logo درمان آکنه به چند روش

پایگاه جامع اطلاع رسانی درباره آکنه (جوش) و درمان های آن

---------------------- learn about acne , treatments and advice ----------------------

درمان آکنه به چند روش

در مقالات قبلی بطور مفصل درباره درمانهای موضعی و درمانهای سیستماتیک آکنه صحبت کردیم. در این مبحث، به روشهای دیگر درمان آکنه می پردازیم.

درمـان های فیزیکی:

درمان های فیزیکال مثل تخلیه کومدون، پیلینگ شیمیایی، میکرودرم ابریژن و نور درمانی مـی توانند مـورد استفاده قرار گیرند. همچنین می توان از لیزر جهت برطرف کردن اسکار آکنه در موارد انتخابی کمک گرفت.

آمـوزش بـه بیـمار:

بایـد بـه بیـمار تـوضـیحـ داده شـود کـه آکـنه یک بیماری مزمن است و به درمان طولانـی مدت نـیاز دارد. بهـبودی قابـل تـوجـه معـمولاٌ بلافـاصله پس از شروع درمان روی نمی دهد و وابسـته به مـدت زمان درمـان است. بیمار باید از مواد آرایشی، ضدآفتاب و مرطوب کننده هایی استفاده کـند که فاقـد چـربی بـوده و کـومدون زا نـیستـند. از دسـتکـاری و تخـلیـه ضـایـعـات خودداری کند و از اصطکاک نواحی مبتلا با لباس و یا سایر نقاط بدن جلوگیری کند.

درمان در بچه ها و زنان حامله:

در بچه ها ترکیـبات موضـعی تحریک کننده تراز بالغین هستن و باید با غلظـت کمتر مورد استفاده قرار گـیرند. درمـان های سیستمیک فقط برای موارد شدید و مقاوم استفاده می-شـوند. تـتراسایکلـیم به دلـیل ایجـاد عوارض دنـدانـی مـورد استفاده قرار نگرفته و در صورت لزوم اریترومایسـین تجویز می شـود. ایـزوترتینوئین خوراکی نیز می تواند به بسته شدن زود هنگام اپی فیز و کوتاهـی قد منجـر گـردد. در زنان حـاملـه درمان بایدبا احـتیاط صورت گیرد زیرا بسیاری از داروهای ضد آکنه ترانوژن هستند. رتینوئید موضـعی و خـوراکی، تتراسایکلین و درمان های هورمونی در زنان حامله مبتلا به آکنـه منع مصرف دارنـد. استـفاده از اریترومایسن موضعی یا خوراکی، آزلائیک اسید و بنزوئیل پراکسید برای موارد شدید پیشنهاد شده اند.

رژیم غذایی:

اسـتفاده از غذاهای پرکالری و داری اندکس گلیسمیک بالا و لبنیات مانند شیر و بستنی در بعضی از بیمـاران با بـروز آکنه و شدن آن ارتباط مستقیم دارد و کاهش مصرف آنها منجر به بهبود ضایعات آکنه می گردد ضمن کاستن از غذاهای شیرین و پرکالری از ماهی، میوه و سبزیجات در رژیم غذایی استفـاده کنند. رعایت رژیم غـذایی فوق مسوم به رژیم مدیترانه ای علاوه بر کاستن از علائم آکنه با کاهش ریسک بیماری های چون دیابت همراه می باشد.

خواندن 984 دفعه

logo درمان آکنه به چند روش

آکنه یا همان جوش از بیماری های پوستی بسیار شایعی است که درصد زیادی از جوانان 15 تا 40 سال در مقاطعی از زندگی خود  درگیر آن می باشند. وب سایت آکنه یار، بطور تخصصی به  موضوع عوامل ایجاد جوش و راههای درمان آکنه (جوش) می پردازد.

ﺑﺮای درﻳﺎﻓﺖ ﺧﺒﺮﻧﺎﻣﻪ اﻳﻤﻴﻞ ﺧﻮد را وارد ﻛﻨﻴﺪ

Please publish modules in offcanvas position.