آکنه ,علل و انواع آن, جای جوش, درمان جوش

انواع درمان آکنه (جوش)

انواع درمان آکنه (جوش)

درمان (آکنه) جوش یکی از بزرگترین دغدغه های بسیاری از افراد است. برای درمان آکنه (جوش) راههای مختلفی وجود دارد که شامل درمان خانگی , درمان گیاهی و درمان دارویی می شود .در این مقاله به چند روش  از انواع درمان (اکنه) جوش می پردازیم. درمان (آکنه) جوش نیاز به شناخت کامل از انواع آکنه و همینطور علل بوجود آمدن آکنه و نیز عواملی که باعث تشدید جوش می شوند دارد.

درمان های مکانیکی

برس های اسکراب و پاک کننده

برخی وسایل نیز در مورد درمان آکنه استفاده می شوند که به صورت مکانیکی کمک کننده اند مثل برس های اسکراب و پاک کننده که به صورت فیزیکی پوست را خراش می دهند و جوش های زیر پوستی را بهبود می بخشند.

دستگاههای میکرودرم ابریژن

خانگی و در درمان آکنه های غیرالتهابی موثر است . این دستگاه تمامی سلول های مرده و چربی های زیر پوستی را از طریق منافذ سطح پوست به بیرون کشیده و صورت شما را عاری از هرگونه مواد مضر می کند. خروج چربی ها تمیزی و سلامت، طراوت و شادابی را برای پوست صورت شما به ارمغان خواهد آورد. این دستگاه می تواند ماساژر خوبی برای گردش خون زیر پوست صورت شما باشد که با این خون رسانی، سلول ها به خوبی تغذیه می شوند و مانع از پیری و افتادگی پوست می شود.

درمان جوش و جای جوش با درمارولردرمارولر

درمارولر که غلتک های سوزن دار است نیز برای درمان جای جوش کاربرد دارد .درمارولینگ تراپی یا درمان با میکرونیدلینگ یک از بهترین روش ها برای درمان آکنه اسکار (جای جوش) است.بعد از گذشت چند هفته از دوره درمان نتایج اولیه بهبود کاملا قابل مشاهده است همچنین این روش نسبت به دیگر روش های درمانی مطمئن تر و با عوارض کمتر و از نظر هزینه ارزان تر است.

چسب های لایه بردار

چسب های لایه بردار نیز در درمان جوش های سرسیاه و سرسفید به کار می رود .این چسب ها در داروخانه ها و فروشگاه های آرایشی بهداشتی وجود داشته و به سادگی جوش های سرسیاه را از بین می برد.

 

باید توجه داشت که استفاده از این وسایل برای درمان آکنه (جوش) با دقت و احتیاط صورت گیرد ، چراکه گاهی باعث تشدید آکنه و بدتر شدن وضعیت می شود.

مکمل های درمانی خوراکی درمان آکنه (جوش)

 ویتامین های خوراکی :

ویتامین های خوراکی مثل ویتامین A و نیز نیکوتین آمید و زینک در درمان آکنه(جوش) استفاده می شوند.

 روغن های گیاهی:

مثل روغن درخت چای و یا بابونه که اکثرا به صورت موضعی در درمان جوش به کار می روند ، گاهی به شکل خوراکی و هومیوپاتیک نیز در درمان آکنه استفاده می شوند.

ضدآفتاب های مناسب برای پوست های چرب و آکنه ای

بیماران آکنه ای باید مانند سایرین از ضدآفتاب استفاده نمایند به خصوص اگر از داروهای لایه بردار و یا روآکوتان استفاده می کنند چون این ترکیبات پوست آنها را در برابر نور آفتاب حساس تر می کند .

ضدآفتاب هایی که این بیماران باید استفاده کنند باید فاقدچربی یا کم چرب باشد تا ایجاد کومدن(جوش های سرسیاه و سفید)ننماید .امولسیون هایی پایه ی چربی آنها کم است برای این بیماران مناسب است . رنگی و یا غیررنگی بودن ضدآفتاب در تشدید و یا بهبود اکنه نقشی نداردو مهم چرب نبودن آن دربیماران ی است که پوست چرب دارند.

مرطوب کننده های پوست چرب و آکنه ای

مرطوب کننده های صورت عمدتا امولسیون چربی در آب هستند. آب باعث بهبود حال پوست می شود و یک پایه ی مناسب برای مواد فعال است.

مرطوب کننده هایی که برای پوست های چرب و آکنه ای استفاده می شوند نباید درپایه ی چرب باشندوقوام آنها بالا باشد ،چون باعث تشدید ضایعات آکنه ای می گردند و خود می توانند ایجاد جوش های سرسیاه و سرسفید نمایند .

توجه: در بیمارانیکه رو آکوتان مصرف می کنند و یا داروهای لایه بردار موضعی استفاده میکنند جهت جلوگیری از خشکی شدید پوست استفاده از یک مرطوب کننده ملایم توصیه می شود.

داروهای موضعی ضدجوش

 رتینول ها

رتینول ها گروهی از مشتقات ویتامین A است که در درمان جوش به کار می رود . این ترکیبات بیشتر در درمان جوش های سرسیاه و سرسفید کاربرد دارند.

 بنزوئیل پروکسید

این ترکیب به صورت شوینده ، کرم و ژل و لوسیون وجود دارد و خاصیت ضدباکتری ، ضدالتهابی و ضدکومدونی دارد.

آلفا هیدروکسی اسید(اسیدهای میوه)

این ترکیبات با لایه برداری ملایم باعث می شود پوست صاف تر و نرم تر شود و منافذ پوست کوچکتر شوند.محصولات آرایشی و بهداشتی حاویآلفا هیدروکسی اسیدمی بایست بر روی پوست تمیز استفاده شوند تا جذب موثرتری داشته باشند. بهترین زمان مصرف زمانی است که بیشترین مدت زمان ممکن بر روی پوست بماند. لذا پیشنهاد می شود کرمهای حاویآلفا هیدروکسی اسیدشبها قبل از خواب بر روی پوست استفاده شود.در مصرف لایه بردارهای حاوی اسید میوه به نکاتی بسیار مهم باید توجه کرد.ابتدا مقداری از محصول حاوی اسید میوه AHA را بر روی پوست دستتان بمالید و خوب پخش کنید. منتظر شوید تا بطور کامل جذب شود. ببینید چه مدت زمان طول می کشد تا کامل خشک شود. یادتان باشد اسید خشک، فعال نیست و بر روی پوستتان عمل نمیکند. یعنی تا زمانی که اسید میوه استفاده شده بصورت مرطوب بر روی پوستتان وجود دارد در حال عملکرد می باشد.در زمان مصرف اسید میوه ممکن است ابتدا احساس سوزش کنید که به زودی کم می شود. محصولات حاوی AHA را بر روی دورچشم و دور لب نزنید.

 سالسیلک اسید

یک ترکیب لایه بردار محلول در چربی است که در درمان جوش های سرسیاه و سرسفید موثر است و خواص ضدالتهابی دارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − چهارده =