logo دﻻﻳﻞ ﺑﻮﺟﻮد آﻣﺪن آﻛﻨﻪ

پایگاه جامع اطلاع رسانی درباره آکنه (جوش) و درمان های آن

---------------------- learn about acne , treatments and advice ----------------------

دلایل بوجود آمدن آکنه (جوش)

getty_rf_photo_of_asian_woman_with_acne دﻻﻳﻞ ﺑﻮﺟﻮد آﻣﺪن آﻛﻨﻪ


چه چیزی باعث آکنه می شود؟


علت جوش ناشناخته است. فرایندی که در آن یک جوش گسترش می یابد بسیار پیچیده است. در حالی که ما می دانیم که دیواره سلول پوست و منافذ در خود فرو می ریزند و مانع خروج سبوم (روغن) می شوند، اما ما کاملا نمی دانیم که چرا این فرایند در غده سباسئوس صورت می گیرد.


آکنه می تواند به دلایل زیر بروز کند:

acarticle13 دﻻﻳﻞ ﺑﻮﺟﻮد آﻣﺪن آﻛﻨﻪ

 

 

1-   هورمون ها


می توان گفت آکنه تاحدی یک بیماری هورمونی است. به این دلیل این را می گوییم چون آکنه برای اولین بار در بدن، در دوران بلوغ که هورمونها تغییر می کند، تشکیل می شود. همچعلائم آکنه معمولا هنگامی افزایش می یابند که آندروژن (هورمون مردانه) افزایش می یابد. افزایش سطح هورمون رشد و IGF-1 نیز ممکن است بر آکنه تاثیر گذارد. اینکه دقیقا چگونه و چرا هورمون ها بر آکنه تاثیر می گذارند، هنوز نامعلوم است.acarticle4 دﻻﻳﻞ ﺑﻮﺟﻮد آﻣﺪن آﻛﻨﻪ

 

 

2-  رژیم غذایی


ما نمی دانیم که آیا رژیم غذایی و آکنه مرتبط هستند یا نه. قبل از آنکه هر کسی ادعاهای قطعی بکند، پژوهش های بیشتری نیاز است. با این حال، اکنون زمانی نیست که اثر رژیم غذایی بر روی آکنه را نادیده بگیریم. بسیاری از بیماران مبتلا به آکنه ادعا می کنند که بعضی غذاها در بروز آکنه در آنان موثر است ولی واقعیت آن است که در کتب درماتولوژی این موضوع هنوز به اثبات نرسیده است.

 

 

 

acarticle14 دﻻﻳﻞ ﺑﻮﺟﻮد آﻣﺪن آﻛﻨﻪ

 

3-  کمبود ویتامین


گاهی اوقات کمبود ویتامین D و مواد معدنی در بدن سبب بروز آکنه می شود. البته دلایل تاثیر آن در بروز آکنه هنوز نامشخص است.

 

 

 

acarticle2 دﻻﻳﻞ ﺑﻮﺟﻮد آﻣﺪن آﻛﻨﻪ

 

 

4- استرس


ذهن و بدن به هم متصل هستند. این یک فلسفه شرقی نیست، این یک واقعیت فیزیکی مسلم است. استرس، بر سیستم هورمونهای ما ، سیستم هضم، سیستم  تنفس، سیستم ایمنی بدن، و سیستم های مختلف بدن تاثیر می گذارند. دو نوع استرس داریم. یک نوع استرس عاطفی و یک نوع استرس فیزیکی. استرس عاطفی همان فشار روحی است که بر ذهن وارد می شود که امروزه اکثر مردم آن را تجربه می کنند. استرس فیزیکی به فشار آوردن بیش از حد بر بدن از طریق برنامه ی ورزشی سنگین و یا کمبود خواب گفته می شود. استرس فیزیکی به طور ناخوش آیندی می تواند فرآیند های جسمانی ما را تحت تاثیر قرار دهد. ما می دانیم که هر دو نوع استرس عاطفی و جسمی می توانند آکنه را تشدید کنند، اما اینکه دقیقا به چه دلیل بصورت رمز و راز باقی مانده است.

 

 

 

acarticle15 دﻻﻳﻞ ﺑﻮﺟﻮد آﻣﺪن آﻛﻨﻪ

 

 

5- ژنتیک


آکنه یک بیماری ژنتیکی است. اگر پدر و مادر شما دارای آکنه بوده باشند، شانس اینکه شما هم دارای آکنه باشید زیاد است. 

acarticle16 دﻻﻳﻞ ﺑﻮﺟﻮد آﻣﺪن آﻛﻨﻪ

 

 

6- التهاب


جوش یا همان آکنه، اغلب توسط التهاب، که شامل قرمزی و درد است، مشخص می شود. یکی از دلایل ایجاد آکنه، پاسخ التهابی بدن به فرایند شکل گیری آکنه است. در واقع آکنه در اثر یک التهاب بوجود می آید. از این رو، اکثر داروها و درمان های آکنه ، از جمله بنزوئیل پراکسید، ایزوترتینوئین، رتینوئیدها، داپسون، و روی، دارای خواص ضد التهابی خاص هستند، که تصور می شود تا حدی پاسخگو برای عمل ضد آکنه هستند.

 


مشاهدات نشان داده است که آکنه زمانی در بدن تشکیل می شود که سطوح آنتی اکسیدان های ضد التهابی، مانند ویتامین A، ویتامین E و سلنیوم، در پوست کاهش یافته است. 


7- ترکیب عوامل


گاهی اوقات آکنه با ترکیب چند مورد از دلایل گفته شده در بالا بوجود می آید. در هر حال نکته مهم آن است که برای درمان آکنه ابتدا باید دلایل ایجاد آن مشخص گردد تا پزشک متخصص پوست بتواند درمانی مناسب برای آن در نظر گیرد.

خواندن 2014 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: باورهای غلط درباره آکنه آکنه چیست؟

logo دﻻﻳﻞ ﺑﻮﺟﻮد آﻣﺪن آﻛﻨﻪ

آکنه یا همان جوش از بیماری های پوستی بسیار شایعی است که درصد زیادی از جوانان 15 تا 40 سال در مقاطعی از زندگی خود  درگیر آن می باشند. وب سایت آکنه یار، بطور تخصصی به  موضوع عوامل ایجاد جوش و راههای درمان آکنه (جوش) می پردازد.

ﺑﺮای درﻳﺎﻓﺖ ﺧﺒﺮﻧﺎﻣﻪ اﻳﻤﻴﻞ ﺧﻮد را وارد ﻛﻨﻴﺪ

Please publish modules in offcanvas position.