logo چگونه با درمانهای دارویی آکنه را درمان کنیم؟

پایگاه جامع اطلاع رسانی درباره آکنه (جوش) و درمان های آن

---------------------- learn about acne , treatments and advice ----------------------

چگونه با درمانهای دارویی آکنه را درمان کنیم؟

دکتر کامبیز ماهوتی، متخصص پوست و مو

آکنه یا جـوش (Acne vulgaris) و عوارض ناشـی از آن یـکی از شایـع تـرین بـیماری هـای پوستی و شایع ترین علت مراجعه بیماران به مطب ها و مراکز و کلینیک های پوست و مو است.
اسـکار یـا اثـر جـامـانـده در اثر جـوش هـا نـیز از جـمله شایع ترین عوارض ناشی از جوش ها به شمار می روند که درمان آنها بسیار سخت تر از درمان آکنه ها است.
به طـور کلی درمـان و رفـع آکنه ها و اسکارهای پوستی به ویژه آنهایی که در صورت ظاهر می شوند، همواره دغدغه افراد مبتلا بوده است.
این دسـته از بیـماران معمولا برای درمان ایـن ضایعـات پـوستـی به انواع روش ها متوسل و هزینه های سنگینی را متقبل می شوند که گاهی نه تنها به نتیجه مورد نـظر نمـی رسند، بلـکه بیـماری آنـها را تشدید کرده و با اسکارهای عمیق و گسترده روبرو می شوند.
یکی از روش های درمانی که متخصصان پوست آن را به عنوان درمان اولیه تجویز می کنند، درمان به وسیله داروهای موضعی اسـت؛ داروهـای موضـعی معـتبر و مـوثر کـه گاها به صورت پماد یا محلول هستند.
پـس از آن در صـورتی کـه آکنـه بـه ایـن نـوع درمـان هـا پـاسـخ مـثبـت نـداد، داروهای خوراکی تجویز می شوند که باید به صورت دوره ای و تحت نظر پزشک مصرف شوند.

دکتر کامبیز ماهوتی متخصص پوست و مو در این باره توضیح داد:

آکنه یا جوش از جمله ضایعات یا بیماری های پوستی است که انواع مختلفی دارد و در سنین مختلف به دلایل متعددی بروز می کند.
شایع ترین نوع جوش ها، جوش دوران بلوغ است که علت آن تابع چند عامل بوده و تغییرات هورمونی یکی از عوامل مـهم بروز آن می باشد. جوش ها معـمولا در اثر عـوامل مختلفی نظیر استرس، مشکلات فکری و عصبی، خستگی و بی خوابی و در زنان نزدیـک دوره پریـود تشدید می شـود و بعد از شـروع شدن، جوش ها  دوره ای داشته که در افراد مختلف با هم متفاوت است و تا زمان اتمام آن دوره جوش ها به صورت دوره ای در افراد بروز می کند.
جوش ها از زمان بروز می تـوانند شکـل هـای مختلفی داشته باشند؛ گاهی به صورت دانه های ساده قرمز رنگ و در مواردی شدیدتر شده و به شـکل دانـه های بـزرگ و دردناک ظاهر می شوند. بیشتر جوش ها در ناحیه صورت بروز می یابند ولی گـاهی مواقع نیز نواحی تنه و بازوها و در مواردی نواحی سر را نیز درگیر می کند.
بعـضـی از انـواع آکـنه و جـوش هـا بـر اثـر مـصرف بـرخـی داروها نـظـیر داروهـای کورتونی و آنتی بیوتیک ها بروز می کند؛ این نوع آکنه غیر از ناحیه صورت در نواحی تنه نیز می تواند، ظاهر شـود که بیشتر ضایعات آن به صورت یک شکل در روی پوست بروز می کند.
اسـتفاده از آرایشی و انواع پنکـک ها و پـوشاننـده های می تـوانـند باعث بـروز جـوش های ناحیه صورت شوند. در درمان جوش ها روش های متداولی وجود دارد که اکثرا با این درمـان ها کنـترل می شـوند ولی باید به بیمار اطلاع داده شود که این درمان ها باعث متوقـف شـدن کامل بیماری نمی شود و در صـورت قطع درمان دوباره بیماری فعال خواهد شد.
در مواردی در خانـم ها جوش هـای مـقاوم به درمـان بـروز کـند؛ در ایـن صـورت  به خـصـوص اگر با نامنـظمی پـریـود همـراه باشـد، نیـاز بـه پـیـگـیـری آزمـایـش های هورمونی و سونوگرافی از تخمدان ها مـی باشـد. در صـورت بـروز اختـلالات هـورمـونی و ضایعات تخمدانی نیاز به پیگیری درمانی خواهد داشت و در صورت نیاز به متخصصان زنان معرفی خواهند شد.
با توجـه به طـولانی بـودن دوره بـیماری، پـروسه درمانی نیز طولانی خواهد بود و ممکن است سال ها طول بـکشد و حتـی اگـر بهـبودی ظاهـری ایـجاد شود، با قطع درمان امکان عود بیکاری وجود خواهد داشت، بنابراین باید مصرف داروها را تا اتمام دوره بیماری و حصول بهبودی کامل ادامه داد.

جوش های صنعتی

بـرخـی جـوش ها به جـوش های صـنعتـی معـروفند و در افرادی بروز می کنند که در محیطهای صنعتی حاوی مواد تحریک کننده پوسـتی مشغـول بـکارند. ایـن نوع آکنه ها بیشتر اندام ها و گاهی تنه را درگیر می کنند و کمـتر در ناحیه صورت بروز می کنند. کارگردانی که در محیط ها و کارخانه های حاوی مواد شـیمیایی شاغل هستند و با موادی مانند نفت و روغن در تماس هستند، دچار آکنه های خاصی مـی شوند که این نوع جوش ها مـعمولا بـه درمـان مـقاوم بـوده و در صـورت عـدم پاسخ مناسب به درمان، محیط شغلی آنها باید تغییر پیدا کند.

جوش های کودکان

در مـورد جوش هـای کودکان، آکنه های دوران کودکی به خصوص در حوالی سن مدرسه، نگران کننده نیـستند و به مـرور زمـان فـروکش می کنند و در مواردی که شدید بوده می توان از داروهای ضد جوش موضعی برای درمان آنها استفاده کرد.

خواندن 496 دفعه

logo چگونه با درمانهای دارویی آکنه را درمان کنیم؟

آکنه یا همان جوش از بیماری های پوستی بسیار شایعی است که درصد زیادی از جوانان 15 تا 40 سال در مقاطعی از زندگی خود  درگیر آن می باشند. وب سایت آکنه یار، بطور تخصصی به  موضوع عوامل ایجاد جوش و راههای درمان آکنه (جوش) می پردازد.

ﺑﺮای درﻳﺎﻓﺖ ﺧﺒﺮﻧﺎﻣﻪ اﻳﻤﻴﻞ ﺧﻮد را وارد ﻛﻨﻴﺪ

Please publish modules in offcanvas position.