آکنه ,علل و انواع آن, جای جوش, درمان جوش

درمان جای جوش (آکنه)

درمان جای جوش (آکنه)

 

بسیاری از افراد در دنیا بعد از درمان جوش و آکنه با مشکل جای جوش (آکنه) مواجح میشوند و درمان جای جوش برایشان تبدیل به بزرگترین دغدغه می شود. جای جوش  ( آکنه ) بر اثر دستکاری جوش بوجود می آید .برای درمان  جای جوش  یا اسکار جوش  باید انواع آن را بشناسیم یکی از انواع آن  , اسکار فرو رفته است که در مقالات پیشین در مورد آن مفصل صحبت کردیم. در این مقاله نیز به چند روش در مورد درمان جای جوش می پردازیم.

فرقی نمی‌کند که برای درمان جای  جوش‌ ( آکنه ) به درمان‌های خانگی روی آورده‌اید یا به مطب یک متخصص پوست مراجعه می‌کنید، در هر حال بزرگ‌ترین هراس و دل مشغولی شما درمان جای جوش می‌باشد. این زخم‌ها می توانند اثری آبله مانند بر روی یک نقطه یا تمام صورتتان باقی گذارند.

نکته بغرنج و پیچیده اینجاست که نمی‌توان پیش بینی کرد آثار این زخم‌ها بر روی صورت چه کسانی باقی می‌ماند و چه افرادی می‌توانند این بحران را فارغ از صدمات پوستی پشت سر گذارند. برخی اوقات در بیمارانی با شمار اندکی جوش آکنه شاهد یک زخم به ازای هر جوش هستیم و برخی دیگر با وجودی که شمار جوش‌های آکنه شان بسیار زیاد است، هیچ ردپایی از زخم‌های آکنه بر صورتشان قابل مشاهده نخواهد بود.

در سال‌های اخیر، با ظهور تکنولوژی جدید و پیشرفته گزینه‌های بسیاری برای درمان جای جوش ، آکنه و زخم پیش روی بیماران قرار دارد. این روش‌ها می‌توانند دوره نقاهت و زمان از کار افتادگی فرد را به حداقل برسانند، حتی اگر زخم‌های آکنه قدیمی باشد.

انواع متفاوتی از زخم‌های اسکار شناخته شده‌اند اما تمام این روش‌های درمانی به دنبال آنند که عمق کلاژن پوست را نرمال کرده و سطح پوست را صاف و هموار سازند. هر‌چه میزان تهاجمی بودن این روش‌ها کمتر باشد، شمار جلسات درمان و دوران نقاهت – و مدت زمانی که می‌بایست از فعالیت‌های کاری و اجتماعی به دور مانید- بیشتر خواهد شد.

پیشنهاد هایی برای  درمان جای جوش

درمان جای جوش با لیزر

١. لیزرهای واسکولار (عروقی) یا نور شدید پالسی (IPL) برای  درمان جای جوش:

این دستگاه‌ها در مرحله بسیار حساسی از بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرد، زمانی که لکه‌هایی قرمز رنگ بر روی پوست بیمار پدید می‌آید و این احتمال می‌رود که به زخم آکنه تبدیل شوند.اما از آنجا که آکنه یاجوش هاى جدیدبازهم ایجادخواهدشد،استفاده ازاین روش،محدودبه مواردخاص است.

٢. تحریک کلاژن سازی بااستفاده ازRF در درمان جای جوش:

در این روش ستون‌های ریز ماهیچه‌های پوست را حرارت می‌دهند تا فرآیند ساخت کلاژن‌های جدید تحریک شود، بی آن که سطح پوست آسیب ببیند. پس از هر جلسه درمان تا چند روز خارش و قرمزی خفیفی را در پوست خود تجربه خواهید کرد. این روش می‌بایست در عرض چند ماه و حداقل ٣ مرتبه تکرار شود.

