • نکته مهم در نظریه باومن این است که باومن از بیمار شرح حال را پرسیده و دقیق و راحت برای مراقبت و درمان پوست کرمهای مناسب تجویزو روش های درمان را توضیح میداد.

درمان های مکانیکی آکنه(جوش)

 • برخی وسایل نیز در مورد درمان آکنه استفاده می شوند که به صورت مکانیکی کمک کننده اند مثل برس های اسکراب و پاک کننده که به صورت فیزیکی پوست را خراش می دهند و جوش های زیر پوستی را بهبود می بخشند.
 • دستگاههای میکرودرم ابریژن خانگی هم در درمان آکنه های غیرالتهابی موثر است .
 • درمارولر که غلتک های سوزن دار است نیز برای درمان جای آکنه(جوش) کاربرد دارد .
 • چسب های لایه بردار نیز در درمان جوش های سرسیاه و سرسفید به کار می رود .
 • توجه :قبل از شروع هر درمان پوستی ، بهتر است که با پزشک خود حضوری مشاوره نمایید . باید توجه داشت که استفاده از این وسایل با دقت و احتیاط صورت گیرد ، چراکه گاهی باعث تشدید آکنه و بدتر شدن وضعیت می شود.

 مکمل های درمانی خوراکی آکنه(جوش)

 

درمان های خوراکی جوش(آکنه)

درمان های خوراکی جوش(آکنه)

 ویتامین های خوراکی :

ویتامین های خوراکی مثل ویتامین A و نیز نیکوتین آمید و زینک در درمان آکنه استفاده می شوند.

ویتامین A در زرده تخم‌مرغ، شیر و انواع سبزی­‌های دارای برگ سبز مثل اسفناج و سبزی‌های زرد و نارنجی مثل هویج و کاهو یافت می­‌شود….

ویتامین نیکوتین آمید (ویتامین B3، نیاسین) در جوانه ی غلات، خرما، گوشت، شیر بیشتر است.

زینک zn در گوشت گاو و گوساله، بادام زمینی، کنجد، غذاهای دریایی از قبیل میگو، ماهی و صدف، تخم کدو و به میزان کمتر روی در تخم مرغ، اسفناج، نخود فرنگی و قارچ یافت می شود.

 روغن های گیاهی:

 • مثل روغن درخت چای و یا بابونه که اکثرا به صورت موضعی در درمان جوش به کار می روند ( گاهی به شکل خوراکی و هومیوپاتیک نیز در درمان آکنه استفاده می شوند.

روغن درخت چای که عمدتا در درمان آکنه کیستیک همراه باعلائم برآمدگی های دردناک در صورت، پشت، گردن، قفسه سینه، و کمر ظاهر می شود، یا افرادی که مشکل هورمونی دارند استفاده می شود .روغن درخت چای تنها برای کسانی که پوست چرب دارند مناسب است . قدرت آنتی بیوتیکی بسیاری دارد و یکی از سودمندترین روغنهای دارویی است .

 • روغن بابونه التهاب و قرمزی و التهاب پوست آکنه (جوش) را کاهش خواهد داد و خاصیت ضدلک ها و آکنه دارد .( گیاه بابونه گیاهی ضد درد ـ ضد التهاب ، ضد اسپاسم عضلات است و از خانواده ی کاسنی بوده و طبیعتی گرم و خشک و خنک دارد)
 • طب هومیوپاتی از دیدگاه علم هومیوپاتی آکنه (جوش) از یکسری اختلالات درونی است و درمان های موضعی ( سوزاندن ، کرم ها ، غیره )را کاری بسیار نادرست و غیردرمان می داند و اعتقاد دارند در بسیاری از افراد نه تنها مشکل آکنه(جوش) برطرف نمی گردد بلکه گاهی هدایت بیماری به عمق بافت پوست باعث نفوذ عفونت به مکان های دیگر و ایجاد مواردی مانند آسم وسکته قلبی و غیره گردد. دارویی که از نوعی مار Lachesis به همین نام به دست آمده این داروی همدرد یا acneهومیاپاتیک ، برای کسانی است که از آکنه رنج میبرند .

 

درمان جوش (آکنه) با  داروی روآکوتان

 

روآکوتان نام تجاری ایزوترتینوئین است که از طریق کاهش التهاب به درمان آکنه(جوش) کمک می کند . این دارو بسیار خطرناک است و فقط در موارد مقاوم درمان آکنه زیر نظر متخصص و انجام آزمایشات لازم مصرف میشود.

