آکنه ,علل و انواع آن, جای جوش, درمان جوش

انواع درمان (آکنه )جوش مصاحبه با دکتر خسروآرا متخصص پوست

انواع درمان (آکنه )جوش- درمان دارویی

 

درمان (آکنه) جوش یکی از بزرگترین دغدغه های بسیاری از افراد است. برای درمان آکنه (جوش) راههای مختلفی وجود دارد که شامل درمان خانگی , درمان گیاهی و درمان دارویی می شود .در این مفاله به درمان دارویی از انواع درمان (اکنه) جوش می پردازیم. درمان (آکنه) جوش نیاز به شناخت کامل از انواع آکنه و همینطور علل بوجود آمدن آکنه و نیز عواملی که باعث تشدید جوش می شوند دارد

خانم دکتر خسروآرا, بسیار سپاسگزاریم که با وجود محدودیتهای زمانی که دارید, به ما فرصت دادید تا بتوانیم از محضرتان استفاده کنیم. لطفا برای خوانندگان ما که به معضل آکنه دچار هستند بفرمایید که آکنه چیست و تا چه سنی باید در گیر آن باشیم؟

دکتر خسروآرا متخصص پوست

آکنه یا جوش غرور جوانی بیماری است که از سن بلوغ شروع می شود و برخلاف تصور همگان که فکر میکنند تا حدود ۲۰ تا ۲۵ سالگی ادامه پیدا میکند تا ۴۰ سالگی هم میتواند ادامه داشته باشد .

خیلی از افرادی که تا سن سی سالگی جوش میزنند بعد از آن هم ممکن است همچنان دچار این معضل بشوند. جوشها به خصوص به خاطر اسکار یا جوشگاههایی که بر جای میگذارند یک معضل بزرگ از لحاظ زیبایی محسوب میشوند. وقتی کسی برای درمان جای جوش با وجود داشتن آکنه به پزشک مراجعه میکند قبل از اینکه پزشک به فکر درمان جای جوش ها باشد باید اول بیماری آکنه را کنترل کند چون اگر جای جوشها با بهترین لیزر ها درمان شود باز هم ادامه بیماری باعث ایجاد اسکارها و جوشگاهای جدید میشود آن چیزی که مهم است اول کنترل بیماری, بعد درمان جوشگاهها می باشد.

 خانم دکتر, شما بعنوان یک متخصص پوست, وقتی بیماری با آکنه به شما مراجعه می کند, چه اقدامی برای وی انجام می دهید؟

دکتر خسروآرا متخصص پوست

برای درمان جوش روشهای مختلفی با توجه به شدت بیماری وجود دارد. اگر جوشها خیلی خفیف و زیر پوستی و اصطلاحا کومدون باشد, درمانهای موضعی کفایت میکند.

افرادی که جوشهای التهابی و درشت و چرکی میزنند حتی اگر تعداد این جوشها خیلی کم باشد بهتر است درمان خوراکی برایشان در نظر گرفته شود چرا که درمانهای موضعی نمیتوانند این جوشها را به خوبی کنترل کنند.

درمانهای خوراکی متنوعی وجود دارد شامل آنتی بیوتیک ها داروهای هورمونی و دارویی به نام ایزوترتینوین که روی مراحل مختلف ایجاد جوش تاثیر میگذارد.

انتخاب درمان بستگی به شدت بیماری و سن بیمار دارد گاهی یک درمان برای یک فرد در ۱۸ سالگی مناسب است ولی همان درمان برای فردی ۳۰ ساله مناسب نمی باشد و این تصمیم گیری به عهده پزشک می باشد.

 

آیا مصرف داروهای خوراکی درمان همیشگی را خواهند داشت؟ آیا محدودیتهایی برای افرادی خاص در تجویز این داروها وجود دارد؟ در مورد داروهای خوراکی بیشتر آگاهمان کنید.

دکتر خسروآرا متخصص پوست

آنتی بیوتیک های خوراکی که برای درمان آکنه استفاده میشود در کنار موفقیت بالای که دارد متاسفانه گاهی بعد از قطع مصرف دارو علایم بیماری دوباره بر میگردد. داروهای هورمونی هم در سنین خاص و در خانمها موثر است و برای آقایان تجویز نمیشود.

درمان با ایزوترتینوین خوراکی درمان بسیار موثری است و تفاوت آن با سایر درمان ها در این است که بعد از قطع دارو عود جوش اتفاق نمیافتد و به ندرت مشاهده شده که بیمار نیاز به چند دوره درمان با این دارو را داشته باشد.

تمام داروهای خوراکی برای بیمار عوارضی ایجاد میکنند مثلا آنتی بیوتیک ها عوارض گوارشی ایجاد میکنند و هورمونها باعث بروز اضافه وزن میشوند اما ایزوترتینویین عوارض خطرناکی ندارد و بیشترین عارضه آن خشکی مخاط چشم و بینی و لب هست به خصوص در فصل زمستان که آنهم با کاهش دوز و تجویز چرب کننده ها قابل پیشگیری میباشد.

عوارض مسمومیت و مشکلات کبدی ندارد و تنها مساله ای که برای یزشکان مطرح است این است که مصرف این دارو در دوره بارداری ممنوع است و حتما خانمهایی که قصد بارداری دارند باید سه ماه از اتمام درمانشان با ایزوترتینویین گذشته باشد بعد اقدام به بارداری کنند.

ذرمان های دارویی

ذرمان های دارویی

ژنتیک در آکنه نقش موثری دارد؟

دکتر خسروآرا متخصص پوست

چون سایز غدد سباسه و میزان پاسخ آنها به تحریک هورمونهای درون ریز تحت کنترل ژنتیک است. بعضی به طور ژنتیکی غدد سباسه کوچکتری دارند یا غدد تحت تاثیر هورمونها کمتر چربی ترشح میکند. تعداد گیرنده هایی که غدد چربی پوست برای هورمونهای آندروژنیک دارند تحت کنترل ژنتیک است.

 

خانم دکتر, مواد غذایی که می خوریم, تا چه حد بر آکنه تاثیر گذار است؟ به عبارت دیگر آیا در دوره درمان آکنه, رژیم غذایی هم باید رعایت شود؟

دکتر خسرو آرا متخصص پوست

از نظر پزشکی خوراکیها نقش چندانی در کاهش و افزایش آکنه ندارد ولی اگر فردی احساس کند که ماده غذایی خاصی باعث ایجاد جوش و آکنه میشود بهتراست از استفاده از آن ماده غذایی اجتناب کند.

مرجع:

www.poostnews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =