logo ﺑﺎورﻫﺎي ﻏﻠﻂ درﺑﺎره آﻛﻨﻪ

پایگاه جامع اطلاع رسانی درباره آکنه (جوش) و درمان های آن

---------------------- learn about acne , treatments and advice ----------------------

باورهای غلط درباره آکنه

bavarghalat ﺑﺎورﻫﺎي ﻏﻠﻂ درﺑﺎره آﻛﻨﻪ

acarticle1 ﺑﺎورﻫﺎي ﻏﻠﻂ درﺑﺎره آﻛﻨﻪ

 

باور غلط:

شستشو یا سائیدن صورت ، سبب پاک شدن آکنه ها خواهند شد
واقعیت : لکه های صورت به دلیل کثیفی ایجاد نمی شوند.
برخلاف آنچه ممکن است شما در تبلیغات دیده باشید، منافذ از بالا به پایین به دلیل وجود کثیفی مسدود نمی شوند. بلکه، دیواره های منافذ در اعماق پوست به یکدیگر می چسبند و تشکیل آکنه می دهند. شستشو مکرر در واقع منافذ را تحریک می کند، که این می تواند سبب گرفتگی آنها گردد. یک لیف حمام و یا هر دستگاه پاکسازی دیگر می تواند تحریک را حتی بیشتر کند.

بهترین کار این است که شستن بسیار به آرامی با دست برهنه صورت گیرد و این شستشو تنها دو بار در روز انجام گردد.

acarticle2 ﺑﺎورﻫﺎي ﻏﻠﻂ درﺑﺎره آﻛﻨﻪ

 

 

 

باور غلط:

استرس باعث آکنه می شود
واقعیت :

استرس، آکنه را بدتر می کند نه اینکه تنها دلیل بوجود آمدن آکنه، استرس باشد.
استرس می تواند بر هورمون ها تاثیر بگذارد و می تواند به لحاظ نظری سبب افزایش آکنه شود، با این حال، یک رژیم درمانی آکنه موثر، قدرتمندتر از استرس های وارده ی هر روزه است. استرس به خودی خود مساله بزرگی برای بروز آکنه نیست

 

 

acarticle3 ﺑﺎورﻫﺎي ﻏﻠﻂ درﺑﺎره آﻛﻨﻪ

 

 باور غلط:

نور خورشید به خلاص شدن از شر آکنه کمک می کند
واقعیت :

آفتاب سوختگی خود می تواند یکی از دلایل بروز آکنه باشد.
اثرات مضرر نور خورشید در علم درماتولوژی به اثبات رسیده است. آفتاب سوختگی نه تنها در درمان آکنه موثر نیست بلکه می تواند آکنه را بدتر کند و سبب تحریک و خارش پوست شود. اگر شما به طور ناگهانی متوجه جوش زدن و شیوع آکنه بر روی بدن خود شدید از خود بپرسید آیا شما در حدود دو هفته پیش آفتاب سوختگی داشته اید. این ممکن است که خود یک علت باشد.

 

 

 

acarticle4 ﺑﺎورﻫﺎي ﻏﻠﻂ درﺑﺎره آﻛﻨﻪباور غلط:

رژیم غذایی و آکنه مرتبط هستند
واقعیت :

شواهد علمی موجود هنوز این موضوع را ثابت نکرده است.
اینکه غذایی که مصرف می کنیم بر بروز آکنه و بدتر شدن آن تاثیرگذار است،هنوز اثبات نشده است و نیاز به تحقیقات بیشتر دارد. برخی از مردم که بصورت طبیعی و مانند انسانهای اولیه زندگی می کنند آکنه را تجربه نمی کنند. ای در حالی است که در جامعه مدرن بسیاری از مردم گریبانگیر این معضل هستند. این موضوع ما را به این اندیشه فرو می برد که آیا رژیم غذایی فرآوری نشده مردم بومی به پوست بدون آکنه آنها کمک می کند و یا اینکه پوست عاری از آکنه آنها در نتیجه ی ژنتیک و یا برخی عوامل دیگر است؟ کشف راه های غذایی برای جلوگیری از آکنه ممکن است یک واقعیت در آینده باشد. ما با رژیم غذایی کاملا متفاوتی از نیاکان مان زندگی می کنیم و تقریبا تکرار رژیم غذایی آنها برای ما غیرممکن است.
اگر یک رژیم غذایی خاص گرفتید و مشاهده کردید که جوشهای شما بهبود پیدا کردند، فکر نکنید که تغذیه در آکنه شما موثر است. این امر به این اتفاق می افتد که تقریبا هر رژیم غذایی محض آنکه بدن شما وزن از دست می دهد، انسولین و دیگر هورمون ها واکنش نشان می دهند و آکنه تمایل به عقب رفتن و محو شدن پیدا می کند. پس از افزایش وزن بدن ، علائم آکنه تمایل به بازگشت پیدا می کنند. اگر بعد از افزایش وزن باز هم آکنه نداشتید، آنگاه می توانید با جرات بگویید که این رژیم غذایی، باعث بهبود آکنه در شما شده است.