در دوره ی درمان با روآکوتان توصیه میگردد بیمار از مرطوب کننده مناسب دست و بدن و صورت مخصوص پوست های آکنه دار و بالم لب و اشک مصنوعی استفاده نماید و همراه دارو آب فراوان بنوشد و طول درمان ضدآفتاب مناسب استفاده نماید . در دوره ی درمان از مصرف مکمل ویتامین A همراه با روآکوتان خودداری گردد.

 

انتخاب ضدآفتاب های مناسب برای پوست های چرب و جوش دار(آکنه)

 • بیماران آکنه ای باید مانند سایرین از ضدآفتاب استفاده نمایند به خصوص اگر از داروهای لایه بردار و یا روآکوتان استفاده می کنند چون این ترکیبات پوست آنها را در برابر نور آفتاب حساس تر می کند .
 • ضدآفتاب هایی که این بیماران باید استفاده کنند فاقد چربی ، مات کننده و کوچک کننده منافذ پوست ، با خاصیت ضدمیکروبی و ضدحساسیت هستند. تا ایجاد کومدن(جوش های سرسیاه و سفید)ننماید .
 • امولسیون هایی پایه ی چربی آنها کم است برای این بیماران مناسب است . رنگی و یا غیررنگی بودن ضدآفتاب در تشدید و یا بهبود آکنه(جوش) نقشی نداردو مهم چرب نبودن آن در بیماران ی است که پوست چرب دارند.

انتخاب مرطوب کننده های مناسب پوست چرب و آکنه ای

 

انتخاب مرطوب کننده مناسب پوست چرب

 • مرطوب کننده های صورت عمدتا امولسیون چربی در آب هستند. آب باعث بهبود حال پوست می شود و یک پایه ی مناسب برای مواد فعال است.
 • مرطوب کننده هایی که برای پوست های چرب و آکنه ای استفاده می شوند نباید درپایه ی چرب باشندوقوام آنها بالا باشد ،چون باعث تشدید ضایعات آکنه ای می گردند و خود می توانند ایجاد جوش های سرسیاه و سرسفید نمایند .
 • توجه: در بیمارانیکه رو آکوتان مصرف می کنند و یا داروهای لایه بردار موضعی استفاده میکنند جهت جلوگیری از خشکی شدید پوست استفاده از یک مرطوب کننده ملایم توصیه می شود.

 

 باید ها و نبایدهای استفاده  از داروهای موضعی ضدجوش  :

 

 رتینول ها:

رتینول ها گروهی از مشتقات ویتامین A است که در درمان جوش به کار می رود . این ترکیبات بیشتر در درمان جوش های سرسیاه و سرسفید کاربرد دارند. رتینول چون بی خطر است در محصولات OTC قابل استفاده می باشد . نه تنها از تخریب کلاژن جلوگیری می نماید ، باعث تحریک کلاژن سازی هم می شود.رتینول باعث تحریک ساخته شدن سلول های جدید می شود.

توجه : رتینول در دوره بارداری و شیردهی منع مصرف دارد . ترکیبات رتینول و آ.اچ.آ همزمان استفاده نگردد.

 بنزوئیل پروکسید:

این ترکیب به صورت شوینده ، کرم و ژل و لوسیون وجود دارد و خاصیت ضدباکتری ، ضدالتهابی و ضدکومدونی دارد.

توجه: منع مصرف در زمان شیردهی ، زیر 21 سال

آلفا هیدروکسی اسید(اسیدهای میوه) :

این ترکیبات با لایه برداری ملایم باعث می شود پوست صاف تر و نرم تر شود و منافذ پوست کوچکتر شوند.

سالسیلک اسید:

یک ترکیب لایه بردار محلول در چربی است که در درمان جوش های سرسیاه و سرسفید موثر است و خواص ضدالتهابی دارد.

 

 

هیچ روش قطعی برای از بین بردن جوش(آکنه) ثابت نشده است. با مراجعه به یک متخصص پوست می توانید مشکلات ناشی از جوش(آکنه)را تشخیص و همچنین با برنامه درمانی مناسب پوست خود تا برطرف شدن علائم جوش(آکنه)دریافت نماییدیک دفترچه یادداشت نگه دارید و عوامل سبک زندگی که باعث بروز جوش(آکنه) می شوند را در دفترچه یادداشت نمایید .ثبت چرخه زندگی خود به شما و پزشک معالج کمک می نماید عوامل تحریک کننده که باعث ایجاد جوش(آکنه)می شوند را شناسایی نمایند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + دوازده =