logo آﻛﻨﻪ در خانم ها

پایگاه جامع اطلاع رسانی درباره آکنه (جوش) و درمان های آن

---------------------- learn about acne , treatments and advice ----------------------

 

1. به دلیل هورمونهای زنانه، آکنه در زنان نامنظم تر از مردان است.
2. بیش از نیمی از تمام زنان بزرگسال حداقل تجربه جوش گاه به گاه  را داشته اند.


3. 60-70٪ از زنان تجربه بروز  آکنه را قبل از قاعدگی داشته اند.
4. آکنه می تواند در سراسر زندگی یک زن بزرگسال, در طی یائسگی در اوایل دوران بلوغ، در اواخر دهه بیست و سی سالگی، در دوران بارداری رخ دهد.
5. آکنه زنان بزرگسالان می تواند خسته کننده باشد، اما به طور موثر درمان می شود.

قبل از قاعدگی زنان
مطالعه منتشر شده در آرشیو پوست در سال 2004 نشان داد که 63 درصد از زنان مستعد آکنه تجربه شدت آکنه را پیش از قاعدگی، با افزایش 25٪ داشته اند. در کل احتمالا جای تعجب نیست که میلیون ها نفر از زنان هنگام عادت ماهانه علائم آکنه را تجربه می کنند. به طور معمول افزایش آکنه حدود 7-10 روز قبل از شروع قاعدگی شروع شده  و زمانی که قاعدگی شروع می شود فروکش می کند. هنوزهیچ کس دقیقا دلیل این اتفاق را نمی داند، اما ممکن است به علت تغییرات هورمونی پیچیده درگیر در چرخه قاعدگی باشد.
از آنجا که آکنه ناشی از هورمون سخت درمان می شود، ممکن است هیچ راهی به طور کامل برای مبارزه با آن وجود نداشته باشد، اما رژیم درمانی نشان از یک کار فوق العاده برای تبدیل معضل ماهانه به یک نوسان گذرا، و یا حتی حذف آن به طور کامل می باشد. قرص های کنترل بارداری و مسدود کننده های گیرنده آندروژن نیز ممکن است به تنظیم هورمون ها از داخل کمک کند.
یائسگی:
هر زمان که زنان تغییری در هورمون ها را تجربه کنند،  می توانند با آکنه مواجه شوند. حتی در زمان یائسگی، برخی از زنان پیدایش آکنه را متوجه خواهند شد. آکنه به طور معمول به محض اینکه یائسگی دوره خود را طی کرد فروکش می کند.


nemoodar1 آﻛﻨﻪ در خانم ها
بارداری
به طور معمول، زنانی که از آکنه رنج می برند ممکن است از بدتر شدن وضعیت آنها در سه ماهه اول بارداری بگویند. حتی زنانی که قبلا پوستی صاف و روشن داشته اند  گاهی اوقات ممکن است در طول این زمان آکنه داشته باشند، که هم در صورت و گاهی اوقات در بدن نیز هست. این به خاطر تغییر در سطح هورمون ها می باشد. هر زمان که نوسانات هورمونی رخ می دهد، آکنه می تواند توسعه یابد و یا بدتر شود. به طور معمول طی سه ماهه دوم و سوم، آکنه به طور قابل توجهی فروکش خواهد کرد. سپس، حدود سه ماه پس از زایمان، مادران ممکن است ایجاد آکنه را به علت اینکه هورمون ها به سطح قبل از بارداری بر می گردند متوجه شوند.


nemodar2 آﻛﻨﻪ در خانم ها

 
گزینه های درمان آکنه در بارداری:
اول، با دکتر خود مشورت کنید. اکثریت قریب به اتفاق درمان های آکنه، هم نسخه و روشهای پیشگیری، در مادران باردار و یا شیرده مطالعه نشده است. دکتر شما ممکن است گزینه ای برای شما در نظر بگیرد که برای استفاده در دوران بارداری ایمن باشد.
یکی از گزینه های درمان آکنه در خانمها آکوتان (ایزوترتینوئین) است. آکوتان برای خانمهای باردار به شدت مضر است. بنابراین باید کاملا توجه داشت که اگر قصد بارداری دارید، به هیچ وجه از راکوتان استفاده نکنید.


آکنه کودک شما
 بله، حتی نوزادان می تواند آکنه داشته باشند. که این موضع در بخش اکنه در نوزادان گفته شده است. این نوع آکنه به طور معمول خود به خود فروکش خواهد کرد. اگر پسر یا دختر شما نشانه های آکنه به عنوان یک نوزاد را دارند، ممکن است در نوجوانی نیز از آکنه رنج برند. 


گزینه های درمان آکنه
داروهای موضعی: برای بسیاری از زنان، داروهای موضعی صحیح می تواند آکنه را بهبود دهد. مردان و زنان از لحاظ درمان موثر تفاوت قابل توجهی با هم ندارند و استفاده مناسب از درمان موضعی اغلب بهترین گزینه است.
درمان های هورمونی گزینه بعدی هستند. پزشکان گاهی اوقات قرص های ضد بارداری (قرص های کنترل بارداری)، و یا مسدود کننده گیرنده آندروژن (که مهمترین آنها اسپیرنولاکتون و سیپروترون هستند) را تجویز می کند. هر دو قرص های ضد بارداری و مسدود کننده های گیرنده آندروژن در داخل به واسطه اثرات هورمون های مردانه، که در توسعه آکنه جدایی ناپذیر هستند کار می کنند. هر دو گزینه با عوارض جانبی متعددی آمده و باید به دقت تحقیق شود و پس از آن با یک پزشک مورد اعتماد قبل از تصمیم در مورد اینکه آیا درمان هورمونی شروع شود یا خیر مشورت کند.
آکوتان: به عنوان آخرین راه چاره، برای زنان مبتلا به آکنه بسیار شدید، گسترده، و عمیقا زخم، آکوتان (ایزوترتینوئین) تجویز می شود. با این حال، به دلیل اینکه آکوتان باعث نقص شدید هنگام تولد در جنین زنان باردار، به علت عوارض جانبی جدی دیگر آکوتان ، باید به دقت مصرف شود. اگر قصد بارداری دارید نباید آکوتان مصرف کنید.

خواندن 2403 دفعه

logo آﻛﻨﻪ در خانم ها

آکنه یا همان جوش از بیماری های پوستی بسیار شایعی است که درصد زیادی از جوانان 15 تا 40 سال در مقاطعی از زندگی خود  درگیر آن می باشند. وب سایت آکنه یار، بطور تخصصی به  موضوع عوامل ایجاد جوش و راههای درمان آکنه (جوش) می پردازد.

ﺑﺮای درﻳﺎﻓﺖ ﺧﺒﺮﻧﺎﻣﻪ اﻳﻤﻴﻞ ﺧﻮد را وارد ﻛﻨﻴﺪ

Please publish modules in offcanvas position.