آکنه ,علل و انواع آن, درمان جوش

درمان جوش زیرپوستی چگونه است؟

درمان جوش زیرپوستی چگونه است؟
دکتر ماندانا خسرو آرا متخصص پوست و مو

دکتر ماندانا خسرو آرا

نویسنده مطلب:

دکتر ماندانا خسرو آرا متخصص پوست و مو

درمان جوش زیرپوستی چگونه است؟

جوش زیرپوستی یکی از شایع ترین انواع جوش می باشد که افراد زیادی درگیر آن هستند. درمان جوش زیرپوستی با سایر جوشها متفاوت است. توجه داشته باشید جوش انواع مختلف دارد و هر یک از انواع جوش ، درمان جوش مخصوص به خود را دارد. در واقع نمی توان یک درمان را برای انواع جوش بکار برد.

جوش زیرپوستی ظاهر ناصاف و ناخوشایندی به پوست می دهد که باید حتما به وضعیت آن رسیدگی شود. جالب است بدانید جوش زیرپوستی در زنان بیشتر از مردان بروز میکند. لذا خانمها باید مراقبت از پوست بیشتری داشته باشند تا جوش زیر پوستی نزنند.

درمانهای مختلفی برای جوش زیرپوستی معرفی شده است. بسیاری از آنها درمانهای گیاهی جوش هستند. بسیاری دیگر درمانهای خوراکی و درمانهای موضعی دارویی جوش هستند.از نظر پزشکان درمانهای کلینیکال و دارویی روشهای موثرتری برای درمان جوشهای زیرپوستی هستند. نوع جوش زیرپوستی در انتخاب روش درمان بسیار موثر است.

دلیل ایجاد جوش زیرپوستی چیست؟

 • پوست چرب: مهمترین دلیل ایجاد جوش زیرپوستی داشتن پوست چرب است. زمانی که چربی اضافه بطور طبیعی از زیر پوست خارج نمی شود، بصورت جوش زیرپوستی نشان داده می شود.
 • محصولات آرایشی سنگین و نامرغوب: یکی دیگر از عوامل ایجاد جوش زیرپوستی، استفاده از لوازم آرایش سنگین بر روی پوست است. سعی کنید از محصولات آرایشی و بهداشتی باکیفیت و سبک استفاده کنید. در صورتیکه اهل آرایش غلیظ هستید، حتما کرمهای سنگینی که بر روی پوستتان میزنید، بعد از چند ساعت بطور کامل و با وسواس پاک کنید.
 • تغییرات هورمونی: در بسیاری از افراد در دوران بلوغ و پیش از دوران قاعدگی، تغییرات هورمونی باعث ایجاد جوش زیرپوستی می شود. در این مواقع حتما با مشورت پزشک از درمانهای مناسب استفاده کنید.
 • التهاب : یکی دیگر از عاوامل ایجادجوش زیرپوستی، دستکاری سطح پوست و مواجه با عوامل نامناسب مثل آلودگی محیط و میکروب که منجر به التهاب پوستی می شود، است. در این مواقع تمیز نگه داشتن پوست بطور منظم در بهبود جوش زیرپوستی موثر است.
 • انواع جوش زیرپوستی:

جوشهای زیرپوستی به انواع مختلفی در پوست ایجاد می شود که هر یک راههای درمانی متفاوتی دارد. برای درمان جوش زیرپوستی ابتدا باید نوع جوش زیرپوستی مشخص شود و بر اساس آن درمان در نظر گرفته شود. برخی از آنها درمان های ساده تری دارند و برخی از انواع جوش زیرپوستی، درمان های سخت تری دارند. در زیر به انواع جوشهای زیرپوستی اشاره می کنیم:

 • کمدون بسته

 • کمدون باز

 • نودول های زیرپوستی

 • کمدون های ترکیبی (هم باز و هم بسته)

درمان جوش زیرپوستی چگونه است؟

گاهی از اوقات جوش زیرپوستی بعنوان یک بیماری پوستی درنظر گرفته نمی شود و افراد سعی دارند با دیده ها و شنیده ها به درمان سرخود این جوش ها بپزدازند که در بسیاری از مواقع تاثیر معکوس دارد و باعث بدتر شدن جوش زیر پوستی می شود. در اینجا به بیان علمی جوش زیر پوستی  بر اساس نوع جوش زیرپوستی اشاره می کنیم.