 

acarticle5 ﺑﺎورﻫﺎي ﻏﻠﻂ درﺑﺎره آﻛﻨﻪ

 

 

باور غلط:

فقط نوجوانان آکنه می گیرند.
واقعیت :

بسیاری از بزرگسالان در حال حاضر آکنه را تجربه می کنند که برخی از متخصصین امراض پوستی به آن به عنوان یک "اپیدمی آکنه بزرگسالان" اشاره می کنند.
دلیل اینکه چرا این اتفاق می افتد دقیقا ناشناخته است اما 50 درصد از مردان بالغ و 25 درصد از زنان بزرگسال در حال حاضر آکنه بزرگسالان را در برخی از نقاط بدن تجربه می کنند. خبر خوب این است که به همان شیوه که یک نوجوانی درمان می شود یک فرد بزرگسال نیز می تواند درمان شود.

 

 

 

acarticle6 ﺑﺎورﻫﺎي ﻏﻠﻂ درﺑﺎره آﻛﻨﻪ

 

 

باور غلط:

هیچ درمان قطعی برای آکنه وجود ندارد


واقعیت :

آکوتان (ایزوترتینوئین) درمانی برای اکثر مردم است
آکوتان (ایزوترتینوئین) بهبودی طولانی مدت از علائم آکنه را در حدود دو سوم از افرادی که دوز کافی (از 1mg / kg) .12-15 از آن را دریافت کرده اند فراهم می کند. به جرات می توان گفت که ایزوترتینوئین می تواند درمان آکنه برای بسیاری از مردم باشد. نکته بسیار مهم این است که  ایزوترتینوئین با عوارض جانبی شدید همراه هست. از این رو، ضروری است که این دارو حتما تحت نظر پزشک مصرف شود و دوز مصرفی آن را فقط پزشک تعیین کند.

 

 

acarticle7 ﺑﺎورﻫﺎي ﻏﻠﻂ درﺑﺎره آﻛﻨﻪ
 

باور غلط:

شما هرگز نباید یک جوش را بترکانید


واقعیت :

ترکاندن یک جوش بطور صحیح مشکلی ندارد.
اگر شما بطور آنلاین جستجو کنید، اکثریت قریب به اتفاق منابع پزشکی به طور خاص در برابر ترکاندن جوش هشدار می دهند. با این حال، این توصیه هرگز بر شواهد علمی استوار نیست. در حالی که معمولا توافق شده است که تلاش برای ترکاندن جوشی که هنوز آماده نیست و یک مرکز سفید یا زرد در آن وجود ندارد می تواند باعث تبدیل شدن جوش به شکل شدید تر یا اسکار (جای جوش) شود. اما اگر ظاهر جوش آماده باشد و در واقع یک مرکز سفید یا زرد در آن وجود داشته باشد، ترکاندن آن می تواند به از بین بردن عفونت و شروع درمان کمک کند. ترکاندن برای رسیدن به بهترین نتیجه باید به درستی انجام شود.

 

 

 acarticle88 ﺑﺎورﻫﺎي ﻏﻠﻂ درﺑﺎره آﻛﻨﻪ

 

باور غلط:

دست زدن به صورت باعث حرکت باکتری ها در اطراف و ایجاد آکنه می شود.


واقعیت :

باکتری ها در سطح پوست شما هیچ ربطی به آکنه ندارند
این باکتری در اعماق منافذ پوست شما که بخشی از روند شکل گیری آکنه است می آیند و ربطی به باکتری های موجود بر روی سطح پوست شما ندارد. دلیل آن که گفته می شود پوست خود را نسبتا دست نخورده رها کنید بخاطر آن است که، پوست شما از لحاظ فیزیکی تحریک شده و باعث جوش بیشتر می شوند و نه به خاطر شما حرکت باکتری بر روی پوست شما

 

خواندن 1282 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: دلایل بوجود آمدن آکنه (جوش)

logo ﺑﺎورﻫﺎي ﻏﻠﻂ درﺑﺎره آﻛﻨﻪ

آکنه یا همان جوش از بیماری های پوستی بسیار شایعی است که درصد زیادی از جوانان 15 تا 40 سال در مقاطعی از زندگی خود  درگیر آن می باشند. وب سایت آکنه یار، بطور تخصصی به  موضوع عوامل ایجاد جوش و راههای درمان آکنه (جوش) می پردازد.

ﺑﺮای درﻳﺎﻓﺖ ﺧﺒﺮﻧﺎﻣﻪ اﻳﻤﻴﻞ ﺧﻮد را وارد ﻛﻨﻴﺪ

Please publish modules in offcanvas position.