٣. بازسازی سطح پوست با لیزر CO2 در درمان جای جوش:

یک روش به مراتب تهاجمی‌تر که می تواند تأثیر چشمگیری بر روی بافت پوست داشته باشد. اشعه لیزر ستون های ریز ماهیچه های پوست را تبخیر می کند. یک هفته زمان می‌برد تا پوست التیام یابد که البته با پوسته پوسته شدن قابل توجه پوست توأم خواهد بود. در طی این مدت می‌بایست از فعالیت‌های کاری و اجتماعی به دور مانید. این روش باید یک یا دو بار انجام شود. نتایج حاصل بی‌نظیر و حیرت‌انگیز خواهد بود اما ۶ ماه زمان لازم است تا تغییرات حاصل ملموس و قابل مشاهده باشد، چرا که عمل کلاژن‌سازی و رشد کلاژن‌های جدید چندین ماه پس از انجام این روش درمانی ادامه خواهد داشت.

میکرونیدلینگ برای درمان جای جوش

میکرونیدلینگ برای درمان جای جوش

۴. میکرونیدلینگ در درمان جای جوش:

یک روش نوین با هزینه‌هایی کمتر از لیزر درمانی. وارد کردن سوزن‌های بسیار ریز و نازک به درون پوست محرکی برای پدیده ساخت کلاژن‌های جدید می‌باشد. میکرونیدلینگ به وسیله دستگاهی شبیه به یک قلم لرزان انجام می‌شود که سوزن‌های بسیار ریز و کوچکی در سری استریل آن تعبیه شده است. نخست به واسطه یک پماد بیحسی پوست را سِر می‌کنند، سپس پماد را از روی پوست می‌شویند. اکثر مردم پس از میکرونیدلینگ به مدت ٢۴ تا ۴٨ ساعت سرخی و خارش اندکی را در پوست خود حس می‌کنند، حسی همچون یک آفتاب سوختگی خفیف، اما می‌توان بلافاصله بعد از این عمل فعالیت‌های روزانه را از سر گرفت. ممکن است نقاط بسیار کوچکی از کبودی، خون‌مردگی یا خونریزی در پوست پدید آید. هدف از میکرونیدلینگ تجزیه و شکست بافت زخم‌های قدیمی و تحریک پوست برای تولید کلاژن‌های تازه می‌باشد که در نهایت به شکل‌گیری لایه‌ها و بافت‌های جدید الاستین و کلاژن می انجامد، به علاوه با ظهور مویرگ‌های جدید فرآیند خون‌رسانی به پوست بهتر خواهد شد. پوست در پاسخ به این تحریک‌ها شروع به ضخیم و گوشتالود شدن می‌کند. میکرونیدلینگ را می‌توان برای درمان زخم‌های خفیف یا متوسط آکنه برای انواع مختلف سوراخ‌ها و بافت‌های پوستی به کار بست. برای گرفتن بهترین نتیجه می‌بایست چند جلسه درمان با میکرونیدلینگ را پشت سر گذاشت. لازم به ذکر است این روش برای پوست‌های رنگی هم قابل استفاده می‌باشد.

۵. تزریق ژل و درمان جای جوش :

فیلر(ژل های پرکننذه) های جدیدی وارد بازار شده‌اند که با تزریق آنها به پوست می‌توان ظاهری صاف و هموار را در زخم‌های آکنه ایجاد کرد. برای افرادی که در پی یک راهکار فوری و بی‌نظیر برای رهایی از زخم‌های آکنه می‌باشند، استفاده از پر‌کننده‌ها می‌تواند گزینه‌ای ایده‌آل محسوب شود. اکثر این پر‌کننده‌ها حداقل یک سال دوام خواهند داشت، نتایج حاصل بلافاصله قابل رؤیت بوده و نیازی به دوران نقاهت و دور ماندن از فعالیت‌های کاری و اجتماعی ندارند. کافیست سالی یک بار به پزشک مراجعه نمایید.

مرجع:

www.drghanei.ir

ویدیو پیشنهادی در این مقاله:

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + شش =