 • درمان جوش زیرپوستی از نوع کمدون بسته:

در صورتیکه جوش زیر پوستی از نوع کمدون های بسته باشد، درمان آن راحتتر است. در این نوع جوش زیرپوستی از روشهای لایه برداری فیزیکال مانند میکرودرم ابریژن یا لایه برداری شیمیایی مانند لایه برداری با اسید میوه استفاده می شود. در برخی مواقع، پزشک متخصص پوست، با انجام روشهای کلینیکال مانند میکرونیدلینگ و پاکسازی پوست درمان این نوع جوشهای زیرپوستی را انجام میدهد.

درمان جوش زیرپوستی از نوع کمدون باز

 • درمان جوش زیرپوستی از نوع کمدون باز:

جوش های زیرپوستی که بصورت کمدون باز هستند را با روشهای تخلیه درمان میکنند. تخلیه کمدون ها باید در مطب پزشک و تحت نظر پزشک متخصص پوست انجام شود.

 • درمان جوش زیرپوستی بصورت ندول:

گاهی از مواقع، منظور بیمار از جوش زیرپوستی، ندول های چرکی دردناک هستند که از زیر پوست بیرون نیامده است. این جوشها بصورت عمیق و چرکی هستند که می بایست درمانهای سیستمیک برای آن انجام شود. در این مواقع لایه برداری کمکی به درمان جوش نمی کند.

منظور از درمان سیستمیک استفاده یکی از روشهای درمان با آنتی بیوتیک، درمان هورمونی یا درمان با آکوتان می باشد.

درمان جوش زیرپوستی کمدون ترکیبی

 • درمان جوش زیرپوستی کمدون ترکیبی:

برخی از افراد پوست بسیار چربی دارند. این افراد معمولا مالتی کمدون بر روی صورت خود دارند. انواع کمدون ها بر روی پوستشان دیده می شود. این افراد جوشهای التهابی ندارند و فقط کمدون بر روی صورتشان دیده می شود. برای درمان جوش زیرپوستی افراد دارای پوست چرب، پزشک متخصص می تواند آکوتان با دوز کم تجویز کند. اینکه آکوتان با دوزی و چگونه و چه زمان مصرف شود، حتما باید توسط پزشک متخصص تجویز شود. به هیچ وجه نباید آکوتان را بصورت سرخود مصرف کرد.

درمان جوش های زیرپوستی با روشهای خانگی:

روشهای خانگی زیادی برای درمان جوش زیرپوستی معرفی شده است. بطور مثال درمان با سرکه سیب، آلوورا، آب لیمو و دارچین از معروفترین روشهای درمان گیاهی جوش زیرپوستی می باشند. تمامی این روشها با مکانیسم از بین بردن باکتری ایجاد آکنه و کم کردن التهاب می باشد که جزو روشهای درمانی کم ریسک و با اثربخشی متوسط می باشد. به یاد داشته باشید درمانهای گیاهی جوش زیرپوستی برای همه افراد اثربخش نیست و برای درمان قطعی باید به پزشک مراجعه کرد.

 

 

 

.

1 دیدگاه در “درمان جوش زیرپوستی چگونه است؟

 1. نیاز گفت:

  عالی بود.فقط ای کاش حین ذکر انواع جوش ها ،تصویر و عکس از نوع آن‌جوش هم گذاشته می‌شد.خیلی خوب می‌شد خواننده راحت تر نوع آکنه پوست خودش رو می‌شناخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − دوازده =